46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 4 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Westford MD Scarsdale VG
Lucas Bailey
Neg
28.0
28.8
Research Triangle Independent OS Stuyvesant SP
Sarah Ryan
Neg
29.0
29.3
Carmel Valley Independent EP Tulsa Washington SR
Jacob Nails
Aff
28.6
28.7
James Madison BV Thomas Jefferson HSST AP
Matt Zinman
Neg
28.6
28.5
Lake Highland Prep JA Scarsdale CS
Jayanne Forrest
Aff
29.3
29.0
Hamilton CM Blair PS
Kathy Liu
Aff
29.8
29.7
Stoneman Douglas AR Lexington AKa
Raul Larsen
Aff
28.5
28.2
Thomas Jefferson HSST SB DuPont Manual RP
Andrew Garber
Aff
28.7
28.3
Houston Memorial SC Evanston Twp SB
Stephen Scopa
Aff
28.5
26.0
Acton-Boxborough SZ Evanston Twp EB
Aaron Zhao
Aff
29.7
29.4
Windermere CP Syosset IS
Paul PJ Wexler
Neg
28.0
29.2
Lake Highland Prep JD Chaminade CW
J Fu
Aff
28.8
28.7
New Jersey Independent AK Kellenberg Memorial VT
Lakshman Easwaran
Aff
28.9
28.8
Syosset JL Harrison SN
Ching Sullivan
Neg
30.0
30.0
Bergen County Academies IK George Ranch NS
Evan Engel
Aff
28.0
27.7
American Heritage Boca/Delray NS Thomas Jefferson HSST MR
Vincent Liu
Neg
28.4
29.1
Lexington VM Strake Jesuit BE
Megan Nubel
Neg
28.0
29.2
American Heritage Plantation EM Lake Highland Prep AS
Rohith Sudhakar
Aff
29.4
28.5
Dacas Independent JD H.B. Plant TK
Spencer Orlowski
Aff
28.9
28.8
Myers Park Unaffiliated EA DuPont Manual PT
Phoebe Kuo
Aff
29.3
28.3
Bronx Science YL Lake Highland Prep DP
Jacob Nails
Neg
28.4
28.2
Timothy Christian KQ Durham BD
Shannon Rodgers
Neg
26.0
28.0
Desert Vista RC Lexington JC
Claire Liu
Neg
29.2
29.3
Henry W Grady GR Needham ZL
Nick Mirza
Aff
29.4
29.3
Strake Jesuit JPo Success Academy Manhattan CE
Erica Cooper
Neg
29.0
28.0
Nikita Tanguturi Westlake EA
Michelle Li
Aff
30.0
29.0
Strath Haven WL Strake Jesuit AMe
Patrick Tolan
Neg
29.0
29.7
Walt Whitman TG Lexington CL
Abhilash Datti
Neg
28.0
29.1
Lake Highland Prep AG New Jersey Independent AT
Vincent Liu
Neg
28.4
28.8
Strake Jesuit ZD North Allegheny AD
Chris Theis
Aff
29.3
28.8
Timothy Christian LJ Trinity Valley KK
Sarah Ryan
Neg
28.3
29.0
McDowell AG New Jersey Independent ANa
Sally Ho
Neg
29.0
29.1
Livingston GL Lake Highland Prep SS
Saianurag Karavadi
Aff
28.8
27.8
American Heritage Plantation AD Lexington EL
Tom Evnen
Neg
29.0
29.6
Strake Jesuit DL Success Academy Manhattan TR
Julia Wu
Neg
29.4
29.7
Clear Lake SM Los Osos RN
Maegan Jong
Neg
27.5
27.5
Seattle AL Kraver Independent CM
Arti Uberoi
Aff
29.0
27.5
Bergen County Academies EK Asheville HC
Camille Caldera
Aff
30.0
27.5
Stoneman Douglas GP Harrison AA
Alex Avery
Neg
28.8
29.2
Scarsdale ZS New Trier IV
Tiffany Chang
Aff
28.0
28.1
Hamilton NB Westford DT
Arti Uberoi
Aff
29.0
29.0
Harrison EM Princeton VC
Mars He
Aff
28.2
28.0
Acton-Boxborough IS Success Academy Manhattan BC
Jharick Shields
Aff
28.6
28.0
Lake Travis LS Syosset RD
Danielle Tadross
Neg
28.8
29.0
Immaculata La Salle IP Evanston Twp AM
Richard Xu
Neg
29.2
28.0
Ft Lauderdale FE Roslyn WB
