46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 1 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Ivy Bridge SY St. Patrick's PF
Min Tang
Pro
A Shah
28.0
N Yoon
29.0
A Fernández
27.0
R Peñaló
28.0
Brooklyn Technical TP Sequoyah GP
Roman Garcia
Pro
J Thomas
27.0
S Phillips
26.0
I Pfitzenmmayer
26.0
M Gray
27.0
Boca Raton KM Wheatley BC
Sirisha Durbhakula
Con
M Koustikov
29.0
S Mills
29.0
M Bhalloo
29.0
B Casella
29.0
Spence CW Ransom Everglades KG
Brian Choi
Con
E Walsh
29.0
B Clark
29.5
C Granda-Scott
30.0
V Kerr
30.0
American Heritage Plantation RS Americas Bicultural TS
DeAnna Kirby
Pro
E Roytman
27.5
S Selvan
28.0
R Tavares
26.5
A Sanchez
27.0
Byram Hills NS DuPont Manual GP
Kevin Chen
Pro
E Szilagyi
30.0
S Nichols
30.0
M Gupta
28.0
R Pathak
28.0
American Heritage Plantation RB Regis KS
Rosemarie Miller
Con
E Burkeen
28.0
M Rocker
28.0
H Kane
29.0
S Stesner
29.0
Wheatley HA Lake Travis MS
Roger Lam
Con
A Aldad
27.5
S Haroon
29.0
Z Sellick
28.5
P McClain
29.5
Carol Morgan GaMa Americas Bicultural PR
Roger Lam
Pro
A Madinabeitia
29.0
D Gassó
28.5
J Pacheco
27.5
F Ravelo
27.5
Scarsdale GR Lakeland AP
Julia Smolyanskiy
Con
E Gu
28.0
R Reindel
29.0
G Agarwal
29.0
B Panamdanan
28.5
Chaminade CB Westborough VP
Roman Garcia
Con
P Bouzi
26.0
W Cadet
26.0
E Vaikunth
27.0
A Prakash
27.0
Nightingale Bamford MK Pinecrest DT
Stephanie Ciocca
Con
P McCormack
28.0
L Kim
28.5
B Diasio
29.0
L Tucich
29.5
Regis RS Milton KL
Diane Ma
Con
A Sabelja
29.0
M Ruggiero
28.5
S Liu
29.0
I Kanczuk
28.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NR Grand Oaks WP
Tyra Gallagher
Con
N Naidoo
26.0
J Rojkov
26.0
R Winebarger
26.0
P Piggott
28.0
Carol Morgan CJ Great Neck South - Unaffiliated WC
Michel Robles
Con
C Jung
29.0
J Contreras
27.5
R Woo
29.0
B Chien
30.0
Waring GL Spence HC
Sirisha Durbhakula
Con
C Gimbrere
28.0
O Langman
27.0
E Herrick
29.5
M Corman
29.0
Americas Bicultural VH Cardinal Gibbons RB
Shawn Nix
Con
J Hidalgo
27.0
H Vieluf
27.0
A Roloff
29.0
T Barnett
29.0
Milton SJ Sequoyah GE
Melanie Cohn
Pro
S Jaiswal
28.5
Z Shleifer
29.0
J Eifler
26.5
A Geist
28.5
Americas Bicultural SF Ivy Bridge RE
Brenda Plasek
Con
S Fiallo
28.0
M Sucre
28.0
T Ramanathan
30.0
J Eappen
30.0
Grand Oaks DG Carol Morgan BG
Gael Le Guellec
Pro
G Goulis
27.0
H Dailey
29.0
M Garcia
27.0
R Barcelo
27.0
Summit SS Regis DM
Christoph Diasio
Con
N Shields
27.5
A Shields
28.0
L Dolan
28.0
A Moran
28.5
Boston Latin WM Milton YT
Kimberly Kouri
Con
R Wu
26.5
M Mabington
25.5
C Yildirim
30.0
N Tao
29.0
Gilbert Classical NJ BL ZD
Lin Xie
Con
J Joshy
28.0
H Nguyen
28.0
J Dang
28.5
R Zeng
27.5
