46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 3 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
American Debate League EL Ivy Bridge RE
Dorien Steadman
Con
L Eye
28.0
L LEE
28.0
T Ramanathan
29.0
J Eappen
29.0
Sequoyah EJ Spence HC
Rosemarie Miller
Con
A Eltz
27.0
C Johnson
27.5
E Herrick
27.5
M Corman
27.5
American Heritage Plantation RB Grand Oaks TH
Kevin Chen
Pro
E Burkeen
28.0
M Rocker
28.0
T Hinojosa
27.0
D Turnwald
27.0
Milton HD Westborough TT
Michelle Slezinger
Con
Y Habip
29.5
L DeSimone
29.0
J Thomas
27.5
A Tian
28.0
Horace Mann WM Lakeland AV
Kimberly Kouri
Con
J Winiarsky
27.0
A Ment
28.0
E Anthony
29.0
I Villard
28.5
Ransom Everglades KG Ergos Bilingual RR
Lorrin Stone
Pro
C Granda-Scott
30.0
V Kerr
30.0
J Reyes
27.0
C Rondon
27.0
Westborough SA Cary BH
Jon Williamson
Con
V Agarwal
28.0
M Sidhu
27.0
N Brown
28.5
C Herrera
28.5
Bergen County Debate Club RS Edgemont IP
DeAnna Kirby
Pro
W Rizvi
27.5
J Shah
28.0
G Ishak
24.0
V Preldakaj
26.0
Regis LP Holy Trinity Episcopal ZM
Mahwash Aman
Con
W Lee
29.0
T Platt
29.0
F Zaidi
29.0
J Montalvo
29.0
Shrewsbury AC Potomac KR
Stephanie Ciocca
Pro
S Adams
29.5
S Callahan
29.0
D Ren
28.5
C Kim
28.0
Grand Oaks DG Shrewsbury KP
Daize Li
Con
G Goulis
27.0
H Dailey
27.5
S Kunduru
29.0
S Pasupuleti
28.5
Achievement First Brooklyn FT Americas Bicultural NF
Eric Zhang
Con
T Fakanle
27.0
J Torres
27.0
M Fernandez
28.0
M Nolasco
27.5
Lake Travis MS Scarsdale NS
Rakesh Purohit
Con
Z Sellick
26.5
P McClain
28.0
A Nudelman
28.5
M Sainz Barrionuevo
26.5
Independent Chander Yingling YC Brooklyn Technical TP
Alan Kao
Pro
M Chander
28.5
O Yingling
28.0
J Thomas
26.0
S Phillips
27.0
Ivy Bridge CJ Phillips Academy Andover DH
Yipeng Sun
Con
C Chen
27.5
L Jasti
27.0
D Dang
28.0
G Han
27.0
Horace Mann YG Grand Oaks UL
Bernard Hui
Pro
A Yao
29.0
S Gaboury
27.5
C Losee
27.5
S Udoh
28.0
American Debate League LH Avant School of FL
Tyra Gallagher
Pro
N Harraway
27.0
J Lee
28.0
C Forward
28.0
M Li
27.0
Mercyhurst Prep JC Archbishop McCarthy CC
Ray Brown
Con
S Justik
28.0
R Chambers
27.5
A Cosculluela
28.0
E Cabeza
28.0
Boston Latin LL Wheatley BC
Brian Choi
Con
J Lin
27.5
B Li
27.0
M Bhalloo
28.0
B Casella
27.5
Americas Bicultural SF Gilbert Classical CD
Robert Mckenzie
Con
S Fiallo
28.0
M Sucre
28.0
M Cruz
29.0
I Deshpande
29.5
Hyde Leadership Charter Schoool AB Westborough GM
Swapna Bellamkonda
Pro
J Alcantara
26.5
W Barkley
26.5
N Maydipalle
26.0
D Guadiz
26.0
Gilbert Classical JA Boca Raton KM
Alice Kim
Con
M Jiang
29.0
M Ahmed
28.0
M Koustikov
28.0
S Mills
29.0
Grand Oaks NT Carol Morgan CJ
Jon Williamson
Con
S Tabliago
