46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 2 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Glen Rock SO Ivy Bridge CJ
Ashutosh Kale
Pro
A Serebrenik
29.5
E Onik
29.5
C Chen
29.5
L Jasti
29.5
American Heritage Plantation FK Hyde Leadership Charter Schoool AB
John Lin
Pro
O Farkas
28.5
J Kwon
28.0
J Alcantara
27.0
W Barkley
27.5
Horace Mann YG Phillips Academy Andover DH
Julia Belov
Con
A Yao
29.0
S Gaboury
27.0
D Dang
27.0
G Han
27.0
Hyde Leadership Charter Schoool KV Regis LP
Amy Shaw
Con
H Kameda
27.0
W Valez
27.0
W Lee
28.0
T Platt
27.0
Ergos Bilingual LJ Brooklyn Technical AN
Sophia Lam
Con
A Castillo
27.0
G Hiraldo
27.0
A Nazifa
28.5
A Ali
29.0
Buchholz LZ Grand Oaks QJ
Eric Zhang
Pro
A Lou
27.5
A Zhang
27.0
B Jacoby
26.5
G Quandt
27.0
Bergen County Academies DS Great Neck South - Unaffiliated WC
Jalal Sheikh
Pro
L Smolyanskiy
28.5
R Disler
29.5
R Woo
27.5
B Chien
29.0
Cary MC BL YL
Lorenzo Manuali
Pro
E Chang
27.5
A Murgitroyd
27.5
J Liu
27.5
S Yang
27.5
Sequoyah GE Cary ST
Tina Shan
Con
J Eifler
27.0
A Geist
28.0
W Su
28.0
P Taylor
28.0
Holy Trinity Episcopal ZM Milton YT
Ben Lewis
Pro
F Zaidi
27.5
J Montalvo
28.5
C Yildirim
28.5
N Tao
27.0
Regis HT Belen Jesuit Prep CC
Mariah Mayo
Pro
M Healey
28.0
W Tinson
28.0
J Cota
26.0
C Corzo
26.0
Boca Raton FF Cardinal Gibbons RB
Harrison Schlossberg
Con
S Ferrari
30.0
E Fahim
30.0
A Roloff
30.0
T Barnett
30.0
Belen Jesuit Prep DG Lakeland WM
Danielle Guillette
Con
M Delamaza
26.0
J Gonzalez
26.0
L Webb
28.0
B Marrero
30.0
Spence HC Boca Raton KM
Marvin Mujko
Pro
E Herrick
28.0
M Corman
28.0
M Koustikov
28.0
S Mills
27.0
American Heritage Plantation RS Potomac AN
Matthew Brandstetter
Pro
E Roytman
27.0
S Selvan
27.0
D Ayebare
27.0
K Namara
27.0
Stone Bridge DS Belen Jesuit Prep SL
Jalal Sheikh
Con
S Dixit
28.5
R Sharma
27.5
D Suarez
29.0
A Lamelas
28.5
Bergen County Technical KG Achievement First Brooklyn WR
Lorrin Stone
Pro
S Grinberg
30.0
A Kasubhai
30.0
K Reid-Hernandez
29.5
Y Walters
29.5
Potomac GS St Thomas Aquinas CC
ed bracey
Con
S Galen
28.0
S Shetty
27.0
K Chaturvedi
27.0
C Chassen
28.0
Carol Morgan GaMa Horace Mann KL
Neo Curry
Pro
A Madinabeitia
28.0
D Gassó
28.0
A Lautin
28.0
C Kiriscioglu
28.0
Ivy Bridge RE Shrewsbury KP
Patrick Kim
Con
T Ramanathan
27.0
J Eappen
27.5
S Kunduru
28.0
S Pasupuleti
27.5
Kugnus ACTS HS Grand Oaks IL
Ray Brown
Pro
K Shen
28.0
C Hong
28.0
C Lessig
27.5
I Irvine
27.0
Gilbert Classical NJ Sequoyah HaMa
Eric Zhang
Pro
J Joshy
27.5
H Nguyen
28.0
M Haggerty
27.0
T Mareau
27.5
Boca Raton FR Summit NN
Farhan Zaidi
Con
L Festa
27.0
M Rathbun
27.0
R Naidu
