46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 4 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Americas Bicultural VK Grand Oaks UL
Danielle Guillette
Con
A Khoury
25.0
M Villanueva
25.0
C Losee
27.0
S Udoh
26.0
World Journalism Prep DA Bergen County Debate Club RS
Melanie Cohn
Con
H Anderson
27.0
A Dervisevic
27.0
W Rizvi
28.5
J Shah
30.0
Cardinal Gibbons RB Pinecrest BU
Tom Rollins (Jr)
Con
A Roloff
27.5
T Barnett
27.0
J Bates
28.5
P Ung
29.0
Carol Morgan CJ Boca Raton KM
Arun Sekaran
Con
C Jung
26.0
J Contreras
26.0
M Koustikov
28.5
S Mills
28.5
Grand Oaks TH Carol Morgan LR
Tom Rollins (Jr)
Pro
T Hinojosa
28.0
D Turnwald
27.5
A Licairac
27.0
S Roca
28.0
Potomac GS World Journalism Prep AP
Baily Raffensperger
Pro
S Galen
29.0
S Shetty
28.5
J Aiello
27.5
K Panos
27.5
Achievement First Brooklyn FT Americas Bicultural PR
Tony Huang
Con
T Fakanle
27.0
J Torres
26.5
J Pacheco
27.0
F Ravelo
27.5
Westborough SA Waring KB
Yong Jong Shawn Yen
Con
V Agarwal
27.5
M Sidhu
27.5
S Boyd
28.0
B Karambis
28.0
Ransom Everglades KG Pinecrest DT
Nathan Zhao
Pro
C Granda-Scott
29.5
V Kerr
29.0
B Diasio
28.5
L Tucich
29.0
Gilbert Classical NJ Ivy Bridge RE
Emma Smith
Con
J Joshy
28.0
H Nguyen
28.0
T Ramanathan
30.0
J Eappen
29.0
American Heritage Plantation RB Milton BQ
Anju Mahesh
Con
E Burkeen
29.0
M Rocker
28.5
K Querido
29.0
A Blake
29.0
Avant School of FL American Debate League EL
Christopher Bryant
Con
C Forward
28.5
M Li
28.0
L Eye
29.5
L LEE
29.0
Belen Jesuit Prep SL Regis HT
Siobhan Connolly
Con
D Suarez
26.5
A Lamelas
26.5
M Healey
29.0
W Tinson
29.0
Potomac CW Phillips Academy Andover CK
Trevor Colliton
Pro
E Chen
28.0
L Wu
27.0
A Chan
27.0
S Kim
27.0
Cary ST Ergos Bilingual MaPe
Adam Carlisle
Pro
W Su
28.0
P Taylor
28.0
Y Perez
26.5
M Caraballo
27.5
Boca Raton FF WWP South Independent ZG
Ting Yu
Con
S Ferrari
25.5
E Fahim
26.0
M Zola
28.0
D Ghosh
29.0
Americas Bicultural SG Grand Oaks PL
Min Tang
Con
S Grullon
27.0
H Silvestre
26.5
J Pagtama
26.5
B Lenard
27.5
Ivy Bridge CJ Lakeland WM
Alyssa Turk
Pro
C Chen
27.0
L Jasti
27.0
L Webb
26.5
B Marrero
26.5
Westborough TT Summit NN
Baily Raffensperger
Con
J Thomas
27.0
A Tian
27.5
R Naidu
28.0
A Norfleet
28.0
Chaminade CB Waring GL
Wayne Selogy
Pro
P Bouzi
28.0
W Cadet
28.5
C Gimbrere
27.5
O Langman
27.0
Sequoyah RZ Gilbert Classical SL
Laila Moolji
Con
M Zierten
27.0
S Robbins
28.5
K St. Louis
27.5
L Loi
28.0
Stone Bridge DS Grand Oaks AH
Roman Garcia
Pro
S Dixit
26.0
R Sharma
27.0
A Alford
25.0
T Howell
26.0
Potomac KR Boston Latin WM
Abrahan Sued
Pro
D Ren
28.0
C Kim
27.5
R Wu
27.0
M Mabington
27.0
Sequoyah SY Nightingale Bamford GA
