46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 4 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
New Horizons D.N GA Cambridge Rindge and Latin KD
Michael Patti
Con
A Gonzalez
27.0
L Aybar
27.0
N Dickie
28.0
E Kellogg
26.0
Newton South SC Ivy Bridge TM
Russ Rywell
Con
S Challa
28.0
N Stessel
28.0
Y Muralidhar
29.0
N Thakur
29.5
Bergen County Debate Club SP Boston Latin BW
Nicholas Arozarena
Pro
A Pamani
29.0
H Sachar
29.0
A Wu
29.0
G Berman-Reinhart
28.5
New Horizons D.N MG Wayland BZ
Tali Peretz
Con
S Medina
29.0
S Garcia
29.0
A Boyer
29.5
S Zhou
29.0
BCAcademy ST Newton South ZH
Robert Klein
Con
C Son
29.0
M Tu
29.0
R Zhang
29.5
T Huang
29.5
Berkeley Carroll IV New Horizons D.N AJ
Erica Carlino
Pro
R Issa
26.0
M Von Ortzen Chang
26.0
A Jaar
25.5
G Alcantara
25.5
Evanston Twp PP Phillips Academy Andover BO
Patricia Smith
Con
A Phillips
28.0
N Polish
28.0
L Boesch-Powers
27.0
A Oder
29.0
Potomac GG Nightingale Bamford EF
Scout Malloy
Con
R Garg
27.5
R Garg
28.5
B Flores
29.0
E Embleton
29.5
Summit GR Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD
Scout Malloy
Pro
C Guo
29.5
W Rogoff
29.0
A Dagher
28.5
T Coates
28.0
Dalton RS BCAcademy CL
Ana Czachor
Pro
S Schollenberger
29.0
L Ribadeneira
29.0
E Choi
28.0
J Lee
30.0
Potomac DS Nightingale Bamford AJ
Christopher Shaari
Pro
S Shiu
28.0
R Dai
28.5
E James
28.0
M Albakry
28.0
BCAcademy PL Cascadia QW
Shudipto Wahed
Pro
R Li
28.0
D Paik
29.0
W Wang
28.0
A Qin
28.5
Phillips Academy Andover LB Hunter SW
Maria Jimenez
Con
O Bae
27.0
C Lee
28.0
D Wu
28.0
I Soyfer
28.0
Randolph TS Acton-Boxborough LM
Brian Choi
Con
K Sridharan
25.5
R Tripathy
25.5
S Liu
26.0
M Maranga
26.5
Acton-Boxborough WL Nightingale Bamford BK
Mariah Mayo
Con
A Wang
26.0
E Li
26.0
L Brodsky
28.0
E Klinsky
28.0
Spence SM Newton South BS
Hannah Ji
Con
A Michielsen
29.0
M Solomon
29.0
P Berzin
29.0
L Smith
29.0
Durham BM Cary RS
Kerry Doyle
Pro
A Bhutani
26.5
M Mamoun
28.0
M Ramee
27.5
N Sharma
26.5
LI Independent CL Bergen County Debate Club KS
Maria Jimenez
Con
A Liu
28.0
A Chen
28.0
H Shakarov
30.0
Y Kahtane
30.0
Christopher Columbus FL Chaminade ST
Jorge Alcantara
Con
Z Fairnington
27.0
G Llerena
27.0
L Strauss
28.0
A Thomas
28.0
Dalton ED BCAcademy JF
Elina Encarnacion
Con
A Eng
26.5
E Diker
27.5
Y Fang
28.5
Y Jung
28.0
Horace Mann CS Lakeland SG
Kumar Challa
Pro
G Song
29.0
J Chatterjee
30.0
A Sarcone
27.0
H Gewida
26.0
St. Michael's CG Horace Mann BD
Bin Li
Pro
J Geara
26.5
R Crespo
26.5
B Becker
26.0
A Dickstein
26.5
Strake Jesuit MV Cardinal Newman NA
Jeffrey Luo
Pro
J Martinez
28.5
N Valladolid
28.5
C Azqueta
28.0
J Neltner
29.5
Dalton SM West Broward GP
Kevin Chen
Con
T Sangmo
29.0
L Mukherjee-Sze
29.0
C Glymph
29.0
C Pacini
30.0
Potomac HL Vancouver SW
Sky Li
Con
A Hill
27.0
K Li
27.0
R Song
28.0
J Wu
27.5
