46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 3 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Nova VA Evanston Twp CS
Collin Tod
Neg
28.0
29.0
Hamilton NK Stoneman Douglas JT
Sandeep Taneja
Aff
29.0
28.5
Lexington CL Evanston Twp CC
Kristen Arnold
Aff
29.3
29.2
Blair PS Bergen County Academies EL
Pacy Yan
Neg
28.5
28.3
Evanston Twp AM Desert Vista AG
Collin Tod
Neg
29.8
29.9
Hunter KC Timothy Christian ZL
Mollie Hartenstein
Neg
28.3
28.5
Kellenberg Memorial VT Lake Highland Prep JD
Micah Thode
Neg
28.5
29.0
Princeton VC Sequoyah JS
Drew Thorburn
Aff
27.9
27.7
Success Academy Manhattan BC Coral Glades AA
Kathy Liu
Aff
29.8
29.7
Montgomery Blair PZ Lexington DY
Vincent Liu
Aff
29.2
28.6
Asheville HC Austin SFA JH
Roy Plat
Aff
29.8
28.0
Milton AT Eagan AI
Alan George
Neg
28.1
29.6
William G. Enloe TG Scarsdale WC
Julia Wu
Aff
29.5
28.7
Evanston Twp SB Tuloso Midway ZN
Megha Prasad
Neg
28.5
28.7
Westview Independent RS Coral Glades KW
Zack Gelles
Aff
29.7
29.5
Our Lady of Lourdes CN Windermere CP
Maegan Jong
Neg
27.0
27.0
Edgemont AJ Clear Lake SM
Steven Dykstra
Neg
28.0
29.0
H.B. Plant TK American Heritage Plantation PG
Brian Wiora
Aff
28.7
28.0
Our Lady of Lourdes GP New Jersey Independent AK
Andrew Garber
Neg
27.6
28.2
Strake Jesuit AMe Timothy Christian MR
J Fu
Aff
28.8
28.4
St.Petersburg JM King AK
TJ Foley
Neg
28.7
28.8
Byram Hills MF Carmel Valley Independent EP
Grant Brown
Aff
28.7
28.7
Catonsville AT American Heritage Boca/Delray NS
Tom Evnen
Neg
28.7
28.8
Strake Jesuit AA Kraver Independent LK
Mars He
Neg
28.9
28.9
Scarsdale CS Stuyvesant GP
Dino De La O
Aff
29.2
28.9
Legacy Christian BP Evanston Twp HE
Katya Ehresman
Aff
29.7
29.5
Northview YS Brookline AD
Jacob Nails
Neg
28.7
29.4
Lake Travis AO Scarsdale DZ
Stephen Scopa
Neg
28.7
28.8
Edgemont RG Lexington NJ
Kristen Arnold
Aff
30.0
29.0
Syosset RD Success Academy Manhattan SB
Kathy Liu
Aff
29.5
29.4
Pingry JF Mount Pleasant CR
Roy Plat
Neg
28.5
29.9
Chaminade CW Strake Jesuit AM
Yeonsoo Lee
Neg
29.5
29.5
Lexington SG Montville AP
Amit Kukreja
Aff
29.6
28.0
Strake Jesuit NG Lindale PP
Ian Crowell
Neg
27.8
28.0
Strake Jesuit BE Unionville MA
Ashley Ellis
Aff
29.5
29.0
Scarsdale SB Vestavia Hills JH
Ari Azbel
Neg
28.3
28.4
Millburn AH Vestavia Hills RC
Stephen Scopa
Aff
29.7
28.6
Millburn JL Lake Travis SR
Evan Engel
Aff
28.2
27.9
Success Academy Manhattan CE Seattle SZ
Chris Theis
Aff
29.3
29.1
North Allegheny ED Strake Jesuit WH
Grant Brown
Neg
29.2
29.3
Strake Jesuit KS New Jersey Independent AN
Megha Prasad
Aff
29.5
28.5
Thomas Jefferson HSST SR Westborough LC
Crawford Leavoy
Aff
28.5
27.5
New Trier CS Hamilton RM
Amit Kukreja
Neg
28.0
28.1
Henry W Grady EH Bergen County Academies MS
Chris Theis
Neg
27.8
28.3
Hunter SK Strake Jesuit BB
Alex Chaumette
Aff
29.5
30.0
Syosset IS Strath Haven WL
Prince Hyeamang
Neg
29.3
29.4
Austin SFA ZJ Desert Vista VP
Andrew Torrez
Aff
26.8
26.2
Lake Travis MI Walt Whitman CB
Matthew Reichle
Aff
28.9
28.7
Scarsdale CC Hunter DS