Sreenivas Gannavaram
Con
R Shaw
28.5
A Ycaza
26.5
A Green
29.5
D Arora
28.0
Boca Raton AE West Broward PT
Sirisha Durbhakula
Con
J Ares
27.5
T Evans
27.0
H Palanpurwala
29.0
M Tobon
28.5
Wayland NW North Attleboro NP
Romi Biswas
Con
A Weling
28.0
M Nechipurenko
28.0
S Nassaney
28.0
A Pandit
28.5
American Heritage Plantation FK St. Patrick's SS
Curtis Anderson
Pro
O Farkas
27.5
J Kwon
27.0
A Samanian
26.0
L Suero
26.5
Achievement First Brooklyn JW Carol Morgan BG
Shawn Hikosaka
Con
S Walker
28.0
F Jn. Baptiste Fedee
28.0
M Garcia
29.0
R Barcelo
29.0
Colegio LOYOLA FQ Horace Mann YG
Matthew Brandstetter
Con
I Florentino
26.0
N Quiroga
26.0
A Yao
27.0
S Gaboury
27.5
Myers Park Unaffiliated MT Bergen County Technical KG
Brenda Plasek
Con
K Trosch
28.0
A Misra
28.0
S Grinberg
29.0
A Kasubhai
29.0
Grand Oaks QJ Americas Bicultural VH
Christoph Diasio
Pro
B Jacoby
27.0
G Quandt
28.5
J Hidalgo
28.0
H Vieluf
26.0
Hyde Leadership Charter Schoool AB Horace Mann KL
Aaron D'Souza
Con
J Alcantara
28.0
W Barkley
29.0
A Lautin
28.0
C Kiriscioglu
30.0
BL ZD Ergos Bilingual RR
Chao Xu
Con
J Dang
29.0
R Zeng
27.0
J Reyes
27.0
C Rondon
28.0
Cary MC Colegio LOYOLA MG
Jae Moon
Pro
E Chang
29.0
A Murgitroyd
29.0
F Martinez
28.0
S Gomez
28.0
DuPont Manual KD St Thomas Aquinas OU
Jacob Senghas
Pro
K Diallo
28.0
M Kale
28.0
P O'Neil
27.0
L Ulbrich
27.0
Carol Morgan GM Boston Latin LL
Patrick Kim
Pro
I Gassó
28.0
V Moreno
28.0
J Lin
27.5
B Li
27.5
Boca Raton BP Archbishop McCarthy CC
Brenden Dimmig
Pro
A Patel
29.0
K Brown
28.5
A Cosculluela
28.0
E Cabeza
28.0
Buchholz LZ Potomac LS
Ben Lewis
Pro
A Lou
26.0
A Zhang
26.0
A Le Guellec
25.5
J Shia
25.5
Achievement First Brooklyn WR Sequoyah HaMa
Changqing Xie
Pro
K Reid-Hernandez
26.5
Y Walters
26.0
M Haggerty
26.5
T Mareau
26.0
Sequoyah GE Newton North SM
Aidan Wilson
Pro
J Eifler
27.5
A Geist
29.0
J Saralidze
28.5
E Morgan
27.5
Sequoyah GP Harman Kohli
Sabarni Chatterjee
Con
I Pfitzenmmayer
27.5
M Gray
27.0
K Mazandarani
27.5
H Kohli
28.0
Carol Morgan VV Lawrence SA
Michel Robles
Pro
C Villaorduña
29.0
M Valerio
28.0
I Sepulveda
29.0
N Abuhamdeh
28.0
Carol Morgan GaMa Randolph CK
Peter Ferraiuolo
Con
A Madinabeitia
27.5
D Gassó
27.5
I Kao
28.0
C Cafero
28.5
Westborough GM DuPont Manual GP
Steve Duckworth
Con
N Maydipalle
27.0
D Guadiz
27.0
M Gupta
27.0
R Pathak
28.0
Trinity AB Shrewsbury KP
Dr. Rajani Anne
Con
A Alderman
27.0
M Bordoff
28.0
S Kunduru
28.5
S Pasupuleti
27.0
Potomac WC South Plantation WN
Kelly Lutgen
Con
L Chen
28.0
M Wang (HS)
29.5
E Neugaard
28.5
K Wolthers
29.5
Westborough VP Ivy Bridge CC
Kelly Lutgen
Con
E Vaikunth
27.5
A Prakash
28.0
A Cho
29.0