LI Independent LZ Horace Mann BL
Hsiu Han
Con
R Lin
27.0
A Zhu
28.0
M Baumann
28.0
R Lipsey
28.0
William G. Enloe VK Stone Bridge JT
John Karnes
Con
R Vemuri
27.0
S Kumar
27.0
A Thodupunuri
27.0
B Johar
27.0
Capitol MS Ashton DG
Terry Miller
Pro
V Mesquita
30.0
O Sheehan
30.0
A De Los Santos
28.0
L González
29.0
Cary NS Boston Latin YY
Ashley Cai
Pro
A Nair
28.0
A Sachdeva
28.5
M Yu
29.0
L Yu
28.5
Potomac WA Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS
Laura Huang
Pro
S Adams
28.5
Z Westland
28.5
R Samano
28.5
S Snow
28.5
New Horizons D.N FA Trinity BU
Ryan Maloney
Con
D Forman
28.0
A Arias
28.0
O Uzdelewicz
29.0
D Bischof
29.0
Stoneman Douglas HP Carrollton DH
Jalal Sheikh
Con
A Hysa
28.0
H Pradeep
28.5
S DeMartino
29.0
M Huggins
29.0
Lincoln-Sudbury JS Potomac MW
Paul Yu
Con
A Jiang
27.0
J Sao
27.0
R Wang
28.5
I Malayanil
28.5
Ridge HI Newton South PR
Danny Cigale
Con
G Iyer
30.0
A Hodges
29.0
W Rafat
29.5
R Pillay
29.0
Paramus LS Cascadia WW
Asit Goel
Pro
A Lalan
28.5
K Shah
28.5
W Wang
28.0
G Wu
28.0
Lake Travis AJ Stone Bridge TD
Chidera Ejikeme
Pro
J Arnold
29.5
H Johnston
26.0
G Templeton
28.5
I Devenish
28.5
McDowell LF Avant School of NZ
Harper Oreck
Con
G Farrell
27.0
N Lane
27.5
V Zhang
29.0
J Nie
28.5
Horace Mann RG Northview TY
Alexis Rivett
Con
T Grant
25.0
D Rem
25.0
A Yang
27.0
B Tung
27.0
New Jersey Independent NG Newton South IJ
Elina Encarnacion
Con
A Nagalkar
29.0
R Gudati
29.0
A Ibrahim
29.0
N Jones
29.0
Asheville HM North Attleboro FS
Aisha Abdelhamid
Con
S Hagen Ohbi
28.0
A Menkes
27.5
A Sunkari
28.0
S Foley
28.0
Carol Morgan CF Randolph RP
Prashant Vaikunth
Pro
F Cuello
28.0
C Feliz
29.0
Z Rashid
28.0
E Patel
29.0
Ivy Bridge KS Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG
Garrett Halsell
Con
E Kang
28.0
P Song
28.5
V Domanska
29.5
G Gluckow
28.5
Cardinal Newman WA Newtown BV
Charlie Tent
Pro
D Webster
30.0
G Acero
29.0
E Brown
27.0
S Vakacherla
27.0
Carrollton GT Grand Oaks LD
Jennifer Redlin
Con
M Traylor
25.5
M Garrett
26.0
M Latham
27.5
E DeSpain
27.0
Wheatley SY Austin SFA YC
Harold Arkoff
Con
N Shah
28.0
E Yagoda
28.0
L Coovrey
28.0
E Yates
28.0
Delbarton CL Dalton MG
Angelo Osofsky
Con
W Calder
27.0
A Loia
26.5
27.0
Ransom Everglades KF New Horizons D.N SG
Brian Choi
Pro
A Fox
28.5
D Kaplan
28.5
J Garcia
28.5
A Spears
28.5
Acton-Boxborough MM Newton South ZL
Cristina Roman
Pro
J Mathew
28.0
A Manoj
28.0
R Zhang
28.0
W Lock
28.0
Jupiter BB St Michael's PO
Lauren Cooney
Pro
J Beecher
30.0
A Barrows
29.0
K Paredes
28.0
V Ortega
28.0
Ashton AS Stuyvesant CP
Ethan Mandelbaum
Con
E Sanz
26.0
M Arosemena
26.0
A Contreras
30.0
A Purohit
30.0
Miami Beach Sr LU Brooklyn Technical ZD
Jorge Alcantara
Pro
P Landelldemoura
29.0
G Umpierrez
29.0
P Zitser
28.0
B Dahal
28.0
NHSDLC National HS Debate League of China WF Hunter ZC
