46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 5 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Spence SM Ft Lauderdale BO
Danny Cigale
Con
A Michielsen
28.5
M Solomon
28.5
K Bello
29.0
M Orta
29.0
Boston Latin BW Chaminade CC
Kerry Doyle
Pro
A Wu
28.5
G Berman-Reinhart
27.0
H Cherpelis
27.5
J Cullen
28.0
Delbarton JM Bergen County Debate Club KS
Michel Robles
Con
J Jagoe
29.0
A Maguire
30.0
H Shakarov
29.0
Y Kahtane
30.0
Nightingale Bamford JK Acton-Boxborough LC
Ashley Cai
Con
M Kennedy
28.5
A Jamison
28.0
K Lee
29.0
E Chen
29.5
Poly Prep Country Day MS Cardinal Newman PK
Harold Arkoff
Pro
R Schoenberger
28.0
N Menegatos
29.0
J Keogh
28.0
N Poulin
28.0
Newtown BV New Horizons D.N GA
John Lin
Con
E Brown
27.5
S Vakacherla
27.0
A Gonzalez
29.0
L Aybar
29.0
Northview TY West Broward GP
Jeffrey Luo
Con
A Yang
28.0
B Tung
30.0
C Glymph
29.0
C Pacini
28.5
North Allegheny MG Ardrey Kell AG
Marvin Mujko
Pro
V Gupta
29.0
N McGaa
27.5
L Atalla
27.5
S Ghirmai
28.0
Newton South BS Phillips Academy Andover TS
Jacob Senghas
Con
P Berzin
27.0
L Smith
27.0
C Sadowski
28.0
I Tu
28.0
Hamilton SK Dalton MG
Teresa Uthurralt
Con
J Kahn
27.0
A Schmidt
27.0
27.0
BCAcademy ST Delbarton CL
Stephanie Ciocca
Con
C Son
28.5
M Tu
28.0
W Calder
29.0
A Loia
29.5
BL WL Brooklyn Technical ZV
Garrett Halsell
Pro
W Wang
30.0
E Lu
29.5
J Zhang
27.0
D Viderman
29.0
Regis BG Delbarton BS
Nicholas Arozarena
Pro
D Barcelona
29.0
A Greene
29.0
M Sebastian
28.5
A Banker
28.5
Ransom Everglades RT Phoenix Country Day MK
Lorenzo Manuali
Pro
S Rubinstein
29.5
E Tariko
29.0
S Korzay
28.5
H Milliken
28.5
Vancouver ML New Horizons D.N MG
Shawn Nix
Con
J Mai
29.0
R Lari
28.0
S Medina
28.0
S Garcia
28.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL New Jersey Independent NG
Daize Li
Con
S Lee
29.5
J Lee
28.5
A Nagalkar
29.5
R Gudati
30.0
Lakeland CM Ashton DG
Sam Saba
Con
M Chisolhm
27.5
N Makajhani
26.5
A De Los Santos
28.5
L González
27.5
Ivy Bridge CL Jupiter BB
Roger Lam
Pro
S Chen
30.0
M Liu
29.0
J Beecher
30.0
A Barrows
29.0
Dalton ED New Horizons D.N NP
Alex Vaughn
Con
A Eng
28.5
E Diker
29.5
D Pimentel
28.5
V Nuñez
29.5
Ashton AS Horace Mann CS
Anna Koltunova
Con
E Sanz
27.0
M Arosemena
27.0
G Song
29.0
J Chatterjee
30.0
Stone Bridge WS Newton South ZF
Katie Burke
Con
P Shankar
27.0
B Wilson
27.5
D Fu
28.5
A Zou
28.0
Summit GR LI Independent CL
Yipeng Sun
Pro
C Guo
28.5
W Rogoff
27.5
A Liu
27.0
A Chen
27.5
Ivy Bridge KS Regis KM
Sean Wu
Pro
E Kang
29.0
P Song
29.0
N Kwasnik
28.5
K Macias
28.5
Vancouver CH New Horizons D.N OG
Julia Belov
Pro
A Chen
29.0
A Hu
29.0
V Ortiz
29.0
S Garrido
28.0
New Horizons D.N FA Stoneman Douglas HP
Jon Williamson
Pro
D Forman
28.0
A Arias
28.5
A Hysa
26.0
H Pradeep
26.0
Stone Bridge YW Potomac GG
Lin Xie
Con
