46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 6 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
North Allegheny KS NHSDLC National HS Debate League of China CC
Ashok Ghosh
Pro
V Komaragiri
29.0
H Setya
28.0
N Chen
27.5
A Chen
28.0
New Horizons D.N TP Grand Oaks BQ
Kumar Challa
Pro
V Tolari
29.0
M Perez
30.0
Z Qiu
26.0
I Bascom
30.0
Potomac HL Horace Mann BG
Bin Li
Pro
A Hill
27.5
K Li
27.0
C Bernard
27.0
J Grant
27.0
Brooklyn Technical ZV Carrollton DH
Shawn Nix
Con
J Zhang
28.0
D Viderman
29.0
S DeMartino
28.5
M Huggins
28.5
Stuyvesant CP Trinity Prep SG
Diane Ma
Con
A Contreras
29.0
A Purohit
29.0
N Santiago
29.0
R Gonzalez-Acosta
29.0
Regis OZ Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC
Julia Belov
Con
A O'Donnell
29.0
J Zeitlinger
29.0
I Harelick
29.0
S Chowdhury
29.0
Ivy Bridge TM North Attleboro FS
Coco De Marneffe
Con
Y Muralidhar
24.0
N Thakur
24.0
A Sunkari
28.0
S Foley
28.0
Bergen County Debate Club SP Newton South PR
Neo Curry
Con
A Pamani
28.0
H Sachar
28.0
W Rafat
29.0
R Pillay
29.0
Regis BK Lakeland CM
Anju Mahesh
Con
H Barth
28.0
A Kwok
28.0
M Chisolhm
28.0
N Makajhani
28.0
BCAcademy CY Nightingale Bamford BK
Sky Li
Pro
K Chan
27.5
A Yoshiyama
28.5
L Brodsky
27.0
E Klinsky
26.5
Milton CW Miami Beach Sr GT
Terry Miller
Pro
J Wang
30.0
T Colledge
30.0
M Gelber
29.5
S Toole
29.5
New Jersey Independent NG BCAcademy PL
Alex Vaughn
Pro
A Nagalkar
30.0
R Gudati
30.0
R Li
30.0
D Paik
30.0
Potomac LS Berkeley Carroll IV
Danny Cigale
Con
R Luo
27.0
K Song
28.0
R Issa
28.5
M Von Ortzen Chang
28.0
Ardrey Kell AG Newton South ZL
Hsiu Han
Pro
L Atalla
27.0
S Ghirmai
28.0
R Zhang
26.0
W Lock
26.0
Vancouver LX New Horizons D.N OG
Lorenzo Manuali
Con
M Xu
28.0
A Liu
28.0
V Ortiz
28.0
S Garrido
28.0
Nightingale Bamford JK Hunter JA
Terry Miller
Pro
M Kennedy
29.0
A Jamison
30.0
J Jian
29.0
S Attada
29.0
Chaminade VM New Horizons D.N VD
Stephanie Ciocca
Pro
L McGlynn
29.5
B Vastola
29.0
D Diaz
27.5
G Vinals
27.0
Vivek Rao Cardinal Newman PK
Kevin Chen
Con
J Hollingsworth
27.5
V Rao
27.5
J Keogh
28.0
N Poulin
28.0
Ivy Bridge KS BCAcademy ZC
Julia Smolyanskiy
Con
E Kang
28.5
P Song
29.0
D Choi
29.0
J Zhang
28.5
Cardinal Newman NA Acton-Boxborough FE
Ashley Cai
Con
C Azqueta
29.0
J Neltner
29.0
M Erramilli
29.0
R Francis
29.0
Spence DS Lake Highland Prep KO
Harold Arkoff
Con
C Singer
27.0
K Davis
28.0
S Kasi
28.0
E Okaty
28.0
Northview JL Stone Bridge TD
Danny Cigale
Pro
R Jun
28.5
E Liu
29.0
G Templeton
28.5
I Devenish
28.0
Newton South SC Stone Bridge SS
Laura Huang
Con
S Challa
27.5
N Stessel
27.0
R Sharma
28.5
J Sheikh
28.0
Bridgeland RR Wheatley SY
Paul Yu
Con
R Riojas
28.5
A Rahman
27.5
N Shah
29.5
E Yagoda
30.0
Cambridge Rindge and Latin OV Newton South ZF
Teresa Uthurralt
Pro
P Venkatakrishnan
