46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 5 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Belen Jesuit Prep CC BL ZD
Ryan Maloney
Con
J Cota
27.0
C Corzo
28.0
J Dang
29.0
R Zeng
28.0
Ergos Bilingual RR Ivy Bridge CC
Laura Richard
Con
J Reyes
28.0
C Rondon
28.5
A Cho
28.5
E Cho
28.5
South Plantation WN DuPont Manual KD
Charlie Tent
Pro
E Neugaard
28.0
K Wolthers
28.0
K Diallo
28.0
M Kale
27.0
Boca Raton FR Sequoyah GP
Ashutosh Kale
Pro
L Festa
29.0
M Rathbun
29.0
I Pfitzenmmayer
28.0
M Gray
28.0
Thales Academy Rolesville EP Potomac LS
Amy Shaw
Pro
J Ebron
29.0
E Patti
28.0
A Le Guellec
28.0
J Shia
28.0
Potomac GS Syosset CL
Julia Kennedy
Pro
S Galen
28.0
S Shetty
28.0
S Chaudri
28.0
M Liu
28.0
Ransom Everglades MM Milton BQ
Tali Peretz
Con
D Miner
29.5
J McAliley
29.5
K Querido
29.5
A Blake
29.5
Sequoyah HM Westborough SA
Farhan Zaidi
Pro
C Headrick
26.0
A Miffitt
27.0
V Agarwal
27.0
M Sidhu
26.0
Bergen County Academies DS Randolph CK
Scout Malloy
Pro
L Smolyanskiy
29.5
R Disler
29.0
I Kao
28.5
C Cafero
28.0
Achievement First Brooklyn WR Newton North SM
Austin Tang
Con
K Reid-Hernandez
27.5
Y Walters
28.0
J Saralidze
29.0
E Morgan
28.5
Kugnus ACTS HS Great Neck South - Unaffiliated LL
Erica Carlino
Con
K Shen
28.5
C Hong
28.5
N Liu
29.0
S Liu
28.5
Grand Oaks DG Piper SM
Jalal Sheikh
Con
G Goulis
28.0
H Dailey
27.5
C Souza
28.5
D Miller
29.5
Myers Park Unaffiliated MT Phillips Academy Andover DH
Sherry Meng
Pro
K Trosch
28.0
A Misra
29.0
D Dang
28.0
G Han
28.0
Trinity NC Boca Raton BP
Bernard Hui
Con
E Chen
28.0
S Nordensen
28.5
A Patel
28.0
K Brown
28.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ BL Wheatley HA
Ray Brown
Con
C Brito
28.0
C LaForty
28.0
A Aldad
29.0
S Haroon
29.0
West Broward MO Scarsdale NS
Jason Laks
Pro
S Manzor
29.0
N Olden
30.0
A Nudelman
29.0
M Sainz Barrionuevo
29.0
American Heritage Plantation RB Chaminade CB
Mahwash Aman
Con
E Burkeen
29.0
M Rocker
28.0
P Bouzi
28.0
W Cadet
28.0
Westborough GM Lawrence SA
Vietta Grinberg
Pro
N Maydipalle
27.0
D Guadiz
25.0
I Sepulveda
26.5
N Abuhamdeh
25.0
Grand Oaks IL Lake Travis MS
Dorien Steadman
Con
C Lessig
28.0
I Irvine
29.0
Z Sellick
30.0
P McClain
30.0
Hyde Leadership Charter Schoool AB Boston Latin LL
Tina Shan
Con
J Alcantara
26.5
W Barkley
27.0
J Lin
28.0
B Li
27.0
Americas Bicultural TS Hyde Leadership Charter Schoool KV
Ana Czachor
Con
R Tavares
28.0
A Sanchez
28.0
H Kameda
29.5
W Valez
29.0
Milton HD St Thomas Aquinas CC
Ritu Dayal
Pro
Y Habip
30.0
L DeSimone
29.5
K Chaturvedi
29.5
C Chassen
28.0
Bergen County Technical KG Regis DM
Prateek Kalakuntla
Pro