L Yu
29.0
J Wang
29.5
R Garg
29.5
R Garg
29.5
NHSDLC National HS Debate League of China BD Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK
Aisha Abdelhamid
Con
26.0
B Harrison
27.0
M Kotchkin
26.0
North Allegheny GB Hunter SL
Osezele Okoruwa
Con
S Bellamkonda
28.0
D Goyal
28.0
R Lim
28.0
Y Sriram
28.5
Ft Lauderdale ZD Dalton SM
P.J. Gormley
Con
A Delgado
28.5
Z Zimmerman
29.0
T Sangmo
29.5
L Mukherjee-Sze
28.5
University Pro BZ Miami Beach Sr GT
Kumar Challa
Con
E Bennett
29.0
I Zhao
30.0
M Gelber
30.0
S Toole
29.0
Chaminade VM Acton-Boxborough WL
Shudipto Wahed
Pro
L McGlynn
29.0
B Vastola
28.0
A Wang
27.0
E Li
27.0
Phillips Academy Andover BO LI Independent DW
Faraz Siddiqui
Con
L Boesch-Powers
28.0
A Oder
28.5
J Dong
29.0
E Wang
27.5
Carrollton RP New Horizons D.N AJ
Morgan Marguiles
Con
C Reaves
26.5
J Pierce
26.5
A Jaar
26.5
G Alcantara
27.0
Millburn HS Spence DS
Ashok Ghosh
Pro
Y Huang
29.0
Y Sun
29.0
C Singer
28.5
K Davis
28.0
Randolph TS Trinity BU
Nicole Kagan
Con
K Sridharan
27.0
R Tripathy
25.5
O Uzdelewicz
28.0
D Bischof
29.5
BCAcademy ZC St. Michael's SL
Tyra Gallagher
Con
D Choi
28.0
J Zhang
28.0
O Licairac
29.0
H Severino
29.0
Cary HW Trinity AK
Clark Pan
Con
A He
27.5
B Wei
28.0
S Arora
28.5
A Kirman
28.5
Acton-Boxborough FE Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD
John Lin
Pro
M Erramilli
27.5
R Francis
27.5
A Dagher
27.0
T Coates
27.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG Lake Highland Prep KO
Ang Sonam Sherpa
Con
V Domanska
27.0
G Gluckow
27.0
S Kasi
28.0
E Okaty
29.0
New Horizons D.N CR Stone Bridge TD
Jon Williamson
Con
C Carrasco
28.0
E Rodriguez Lachapelle
27.5
G Templeton
28.0
I Devenish
28.0
Stone Bridge SS North Allegheny MN
Coco De Marneffe
Con
R Sharma
26.0
J Sheikh
26.0
V Nagarajan
30.0
A Mallik
30.0
Wheatley SY Vancouver SW
Shudipto Wahed
Con
N Shah
28.5
E Yagoda
28.5
R Song
28.0
J Wu
28.0
Avant School of NZ Cambridge Rindge and Latin OV
Nishma Abeyweera
Pro
V Zhang
28.5
J Nie
28.5
P Venkatakrishnan
27.5
C O'Toole
28.0
Shrewsbury YV Brooklyn Technical SH
Morgan Marguiles
Pro
V Veedgav
28.5
S Yadav
29.0
A Saul
28.0
N Hoque
28.0
Potomac SZ Brooklyn Technical ZD
Victor Wang
Con
R Sun
27.5
F Zhang
28.5
P Zitser
28.5
B Dahal
28.0
Grand Oaks AA Miami Beach Sr AM
Harrison Schlossberg
Con
H Adkison
28.5
S Ahmed
28.5
N Mitic
29.5
A Adirika
30.0
Montgomery HS Independent ZZ William G. Enloe VK
Joshua Isak
Con
M Zhang
28.0
E Zhu
28.0
R Vemuri
28.0
S Kumar
28.0
Potomac WA Lawrence GG
Eric Zhang
Con
S Adams
27.0
Z Westland
27.0
A Ghanta
27.5
A Girish
26.5
Regis BiGu King AR
Sophia Lam
Pro
N Bianco
28.5
R Gutierrez-Villegas
28.5
N Anne
28.0
H Raghuvanshi
28.0
Cascadia ZH BCAcademy JF
Lorrin Stone
Con
E Ho
29.0
A Zheng
29.0
Y Fang
29.5
Y Jung
30.0
Lincoln-Sudbury SN Cary NS