25.0
A Nguyen
26.0
C Jung
26.0
J Contreras
26.5
Lakeland HW Carol Morgan LR
Dorien Steadman
Con
A Hughes
29.0
I Widulski
29.0
A Licairac
30.0
S Roca
30.0
Ergos Bilingual MaPe Cardinal Gibbons RB
Ray Brown
Con
Y Perez
28.0
M Caraballo
27.5
A Roloff
28.0
T Barnett
28.0
World Journalism Prep DA Bergen County Technical KG
Swapna Bellamkonda
Con
H Anderson
28.0
A Dervisevic
27.5
S Grinberg
29.0
A Kasubhai
28.0
Cary MC Wheatley AM
Neo Curry
Con
E Chang
28.0
A Murgitroyd
28.0
E Melnikov
28.0
R Ajmera
28.0
Americas Bicultural VK Regis GJ
Anand Sathiyamurthy
Con
A Khoury
27.5
M Villanueva
28.0
N Gupta
29.0
R Jones
28.0
Boca Raton FR Scarsdale GR
Siobhan Connolly
Con
L Festa
28.5
M Rathbun
27.5
E Gu
27.0
R Reindel
28.0
American Debate League DT World Journalism Prep AP
Paul Glenn
Pro
J Tse
28.0
M Dong
28.5
J Aiello
26.5
K Panos
26.5
Colegio LOYOLA MG Westborough MY
John Lin
Con
F Martinez
27.0
S Gomez
27.0
S Yeruva
27.5
J Mekala
27.0
North Attleboro NP Ivy Bridge CC
Brenda Plasek
Con
S Nassaney
29.0
A Pandit
29.0
A Cho
29.0
E Cho
29.0
Bronx Science MY American Heritage Plantation RS
Eric Zhang
Pro
C Michel
29.0
V Yellen
29.5
E Roytman
28.5
S Selvan
29.5
Waring KB Ivy Bridge LN
Michel Robles
Pro
S Boyd
29.0
B Karambis
28.0
J Li
29.0
K Niu
28.0
Achievement First Brooklyn WR Edgemont BH
Mahwash Aman
Con
K Reid-Hernandez
28.0
Y Walters
27.0
H Branco
28.0
D Hahn
27.0
Gilbert Classical NJ Potomac LS
Trevor Colliton
Pro
J Joshy
27.0
H Nguyen
27.0
A Le Guellec
27.0
J Shia
27.0
Boca Raton FF Lakeland WM
David Fleischer
Pro
S Ferrari
26.5
E Fahim
27.0
L Webb
26.0
B Marrero
26.0
Hyde Leadership Charter Schoool KV Horace Mann KL
Rosemarie Miller
Con
H Kameda
27.0
W Valez
27.0
A Lautin
26.0
C Kiriscioglu
28.0
Ergos Bilingual LJ Trinity NC
Kevin Chen
Con
A Castillo
25.0
G Hiraldo
25.0
E Chen
27.0
S Nordensen
27.0
Sequoyah SY Spence CW
Julia Smolyanskiy
Pro
R Shaw
28.0
A Ycaza
27.5
E Walsh
27.5
B Clark
28.0
Regis RS Thales Academy Rolesville EP
Morgan Marguiles
Pro
A Sabelja
29.5
M Ruggiero
29.0
J Ebron
26.0
E Patti
26.0
Milton KL Potomac CW
Faraz Siddiqui
Pro
S Liu
29.0
I Kanczuk
29.5
E Chen
27.0
L Wu
28.0
Byram Hills NS American Heritage Plantation FK
Julia Belov
Pro
E Szilagyi
27.0
S Nichols
28.0
O Farkas
28.0
J Kwon
30.0
Nightingale Bamford MK Belen Jesuit Prep DG
DeAnna Kirby
Pro
P McCormack
26.0
L Kim
27.0
M Delamaza
28.5
J Gonzalez
27.5
Chaminade BC Milton SJ
Ashutosh Kale
Con
M Collins
29.0
M Beehler
29.0
S Jaiswal
29.0
Z Shleifer
29.0
Lawrence SA Belen Jesuit Prep CC
Kimberly Kouri
Con
I Sepulveda
27.0
N Abuhamdeh
26.0
J Cota
29.0
C Corzo
29.0
Potomac GS Grand Oaks QJ