S Grinberg
29.0
A Kasubhai
29.0
L Dolan
28.0
A Moran
29.0
Americas Bicultural SG Sequoyah RZ
Rakesh Purohit
Pro
S Grullon
26.5
H Silvestre
27.5
M Zierten
27.0
S Robbins
27.0
Ivy Bridge KP Carol Morgan LR
Mariah Mayo
Pro
A Poonepalle
25.0
K Kim
25.0
A Licairac
25.0
S Roca
25.0
BL LZ Ivy Bridge LN
Rosemarie Miller
Con
S Li
27.5
K Zhang
26.5
J Li
27.5
K Niu
27.5
Bergen County Debate Club RS WWP South Independent ZG
Patricia Smith
Con
W Rizvi
29.0
J Shah
29.0
M Zola
29.5
D Ghosh
29.5
Cary ST Shrewsbury KP
Victoria Sotomayor
Pro
W Su
27.5
P Taylor
28.0
S Kunduru
28.0
S Pasupuleti
28.5
Nightingale Bamford GA Cardinal Gibbons RB
Esther Kardos
Pro
A Green
28.0
D Arora
28.0
A Roloff
27.0
T Barnett
27.0
Americas Bicultural VK Achievement First Brooklyn FT
Jett Wang
Con
A Khoury
26.5
M Villanueva
26.5
T Fakanle
27.0
J Torres
27.5
Ivy Bridge CJ Trinity AB
Michelle Slezinger
Con
C Chen
29.5
L Jasti
29.5
A Alderman
29.5
M Bordoff
29.5
Harman Kohli Horace Mann KoLe
Jennifer Redlin
Con
K Mazandarani
28.0
H Kohli
28.0
S Korff
28.0
H Levinson
29.0
St. Patrick's SS Spence CW
Kimberly Kouri
Con
A Samanian
28.5
L Suero
28.0
E Walsh
29.5
B Clark
30.0
Grand Oaks UL DuPont Manual GP
Natasha Huggins
Con
C Losee
27.0
S Udoh
28.0
M Gupta
30.0
R Pathak
29.0
Lakeland AV Achievement First Brooklyn MS
DeAnna Kirby
Pro
E Anthony
29.5
I Villard
29.0
G Martin
27.0
A Straker
27.5
Mercyhurst Prep JC Edgemont BH
Alexander Corzo
Pro
S Justik
28.5
R Chambers
28.5
H Branco
27.0
D Hahn
26.5
Westborough MY Milton KL
Robert Klein
Con
S Yeruva
29.0
J Mekala
28.5
S Liu
29.0
I Kanczuk
29.0
Boston Latin WM Grand Oaks BC
David Fleischer
Con
R Wu
26.0
M Mabington
26.0
A Cook
26.5
C Bishop
26.5
Carol Morgan GaMa Buchholz LZ
Gael Le Guellec
Pro
A Madinabeitia
26.5
D Gassó
27.0
A Lou
26.5
A Zhang
26.5
Shrewsbury AC Westborough TT
Kristen Taylor
Pro
S Adams
29.0
S Callahan
29.0
J Thomas
29.0
A Tian
29.0
Summit FB Ransom Everglades KG
Amit Gupta
Con
S Fu
27.0
L Boubendir
28.0
C Granda-Scott
29.0
V Kerr
28.0
Ivy Bridge DF Westborough VP
Vietta Grinberg
Con
H Fei
27.5
A Doan
26.0
E Vaikunth
28.0
A Prakash
29.0
Wheatley AM American Heritage Plantation RS
Michael Patti
Con
E Melnikov
28.5
R Ajmera
27.0
E Roytman
29.0
S Selvan
28.0
Boca Raton FF Wheatley BC
Anju Misra
Con
S Ferrari
27.0
E Fahim
28.5
M Bhalloo
29.0
B Casella
28.5
Byram Hills NS Summit NN
Russ Rywell
Con
E Szilagyi
28.0
S Nichols
28.0
R Naidu
28.5
A Norfleet
29.0
Chaminade BC Ivy Bridge RE
Austin Tang
Con
M Collins
29.0
M Beehler
28.5
T Ramanathan
29.5
J Eappen
29.0
Phillips Academy Andover HV American Debate League EL
Ryan Maloney
Con
E Venkataswamy
29.0