Phil Pavich
Con
A Shi
28.0
H Naum
28.0
A Nair
29.0
A Sachdeva
28.5
Stoneman Douglas SC Lincoln-Sudbury AA
Sophia Lam
Pro
A Castillo
27.0
S Sundal
27.5
A Armoundas
27.0
I Aistrup
27.0
Bergen County Debate Club SP Newton South IJ
Sky Li
Con
A Pamani
29.0
H Sachar
29.0
A Ibrahim
29.0
N Jones
29.0
Douglas WW Millburn SK
Eliza Spinna
Con
A Witbrod
28.0
B Witbrod
28.0
M Khosla
28.0
M Sanchez
28.5
Austin SFA YC NHSDLC National HS Debate League of China LX
Michaela Bove
Pro
L Coovrey
29.0
E Yates
29.0
W Xie
28.0
Z Lin
28.0
Ridge HI NHSDLC National HS Debate League of China CC
Hannah Ji
Pro
G Iyer
30.0
A Hodges
29.5
N Chen
28.5
A Chen
28.5
New Horizons D.N TP Newton South AL
Angelo Osofsky
Con
V Tolari
27.0
M Perez
26.0
C Ang
26.0
A Li
27.0
Thales Academy Rolesville WP Ft Lauderdale SM
Chidera Ejikeme
Pro
S Patel
29.5
A Wieberg
30.0
E Morales
28.0
E Sherman
30.0
Potomac HL Phoenix Country Day MC
P.J. Gormley
Pro
A Hill
29.5
K Li
30.0
V Chaurasia
29.0
H Moran
30.0
Carrollton DH St Michael's PO
Nitin Nadkar
Con
S DeMartino
26.0
M Huggins
26.5
K Paredes
29.0
V Ortega
27.0
Grand Oaks BQ Asheville HM
Ang Sonam Sherpa
Con
Z Qiu
27.0
I Bascom
28.0
S Hagen Ohbi
29.0
A Menkes
28.0
Nightingale Bamford AJ Stuyvesant CP
Andy Wang
Con
E James
27.0
M Albakry
28.0
A Contreras
29.0
A Purohit
29.0
Regis OZ BCAcademy CY
Ethan Mandelbaum
Pro
A O'Donnell
30.0
J Zeitlinger
30.0
K Chan
29.0
A Yoshiyama
29.5
Hunter SW Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC
Patrick Kim
Con
D Wu
28.0
I Soyfer
28.0
I Harelick
28.5
S Chowdhury
28.0
Bergen County Debate Club CT Ivy Bridge TM
Lauren Cooney
Con
W Tsai
29.5
G Concepcion
29.0
Y Muralidhar
29.5
N Thakur
29.0
Carol Morgan CF North Allegheny DP
Clark Pan
Con
F Cuello
27.0
C Feliz
27.5
S Dahale
26.5
S Palagani
28.0
Nightingale Bamford WJ Newton South PR
Prashant Vaikunth
Con
A Jokela
29.0
A Wilkes
28.0
W Rafat
29.0
R Pillay
28.5
Hamilton NK Randolph KP
Nitin Nadkar
Pro
T Kapadia
28.0
K Narotam
27.0
S Kakkar
27.5
J Phalora
26.0
Regis BK Lakeland SG
Osezele Okoruwa
Con
H Barth
27.5
A Kwok
29.0
A Sarcone
27.5
H Gewida
27.0
Milton CW Potomac EZ
Hsiu Han
Pro
J Wang
29.0
T Colledge
29.0
O Eads
27.0
A Zhou
28.0
SpeechCraft GC Nightingale Bamford BK
Sean Wu
Con
C Guo
28.0
S Chen
28.0
L Brodsky
28.5
E Klinsky
28.5
Berkeley Carroll IV Cascadia QW
Phil Pavich
Con
R Issa
25.0
M Von Ortzen Chang
26.0
W Wang
27.0
A Qin
27.0
Potomac BB BCAcademy PL
Asit Goel
Con
I Brin
29.0
C Barabanov
29.0
R Li
29.5
D Paik
29.0
Dalton RS Newton South ZL
Anna Koltunova
Con
S Schollenberger
29.0
L Ribadeneira
29.0
R Zhang
29.0
W Lock
29.0
Horace Mann BD Potomac LS
Katie Burke
Pro
B Becker
28.0
A Dickstein
28.0
R Luo
27.0
K Song
27.0
Boston Latin ZM Vancouver LX
Chidera Ejikeme
Pro
C Mo
27.5
M Zhang
29.5
M Xu
28.0
A Liu
27.5