Alan Kao
Pro
Y Wang
26.0
Y Fang
30.0
N Cheung
27.0
C Zeng
27.5
Stone Bridge YW Newton South LS
Eliza Spinna
Con
L Yu
28.0
J Wang
28.0
N Layer
28.0
S Saloum
28.0
Spence DS Potomac SZ
Kumar Challa
Pro
C Singer
28.0
K Davis
29.0
R Sun
27.0
F Zhang
27.0
Regis BiGu Summit PG
David zhang
Con
N Bianco
28.5
R Gutierrez-Villegas
29.0
G Guzzinati
29.0
N Peralta
28.5
BCAcademy ZC Regis GS
Bin Li
Con
D Choi
26.5
J Zhang
27.0
D Gunn
27.5
D Smith
27.0
Stone Bridge PS Acton-Boxborough TW
Ritu Dayal
Con
A Premkumar
28.0
S Sorek
28.5
A Tan
28.0
I Wayet
29.0
Nightingale Bamford VK Ft Lauderdale BO
Michaela Bove
Con
S Vann
27.0
A Kosaraju
27.0
K Bello
29.0
M Orta
28.0
Ardrey Kell AG Newton South LL
Clark Pan
Con
L Atalla
27.5
S Ghirmai
27.0
J Lim
28.0
C Lu
28.5
LI Independent DW Cardinal Gibbons RJ
Victor Wang
Pro
J Dong
28.0
E Wang
28.0
C Ruiz
27.5
A Jones
27.5
Denver South DP Newton South ZY
Kristen Taylor
Con
J Daley
28.0
E Piercy
28.0
E Zhu
29.0
Y Yang
29.0
Horace Mann HF New Horizons D.N TP
Phil Pavich
Pro
K Fisher
28.5
E Henes
27.5
V Tolari
28.0
M Perez
28.0
Brooklyn Technical ZV Stoneman Douglas SC
Amit Gupta
Pro
J Zhang
28.0
D Viderman
29.0
A Castillo
28.0
S Sundal
28.0
Cary FL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC
Victor Wang
Pro
A Farris
28.0
A Lake
28.0
I Harelick
28.0
S Chowdhury
28.0
University Pro BZ Vancouver CH
Sky Li
Pro
E Bennett
29.0
I Zhao
29.0
A Chen
28.0
A Hu
29.0
Hamilton NK NHSDLC National HS Debate League of China CC
Nishma Abeyweera
Pro
T Kapadia
29.0
K Narotam
28.0
N Chen
27.5
A Chen
27.5
Douglas WW Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK
Erica Carlino
Pro
A Witbrod
29.0
B Witbrod
28.5
A Jerdee
27.5
A Kenney
27.0
Regis KM BL WL
Nishma Abeyweera
Pro
N Kwasnik
28.5
K Macias
29.0
W Wang
28.0
E Lu
28.0
New Horizons D.N DH Stone Bridge SS
Clark Pan
Pro
S Hernandez
27.5
L De La Cruz
27.5
R Sharma
27.0
J Sheikh
28.0
Montgomery HS Independent ZZ Potomac GL
Phil Pavich
Con
M Zhang
28.0
E Zhu
28.0
A Gu
28.0
N Li
28.0
Delbarton BS Millburn SK
Hsiu Han
Pro
M Sebastian
29.0
A Banker
26.5
M Khosla
27.0
M Sanchez
28.0
Regis OZ Vancouver LX
Michael Patti
Con
A O'Donnell
28.5
J Zeitlinger
27.5
M Xu
28.0
A Liu
29.0
Berkeley Carroll SC Miami Beach Sr GT
John Karnes
Con
C Calixte
27.0
M Schiller
27.0
M Gelber
27.5
S Toole
27.5
Cary PP New Horizons D.N GT
Ranjit Tulasi
Con
A Palakurthi
29.0
R Patel
28.0
M Taveras
28.5
M Garrido
29.0
Lakeland CM Lawrence GG
David zhang
Con
M Chisolhm
28.0
N Makajhani
29.0
A Ghanta
29.0
A Girish
28.5
Randolph KS Trinity Prep SG
Terry Miller
Pro
K Kim
29.5
C Sebastian
30.0
N Santiago
29.0
R Gonzalez-Acosta
30.0
Lake Travis TG Acton-Boxborough LC
Ethan Mandelbaum
Con
N Thippana
27.0
E Green
28.0
K Lee
28.0
E Chen
29.0
Regis BK Belen Jesuit Prep RH
Alan Kao
Con
H Barth
27.5
A Kwok
29.0
A Ramos
28.0
A Huete