Sequoyah EJ Nightingale Bamford BP
Michelle Slezinger
Pro
A Eltz
28.5
C Johnson
29.0
J Buckhurst
27.5
V Paulus
27.5
Gilbert Classical CD Cary BH
Katie Burke
Con
M Cruz
28.0
I Deshpande
27.0
N Brown
28.0
C Herrera
28.5
North Attleboro NP Grand Oaks AH
Emma Smith
Pro
S Nassaney
27.0
A Pandit
28.5
A Alford
26.0
T Howell
26.0
Brooklyn Technical GQ Ransom Everglades MM
Anju Mahesh
Pro
R Quesada
29.5
A Goldman
28.5
D Miner
28.5
J McAliley
29.0
Wheatley AM Belen Jesuit Prep CC
Tony Huang
Pro
E Melnikov
28.5
R Ajmera
29.0
J Cota
27.5
C Corzo
28.0
Shrewsbury AC Grand Oaks TH
Yipeng Sun
Pro
S Adams
27.5
S Callahan
27.5
T Hinojosa
26.0
D Turnwald
27.5
Hyde Leadership Charter Schoool AB BL YL
Brenda Plasek
Con
J Alcantara
27.0
W Barkley
27.0
J Liu
29.0
S Yang
29.0
Great Neck South - Unaffiliated LL Ergos Bilingual LJ
Christoph Diasio
Pro
N Liu
28.5
S Liu
28.5
A Castillo
26.5
G Hiraldo
26.5
Westborough SA Achievement First Brooklyn FT
Rosemarie Miller
Pro
V Agarwal
28.0
M Sidhu
28.0
T Fakanle
26.0
J Torres
26.0
World Journalism Prep AP Sequoyah HaMa
Tyra Gallagher
Pro
J Aiello
27.0
K Panos
27.0
M Haggerty
27.0
T Mareau
27.0
Brooklyn Technical RS Mercyhurst Prep JC
Tanner Jones
Pro
A Smolansky
29.5
L Rios
28.0
S Justik
27.0
R Chambers
27.0
Boca Raton FR Grand Oaks BC
Lin Xie
Pro
L Festa
29.0
M Rathbun
28.5
A Cook
28.5
C Bishop
28.5
Boca Raton FF Belen Jesuit Prep DG
Changqing Xie
Pro
S Ferrari
26.5
E Fahim
27.0
M Delamaza
26.5
J Gonzalez
26.0
Laguardia SL Trinity NC
Emma Smith
Pro
A Lopez
29.0
F Schrader
28.0
E Chen
27.0
S Nordensen
27.0
St Thomas Aquinas CC Grand Oaks PL
Michelle Slezinger
Pro
K Chaturvedi
29.0
C Chassen
29.5
J Pagtama
26.5
B Lenard
26.0
Thales Academy Rolesville EP Nightingale Bamford GA
Paul Glenn
Con
J Ebron
26.0
E Patti
26.0
A Green
28.0
D Arora
28.5
Regis GJ BL LZ
Yong Jong Shawn Yen
Con
N Gupta
28.0
R Jones
28.5
S Li
29.0
K Zhang
28.0
Scarsdale NS Gilbert Classical JA
Trevor Colliton
Pro
A Nudelman
28.0
M Sainz Barrionuevo
27.0
M Jiang
28.0
M Ahmed
27.0
Milton HD Colegio LOYOLA FQ
Gael Le Guellec
Pro
Y Habip
29.0
L DeSimone
28.0
I Florentino
26.5
N Quiroga
26.5
Regis CR Archbishop McCarthy CC
Tony Huang
Pro
A Cimmino
29.0
C Roe
29.5
A Cosculluela
27.5
E Cabeza
28.0
American Debate League EL Potomac AN
Richard Zhu
Con
L Eye
28.5
L LEE
28.0
D Ayebare
28.5
K Namara
29.0
Sequoyah RZ Summit FB
Lorenzo Manuali
Con
M Zierten
27.0
S Robbins
27.0
S Fu
28.0
L Boubendir
28.0
DuPont Manual KD Potomac WC
Marvin Mujko
Pro
K Diallo
28.0
M Kale
27.0
L Chen
27.0
M Wang (HS)
26.0
Boca Raton BP Cary MC
Anju Mahesh
Con
A Patel
28.5
K Brown
28.0
E Chang
29.0
A Murgitroyd