E Cho
29.0
Ergos Bilingual LJ Piper SM
Paul Glenn
Con
A Castillo
26.0
G Hiraldo
26.0
C Souza
29.0
D Miller
29.0
Regis CR Kugnus ACTS HS
Steve Duckworth
Pro
A Cimmino
27.0
C Roe
28.0
K Shen
27.0
C Hong
28.0
Sequoyah HM BL YL
Aidan Wilson
Con
C Headrick
27.5
A Miffitt
27.5
J Liu
27.5
S Yang
27.5
Ivy Bridge DF Ransom Everglades MM
Brenden Dimmig
Con
H Fei
28.0
A Doan
28.0
D Miner
28.5
J McAliley
28.0
Bronx Science AE Potomac LV
Christoph Diasio
Con
K Anastas
28.5
S Emery
28.5
R Verma
29.0
E Lei
29.5
Regis DM Bergen County Academies DS
Sirisha Durbhakula
Pro
L Dolan
29.0
A Moran
29.0
L Smolyanskiy
28.0
R Disler
28.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NR Thales Academy Rolesville EP
Dr. Rajani Anne
Pro
N Naidoo
25.0
J Rojkov
27.0
J Ebron
25.0
E Patti
26.0
Regis GJ Summit SS
Ben Lewis
Con
N Gupta
27.5
R Jones
29.0
N Shields
28.0
A Shields
29.0
Edgemont BH Grand Oaks IL
Peter Ferraiuolo
Con
H Branco
28.0
D Hahn
27.0
C Lessig
28.0
I Irvine
29.0
Scarsdale GR BL LZ
Patrick Kim
Pro
E Gu
27.5
R Reindel
27.5
S Li
27.5
K Zhang
26.0
St Thomas Aquinas CC Cary BH
Michel Robles
Con
K Chaturvedi
29.0
C Chassen
28.0
N Brown
29.0
C Herrera
29.0
Glen Rock SO Horace Mann WM
Jacob Senghas
Pro
A Serebrenik
28.0
E Onik
28.0
J Winiarsky
27.0
A Ment
27.0
Sequoyah EJ Delbarton EF
Aaron D'Souza
Pro
A Eltz
28.0
C Johnson
29.0
E Ehrenberg
29.0
M Fialcowitz
27.0
Grand Oaks NT Mercyhurst Prep JC
Anand Sathiyamurthy
Con
S Tabliago
27.0
A Nguyen
27.5
S Justik
28.0
R Chambers
30.0
Brooklyn Technical RS Syosset CL
Matthew Brandstetter
Pro
A Smolansky
27.5
L Rios
24.0
S Chaudri
27.0
M Liu
27.0
Brooklyn Technical TP Spence CW
Chao Xu
Con
J Thomas
27.0
S Phillips
28.0
E Walsh
28.0
B Clark
28.0
Bronx Science MY Spence HC
Changqing Xie
Con
C Michel
28.0
V Yellen
28.0
E Herrick
28.5
M Corman
28.0
Boca Raton FR St. Patrick's PF
Sabarni Chatterjee
Pro
L Festa
28.5
M Rathbun
28.5
A Fernández
27.0
R Peñaló
27.5
Milton YT Brooklyn Technical AN
Brandon Lu
Pro
C Yildirim
30.0
N Tao
30.0
A Nazifa
30.0
A Ali
30.0
American Heritage Plantation NZ Milton KL
Roman Garcia
Con
C Zhang
27.0
P Nenov
25.0
S Liu
26.0
I Kanczuk
27.0
Westborough MY Holy Trinity Episcopal ZM
Laila Moolji
Pro
S Yeruva
29.0
J Mekala
29.0
F Zaidi
28.5
J Montalvo
29.5
Grand Oaks WP Americas Bicultural NF
Jae Moon
Con
R Winebarger
28.0
P Piggott
29.0
M Fernandez
29.0
M Nolasco
28.0
Achievement First Brooklyn MG Hyde Leadership Charter Schoool KV
Yiwei Li
Con
K Glasgow
27.5
Z Mingo
27.0
H Kameda
27.0
W Valez
27.5
Milton SJ Byram Hills NS
Danielle Guillette
Con
S Jaiswal
28.0
Z Shleifer
27.0
E Szilagyi
29.0
S Nichols
29.0
American Debate League DT Milton HD
Abrahan Sued
