46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 2 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Byram Hills TD Harrison MR
Jonathan Horowitz
Neg
28.5
28.5
Needham AK Strake Jesuit AMe
Rohith Sudhakar
Neg
28.5
29.7
New Jersey Independent AN Lake Highland Prep JD
Jayanne Forrest
Aff
29.1
29.0
Lake Travis MI Lexington RP
Tiffany Chang
Neg
28.1
28.3
Thales Academy Rolesville ED Lake Highland Prep PC
Brian Wiora
Neg
27.0
29.0
Newtown BP Windermere CP
Eric Pilchowski
Aff
28.2
28.0
American Heritage Plantation AD Kellenberg Memorial VT
Steven Dykstra
Neg
28.5
29.0
Evanston Twp CC Montville DP
Hannah Hubbard
Neg
28.0
29.0
American Heritage Boca/Delray NS Westford MD
Kathy Liu
Neg
29.0
29.1
Syosset JL Lexington AT
Abhilash Datti
Aff
29.0
28.5
Strake Jesuit KS Success Academy Manhattan SB
Prince Hyeamang
Neg
29.0
29.1
Success Academy Manhattan CE Syosset IS
Spencer Orlowski
Neg
28.8
29.0
Los Osos RN Edgemont JJ
Kathy Liu
Neg
20.0
29.5
American Heritage Plantation EM Success Academy Manhattan BC
Julia Wu
Aff
29.3
29.2
Strake Jesuit JP Bergen County Academies AL
Britani Fraser
Aff
29.0
25.5
DuPont Manual RP Chaminade CW
Crawford Leavoy
Neg
29.3
29.5
North Allegheny ED James Madison GC
Isaac Segal
Aff
28.3
27.8
Ft Lauderdale MG Strake Jesuit WH
Claire Liu
Neg
28.5
29.5
Hamilton NB Lake Highland Prep MSr
Camille Caldera
Neg
28.0
29.5
Hamilton RM Kraver Independent LK
Katya Ehresman
Neg
29.2
29.0
Stuyvesant GP Edgemont MP
Lucas Bailey
Aff
28.0
27.7
Ft Lauderdale EP Harrison MB
Erica Cooper
Aff
30.0
29.5
Harrison RA Hunter SK
Megan Nubel
Neg
28.3
28.7
Roslyn WB Tulsa Washington SR
Brian Wiora
Aff
29.0
27.0
Millburn AG Vestavia Hills RC
Saianurag Karavadi
Neg
28.6
29.1
Timothy Christian ZL Harrison AA
Erica Cooper
Neg
29.0
29.5
Legacy Christian BP Nova VA
TJ Foley
Aff
29.0
28.5
Desert Vista VP Seattle SZ
Zachary Reshovsky
Neg
28.0
29.5
Westford DH Cary WA
Roy Plat
Neg
29.3
29.7
Strath Haven WL Byram Hills MF
Pacy Yan
Aff
28.7
28.5
New Trier CS Cardinal Gibbons AD
Yeonsoo Lee
Neg
27.5
29.5
Lake Highland Prep MS McNeil WP
Katya Ehresman
Neg
28.6
29.0
Westlake AL Woodlands LW
Micah Thode
Aff
28.8
28.7
Nashua HS South EG Strake Jesuit JPo
Micah Thode
Neg
28.5
28.7
Success Academy Manhattan TR James Madison KG
Jharick Shields
Aff
29.9
28.5
McDowell SA Houston Memorial DX
Crawford Leavoy
Neg
28.8
28.8
Nikita Tanguturi Millburn JL
Jayanne Forrest
Aff
29.2
29.0
Paul R Wharton AW Bronx Science YL
Angela Fu
Neg
27.0
29.0
Strake Jesuit BE Scarsdale CC
Grant Brown
Aff
29.2
29.1
Hunter NK Lindale PP
Dino De La O
Aff
29.4
28.4
American Heritage Plantation NR Appleton North MU
Lauren Singer
Neg
28.7
28.8
Plano West SW Freehold Township SA
Preetham Chippada
Neg
28.1
29.0
Timothy Christian MR Westborough LC
Maegan Jong
Aff
28.0
26.0
Timothy Christian LJ Scarsdale ZS
ariana orozco
Neg
29.5
29.7
Lake Highland Prep AV Bergen County Academies EL
Sarah Ryan
Aff
28.9
28.8
H.B. Plant TK Thomas Jefferson HSST SR
Rachel Watson
Aff
30.0
28.5
Austin SFA JH William G. Enloe AC