29.5
Potomac GS Kugnus ACTS HS
Brian Choi
Con
S Galen
28.5
S Shetty
27.5
K Shen
29.5
C Hong
28.0
Ivy Bridge KP Brooklyn Technical AN
Alan Kao
Con
A Poonepalle
26.0
K Kim
26.5
A Nazifa
28.5
A Ali
29.0
Regis LP Edgemont BH
Shawn Nix
Pro
W Lee
28.0
T Platt
27.0
H Branco
26.5
D Hahn
25.0
West Broward MO Piper SM
Anand Sathiyamurthy
Pro
S Manzor
28.0
N Olden
29.5
C Souza
28.0
D Miller
29.5
Westborough GM Avant School of FL
Tanner Jones
Con
N Maydipalle
27.0
D Guadiz
27.0
C Forward
27.0
M Li
28.0
Chaminade BC Lakeland WM
Kimberly Kouri
Pro
M Collins
28.5
M Beehler
29.0
L Webb
26.0
B Marrero
27.0
Grand Oaks UL Delbarton EF
Kevin Chen
Con
C Losee
27.0
S Udoh
27.0
E Ehrenberg
28.0
M Fialcowitz
27.0
Ergos Bilingual MaPe Achievement First Brooklyn WR
Lorenzo Manuali
Pro
Y Perez
28.5
M Caraballo
28.5
K Reid-Hernandez
27.0
Y Walters
27.5
Carol Morgan VV Potomac CW
Joshua Isak
Con
C Villaorduña
26.5
M Valerio
26.5
E Chen
28.0
L Wu
27.0
Boca Raton AE Ivy Bridge LN
Paul Glenn
Con
J Ares
26.5
T Evans
26.0
J Li
28.0
K Niu
28.0
Sequoyah SY Americas Bicultural VK
Changqing Xie
Pro
R Shaw
27.0
A Ycaza
26.5
A Khoury
26.5
M Villanueva
26.0
Lakeland AV Bergen County Academies DS
Yipeng Sun
Con
E Anthony
28.0
I Villard
27.5
L Smolyanskiy
28.0
R Disler
27.5
Cary ST West Broward PT
Sean Wu
Pro
W Su
29.0
P Taylor
28.5
H Palanpurwala
28.0
M Tobon
27.5
Glen Rock SO Horace Mann KoLe
Ranjit Tulasi
Pro
A Serebrenik
29.0
E Onik
29.0
S Korff
28.5
H Levinson
29.0
Hyde Leadership Charter Schoool KV Phillips Academy Andover CK
Anand Sathiyamurthy
Con
H Kameda
28.5
W Valez
28.5
A Chan
29.0
S Kim
29.5
Carol Morgan LR Brooklyn Technical MI
Siobhan Connolly
Con
A Licairac
27.0
S Roca
27.0
D Idfresne
28.0
L Merani
28.5
Wayland NW Bergen County Debate Club RS
Michel Robles
Con
A Weling
29.0
M Nechipurenko
29.0
W Rizvi
29.0
J Shah
28.0
Ivy Bridge PT Bronx Science MY
Robert Mckenzie
Con
A Tadvai
28.0
A Palled
28.0
C Michel
29.0
V Yellen
30.0
American Heritage Plantation NZ Buchholz LZ
Marvin Mujko
Pro
C Zhang
28.0
P Nenov
29.0
A Lou
26.0
A Zhang
27.0
Colegio LOYOLA MG Achievement First Brooklyn MG
Chao Xu
Pro
F Martinez
26.0
S Gomez
27.5
K Glasgow
27.0
Z Mingo
26.0
South Plantation WN Grand Oaks IL
Laila Moolji
Con
E Neugaard
28.0
K Wolthers
28.5
C Lessig
28.5
I Irvine
28.5
Harman Kohli Phillips Academy Andover HV
Laila Moolji
Pro
K Mazandarani
28.0
H Kohli
28.5
E Venkataswamy
28.5
I Heitmann
28.0
Lawrence SA Pinecrest BU
Stephanie Ciocca
Con
I Sepulveda
28.0
N Abuhamdeh
28.5
J Bates
29.5
P Ung
29.0
Gilbert Classical SL St Thomas Aquinas OU
Melanie Cohn
Con
K St. Louis
26.0
L Loi
26.0
P O'Neil
26.0