28.5
North Allegheny MN BCAcademy CY
Angelo Osofsky
Con
V Nagarajan
27.0
A Mallik
27.0
K Chan
27.0
A Yoshiyama
28.5
Boston Latin ZM Hunter SL
Patricia Smith
Pro
C Mo
29.5
M Zhang
29.5
R Lim
29.0
Y Sriram
29.0
Lincoln-Sudbury SN Grand Oaks BQ
Ana Czachor
Pro
A Shi
30.0
H Naum
29.5
Z Qiu
28.5
I Bascom
29.5
Bridgeland RR Stone Bridge WS
Harold Arkoff
Con
R Riojas
28.0
A Rahman
27.0
P Shankar
28.0
B Wilson
29.0
Mannford BB Cardinal Newman PK
Laura Richard
Con
E Burk
27.0
B Birkenholz
27.5
J Keogh
27.5
N Poulin
27.5
North Allegheny MG New Horizons D.N NP
Garrett Halsell
Pro
V Gupta
30.0
N McGaa
29.5
D Pimentel
29.5
V Nuñez
29.5
Chaminade CC Scarsdale DK
Mariah Mayo
Con
H Cherpelis
27.0
J Cullen
27.0
S Kini
28.0
D Diao
28.0
Phoenix Country Day MK Potomac EZ
Laura Huang
Con
S Korzay
28.5
H Milliken
28.5
O Eads
29.0
A Zhou
28.0
Gilbert Classical ZA Hunter JA
Ryan Maloney
Pro
S Aragam
28.0
C Zhong
27.5
J Jian
26.0
S Attada
27.5
Potomac BB Millburn HS
Paul Yu
Con
I Brin
27.0
C Barabanov
27.0
Y Huang
28.5
Y Sun
28.5
Ardrey Kell MK NHSDLC National HS Debate League of China LX
Jalal Sheikh
Con
A Malapati
28.5
M Kale
29.0
W Xie
29.0
Z Lin
29.5
North Allegheny GB Cary HW
Jennifer Redlin
Con
S Bellamkonda
28.0
D Goyal
28.0
A He
28.5
B Wei
28.5
Carrollton RP Trinity WK
Jason Laks
Con
C Reaves
29.0
J Pierce
28.0
S Kukreja
29.0
S Weiner
30.0
Thales Academy Rolesville PW New Horizons D.N GH
Prateek Kalakuntla
Con
D Price
26.0
D Wang
26.5
A Granados
27.5
R Hernandez
27.0
North Allegheny KS Newton South ZF
Aisha Abdelhamid
Con
V Komaragiri
27.0
H Setya
27.0
D Fu
29.0
A Zou
26.0
Vancouver JL Miami Beach Sr AM
Alexis Rivett
Con
G Jia
27.0
S Li
27.0
N Mitic
29.0
A Adirika
30.0
SpeechCraft GC Newton South AL
Harper Oreck
Con
C Guo
27.0
S Chen
27.5
C Ang
27.5
A Li
28.0
Nightingale Bamford WJ Grand Oaks AA
Charlie Tent
Pro
A Jokela
30.0
A Wilkes
29.0
H Adkison
29.0
S Ahmed
29.0
Vancouver CS Miami Beach Sr BT
Ritu Dayal
Pro
E Chen
29.0
R Su
27.0
L Berko
29.0
J Tamen
28.5
Nightingale Bamford JK BL SL
Danny Cigale
Pro
M Kennedy
28.5
A Jamison
29.0
J Li
28.0
F Shen
29.0
Brooklyn Technical SH Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW
Kristen Taylor
Con
A Saul
29.0
N Hoque
28.0
M Philips
29.0
J Wunder
29.0
Bergen County Debate Club CT King AR
Laura Richard
Pro
W Tsai
28.0
G Concepcion
28.5
N Anne
28.0
H Raghuvanshi
28.0
Potomac CM Ransom Everglades RT
Amit Gupta
Con
R Ma
29.0
K Chien
28.0
S Rubinstein
28.0
E Tariko
30.0
Natick ZK New Horizons D.N VD
Ashley Cai
Pro
M Zekavat
29.5
M Khan
29.0
D Diaz
28.0
G Vinals
27.0
Vancouver ML St. Michael's SL
Gael Le Guellec
Con
J Mai
27.0
R Lari
28.0
O Licairac
28.0
H Severino
27.5
Cascadia ZH Phoenix Country Day MP
Jason Laks
Con
E Ho
27.0
A Zheng
28.0
L Prozzillo
29.0
S Marks
30.0
Horace Mann BG Stoneman Douglas SB
Chidera Ejikeme
Con