28.0
A Norfleet
28.0
Ergos Bilingual MaPe Ivy Bridge PT
Ryan Maloney
Pro
Y Perez
26.5
M Caraballo
26.5
A Tadvai
26.0
A Palled
26.0
Westborough SA Lake Travis MS
Aidan Wilson
Pro
V Agarwal
27.0
M Sidhu
27.0
Z Sellick
26.0
P McClain
28.0
Wayland NW Potomac KR
Emma Smith
Con
A Weling
28.0
M Nechipurenko
29.0
D Ren
27.0
C Kim
30.0
Grand Oaks TH St. Patrick's PF
Ray Brown
Pro
T Hinojosa
28.0
D Turnwald
27.5
A Fernández
27.5
R Peñaló
27.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ BL Americas Bicultural NF
Julia Kennedy
Pro
C Brito
28.0
C LaForty
28.0
M Fernandez
28.0
M Nolasco
28.0
Syosset CL Bronx Science AE
Aaron D'Souza
Con
S Chaudri
27.0
M Liu
27.0
K Anastas
28.0
S Emery
29.0
Nightingale Bamford GA Ivy Bridge LN
Dorien Steadman
Pro
A Green
30.0
D Arora
29.0
J Li
28.0
K Niu
27.0
Americas Bicultural VK Horace Mann WM
Anju Misra
Con
A Khoury
25.0
M Villanueva
25.0
J Winiarsky
26.0
A Ment
26.0
Myers Park Unaffiliated MT West Broward PT
John Karnes
Pro
K Trosch
27.5
A Misra
29.0
H Palanpurwala
27.0
M Tobon
28.0
Carol Morgan GM Harman Kohli
Jason Laks
Con
I Gassó
29.0
V Moreno
28.0
K Mazandarani
29.0
H Kohli
30.0
Sequoyah EJ Milton BQ
Jason Laks
Pro
A Eltz
27.0
C Johnson
29.0
K Querido
27.0
A Blake
28.0
Grand Oaks DG Westborough MY
Ben Lewis
Con
G Goulis
26.0
H Dailey
26.5
S Yeruva
27.0
J Mekala
27.0
Ransom Everglades MM Edgemont IP
Kelly Lutgen
Pro
D Miner
29.0
J McAliley
28.5
G Ishak
26.0
V Preldakaj
26.5
Grand Oaks PL Randolph CK
Sam Saba
Con
J Pagtama
25.0
B Lenard
25.0
I Kao
28.0
C Cafero
26.0
Ivy Bridge SY Avant School of FL
Jon Williamson
Pro
A Shah
28.0
N Yoon
28.5
C Forward
27.5
M Li
27.0
Laguardia SL St. Patrick's SS
Jon Williamson
Pro
A Lopez
28.5
F Schrader
28.5
A Samanian
28.0
L Suero
27.5
Trinity AB American Debate League EL
Teresa Uthurralt
Con
A Alderman
27.0
M Bordoff
27.0
L Eye
27.0
L LEE
27.0
Sequoyah RZ Westborough TT
Tom Rollins (Jr)
Con
M Zierten
26.0
S Robbins
27.0
J Thomas
27.0
A Tian
27.0
Bergen County Debate Club RS Ransom Everglades KG
Chidera Ejikeme
Con
W Rizvi
28.5
J Shah
26.5
C Granda-Scott
29.0
V Kerr
27.5
Independent Chander Yingling YC Boca Raton BP
Ashutosh Kale
Pro
M Chander
29.5
O Yingling
29.5
A Patel
29.5
K Brown
29.5
Edgemont BH Ivy Bridge KP
Matthew Brandstetter
Con
H Branco
25.5
D Hahn
25.5
A Poonepalle
26.5
K Kim
26.5
American Debate League DT Ivy Bridge CC
Patrick Kim
Con
J Tse
28.5
M Dong
27.5
A Cho
28.0
E Cho
27.5
Jupiter MM Americas Bicultural SG
Lorenzo Manuali
Pro
E Montoya
29.0
L Miller
29.0
S Grullon
26.0
H Silvestre
26.0
Sequoyah GP Piper SM
Alice Kim
Pro
I Pfitzenmmayer
29.0
M Gray
29.0
C Souza
28.5