I Heitmann
29.0
L Eye
30.0
L LEE
30.0
Gilbert Classical CD Milton YT
Mariah Mayo
Con
M Cruz
26.0
I Deshpande
26.0
C Yildirim
30.0
N Tao
27.0
American Heritage Plantation NZ Regis HT
Alexander Corzo
Con
C Zhang
28.5
P Nenov
30.0
M Healey
30.0
W Tinson
29.0
Horace Mann WM Phillips Academy Andover CK
Charlie Tent
Pro
J Winiarsky
29.0
A Ment
29.0
A Chan
27.0
S Kim
28.0
Sequoyah EJ Brooklyn Technical GQ
Mark Fusco
Pro
A Eltz
28.0
C Johnson
29.0
R Quesada
28.0
A Goldman
28.0
Edgemont IP Horace Mann KL
Julia Kennedy
Con
G Ishak
28.0
V Preldakaj
27.5
A Lautin
27.5
C Kiriscioglu
29.0
St Thomas Aquinas OU World Journalism Prep AP
Mark Fusco
Con
P O'Neil
26.0
L Ulbrich
26.0
J Aiello
29.0
K Panos
27.0
Laguardia SL Pinecrest BU
Rakesh Purohit
Pro
A Lopez
28.5
F Schrader
28.5
J Bates
28.5
P Ung
28.0
Stone Bridge DS West Broward PT
Alice Kim
Con
S Dixit
29.5
R Sharma
27.5
H Palanpurwala
28.0
M Tobon
29.0
Cary MC Potomac CW
Natasha Huggins
Con
E Chang
28.0
A Murgitroyd
28.0
E Chen
28.0
L Wu
29.0
Potomac KR North Attleboro NP
Bernard Hui
Pro
D Ren
28.5
C Kim
28.5
S Nassaney
28.5
A Pandit
27.5
Glen Rock SO Summit SS
Alice Kim
Con
A Serebrenik
29.0
E Onik
28.5
N Shields
28.5
A Shields
29.0
Boca Raton AE Achievement First Brooklyn MG
Amit Gupta
Pro
J Ares
27.0
T Evans
28.0
K Glasgow
27.0
Z Mingo
26.0
Nightingale Bamford MK Colegio LOYOLA FQ
Kristen Taylor
Pro
P McCormack
25.0
L Kim
26.0
I Florentino
26.0
N Quiroga
26.0
Lakeland HW Avant School of FL
Jennifer Redlin
Pro
A Hughes
27.0
I Widulski
27.0
C Forward
26.5
M Li
26.5
American Debate League LH Gilbert Classical NJ
Ashutosh Kale
Con
N Harraway
29.0
J Lee
29.0
J Joshy
29.0
H Nguyen
29.0
Cary BH Regis KS
Jett Wang
Con
N Brown
27.5
C Herrera
28.0
H Kane
29.0
S Stesner
29.0
Potomac LV Spence HC
Robert Mckenzie
Con
R Verma
29.0
E Lei
28.5
E Herrick
30.0
M Corman
30.0
Potomac WC Brooklyn Technical TP
Esther Kardos
Pro
L Chen
28.0
M Wang (HS)
27.0
J Thomas
27.0
S Phillips
27.0
Regis RS Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NR
Farhan Zaidi
Pro
A Sabelja
28.0
M Ruggiero
28.0
N Naidoo
28.0
J Rojkov
28.0
Boca Raton KM Belen Jesuit Prep SL
Mahwash Aman
Pro
M Koustikov
29.0
S Mills
30.0
D Suarez
30.0
A Lamelas
29.0
Carol Morgan GM Randolph CS
Ray Brown
Pro
I Gassó
29.0
V Moreno
29.0
A Senthilkumaran
28.5
R Carfagno
28.5
Carol Morgan CJ Waring GL
Michael Patti
Con
C Jung
27.5
J Contreras
27.0
C Gimbrere
28.5
O Langman
28.5
Grand Oaks WP Gilbert Classical SL
Victoria Sotomayor
Con
R Winebarger
27.0
P Piggott
28.0
K St. Louis
27.0
L Loi
27.5
Gilbert Classical JA Grand Oaks AH
Robert Klein
Pro
M Jiang
29.5
M Ahmed
29.0
A Alford