27.5
C O'Toole
27.0
D Fu
27.0
A Zou
27.0
Shrewsbury YV Cascadia QW
Marvin Mujko
Con
V Veedgav
28.0
S Yadav
28.0
W Wang
29.0
A Qin
28.0
Potomac SZ Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW
Daize Li
Pro
R Sun
29.5
F Zhang
29.5
M Philips
29.0
J Wunder
29.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS Ashton DG
Asit Goel
Pro
R Samano
28.5
S Snow
28.5
A De Los Santos
28.0
L González
28.5
Grand Oaks AA St Michael's PO
Prashant Vaikunth
Pro
H Adkison
30.0
S Ahmed
28.0
K Paredes
29.0
V Ortega
28.0
Cascadia ZH Vancouver ML
Lauren Cooney
Pro
E Ho
30.0
A Zheng
30.0
J Mai
29.0
R Lari
29.0
Boston Latin ZM Cary NS
Garrett Halsell
Con
C Mo
30.0
M Zhang
30.0
A Nair
30.0
A Sachdeva
30.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL Douglas WW
Anju Mahesh
Pro
S Lee
29.5
J Lee
29.5
A Witbrod
29.5
B Witbrod
29.5
Austin SFA YC Avant School of NZ
Angelo Osofsky
Con
L Coovrey
29.5
E Yates
29.5
V Zhang
30.0
J Nie
29.5
Acton-Boxborough WL Thales Academy Rolesville PW
Harrison Schlossberg
Con
A Wang
27.5
E Li
27.5
D Price
27.5
D Wang
28.0
Ransom Everglades JJ Potomac DS
Prashant Vaikunth
Con
A Joseph
30.0
M Jolivert
28.0
S Shiu
28.0
R Dai
30.0
Phoenix Country Day MC BCAcademy CL
Paul Glenn
Pro
V Chaurasia
28.0
H Moran
29.0
E Choi
26.0
J Lee
27.0
Newton South ZH Vancouver SW
Jeffrey Luo
Con
R Zhang
29.5
T Huang
28.5
R Song
28.5
J Wu
29.0
Trinity BU Milestone CL
Eliza Spinna
Pro
O Uzdelewicz
28.0
D Bischof
28.0
X Chen
28.5
J Li
28.5
Hunter ZC Newton South ZY
David zhang
Con
N Cheung
29.0
C Zeng
29.0
E Zhu
29.5
Y Yang
29.0
Stone Bridge PS Randolph RP
Alan Kao
Pro
A Premkumar
27.0
S Sorek
28.0
Z Rashid
27.5
E Patel
27.0
Newton South BS Wayland BZ
Kerry Doyle
Pro
P Berzin
29.0
L Smith
28.5
A Boyer
28.0
S Zhou
27.0
Dalton SM Horace Mann BL
Hannah Ji
Con
T Sangmo
28.5
L Mukherjee-Sze
28.0
M Baumann
28.0
R Lipsey
28.5
King AR Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK
Austin Tang
Con
N Anne
27.5
H Raghuvanshi
28.0
B Harrison
28.5
M Kotchkin
29.0
Acton-Boxborough TW Stoneman Douglas SC
Marvin Mujko
Pro
A Tan
27.0
I Wayet
27.5
A Castillo
26.0
S Sundal
27.5
Thales Academy Rolesville WP Christopher Columbus FL
Nishma Abeyweera
Con
S Patel
28.0
A Wieberg
28.0
Z Fairnington
28.0
G Llerena
28.0
Stone Bridge CW New Horizons D.N AJ
Julia Belov
Pro
a walia
27.0
A Casdin
27.0
A Jaar
27.0
G Alcantara
29.0
Newton South LL Trinity HE
Stephanie Ciocca
Pro
J Lim
29.0
C Lu
29.5
N Edelson
28.0
F Husain
28.5
Summit PG New Horizons D.N MG
Kevin Chen
Pro
G Guzzinati
29.5
N Peralta
29.5
S Medina
27.5
S Garcia
27.5
University Pro BZ Potomac EZ
Bin Li
Con
E Bennett
29.0
I Zhao
28.5
O Eads
28.5
A Zhou
28.5
Trinity WK Natick ZK
Victor Wang
Con
S Kukreja
28.0
S Weiner
27.5
M Zekavat
28.5
M Khan
27.0