Yipeng Sun
Pro
S Galen
27.5
S Shetty
26.0
B Jacoby
25.5
G Quandt
26.0
DuPont Manual KD Horace Mann KoLe
Mark Fusco
Con
K Diallo
28.0
M Kale
26.0
S Korff
27.0
H Levinson
27.0
Laguardia SL WWP South Independent ZG
Julia Kennedy
Pro
A Lopez
30.0
F Schrader
30.0
M Zola
30.0
D Ghosh
30.0
Sequoyah HaMa Boca Raton BP
Daize Li
Con
M Haggerty
28.0
T Mareau
28.0
A Patel
29.0
K Brown
28.0
Sequoyah GP Grand Oaks IL
Natasha Huggins
Pro
I Pfitzenmmayer
28.0
M Gray
28.0
C Lessig
28.0
I Irvine
29.0
Potomac WC Milton BQ
Tina Shan
Con
L Chen
27.5
M Wang (HS)
28.0
K Querido
28.0
A Blake
28.5
Potomac AN Regis HT
Austin Tang
Con
D Ayebare
26.5
K Namara
28.0
M Healey
29.5
W Tinson
29.5
BL LZ Great Neck South - Unaffiliated LL
Farhan Zaidi
Con
S Li
26.5
K Zhang
26.0
N Liu
28.0
S Liu
28.0
Pinecrest DT Harman Kohli
Bernard Hui
Pro
B Diasio
29.0
L Tucich
28.5
K Mazandarani
28.5
H Kohli
28.5
Cary ST Pinecrest BU
Sophia Lam
Con
W Su
29.5
P Taylor
30.0
J Bates
30.0
P Ung
29.0
Belen Jesuit Prep SL Summit NN
Anju Misra
Con
D Suarez
28.0
A Lamelas
27.5
R Naidu
29.5
A Norfleet
29.0
Buchholz LZ Brooklyn Technical RS
Jett Wang
Con
A Lou
26.0
A Zhang
27.0
A Smolansky
27.5
L Rios
27.0
Randolph CK Regis DM
John Karnes
Con
I Kao
28.0
C Cafero
28.0
L Dolan
28.0
A Moran
28.0
Americas Bicultural PR St. Patrick's PF
Rakesh Purohit
Con
J Pacheco
27.5
F Ravelo
27.5
A Fernández
27.5
R Peñaló
27.5
Phillips Academy Andover CK Randolph CS
Harrison Schlossberg
Pro
A Chan
30.0
S Kim
30.0
A Senthilkumaran
30.0
R Carfagno
30.0
Great Neck South - Unaffiliated WC Ivy Bridge KP
Amy Shaw
Pro
R Woo
29.0
B Chien
29.0
A Poonepalle
29.0
K Kim
28.0
DuPont Manual GP Wheatley HA
Alan Kao
Con
M Gupta
27.5
R Pathak
27.0
A Aldad
28.0
S Haroon
28.5
West Broward MO Milton YT
John Karnes
Con
S Manzor
27.0
N Olden
27.0
C Yildirim
28.5
N Tao
28.0
Summit SS Newton North SM
Sophia Lam
Pro
N Shields
29.0
A Shields
29.0
J Saralidze
28.0
E Morgan
28.0
Carol Morgan VV Wayland NW
Robert Mckenzie
Con
C Villaorduña
29.0
M Valerio
28.0
A Weling
29.5
M Nechipurenko
28.5
Carol Morgan GaMa Lakeland AP
Janell Perez
Con
A Madinabeitia
29.0
D Gassó
28.5
G Agarwal
29.0
B Panamdanan
29.0
Sequoyah GE Boca Raton AE
Brian Choi
Pro
J Eifler
25.0
A Geist
27.0
J Ares
25.0
T Evans
25.0
St Thomas Aquinas OU Bronx Science AE
Danielle Guillette
Con
P O'Neil
26.0
L Ulbrich
26.0
K Anastas
30.0
S Emery
30.0
Gilbert Classical SL Nightingale Bamford BP
Anand Sathiyamurthy
Con
K St. Louis
26.5
L Loi
28.5
J Buckhurst
28.5
V Paulus
29.5
Glen Rock SO Trinity AB
Danielle Guillette
Con
A Serebrenik
27.0
E Onik
27.0
A Alderman
29.0
M Bordoff
28.0
St Thomas Aquinas CC Nightingale Bamford GA