C Bernard
28.0
J Grant
26.5
C Sarrazit
28.5
A Blanchard
28.5
Ft Lauderdale SM Lincoln-Sudbury AA
Sherry Meng
Pro
E Morales
26.0
E Sherman
26.0
A Armoundas
25.0
I Aistrup
25.0
St Thomas Aquinas AP New Horizons D.N OG
Prateek Kalakuntla
Con
D Abrams
28.0
I Powers
27.0
V Ortiz
29.0
S Garrido
28.0
Phillips Academy Andover TS Stuyvesant KZ
Asit Goel
Con
C Sadowski
28.0
I Tu
28.0
E Kemelmakher
28.5
K Zhang
28.0
Ft Lauderdale ZD Stuyvesant TY
Kevin Chen
Pro
A Delgado
27.0
Z Zimmerman
27.0
D Yu
28.0
C Tan
28.0
Milton CW Cardinal Gibbons SC
Prashant Vaikunth
Pro
J Wang
29.0
T Colledge
29.0
M Colantuno
28.0
N Singh
29.0
Vivek Rao Acton-Boxborough FE
Jeffrey Luo
Con
J Hollingsworth
27.0
V Rao
28.5
M Erramilli
29.0
R Francis
28.0
Austin SFA AH Syosset CG
Cristina Roman
Con
J Herring
28.0
I Aquino
29.0
B Gao
29.0
M Chu
28.0
Regis BG Wheatley JJ
Lauren Cooney
Pro
D Barcelona
30.0
A Greene
30.0
S Jain
29.5
A Jain
29.5
Phoenix Country Day MC Shrewsbury YV
Hannah Ji
Con
V Chaurasia
28.0
H Moran
28.0
V Veedgav
29.5
S Yadav
29.5
NHSDLC National HS Debate League of China BD Harley School, The RL
Vietta Grinberg
Pro
28.0
C Liu
26.5
C Rutberg
27.5
Poly Prep Country Day MS Ivy Bridge CL
Kerry Doyle
Con
R Schoenberger
27.0
N Menegatos
27.5
S Chen
28.5
M Liu
27.5
Chaminade VM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK
Gael Le Guellec
Con
L McGlynn
27.0
B Vastola
27.5
B Harrison
28.0
M Kotchkin
27.5
Potomac LS King KM
Shudipto Wahed
Con
R Luo
29.0
K Song
27.5
S Kolipaka
28.0
N Maddina
27.5
Lincoln-Sudbury TM Lake Highland Prep KO
Sherry Meng
Con
A Morris
28.0
R Teng
28.0
S Kasi
30.0
E Okaty
30.0
Carrollton CM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Robert Klein
Con
J Cox
29.0
J Moncayo
28.5
W Gasaway
29.5
A Shin
29.5
North Allegheny DP Thales Academy Rolesville WP
Tali Peretz
Pro
S Dahale
29.0
S Palagani
30.0
S Patel
29.5
A Wieberg
29.5
New Horizons D.N CR Cambridge Rindge and Latin OV
Diane Ma
Con
C Carrasco
28.5
E Rodriguez Lachapelle
28.5
P Venkatakrishnan
28.5
C O'Toole
29.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL Northview JL
Vietta Grinberg
Pro
S Lee
28.5
J Lee
26.5
R Jun
27.5
E Liu
28.0
Hamilton SK Ransom Everglades JJ
Eliza Spinna
Con
J Kahn
28.5
A Schmidt
28.0
A Joseph
29.0
M Jolivert
29.0
Grand Oaks PS Thales Academy Rolesville EJ
Diane Ma
Pro
R Summerlin
26.5
N Plasek
27.5
J Jamison
26.5
B Ellison
26.5
Trinity HE Randolph KP
Christopher Shaari
Con
N Edelson
27.5
F Husain
28.0
S Kakkar
28.0
J Phalora
28.5
Milestone CL Potomac LW
Russ Rywell
Con
X Chen
28.0
J Li
28.0
J Light
28.5
I Wu
28.5
Strake Jesuit HP Trinity MP
Nicholas Arozarena
Pro
B Hassen
28.0
C Parcus
28.0
K Muntzer
29.5
S Patel
27.5
Delbarton JM Trinity AK
Michaela Bove
Pro
J Jagoe
28.5
A Maguire
28.5
S Arora
27.0
A Kirman
29.0
Stone Bridge CW Grand Oaks SG Pro BYE Con FFT