Acton-Boxborough LC Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK
Shawn Nix
Pro
K Lee
29.0
E Chen
29.0
A Jerdee
28.0
A Kenney
28.0
Randolph TS North Allegheny MN
Ashley Cai
Pro
K Sridharan
27.5
R Tripathy
27.5
V Nagarajan
27.5
A Mallik
27.5
Stuyvesant KZ Phoenix Country Day MP
Clark Pan
Con
E Kemelmakher
27.5
K Zhang
28.5
L Prozzillo
27.5
S Marks
28.5
Acton-Boxborough LM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Phil Pavich
Pro
S Liu
27.0
M Maranga
27.0
W Gasaway
27.0
A Shin
27.0
Cary RS NHSDLC National HS Debate League of China LX
Alan Kao
Con
M Ramee
28.0
N Sharma
27.0
W Xie
28.5
Z Lin
27.5
Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD North Allegheny GB
Clark Pan
Con
A Dagher
26.0
T Coates
26.0
S Bellamkonda
27.0
D Goyal
26.5
Cary PP Montgomery HS Independent ZZ
Julia Smolyanskiy
Con
A Palakurthi
28.5
R Patel
28.0
M Zhang
29.5
E Zhu
29.0
Carol Morgan CF Stoneman Douglas SB
Ethan Mandelbaum
Pro
F Cuello
29.0
C Feliz
29.0
C Sarrazit
28.0
A Blanchard
28.0
Spence SM Horace Mann BD
Angelo Osofsky
Pro
A Michielsen
28.0
M Solomon
28.0
B Becker
28.0
A Dickstein
28.0
Paramus LS New Horizons D.N DH
Paul Glenn
Con
A Lalan
29.0
K Shah
28.5
S Hernandez
29.0
L De La Cruz
28.5
Regis BiGu Lincoln-Sudbury TM
Roger Lam
Con
N Bianco
29.0
R Gutierrez-Villegas
28.0
A Morris
28.5
R Teng
28.5
St. Michael's SL West Broward GP
Phil Pavich
Con
O Licairac
27.5
H Severino
27.5
C Glymph
28.0
C Pacini
28.0
Harley School, The RL Carrollton RP
Brenda Plasek
Pro
C Liu
28.0
C Rutberg
29.0
C Reaves
28.0
J Pierce
28.0
Randolph KP Gilbert Classical ZA
Eric Zhang
Con
S Kakkar
28.0
J Phalora
27.5
S Aragam
27.5
C Zhong
28.0
Ft Lauderdale SM BL SL
Kerry Doyle
Con
E Morales
27.0
E Sherman
26.5
J Li
28.0
F Shen
27.0
Lake Travis TG Carrollton CM
Hannah Ji
Pro
N Thippana
28.5
E Green
29.0
J Cox
28.0
J Moncayo
28.0
King KM Potomac LW
Harold Arkoff
Con
S Kolipaka
28.0
N Maddina
28.0
J Light
29.0
I Wu
25.0
Dalton RS Grand Oaks LD
Teresa Uthurralt
Con
S Schollenberger
26.5
L Ribadeneira
26.5
M Latham
26.5
E DeSpain
26.5
Vancouver CS Regis GS
Laura Huang
Con
E Chen
28.5
R Su
28.5
D Gunn
29.5
D Smith
29.5
Strake Jesuit MV Summit GR
Kumar Challa
Con
J Martinez
29.0
N Valladolid
28.0
C Guo
29.0
W Rogoff
28.0
Delbarton BS Randolph KS
Paul Yu
Pro
M Sebastian
28.5
A Banker
28.5
K Kim
27.5
C Sebastian
28.5
Denver South DP Cardinal Gibbons RJ
Lorenzo Manuali
Con
J Daley
25.0
E Piercy
25.0
C Ruiz
26.5
A Jones
26.5
Berkeley Carroll SC LI Independent CL
Brenda Plasek
Con
C Calixte
28.0
M Schiller
28.0
A Liu
29.0
A Chen
29.0
Cary HW Horace Mann HF
Sophia Lam
Con
A He
30.0
B Wei
30.0
K Fisher
30.0
E Henes
30.0
Ridge HI Lawrence GG
Tom Rollins (Jr)
Con
G Iyer
28.0
A Hodges
27.5
A Ghanta
29.0
A Girish
27.0
Potomac CM North Allegheny DP
Lorrin Stone
Pro
R Ma
30.0
K Chien
30.0
S Dahale