Ian Crowell
Aff
29.3
29.3
George Ranch NS New Jersey Independent ANa
Mars He
Neg
29.2
29.2
Blair PS Harrison GC
Danielle Tadross
Aff
28.9
28.5
Scarsdale DZ Princeton RL
Julia Wu
Neg
28.6
28.7
Hamilton CM Strake Jesuit JS
Patrick Tolan
Neg
28.7
29.0
Stoneman Douglas AR Montville AP
ariana orozco
Neg
27.0
28.0
Edgemont RG Strake Jesuit DH
Patrick Fox
Aff
29.3
29.0
Our Lady of Lourdes LS Durham JP
Deserea Niemann
Neg
28.9
29.0
Blair AC Northview SD
Britani Fraser
Neg
28.9
29.0
Walt Whitman TG Lake Highland Prep AA
Matt Zinman
Aff
28.5
28.5
Princeton VC Bronx Science WF
Andrew Garber
Neg
28.1
28.2
Hunter MD Walt Whitman BW
Abhilash Datti
Neg
27.0
29.6
Lexington SG Lake Highland Prep SS
Megan Wu
Aff
29.7
28.0
Bronx Science DB Village Independent AR
Mina Lee
Neg
28.5
29.2
Charlotte Catholic DE New Jersey Independent AK
Matt Zinman
Aff
29.5
29.0
William G. Enloe KH Desert Vista RC
Jacob Nails
Neg
28.4
28.5
Our Lady of Lourdes CN American Heritage Plantation PG
Camille Caldera
Neg
28.0
29.5
Hunter NV Lake Travis JR
Andrew Torrez
Aff
27.4
27.1
Evanston Twp EB Unionville MA
Mina Lee
Neg
28.0
28.1
Stoneman Douglas GP Bishop’s Independent SR
Deserea Niemann
Neg
28.4
29.0
Strake Jesuit AM Houston Memorial SC
Patrick Fox
Aff
28.8
29.0
Lake Travis SR Thomas Jefferson HSST TB
Preetham Chippada
Neg
28.0
28.1
Livingston GL Edgemont AJ
Kristen Arnold
Aff
30.0
29.0
Montgomery Blair PZ Lexington EL
Lauren Singer
Neg
29.5
29.6
Stratford DS Timothy Christian KQ
Eric Pilchowski
Aff
29.0
28.6
Sequoyah JS Cardinal Gibbons ZD
Alex Avery
Neg
28.2
28.8
Stuyvesant SP Strake Jesuit ZD
Raul Larsen
Neg
29.7
29.9
Westlake EA Lake Travis VM
Pacy Yan
Neg
28.4
28.3
Lexington CH Acton-Boxborough IS
J Fu
Neg
28.4
28.3
Lake Travis AO Harrison AZ
Raul Larsen
Neg
28.4
29.5
DuPont Manual PT Millburn RB
Saianurag Karavadi
Aff
28.4
28.0
New Jersey Independent AT Thomas Jefferson HSST VB
Dominic Henderson
Aff
28.7
28.5
Lake Highland Prep YA Clear Lake JC
Joshua Herrera
Aff
29.0
28.6
Acton-Boxborough CX Strake Jesuit NG
Andrew Torrez
Aff
28.6
28.7
Catonsville AT Hill NL
Amit Kukreja
Neg
28.5
29.0
Strake Jesuit BB Evanston Twp AB
Pothiraj Selvaraj
Aff
26.0
24.0
Lake Highland Prep AC Timothy Christian PT
Lucas Bailey
Aff
28.7
28.0
Tuloso Midway ZN Durham AA
Aaron Zhao
Neg
30.0
29.7
Chantilly Independent TM North Allegheny SW
Zack Gelles
Aff
29.0
28.0
James Madison BV Montville NP
Grant Brown
Aff
28.2
27.5
Lake Highland Prep DP New Trier IV
Alan George
Neg
28.4
29.3
Harrison SN Eagan AI
Mars He
Aff
29.7
29.7
Millburn KW Research Triangle Independent OS
Ari Azbel
Aff
29.3
28.4
Thomas Jefferson HSST SB Coral Glades KW
Ian Crowell
Aff
28.6
28.3
Needham ZL Hamilton NK
Ishan Bhatt
Aff
29.1
27.4
Ft Lauderdale FE Thomas Jefferson HSST TG
Chetan Hertzig
Aff
28.9
28.7
Acton-Boxborough ML King AK
Sally Ho
Neg
29.5
29.2
Hunter KC Henry Clay CK
Charles Kraver
Neg
28.4
28.8
Lexington AK McDowell EY
Prince Hyeamang
Aff
28.8
28.6
Evanston Twp SB Hunter DS
Rachel Watson
Neg
28.5