Con
J Tse
28.0
M Dong
27.0
Y Habip
28.0
L DeSimone
28.0
Nightingale Bamford MK West Broward MO
Curtis Anderson
Con
P McCormack
26.0
L Kim
27.0
S Manzor
27.5
N Olden
28.0
Ivy Bridge SY Shrewsbury AC
Shawn Hikosaka
Con
A Shah
28.0
N Yoon
28.5
S Adams
28.5
S Callahan
29.0
Wheatley AM Regis KS
Arun Sekaran
Con
E Melnikov
28.5
R Ajmera
28.5
H Kane
29.0
S Stesner
30.0
Grand Oaks DG Potomac AN
Ting Yu
Con
G Goulis
25.5
H Dailey
27.0
D Ayebare
27.5
K Namara
26.5
Randolph CS Belen Jesuit Prep DG
Yong Jong Shawn Yen
Pro
A Senthilkumaran
27.5
R Carfagno
27.5
M Delamaza
26.0
J Gonzalez
26.0
Summit FB Wheatley BC
Romi Biswas
Pro
S Fu
27.5
L Boubendir
28.5
M Bhalloo
28.0
B Casella
28.0
Horace Mann KoLe Ridgewood HS - Ridgewood, NJ BL
Wayne Selogy
Pro
S Korff
28.0
H Levinson
28.5
C Brito
27.0
C LaForty
27.5
Belen Jesuit Prep CC Americas Bicultural TS
Anju Mahesh
Pro
J Cota
27.5
C Corzo
28.0
R Tavares
26.0
A Sanchez
26.5
Independent Chander Yingling YC Scarsdale NS
Alyssa Turk
Pro
M Chander
29.0
O Yingling
28.0
A Nudelman
27.0
M Sainz Barrionuevo
29.0
Great Neck South - Unaffiliated WC Phillips Academy Andover DH
Christopher Bryant
Con
R Woo
27.5
B Chien
27.5
D Dang
28.5
G Han
28.0
Nightingale Bamford BP Lake Travis MS
Trevor Colliton
Con
J Buckhurst
28.0
V Paulus
28.0
Z Sellick
27.0
P McClain
29.0
Gilbert Classical JA Lakeland HW
Brenda Plasek
Con
M Jiang
28.0
M Ahmed
28.0
A Hughes
30.0
I Widulski
29.0
American Heritage Plantation RS Regis RS
Anand Sathiyamurthy
Pro
E Roytman
28.5
S Selvan
29.5
A Sabelja
28.0
M Ruggiero
30.0
Achievement First Brooklyn MS Gilbert Classical CD
Paul Glenn
Con
G Martin
25.0
A Straker
25.5
M Cruz
28.0
I Deshpande
27.5
Ivy Bridge PT Edgemont IP
Adam Carlisle
Con
A Tadvai
27.0
A Palled
26.0
G Ishak
27.5
V Preldakaj
26.5
Phillips Academy Andover HV Ivy Bridge KP
Sreenivas Gannavaram
Pro
E Venkataswamy
26.5
I Heitmann
28.0
A Poonepalle
26.0
K Kim
28.0
Lakeland AV Achievement First Brooklyn PC
Siobhan Connolly
Pro
E Anthony
29.0
I Villard
29.5
S Cruz-Cordova
26.5
A Petit
27.0
Regis LP Brooklyn Technical MI
Yiwei Li
Pro
W Lee
28.0
T Platt
28.5
D Idfresne
28.0
L Merani
28.0
Great Neck South - Unaffiliated LL Lakeland AP
Tony Huang
Con
N Liu
28.0
S Liu
28.5
G Agarwal
29.0
B Panamdanan
28.5
Jupiter MM Wheatley HA
Emma Smith
Con
E Montoya
28.0
L Miller
28.0
A Aldad
27.0
S Haroon
27.0
Grand Oaks BC Ivy Bridge LN
Melanie Cohn
Con
A Cook
27.0
C Bishop
27.0
J Li
28.0
K Niu
28.0
American Debate League LH Chaminade BC
Nathan Zhao
Con
N Harraway
28.0
J Lee
28.0
M Collins
28.0
M Beehler
28.0
Trinity NC Americas Bicultural SF Pro BYE Con FFT
Brooklyn Technical GQ Laguardia SL Pro FFT Con BYE