29.0
S Palagani
29.5
Wheatley JJ Ft Lauderdale BO
Harrison Schlossberg
Pro
S Jain
28.5
A Jain
28.5
K Bello
28.5
M Orta
28.5
Hamilton NK Ransom Everglades KF
Victor Wang
Con
T Kapadia
28.0
K Narotam
28.5
A Fox
28.5
D Kaplan
28.5
New Horizons D.N FA Cambridge Rindge and Latin KD
Daize Li
Con
D Forman
27.0
A Arias
27.0
N Dickie
27.5
E Kellogg
28.0
NHSDLC National HS Debate League of China WF Trinity AK
Sky Li
Pro
Y Wang
27.5
Y Fang
29.5
S Arora
28.0
A Kirman
29.0
Millburn SK New Horizons D.N GT
Lauren Cooney
Con
M Khosla
30.0
M Sanchez
28.5
M Taveras
30.0
M Garrido
29.0
New Horizons D.N CR Cascadia WW
Garrett Halsell
Con
C Carrasco
28.5
E Rodriguez Lachapelle
28.5
W Wang
27.5
G Wu
27.5
Cardinal Newman WA New Horizons D.N GA
Jeffrey Luo
Con
D Webster
27.5
G Acero
27.0
A Gonzalez
27.5
L Aybar
28.0
Cardinal Gibbons SC Stone Bridge JT
Jon Williamson
Pro
M Colantuno
30.0
N Singh
29.5
A Thodupunuri
27.0
B Johar
27.0
Ardrey Kell MK Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG
Morgan Marguiles
Pro
A Malapati
28.5
M Kale
29.0
V Domanska
27.5
G Gluckow
28.0
Trinity MP Hamilton SK
Shudipto Wahed
Pro
K Muntzer
30.0
S Patel
28.5
J Kahn
29.0
A Schmidt
28.0
Acton-Boxborough MM Evanston Twp PP
Alex Vaughn
Pro
J Mathew
29.0
A Manoj
29.0
A Phillips
28.0
N Polish
28.0
Boston Latin YY Northview TY
Anand Sathiyamurthy
Pro
M Yu
30.0
L Yu
29.5
A Yang
29.0
B Tung
28.5
Grand Oaks PS Poly Prep Country Day MS
Neo Curry
Con
R Summerlin
28.0
N Plasek
28.0
R Schoenberger
29.0
N Menegatos
29.0
BCAcademy JF Austin SFA AH
Sabarni Chatterjee
Pro
Y Fang
28.5
Y Jung
28.0
J Herring
27.5
I Aquino
27.5
Chaminade ST Belen Jesuit Prep RH
Coco De Marneffe
Pro
L Strauss
28.0
A Thomas
28.0
A Ramos
27.0
A Huete
27.0
Cary FL Vancouver CH
Eliza Spinna
Pro
A Farris
28.5
A Lake
28.5
A Chen
28.5
A Hu
28.5
Ransom Everglades RT Delbarton JM
Hsiu Han
Pro
S Rubinstein
29.0
E Tariko
29.0
J Jagoe
29.0
A Maguire
29.0
Bergen County Debate Club CT Capitol MS
Sreenivas Gannavaram
Con
W Tsai
26.0
G Concepcion
26.0
V Mesquita
26.5
O Sheehan
26.5
Stuyvesant TY Stone Bridge WS
Diane Ma
Con
D Yu
28.0
C Tan
28.0
P Shankar
28.0
B Wilson
28.0
Phillips Academy Andover TS Boston Latin BW
Austin Tang
Pro
C Sadowski
29.5
I Tu
29.0
A Wu
28.5
G Berman-Reinhart
29.0
Mannford BB Nightingale Bamford VK
Anand Sathiyamurthy
Pro
E Burk
29.0
B Birkenholz
30.0
S Vann
29.5
A Kosaraju
29.0
BCAcademy ST Nightingale Bamford EF
Tom Rollins (Jr)
Con
C Son
28.0
M Tu
28.5
B Flores
28.0
E Embleton
29.0
Potomac WA Potomac GG
Osezele Okoruwa
Con
S Adams
28.5
Z Westland
28.0
R Garg
28.0
R Garg
29.0
Dalton ED NHSDLC National HS Debate League of China BD
Lorrin Stone
Pro
A Eng
29.0
E Diker
29.0
29.0
Nightingale Bamford AJ Potomac MW
Osezele Okoruwa
Pro
E James
28.5
M Albakry
29.0
R Wang
28.5
I Malayanil