Tom Evnen
Aff
29.3
28.8
Thomas Jefferson HSST MR Cardinal Gibbons RS
Sally Ho
Aff
28.9
28.8
Thomas Jefferson HSST AP Lake Highland Prep AG
Joshua Herrera
Neg
29.2
29.3
Durham JP Harrison GC
Michelle Cho
Aff
29.0
28.5
Los Osos RN Newtown MS
Alex Avery
Aff
29.0
28.8
New Jersey Independent AT American Heritage Plantation PB
Brian Wiora
Neg
28.5
29.8
Lexington JC Walt Whitman BW
Sarah Ryan
Neg
29.0
29.4
William G. Enloe AC Bronx Science YL
Andrew Torrez
Aff
29.1
27.9
Edgemont MP Scarsdale AS
Tiffany Chang
Neg
28.0
28.5
Clear Lake JC Northwest JB
Deserea Niemann
Aff
29.0
28.8
Timothy Christian PT Westford DH
Maegan Jong
Neg
27.0
29.0
Lexington EL Acton-Boxborough IS
Britani Fraser
Aff
28.5
27.0
Durham BD Syosset JL
Angela Lytle
Neg
29.0
29.5
Thales Academy Rolesville MB Millburn KW
Matt Zinman
Neg
28.5
28.5
Scarsdale VG Harrison EM
Isaac Segal
Aff
29.3
28.8
Hunter NK Scarsdale ZS
Rohith Sudhakar
Aff
29.4
29.4
Bergen County Academies AL Hamilton NB
Preetham Chippada
Neg
28.0
28.3
James Madison KG Needham AK
Jacob Nails
Neg
28.3
28.5
New Trier IV Scarsdale BM
Dino De La O
Aff
28.1
28.0
Acton-Boxborough CX Ft Lauderdale FE
Joshua Herrera
Aff
28.8
28.8
Lexington CH Immaculata La Salle IP
Megan Nubel
Aff
28.0
28.0
Village Independent AR Lake Travis LS
Raul Larsen
Aff
29.7
29.6
Westlake EA Walt Whitman HW
Megan Wu
Aff
28.7
25.5
Thomas Jefferson HSST TB Bergen County Academies EK
David Moon
Neg
28.0
29.2
Plano West SW Seattle AL
Ching Sullivan
Aff
27.7
27.5
Stuyvesant SP Stoneman Douglas GP
Jonathan Waters
Aff
28.2
28.0
Trinity Valley KK Chantilly Independent TM
Michelle Li
Neg
29.0
29.1
Kraver Independent CM Timothy Christian LJ
Alex Chaumette
Neg
28.0
29.0
Stone Bridge YC McDowell AG
Angela Lytle
Neg
28.3
28.7
William G. Enloe KH Evanston Twp KY
Chetan Hertzig
Aff
28.0
27.6
Roslyn WB Strake Jesuit DL
Ari Azbel
Neg
28.7
28.8
Lake Travis VM Nikita Tanguturi
Raul Larsen
Neg
29.5
29.8
Needham SC Strake Jesuit JPo
Richard Xu
Neg
29.3
29.6
Montville NP Livingston GL
Aaron Zhao
Neg
30.0
30.0
Lake Highland Prep YA Strake Jesuit ZD
Tiffany Chang
Neg
28.0
28.8
Thomas Jefferson HSST AD Walt Whitman TG
Chetan Hertzig
Aff
29.3
27.4
McNeil WP Lake Highland Prep AM
Abhilash Datti
Neg
28.6
29.4
American Heritage Plantation NR Timothy Christian KQ
Jose Denis
Neg
28.5
28.7
Millburn RB Myers Park Unaffiliated EA
Prince Hyeamang
Neg
27.6
28.6
Paul R Wharton AW Woodlands LW
Deserea Niemann
Neg
28.0
28.1
Freehold Township SA American Heritage Plantation AD
Andrew Garber
Aff
28.7
28.5
Lexington AKa Harrison RA
Isaac Segal
Neg
28.8
29.5
Newtown BP Desert Vista RC
Aaron Zhao
Neg
30.0
30.0
Northview SD Bergen County Academies IK
Phoebe Kuo
Aff
29.3
28.0
Appleton North MU Dacas Independent JD
Michelle Li
Neg
29.2
30.0
DuPont Manual RP Timothy Christian SG
Nick Mirza
Aff
28.8
28.4
Harrison AA American Heritage Plantation EM
Mars He
Neg
29.4
29.8
Durham AA Lexington VM
Saianurag Karavadi
Neg
28.9
29.1
Ft Lauderdale MG Cary WA
Jonathan Horowitz
Neg
28.0
29.2