Hunter JA Northview JL
Nishma Abeyweera
Con
J Jian
27.0
S Attada
27.0
R Jun
29.0
E Liu
29.0
Bridgeland RR New Horizons D.N VD
Roger Lam
Pro
R Riojas
26.5
A Rahman
26.5
D Diaz
26.5
G Vinals
27.0
Vivek Rao Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS
Shawn Nix
Con
J Hollingsworth
28.0
V Rao
27.0
R Samano
28.0
S Snow
29.5
Randolph KS Ransom Everglades JJ
Bin Li
Con
K Kim
27.5
C Sebastian
27.5
A Joseph
27.5
M Jolivert
27.5
Berkeley Carroll SC Lake Travis AJ
Coco De Marneffe
Con
C Calixte
25.0
M Schiller
27.0
J Arnold
28.0
H Johnston
30.0
Potomac MW Chaminade ST
Victor Wang
Pro
R Wang
27.5
I Malayanil
28.5
L Strauss
28.0
A Thomas
28.0
Phoenix Country Day MP Newton South LL
Joshua Isak
Pro
L Prozzillo
28.0
S Marks
28.0
J Lim
28.0
C Lu
30.0
North Attleboro FS Wheatley JJ
Nicole Kagan
Pro
A Sunkari
26.5
S Foley
28.5
S Jain
27.0
A Jain
27.5
Potomac CM Hunter ZC
Andy Wang
Pro
R Ma
29.0
K Chien
28.0
N Cheung
27.0
C Zeng
27.0
Ransom Everglades KF Miami Beach Sr LU
Terry Miller
Con
A Fox
28.0
D Kaplan
29.0
P Landelldemoura
28.5
G Umpierrez
29.0
Potomac GL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Eliza Spinna
Pro
A Gu
28.0
N Li
28.5
W Gasaway
28.0
A Shin
28.0
Phillips Academy Andover LB Cambridge Rindge and Latin KD
Stephanie Ciocca
Pro
O Bae
29.0
C Lee
29.5
N Dickie
28.5
E Kellogg
28.0
Horace Mann HF NHSDLC National HS Debate League of China WF
Aisha Abdelhamid
Con
K Fisher
27.0
E Henes
26.5
Y Wang
26.0
Y Fang
30.0
Strake Jesuit HP New Horizons D.N GT
Lin Xie
Con
B Hassen
30.0
C Parcus
30.0
M Taveras
30.0
M Garrido
30.0
Lincoln-Sudbury JS Cascadia WW
Marvin Mujko
Con
A Jiang
26.0
J Sao
27.0
W Wang
28.0
G Wu
27.0
Evanston Twp PP Acton-Boxborough TW
Ashley Cai
Pro
A Phillips
28.0
N Polish
28.0
A Tan
28.0
I Wayet
28.0
Vancouver JL Cardinal Newman WA
Danny Cigale
Pro
G Jia
28.5
S Li
28.0
D Webster
27.5
G Acero
27.5
Newton South LS Stone Bridge JT
Michaela Bove
Con
N Layer
27.0
S Saloum
27.0
A Thodupunuri
28.0
B Johar
28.0
Trinity MP Acton-Boxborough MM
Lauren Cooney
Pro
K Muntzer
30.0
S Patel
28.0
J Mathew
28.5
A Manoj
28.5
St Thomas Aquinas AP New Horizons D.N DH
Asit Goel
Con
D Abrams
29.0
I Powers
29.0
S Hernandez
29.0
L De La Cruz
29.0
Stuyvesant TY Lake Travis TG
Tyra Gallagher
Pro
D Yu
29.0
C Tan
29.0
N Thippana
27.0
E Green
27.0
Austin SFA AH Trinity Prep SG
Alex Vaughn
Con
J Herring
29.5
I Aquino
28.0
N Santiago
29.0
R Gonzalez-Acosta
28.5
Boston Latin YY Belen Jesuit Prep RH
Prashant Vaikunth
Pro
M Yu
29.0
L Yu
30.0
A Ramos
28.0
A Huete
29.0
Cary FL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW
Sam Saba
Pro
A Farris
28.5
A Lake
28.0
M Philips
28.5
J Wunder
27.0
Thales Academy Rolesville PW Stone Bridge PS
Lorrin Stone
Con
D Price
29.0
D Wang
29.0
A Premkumar
29.5
S Sorek
29.5
Newton South ZH Durham BM