28.0
Regis BG Syosset CG
Asit Goel
Pro
D Barcelona
29.0
A Greene
29.0
B Gao
28.5
M Chu
28.5
Hunter SL Phoenix Country Day MK
Tony Huang
Con
R Lim
28.5
Y Sriram
28.5
S Korzay
29.0
H Milliken
29.5
Vancouver JL Newton South LS
Sabarni Chatterjee
Pro
G Jia
28.0
S Li
28.0
N Layer
27.5
S Saloum
28.5
Phillips Academy Andover LB St. Michael's CG
Sreenivas Gannavaram
Pro
O Bae
29.0
C Lee
28.0
J Geara
26.0
R Crespo
29.0
Ft Lauderdale ZD William G. Enloe VK
Arun Sekaran
Con
A Delgado
27.0
Z Zimmerman
27.5
R Vemuri
29.0
S Kumar
28.5
Ashton AS Phillips Academy Andover BO
Min Tang
Con
E Sanz
28.5
M Arosemena
28.0
L Boesch-Powers
28.0
A Oder
29.0
Horace Mann CS LI Independent DW
Arun Sekaran
Pro
G Song
28.5
J Chatterjee
30.0
J Dong
29.0
E Wang
28.0
Delbarton CL Asheville HM
Min Tang
Con
W Calder
29.0
A Loia
28.5
S Hagen Ohbi
29.5
A Menkes
28.5
St Thomas Aquinas AP New Horizons D.N GH
Tony Huang
Con
D Abrams
28.5
I Powers
28.0
A Granados
28.5
R Hernandez
28.0
Millburn HS Newton South IJ
Nicholas Arozarena
Pro
Y Huang
28.5
Y Sun
28.5
A Ibrahim
28.5
N Jones
29.0
Jupiter BB Lakeland SG
Changqing Xie
Con
J Beecher
29.0
A Barrows
28.0
A Sarcone
26.5
H Gewida
29.0
Hunter SW New Horizons D.N NP
Sirisha Durbhakula
Con
D Wu
28.5
I Soyfer
27.5
D Pimentel
28.0
V Nuñez
28.0
Scarsdale DK Dalton MG
David zhang
Pro
S Kini
29.0
D Diao
29.0
29.0
Miami Beach Sr LU Bergen County Debate Club KS
Ashok Ghosh
Con
P Landelldemoura
28.0
G Umpierrez
28.0
H Shakarov
29.0
Y Kahtane
28.5
Durham BM Brooklyn Technical ZD
Nishma Abeyweera
Con
A Bhutani
28.5
M Mamoun
28.0
P Zitser
28.0
B Dahal
28.5
Brooklyn Technical SH McDowell LF
Ye Joo Han
Pro
A Saul
28.0
N Hoque
28.0
G Farrell
27.0
N Lane
27.5
Chaminade CC BL WL
Sean Wu
Pro
H Cherpelis
29.5
J Cullen
29.5
W Wang
29.0
E Lu
29.0
Potomac BB Newton South AL
Changqing Xie
Con
I Brin
27.0
C Barabanov
27.5
C Ang
27.0
A Li
27.5
SpeechCraft GC Thales Academy Rolesville EJ
Morgan Marguiles
Pro
C Guo
28.5
S Chen
29.0
J Jamison
27.0
B Ellison
27.0
Strake Jesuit HP Miami Beach Sr AM
Sirisha Durbhakula
Con
B Hassen
28.5
C Parcus
28.0
N Mitic
29.5
A Adirika
30.0
Horace Mann RG Regis KM
Roger Lam
Con
T Grant
29.0
D Rem
27.5
N Kwasnik
29.5
K Macias
29.5
Miami Beach Sr BT North Allegheny MG
Ye Joo Han
Pro
L Berko
27.0
J Tamen
26.5
V Gupta
26.5
N McGaa
26.5
Lincoln-Sudbury SN Ivy Bridge CL
Sean Wu
Con
A Shi
28.0
H Naum
28.0
S Chen
28.0
M Liu
28.5
Nightingale Bamford WJ Potomac GL
Nicholas Arozarena
Con
A Jokela
28.5
A Wilkes
28.5
A Gu
28.5
N Li
29.0
Lake Travis AJ New Horizons D.N SG
Ethan Mandelbaum
Con
J Arnold
29.0
H Johnston
29.0
J Garcia
30.0
A Spears
30.0
Grand Oaks SG Carrollton GT Pro FFT Con FFT
Lincoln-Sudbury AA Newtown BV Pro FFT Con BYE
Lincoln-Sudbury JS Stone Bridge YW Pro FFT Con BYE
Stoneman Douglas HP Con BYE