Lake Highland Prep AV Cardinal Gibbons ZD
Alan George
Aff
29.4
28.8
Hunter NV Hill NL
Justin Kahn
Neg
27.8
28.0
New Jersey Independent ANa Henry W Grady GR
Jonathan Horowitz
Neg
29.2
29.3
New Trier TS Hamilton CM
Phoebe Kuo
Aff
29.0
28.3
Bishop’s Independent SR Lake Highland Prep JA
Megan Wu
Neg
28.0
28.7
North Allegheny SW Acton-Boxborough SZ
Charles Kraver
Aff
28.5
28.0
Hunter MD Houston Memorial SC
David Moon
Neg
30.0
30.0
George Ranch NS Edgemont JJ
Saianurag Karavadi
Neg
29.2
29.1
Woodlands AA Thomas Jefferson HSST SB
Mina Lee
Aff
28.0
27.9
Tulsa Washington SR Stoneman Douglas AR
ASHISH KATHURIA
Aff
28.0
27.8
Success Academy Manhattan TR Lake Highland Prep MSr
ariana orozco
Aff
29.7
29.0
Bronx Science DB Lexington RP
Katya Ehresman
Aff
29.3
28.6
Lake Highland Prep AC Research Triangle Independent OS
Jayanne Forrest
Neg
28.8
29.2
Lake Highland Prep AS Westford MD
Richard Xu
Aff
27.7
27.5
Strake Jesuit DH James Madison BV
Britani Fraser
Aff
28.6
27.0
Strake Jesuit VC Houston Memorial AQ
Claire Liu
Neg
29.4
29.8
Acton-Boxborough ML James Madison GC
Julia Wu
Aff
29.0
28.6
Bronx Science WF Harrison AZ
Micah Thode
Neg
29.6
29.7
Bronx Science AW Lake Highland Prep MSi
Sally Ho
Aff
29.8
29.1
Lake Highland Prep DP McDowell EY
Ian Crowell
Aff
28.4
27.5
Lexington AK Westlake AL
Camille Caldera
Aff
29.0
28.8
McNeil AR Lake Highland Prep PC
Spencer Orlowski
Neg
29.2
28.6
Cardinal Gibbons AD Byram Hills TD
TJ Foley
Neg
28.5
29.3
Harrison SN Lake Travis JR
Preetham Chippada
Aff
28.6
27.0
Chaminade PV McDowell SA
Eric Pilchowski
Neg
29.0
29.2
Our Lady of Lourdes LS Thomas Jefferson HSST VB
Zachary Reshovsky
Neg
27.1
29.3
Newsome DB Lake Highland Prep AA
Sarah Ryan
Aff
29.4
28.7
Mountain Brook MC Houston Memorial YB
Claire Liu
Aff
28.6
28.5
Needham VF Strake Jesuit JX
Mina Lee
Neg
28.7
29.2
Harrison MB Henry Clay CK
Ching Sullivan
Aff
28.9
28.7
All Saints Episcopal GL Strake Jesuit JS
Evan Engel
Neg
28.2
28.3
Millburn AG DuPont Manual DK
Lauren Singer
Aff
28.4
28.3
Plano West DJ Charlotte Catholic DE
Alex Avery
Neg
29.4
29.5
Cary CZ Thomas Jefferson HSST TG
Zack Gelles
Neg
28.0
27.5
DuPont Manual PT Harrison MR
J Fu
Neg
28.0
28.4
Westford DT Evanston Twp AB
Charles Kraver
Aff
28.7
27.5
Edgemont HL Stratford DS
Mollie Hartenstein
Aff
28.5
28.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF Westborough HI
Eric Pilchowski
Aff
28.4
28.0
Copper Hills MC Lexington AT
Zachary Reshovsky
Neg
27.2
29.8
North Allegheny AD Dutchtown HV
Dominic Henderson
Aff
28.8
28.5
Strake Jesuit JP Evanston Twp QH
Rachel Watson
Neg
30.0
30.0
Lake Highland Prep SS Summit Academy HS Independent OK
Matt Zinman
Aff
28.3
28.3
Stratford JP Ft Lauderdale EP
Camille Caldera
Neg
29.0
30.0
Nashua HS South EG Montville DP
Lakshman Easwaran
Neg
28.8
29.4
Houston Memorial DX Evanston Twp JA
Pacy Yan
Neg
28.5
28.6
Needham ZL Princeton RL
Rohith Sudhakar
Aff
29.2
29.1
Evanston Twp EB Thales Academy Rolesville ED Aff FFT Neg BYE
Blair AC Lake Highland Prep MS Aff BYE Neg FFT