Harrison Schlossberg
Pro
K Chaturvedi
30.0
C Chassen
30.0
A Green
30.0
D Arora
30.0
Jupiter MM Syosset CL
Anju Misra
Con
E Montoya
28.5
L Miller
29.0
S Chaudri
30.0
M Liu
29.0
Delbarton EF Brooklyn Technical GQ
Jett Wang
Con
E Ehrenberg
28.5
M Fialcowitz
26.5
R Quesada
27.0
A Goldman
27.5
Bergen County Academies DS Achievement First Brooklyn MS
Mark Fusco
Pro
L Smolyanskiy
28.0
R Disler
29.0
G Martin
26.0
A Straker
27.0
Ransom Everglades MM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NR
Julia Kennedy
Pro
D Miner
29.0
J McAliley
29.5
N Naidoo
28.5
J Rojkov
28.5
Grand Oaks BC Piper SM
Tyra Gallagher
Pro
A Cook
28.0
C Bishop
28.0
C Souza
27.0
D Miller
27.0
Regis CR Brooklyn Technical AN
Alexander Corzo
Pro
A Cimmino
27.5
C Roe
28.5
A Nazifa
27.0
A Ali
28.5
BL YL South Plantation WN
Julia Belov
Pro
J Liu
29.0
S Yang
29.0
E Neugaard
29.0
K Wolthers
29.0
Ivy Bridge DF Americas Bicultural TS
John Lin
Pro
H Fei
27.5
A Doan
27.0
R Tavares
27.0
A Sanchez
27.0
Westborough VP Regis KS
Natasha Huggins
Con
E Vaikunth
28.0
A Prakash
28.0
H Kane
29.0
S Stesner
29.0
Chaminade CB St. Patrick's SS
Farhan Zaidi
Con
P Bouzi
27.0
W Cadet
27.0
A Samanian
28.0
L Suero
27.0
West Broward PT Carol Morgan BG
Brenda Plasek
Con
H Palanpurwala
28.0
M Tobon
28.0
M Garcia
29.0
R Barcelo
29.0
Sequoyah RZ Ivy Bridge PT
Michel Robles
Con
M Zierten
28.0
S Robbins
28.0
A Tadvai
29.0
A Palled
29.0
Stone Bridge DS Phillips Academy Andover HV
Trevor Colliton
Con
S Dixit
28.0
R Sharma
28.0
E Venkataswamy
28.0
I Heitmann
28.0
Grand Oaks PL Achievement First Brooklyn PC
Paul Glenn
Con
J Pagtama
26.0
B Lenard
26.5
S Cruz-Cordova
26.5
A Petit
26.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ BL Myers Park Unaffiliated MT
Austin Tang
Con
C Brito
28.0
C LaForty
28.5
K Trosch
29.0
A Misra
29.5
Kugnus ACTS HS BL ZD
Julia Smolyanskiy
Pro
K Shen
29.0
C Hong
29.0
J Dang
28.5
R Zeng
28.0
Summit FB Grand Oaks WP
Neo Curry
Pro
S Fu
29.0
L Boubendir
29.0
R Winebarger
28.0
P Piggott
28.0
Carol Morgan GM Achievement First Brooklyn MG
Siobhan Connolly
Pro
I Gassó
29.0
V Moreno
29.0
K Glasgow
27.5
Z Mingo
27.0
Colegio LOYOLA FQ Sequoyah HM
Faraz Siddiqui
Con
I Florentino
26.5
N Quiroga
27.0
C Headrick
28.0
A Miffitt
28.5
Brooklyn Technical MI Potomac LV
David Fleischer
Con
D Idfresne
26.5
L Merani
26.5
R Verma
27.0
E Lei
27.5
Ivy Bridge SY American Heritage Plantation NZ
Tina Shan
Con
A Shah
28.0
N Yoon
28.0
C Zhang
28.0
P Nenov
28.5
Waring GL Grand Oaks AH Pro BYE Con FFT
Americas Bicultural VH Boston Latin WM Pro FFT Con BYE
Achievement First Brooklyn JW Americas Bicultural SG Pro BYE Con FFT