D Miller
29.0
Brooklyn Technical GQ Westborough GM
Farhan Zaidi
Pro
R Quesada
28.0
A Goldman
28.0
N Maydipalle
27.0
D Guadiz
28.0
Summit FB Regis GJ
Emma Smith
Con
S Fu
29.0
L Boubendir
29.0
N Gupta
29.0
R Jones
29.0
Brooklyn Technical TP Boston Latin LL
David Fleischer
Con
J Thomas
27.0
S Phillips
26.0
J Lin
26.5
B Li
26.5
Americas Bicultural VH Pinecrest DT
Lorrin Stone
Con
J Hidalgo
28.0
H Vieluf
26.5
B Diasio
29.0
L Tucich
29.0
Carol Morgan CJ Spence CW
Amy Shaw
Con
C Jung
28.0
J Contreras
27.0
E Walsh
28.0
B Clark
27.0
Great Neck South - Unaffiliated LL Randolph CS
Teresa Uthurralt
Pro
N Liu
28.0
S Liu
27.5
A Senthilkumaran
27.0
R Carfagno
27.0
Summit SS West Broward MO
Danielle Guillette
Pro
N Shields
27.0
A Shields
28.0
S Manzor
26.0
N Olden
29.0
Milton HD World Journalism Prep AP
Bernard Hui
Pro
Y Habip
28.0
L DeSimone
28.5
J Aiello
28.5
K Panos
28.0
American Heritage Plantation NZ Grand Oaks AH
Julia Belov
Pro
C Zhang
30.0
P Nenov
30.0
A Alford
28.0
T Howell
28.0
Wheatley AM Nightingale Bamford MK
Tina Shan
Pro
E Melnikov
28.0
R Ajmera
28.0
P McCormack
27.0
L Kim
27.0
Wheatley BC Potomac LV
Morgan Marguiles
Con
M Bhalloo
28.0
B Casella
27.5
R Verma
28.0
E Lei
28.5
St Thomas Aquinas OU Byram Hills NS
Bernard Hui
Con
P O'Neil
28.0
L Ulbrich
28.0
E Szilagyi
28.5
S Nichols
29.0
WWP South Independent ZG Achievement First Brooklyn FT
David Fleischer
Pro
M Zola
29.0
D Ghosh
29.0
T Fakanle
25.0
J Torres
25.0
Americas Bicultural SF Lakeland HW
Natasha Huggins
Pro
S Fiallo
28.0
M Sucre
28.0
A Hughes
28.0
I Widulski
27.0
Achievement First Brooklyn PC BL ZD
Sophia Lam
Con
S Cruz-Cordova
27.5
A Petit
27.5
J Dang
28.5
R Zeng
28.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NR Wheatley HA
Neo Curry
Pro
N Naidoo
28.0
J Rojkov
28.0
A Aldad
28.0
S Haroon
28.0
Thales Academy Rolesville EP Archbishop McCarthy CC
Christopher Bryant
Pro
J Ebron
26.0
E Patti
26.0
A Cosculluela
25.5
E Cabeza
26.0
Chaminade BC Carol Morgan VV
Aidan Wilson
Pro
M Collins
28.0
M Beehler
27.5
C Villaorduña
26.0
M Valerio
26.0
Ergos Bilingual RR Grand Oaks NT
John Karnes
Pro
J Reyes
27.0
C Rondon
27.0
S Tabliago
27.0
A Nguyen
27.0
Milton KL Brooklyn Technical RS
John Lin
Pro
S Liu
28.5
I Kanczuk
28.0
A Smolansky
28.0
L Rios
28.0
Regis RS DuPont Manual KD
Alexander Corzo
Pro
A Sabelja
28.0
M Ruggiero
27.0
K Diallo
27.0
M Kale
27.0
Bronx Science MY Nightingale Bamford BP
Kelly Lutgen
Pro
C Michel
29.5
V Yellen
29.5
J Buckhurst
28.0
V Paulus
27.5
Boston Latin WM Newton North SM
Faraz Siddiqui
Con
R Wu
26.0
M Mabington
26.5
J Saralidze
28.5
E Morgan
27.0
American Debate League LH Sequoyah HM