Garrett Halsell
Con
R Zhang
27.0
T Huang
28.5
A Bhutani
30.0
M Mamoun
29.0
Milestone CL Cardinal Gibbons RJ
Julia Belov
Pro
X Chen
29.0
J Li
29.0
C Ruiz
28.0
A Jones
28.0
Randolph RP Newton South ZY
Yipeng Sun
Con
Z Rashid
28.0
E Patel
28.0
E Zhu
28.5
Y Yang
29.0
Wayland BZ New Horizons D.N SG
Harold Arkoff
Con
A Boyer
28.0
S Zhou
28.0
J Garcia
29.0
A Spears
28.0
Stone Bridge CW New Horizons D.N GH
Teresa Uthurralt
Con
a walia
27.0
A Casdin
27.0
A Granados
27.0
R Hernandez
27.0
Nightingale Bamford VK Christopher Columbus FL
Jacob Senghas
Con
S Vann
28.0
A Kosaraju
28.0
Z Fairnington
29.0
G Llerena
29.0
Summit PG Scarsdale DK
Angelo Osofsky
Con
G Guzzinati
27.0
N Peralta
27.0
S Kini
27.5
D Diao
27.0
Newton South SC Trinity HE
Paul Yu
Con
S Challa
28.0
N Stessel
27.0
N Edelson
28.5
F Husain
29.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK McDowell LF
Terry Miller
Pro
A Jerdee
30.0
A Kenney
30.0
G Farrell
28.5
N Lane
29.0
Horace Mann BL Natick ZK
Laura Huang
Pro
M Baumann
28.0
R Lipsey
28.0
M Zekavat
28.5
M Khan
27.0
Stuyvesant KZ Syosset CG
Laura Huang
Con
E Kemelmakher
29.0
K Zhang
29.0
B Gao
29.0
M Chu
29.0
Capitol MS King KM
Bin Li
Pro
V Mesquita
28.0
O Sheehan
27.5
S Kolipaka
28.0
N Maddina
27.5
Miami Beach Sr BT Acton-Boxborough LM
Hsiu Han
Pro
L Berko
27.0
J Tamen
26.0
S Liu
26.0
M Maranga
26.0
Cary RS Nightingale Bamford EF
Sky Li
Pro
M Ramee
27.5
N Sharma
27.0
B Flores
27.0
E Embleton
27.0
Cary PP Horace Mann BG
Lorenzo Manuali
Con
A Palakurthi
28.0
R Patel
27.5
C Bernard
28.0
J Grant
28.0
Stoneman Douglas SB Cardinal Newman NA
Kumar Challa
Con
C Sarrazit
29.0
A Blanchard
28.0
C Azqueta
28.0
J Neltner
30.0
Horace Mann RG Paramus LS
Ashok Ghosh
Con
T Grant
29.0
D Rem
26.0
A Lalan
28.0
K Shah
28.5
St. Michael's CG Lincoln-Sudbury TM
Nicholas Arozarena
Con
J Geara
28.5
R Crespo
28.5
A Morris
28.5
R Teng
29.0
Harley School, The RL Mannford BB
Daize Li
Con
C Liu
26.5
C Rutberg
26.5
E Burk
28.0
B Birkenholz
27.0
Gilbert Classical ZA Vancouver CS
Ethan Mandelbaum
Con
S Aragam
28.0
C Zhong
28.0
E Chen
28.0
R Su
28.0
Trinity WK BL SL
Jeffrey Luo
Pro
S Kukreja
27.0
S Weiner
28.5
J Li
27.0
F Shen
27.5
Grand Oaks PS Carrollton CM
Kerry Doyle
Pro
R Summerlin
26.5
N Plasek
26.5
J Cox
26.5
J Moncayo
26.0
Ardrey Kell MK Potomac LW
Michel Robles
Pro
A Malapati
29.0
M Kale
29.0
J Light
29.0
I Wu
28.5
North Allegheny KS Grand Oaks LD
Hannah Ji
Pro
V Komaragiri
28.5
H Setya
28.5
M Latham
28.0
E DeSpain
28.5
Regis GS Potomac DS
Paul Yu
Con
D Gunn
28.5
D Smith
28.5
S Shiu
28.5
R Dai
29.0
Cardinal Gibbons SC Strake Jesuit MV
Patrick Kim
Con
M Colantuno
29.0
N Singh
27.5
J Martinez
28.0
N Valladolid
28.0
Grand Oaks SG Thales Academy Rolesville EJ Pro FFT Con BYE
Carrollton GT Denver South DP Pro FFT Con BYE
BCAcademy CL Pro BYE