Andrew Torrez
Neg
28.9
29.3
Scarsdale BM Hamilton NK
Andrew Torrez
Neg
28.0
27.2
Needham AK Ft Lauderdale MG
Phoebe Kuo
Neg
28.0
28.2
Scarsdale AS Hunter KC
Prince Hyeamang
Aff
28.6
28.3
Walt Whitman BW Plano West DJ
Steven Dykstra
Neg
28.7
29.0
Newtown MS Strake Jesuit NG
Richard Xu
Aff
30.0
29.2
Lake Highland Prep MS Cardinal Gibbons AD
Joshua Herrera
Neg
28.4
28.8
Westford DH Milton AT
Yeonsoo Lee
Neg
29.7
29.5
Northwest JB Timothy Christian PT
Charles Kraver
Aff
28.8
28.8
Hamilton RM Montville NP
Dino De La O
Aff
28.3
28.0
American Heritage Plantation PB Legacy Christian BP
Megan Wu
Aff
29.8
29.6
Seattle SZ Scarsdale SB
Megan Wu
Neg
28.0
28.3
Strake Jesuit WH Village Independent AR
Lauren Singer
Aff
29.5
29.4
Vestavia Hills RC Harrison MB
Chris Theis
Neg
28.7
28.9
Vestavia Hills JH Catonsville AT
Preetham Chippada
Neg
28.2
28.4
Success Academy Manhattan SB Millburn RB
ariana orozco
Aff
28.5
28.5
Lexington NJ Blair AC
Mina Lee
Aff
28.5
28.4
Stuyvesant GP Strake Jesuit DH
Julia Wu
Neg
28.7
28.9
Montville AP Appleton North MU
Ari Azbel
Neg
28.9
29.0
Lindale PP Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Shannon Rodgers
Aff
28.5
28.4
Strake Jesuit AM Stratford JP
Dominic Henderson
Aff
29.2
28.6
Walt Whitman CB Our Lady of Lourdes GP
Collin Tod
Neg
27.0
28.0
Kraver Independent LK Millburn AH
Tom Evnen
Neg
28.9
29.5
Millburn KW Woodlands AA
Camille Caldera
Aff
30.0
28.0
Thales Academy Rolesville ED Henry W Grady EH
Eric Pilchowski
Neg
29.0
29.2
American Heritage Plantation PG Mountain Brook MC
TJ Foley
Neg
29.3
29.4
Tuloso Midway ZN Lake Highland Prep AV
Drew Thorburn
Neg
28.4
28.5
King AK Hunter NK
Grant Brown
Neg
29.0
29.2
Timothy Christian MR Newtown BP
Charles Kraver
Aff
28.2
27.5
Bergen County Academies EL New Trier TS
Mina Lee
Neg
29.2
29.4
Eagan AI Thales Academy Rolesville MB
Brian Wiora
Aff
29.0
28.6
Lexington DY Lake Travis MI
Stephen Scopa
Aff
29.1
28.6
Coral Glades AA Chaminade PV
Danielle Tadross
Neg
28.5
29.0
Desert Vista AG McNeil AR
Nick Mirza
Neg
28.4
29.0
Timothy Christian ZL Bronx Science DB
Isaac Segal
Neg
28.6
28.7
Walt Whitman HW Nova VA
Maegan Jong
Aff
28.5
27.0
Evanston Twp JA Lexington AK
David Moon
Neg
29.5
29.0
Lake Travis SR Our Lady of Lourdes LS
Andrew Garber
Aff
28.1
27.8
Montville DP North Allegheny ED
Patrick Tolan
Neg
28.3
29.0
Ft Lauderdale EP William G. Enloe KH
Patrick Fox
Aff
28.8
28.6
Summit Academy HS Independent OK Thomas Jefferson HSST SR
Zachary Reshovsky
Neg
26.0
28.6
Edgemont JJ Freehold Township SA
Jharick Shields
Neg
28.6
28.8
Lexington RP Edgemont MP
Amit Kukreja
Aff
27.1
27.0
DuPont Manual DK Bergen County Academies AL
Aaron Zhao
Neg
30.0
30.0
Dutchtown HV Edgemont HL
Raul Larsen
Neg
28.5
29.3
Harrison MR Strake Jesuit AA
Erica Cooper
Neg
29.5
30.0
Byram Hills TD Durham JP
Alex Avery
Neg
29.3
29.4
Evanston Twp QH Newsome DB
Amit Kukreja
Neg
29.0
29.4
Lexington AT Hunter NV
Zack Gelles
Aff
28.7
28.5
Harrison GC Millburn AG
Britani Fraser
Aff
29.0
26.0
Princeton RL Byram Hills MF