28.5
T Howell
28.0
Regis CR Lakeland AP
Ranjit Tulasi
Pro
A Cimmino
29.0
C Roe
29.5
G Agarwal
29.0
B Panamdanan
28.5
Sequoyah HaMa Ergos Bilingual LJ
Prateek Kalakuntla
Pro
M Haggerty
27.0
T Mareau
27.0
A Castillo
26.0
G Hiraldo
27.0
Delbarton EF Potomac AN
Michelle Slezinger
Pro
E Ehrenberg
29.5
M Fialcowitz
29.0
D Ayebare
26.5
K Namara
26.5
Americas Bicultural PR Wayland NW
Ritu Dayal
Con
J Pacheco
26.0
F Ravelo
26.0
A Weling
28.0
M Nechipurenko
28.0
Brooklyn Technical RS Bronx Science MY
David Fleischer
Con
A Smolansky
28.0
L Rios
24.0
C Michel
29.0
V Yellen
29.0
Holy Trinity Episcopal ZM Americas Bicultural NF
Jalal Sheikh
Pro
F Zaidi
28.5
J Montalvo
29.0
M Fernandez
28.5
M Nolasco
28.5
Horace Mann YG Brooklyn Technical AN
Jason Laks
Con
A Yao
29.0
S Gaboury
28.0
A Nazifa
29.0
A Ali
29.0
Carol Morgan VV St. Patrick's PF
Sherry Meng
Pro
C Villaorduña
28.0
M Valerio
27.0
A Fernández
26.0
R Peñaló
25.0
Independent Chander Yingling YC BL YL
Tina Shan
Con
M Chander
28.0
O Yingling
28.0
J Liu
27.5
S Yang
29.0
American Heritage Plantation FK Pinecrest DT
Ana Czachor
Con
O Farkas
29.5
J Kwon
29.5
B Diasio
29.0
L Tucich
29.0
Brooklyn Technical MI Grand Oaks TH
Dorien Steadman
Pro
D Idfresne
29.0
L Merani
30.0
T Hinojosa
28.0
D Turnwald
28.0
Ivy Bridge PT Archbishop McCarthy CC
Erica Carlino
Pro
A Tadvai
29.0
A Palled
28.5
A Cosculluela
28.0
E Cabeza
28.0
Achievement First Brooklyn JW Grand Oaks QJ
Scout Malloy
Con
S Walker
26.5
F Jn. Baptiste Fedee
27.0
B Jacoby
27.5
G Quandt
28.0
Colegio LOYOLA MG Great Neck South - Unaffiliated WC
Rosemarie Miller
Con
F Martinez
28.5
S Gomez
28.5
R Woo
29.0
B Chien
30.0
Nightingale Bamford BP Grand Oaks PL
Tali Peretz
Pro
J Buckhurst
29.0
V Paulus
29.0
J Pagtama
29.0
B Lenard
29.0
Scarsdale GR Bronx Science AE
Amy Shaw
Con
E Gu
28.0
R Reindel
28.0
K Anastas
29.0
S Emery
29.0
American Debate League DT Carol Morgan BG
DeAnna Kirby
Con
J Tse
30.0
M Dong
29.5
M Garcia
28.0
R Barcelo
29.5
Sequoyah GE Ivy Bridge SY
Kimberly Kouri
Con
J Eifler
28.0
A Geist
27.0
A Shah
29.0
N Yoon
29.0
Ergos Bilingual MaPe World Journalism Prep DA
Robert Mckenzie
Con
Y Perez
29.5
M Caraballo
29.0
H Anderson
29.5
A Dervisevic
29.5
Jupiter MM Achievement First Brooklyn PC
Laura Richard
Pro
E Montoya
27.5
L Miller
28.5
S Cruz-Cordova
26.0
A Petit
26.5
Milton SJ Regis LP
Anju Misra
Pro
S Jaiswal
29.0
Z Shleifer
29.0
W Lee
28.5
T Platt
29.0
Sequoyah SY Regis GJ
Ranjit Tulasi
Pro
R Shaw
29.5
A Ycaza
29.0
N Gupta
29.0
R Jones
29.0
Americas Bicultural VH Grand Oaks NT Pro FFT Con BYE
Lakeland WM Americas Bicultural SF Pro BYE Con FFT
Belen Jesuit Prep DG Pro BYE