L Ulbrich
26.0
WWP South Independent ZG Shrewsbury KP
Alan Kao
Pro
M Zola
28.0
D Ghosh
28.5
S Kunduru
27.5
S Pasupuleti
27.0
Boston Latin LL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ BL
Katie Burke
Con
J Lin
27.5
B Li
27.5
C Brito
28.0
C LaForty
28.0
Sequoyah HM Carol Morgan GM
Trevor Colliton
Pro
C Headrick
28.0
A Miffitt
27.0
I Gassó
27.0
V Moreno
28.0
Ivy Bridge DF Holy Trinity Episcopal ZM
Diane Ma
Con
H Fei
28.5
A Doan
28.5
F Zaidi
28.5
J Montalvo
29.0
Belen Jesuit Prep SL Achievement First Brooklyn PC
Ting Yu
Pro
D Suarez
27.0
A Lamelas
27.5
S Cruz-Cordova
26.0
A Petit
26.5
Westborough TT American Debate League LH
Victoria Sotomayor
Pro
J Thomas
27.5
A Tian
27.0
N Harraway
27.0
J Lee
27.0
Lakeland HW Potomac LV
Joshua Isak
Con
A Hughes
27.0
I Widulski
27.0
R Verma
27.5
E Lei
27.5
Jupiter MM Bergen County Technical KG
Anna Koltunova
Con
E Montoya
25.0
L Miller
29.0
S Grinberg
30.0
A Kasubhai
29.0
Newton North SM Randolph CK
Arun Sekaran
Con
J Saralidze
28.0
E Morgan
27.0
I Kao
29.0
C Cafero
29.0
Ivy Bridge CJ Horace Mann WM
Sean Wu
Pro
C Chen
28.0
L Jasti
28.0
J Winiarsky
26.5
A Ment
27.5
Achievement First Brooklyn MS Grand Oaks NT
Yiwei Li
Pro
G Martin
26.5
A Straker
27.5
S Tabliago
26.5
A Nguyen
27.5
Trinity AB Stone Bridge DS
Victoria Sotomayor
Pro
A Alderman
28.0
M Bordoff
28.0
S Dixit
27.0
R Sharma
26.0
Regis HT Bronx Science AE
DeAnna Kirby
Con
M Healey
29.0
W Tinson
28.0
K Anastas
29.5
S Emery
28.5
Myers Park Unaffiliated MT Ivy Bridge CC
Min Tang
Pro
K Trosch
28.0
A Misra
29.0
A Cho
28.5
E Cho
28.0
American Heritage Plantation FK Americas Bicultural SG
Arun Sekaran
Pro
O Farkas
30.0
J Kwon
29.0
S Grullon
28.0
H Silvestre
28.0
Potomac KR Randolph CS
Chao Xu
Con
D Ren
27.5
C Kim
28.0
A Senthilkumaran
28.0
R Carfagno
29.0
Independent Chander Yingling YC Summit NN
Ting Yu
Con
M Chander
29.0
O Yingling
28.0
R Naidu
29.0
A Norfleet
28.5
Waring KB Horace Mann KL
Robert Mckenzie
Pro
S Boyd
30.0
B Karambis
28.5
A Lautin
27.0
C Kiriscioglu
30.0
Horace Mann YG St. Patrick's SS
Yong Jong Shawn Yen
Con
A Yao
28.0
S Gaboury
27.0
A Samanian
28.0
L Suero
27.5
Americas Bicultural NF Edgemont IP
Richard Zhu
Con
M Fernandez
28.5
M Nolasco
28.5
G Ishak
28.5
V Preldakaj
28.5
Phillips Academy Andover DH Syosset CL
Anna Koltunova
Con
D Dang
29.0
G Han
26.0
S Chaudri
28.0
M Liu
27.0
Westborough MY Potomac LS
Ranjit Tulasi
Pro
S Yeruva
29.0
J Mekala
29.5
A Le Guellec
29.0
J Shia
28.5
Achievement First Brooklyn JW Milton BQ Pro FFT Con BYE
American Debate League DT BL WW Pro BYE Con FFT
World Journalism Prep DA Grand Oaks QJ Pro BYE Con FFT
Ergos Bilingual RR