28.7
Scarsdale WC Clear Lake SM
Vincent Liu
Aff
28.8
28.5
Evanston Twp QH Thomas Jefferson HSST MR
Chetan Hertzig
Aff
29.1
28.9
Evanston Twp CS Desert Vista AG
Matthew Reichle
Aff
28.8
28.9
American Heritage Plantation PB Bergen County Academies EK
Sally Ho
Aff
29.8
29.8
Strake Jesuit AA Myers Park Unaffiliated EA
Jonathan Waters
Aff
29.5
29.0
Acton-Boxborough SZ Plano West DJ
Yeonsoo Lee
Neg
28.0
29.0
Thomas Jefferson HSST AP William G. Enloe TG
Alan George
Neg
28.5
29.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF Lexington NJ
David Moon
Neg
28.5
30.0
Lexington CL McNeil AR
Dino De La O
Neg
28.8
28.9
Dacas Independent JD Lake Highland Prep AG
Claire Liu
Aff
29.3
29.2
Newsome DB Evanston Twp KY
Steven Dykstra
Aff
29.7
28.0
Mountain Brook MC Westborough HI
Phoebe Kuo
Aff
29.0
27.5
New Trier TS Woodlands AA
Aaron Zhao
Aff
30.0
30.0
Cary CZ Scarsdale BM
Megan Wu
Neg
28.0
28.1
Syosset RD Evanston Twp HE
Jonathan Horowitz
Neg
28.0
29.3
Scarsdale AS Lake Travis LS
Stephen Scopa
Neg
28.6
29.3
Lake Highland Prep AS Chaminade PV
TJ Foley
Aff
28.9
28.6
Thales Academy Rolesville MB Copper Hills MC
David Ehrmann
Aff
28.0
25.0
Lexington VM Walt Whitman CB
Vincent Liu
Aff
28.6
27.6
Millburn AH Northwest JB
Michelle Li
Aff
30.0
28.4
Westford DT Evanston Twp JA
J Fu
Neg
28.4
28.9
Stone Bridge YC Coral Glades AA
Alex Avery
Aff
28.7
28.0
Mount Pleasant CR Dutchtown HV
Kristen Coniff
Neg
27.0
29.0
Asheville HC Lexington AKa
David Moon
Aff
27.5
27.5
Bronx Science AW Westview Independent RS
David Min
Aff
29.8
29.7
Lake Highland Prep JA Strake Jesuit DL
Stephen Scopa
Neg
28.6
29.0
Edgemont HL McDowell AG
Kristen Arnold
Aff
29.0
28.5
Cardinal Gibbons RS Northview YS
Michelle Li
Aff
28.6
28.4
Harrison EM Strake Jesuit VC
Megan Nubel
Neg
28.0
28.0
DuPont Manual DK Lexington DY
Ishan Bhatt
Neg
28.0
28.3
Houston Memorial AQ Scarsdale VG
Ari Azbel
Aff
29.2
29.0
Henry W Grady GR Summit Academy HS Independent OK
Angela Fu
Aff
29.5
27.5
Lake Highland Prep AM Vestavia Hills JH
Jacob Nails
Aff
29.0
28.2
Stoneman Douglas JT All Saints Episcopal GL
Thomas Maher
Neg
27.0
28.0
Walt Whitman HW Strake Jesuit JX
Tom Evnen
Neg
29.0
28.7
Milton AT Timothy Christian SG
Evan Engel
Aff
28.1
28.0
Pingry JF Thomas Jefferson HSST AD
Jharick Shields
Neg
28.4
28.6
Lake Highland Prep MSi Kraver Independent CM
Angela Lytle
Aff
28.3
28.2
St.Petersburg JM Newtown MS
Tiffany Chang
Aff
28.2
28.1
Scarsdale CS North Allegheny AD
Joshua Herrera
Neg
28.5
29.2
Evanston Twp AM Lexington JC
Amit Kukreja
Neg
28.0
28.7
Bergen County Academies IK Scarsdale SB
Megha Prasad
Aff
28.5
28.0
Stratford JP Our Lady of Lourdes GP
Phoebe Kuo
Aff
27.9
27.7
Durham BD Austin SFA ZJ
Jonathan Waters
Aff
29.8
28.0
Trinity Valley KK Henry W Grady EH
Dominic Henderson
Aff
29.3
29.0
Brookline AD Bergen County Academies MS
Sarah Ryan
Neg
29.4
29.5
Houston Memorial YB Carmel Valley Independent EP
Chris Theis
Neg
28.2
29.0
Immaculata La Salle IP Needham VF Aff FFT Neg BYE
Seattle AL Needham SC Aff FFT Neg BYE