Mahwash Aman
Pro
N Harraway
29.0
J Lee
29.0
C Headrick
28.0
A Miffitt
28.0
Gilbert Classical SL Horace Mann KoLe
Tom Rollins (Jr)
Con
K St. Louis
25.5
L Loi
27.0
S Korff
28.0
H Levinson
29.5
American Heritage Plantation RB North Attleboro NP
Esther Kardos
Pro
E Burkeen
29.0
M Rocker
28.0
S Nassaney
27.0
A Pandit
27.0
Shrewsbury AC Lakeland AV
Daize Li
Con
S Adams
28.5
S Callahan
29.0
E Anthony
29.5
I Villard
28.5
Cary BH Achievement First Brooklyn JW
Daize Li
Pro
N Brown
29.0
C Herrera
28.5
S Walker
27.5
F Jn. Baptiste Fedee
27.5
Potomac WC Gilbert Classical JA
Julia Kennedy
Pro
L Chen
28.0
M Wang (HS)
29.0
M Jiang
28.0
M Ahmed
28.0
Milton SJ Waring KB
Faraz Siddiqui
Pro
S Jaiswal
28.0
Z Shleifer
28.5
S Boyd
26.0
B Karambis
27.0
Ivy Bridge DF Trinity NC
Marvin Mujko
Pro
H Fei
28.0
A Doan
27.0
E Chen
26.0
S Nordensen
27.0
Grand Oaks BC BL LZ
Dorien Steadman
Con
A Cook
27.0
C Bishop
28.0
S Li
29.0
K Zhang
26.0
World Journalism Prep DA Americas Bicultural PR
Christopher Bryant
Pro
H Anderson
28.0
A Dervisevic
28.0
J Pacheco
27.0
F Ravelo
27.0
Waring GL Potomac LS
ed bracey
Con
C Gimbrere
27.0
O Langman
28.0
A Le Guellec
28.0
J Shia
28.0
Phillips Academy Andover CK Lakeland AP
Ryan Maloney
Con
A Chan
25.0
S Kim
26.0
G Agarwal
27.0
B Panamdanan
26.0
Boca Raton AE Westborough VP
John George
Con
J Ares
26.5
T Evans
26.0
E Vaikunth
27.0
A Prakash
27.0
Mercyhurst Prep JC Regis DM
Alice Kim
Con
S Justik
28.5
R Chambers
29.0
L Dolan
29.5
A Moran
29.0
Scarsdale NS Regis KS
John George
Con
A Nudelman
28.0
M Sainz Barrionuevo
27.5
H Kane
28.5
S Stesner
28.0
Sequoyah SY Brooklyn Technical MI
Sam Saba
Con
R Shaw
27.5
A Ycaza
27.0
D Idfresne
28.0
L Merani
29.5
Regis CR Grand Oaks WP
Esther Kardos
Pro
A Cimmino
28.0
C Roe
29.0
R Winebarger
27.0
P Piggott
28.0
Colegio LOYOLA MG Grand Oaks UL
Harrison Schlossberg
Pro
F Martinez
30.0
S Gomez
30.0
C Losee
30.0
S Udoh
30.0
DuPont Manual GP Potomac CW
Aaron D'Souza
Con
M Gupta
27.0
R Pathak
26.0
E Chen
28.0
L Wu
27.0
South Plantation WN Carol Morgan LR
Mahwash Aman
Pro
E Neugaard
28.0
K Wolthers
29.0
A Licairac
28.0
S Roca
28.0
Scarsdale GR Achievement First Brooklyn MG
Chidera Ejikeme
Pro
E Gu
27.5
R Reindel
28.5
K Glasgow
26.0
Z Mingo
27.5
Carol Morgan BG Delbarton EF
Anju Misra
Con
M Garcia
27.5
R Barcelo
27.0
E Ehrenberg
28.0
M Fialcowitz
28.0
Gilbert Classical CD Phillips Academy Andover HV
Natasha Huggins
Pro
M Cruz
29.0
I Deshpande
28.0
E Venkataswamy
28.0
I Heitmann
27.0
Colegio LOYOLA FQ Americas Bicultural TS Pro BYE Con BYE
Achievement First Brooklyn MS Pinecrest BU Pro BYE Con BYE
Lawrence SA Chaminade CB Pro FFT Con BYE