Michelle Li
Neg
28.5
28.7
Cardinal Gibbons ZD Acton-Boxborough ML
Joshua Herrera
Neg
29.3
29.6
Mount Pleasant CR Plano West SW
Kristen Arnold
Neg
30.0
29.0
Bergen County Academies MS Houston Memorial DX
Sally Ho
Neg
29.1
29.3
Evanston Twp HE All Saints Episcopal GL
Eric He
Aff
29.0
28.9
Harrison RA McNeil WP
Preetham Chippada
Aff
28.9
28.5
Evanston Twp CC American Heritage Plantation NR
Brian Wiora
Neg
27.5
28.0
Strake Jesuit BB Acton-Boxborough CX
Justin Kahn
Aff
29.5
29.4
Stratford DS Bronx Science WF
Zachary Reshovsky
Aff
29.4
28.9
Chantilly Independent TM Lexington SG
Megan Nubel
Neg
28.3
28.4
Lake Highland Prep AM Edgemont RG
Katya Ehresman
Neg
29.8
30.0
Westlake AL Needham SC
Lauren Singer
Aff
29.3
29.2
Unionville MA Scarsdale CC
Micah Thode
Neg
29.0
29.5
Lake Highland Prep MSr Strake Jesuit VC
Abhilash Datti
Aff
29.2
29.4
Hunter DS Lexington CH
Dino De La O
Neg
28.4
28.6
Hill NL Lake Highland Prep YA
Ian Crowell
Neg
28.8
28.8
New Jersey Independent AN New Trier CS
Prince Hyeamang
Neg
29.0
29.2
Houston Memorial AQ Strake Jesuit JP
David Moon
Neg
30.0
30.0
McDowell EY Copper Hills MC
ASHISH KATHURIA
Neg
27.0
28.0
McDowell SA Austin SFA ZJ
Deserea Niemann
Aff
28.7
28.6
Evanston Twp AB Our Lady of Lourdes CN
Thomas Maher
Aff
28.0
27.0
Charlotte Catholic DE St.Petersburg JM
Rohith Sudhakar
Aff
29.7
29.0
Cary WA Thomas Jefferson HSST AD
Ian Crowell
Neg
29.1
29.7
Cardinal Gibbons RS Bishop’s Independent SR
Tiffany Chang
Aff
27.7
27.5
Houston Memorial YB North Allegheny SW
Spencer Orlowski
Aff
28.9
28.6
Stoneman Douglas JT Hunter MD
Jonathan Horowitz
Neg
27.5
28.5
Strake Jesuit JS Bronx Science AW
Isaac Segal
Neg
28.8
28.7
Henry Clay CK Lake Travis AO
Claire Liu
Neg
28.2
28.3
Woodlands LW Millburn JL
TJ Foley
Aff
29.1
28.8
Timothy Christian SG Edgemont AJ
Britani Fraser
Aff
27.2
27.0
Desert Vista VP Northview YS
Justin Kahn
Neg
28.8
29.3
Lake Highland Prep AA Westview Independent RS
Drew Thorburn
Neg
28.2
29.6
Lake Travis JR Nashua HS South EG
Evan Engel
Neg
28.2
28.3
Sequoyah JS Pingry JF
ASHISH KATHURIA
Aff
28.0
28.0
Thomas Jefferson HSST VB Durham AA
Jayanne Forrest
Aff
29.1
29.0
Austin SFA JH Cary CZ
Kristen Arnold
Aff
30.0
29.9
Thomas Jefferson HSST TG Stone Bridge YC
Saianurag Karavadi
Neg
28.2
28.3
Coral Glades KW Lake Travis VM
Mars He
Neg
29.0
29.0
Lake Highland Prep PC William G. Enloe TG
Pacy Yan
Neg
28.3
29.1
Evanston Twp CS Needham VF
Lucas Bailey
Neg
28.0
28.8
Scarsdale WC William G. Enloe AC
Ari Azbel
Neg
28.2
28.4
Westborough HI Paul R Wharton AW
Yeonsoo Lee
Neg
28.7
29.5
Brookline AD Thomas Jefferson HSST TB
Zack Gelles
Neg
29.0
29.5
Strake Jesuit JX Hunter SK
Grant Brown
Neg
28.9
29.3
Lake Highland Prep MSi Northview SD
Katya Ehresman
Neg
28.4
28.6
Harrison AZ Strake Jesuit KS
J Fu
Aff
28.9
28.7
Scarsdale DZ Montgomery Blair PZ
Pacy Yan
Neg
28.8
29.0
James Madison GC Clear Lake JC
Angela Fu
Neg
27.0
29.0
Evanston Twp KY Lake Highland Prep AC
Matt Zinman
Neg
28.3
28.3
Westborough LC James Madison KG Aff FFT Neg BYE