46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 3 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
BCAcademy CL BL WL
Vietta Grinberg
Con
E Choi
25.0
J Lee
25.0
W Wang
28.5
E Lu
28.0
Newton South AL Strake Jesuit HP
Min Tang
Con
C Ang
28.0
A Li
28.0
B Hassen
28.0
C Parcus
28.5
Lincoln-Sudbury SN Christopher Columbus FL
Sreenivas Gannavaram
Pro
A Shi
28.0
H Naum
27.0
Z Fairnington
27.0
G Llerena
27.0
New Horizons D.N CR Evanston Twp PP
Steve Duckworth
Pro
C Carrasco
28.0
E Rodriguez Lachapelle
28.0
A Phillips
28.0
N Polish
28.0
Phoenix Country Day MK Cambridge Rindge and Latin OV
Chase Souder
Pro
S Korzay
29.0
H Milliken
28.5
P Venkatakrishnan
27.5
C O'Toole
28.5
Dalton ED Grand Oaks BQ
Jae Moon
Con
A Eng
27.0
E Diker
27.0
Z Qiu
27.0
I Bascom
28.0
New Horizons D.N GH Shrewsbury YV
Jennifer Redlin
Con
A Granados
28.5
R Hernandez
28.5
V Veedgav
28.5
S Yadav
29.0
Potomac BB Trinity HE
Nicholas Arozarena
Pro
I Brin
28.5
C Barabanov
29.0
N Edelson
28.0
F Husain
28.5
Horace Mann BL Durham BM
Teresa Uthurralt
Con
M Baumann
26.0
R Lipsey
26.0
A Bhutani
26.0
M Mamoun
26.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK Ashton DG
Charlie Tent
Con
B Harrison
28.0
M Kotchkin
28.0
A De Los Santos
29.0
L González
28.0
King AR Lakeland SG
Curtis Anderson
Pro
N Anne
27.0
H Raghuvanshi
28.0
A Sarcone
26.5
H Gewida
27.5
Ft Lauderdale BO Grand Oaks SG
Scout Malloy
Pro
K Bello
29.0
M Orta
29.5
J Gray
26.0
T Spivey
27.0
Potomac HL New Horizons D.N GA
Tali Peretz
Pro
A Hill
29.5
K Li
29.5
A Gonzalez
29.5
L Aybar
29.5
Carrollton CM Spence SM
Adam Carlisle
Con
J Cox
27.0
J Moncayo
26.5
A Michielsen
28.5
M Solomon
28.0
Delbarton CL Trinity Prep SG
Lena Lofgren
Con
W Calder
30.0
A Loia
25.0
N Santiago
28.0
R Gonzalez-Acosta
27.0
St. Michael's CG Brooklyn Technical SH
Christopher Bryant
Con
J Geara
27.5
R Crespo
27.5
A Saul
28.5
N Hoque
29.0
North Allegheny MG Stone Bridge TD
Sabarni Chatterjee
Con
V Gupta
28.5
N McGaa
27.5
G Templeton
28.5
I Devenish
27.5
Capitol MS Lake Highland Prep KO
Patrick Kim
Con
V Mesquita
27.0
O Sheehan
28.0
S Kasi
28.0
E Okaty
27.5
LI Independent LZ Cardinal Newman NA
Roger Lam
Con
R Lin
29.0
A Zhu
29.0
C Azqueta
29.0
J Neltner
29.5
Regis KM Potomac CM
Anna Koltunova
Con
N Kwasnik
26.0
K Macias
25.0
R Ma
30.0
K Chien
30.0
Potomac WA Brooklyn Technical ZV
Coco De Marneffe
Pro
S Adams
30.0
Z Westland
30.0
J Zhang
24.0
D Viderman
24.0
Stoneman Douglas SC BCAcademy CY
Shawn Hikosaka
Con
A Castillo
27.5
S Sundal
28.5
K Chan
28.0
A Yoshiyama
29.5
Lake Travis AJ Miami Beach Sr LU
Krishna Rao
Con
J Arnold
28.0
H Johnston
28.0
P Landelldemoura
28.5
G Umpierrez
28.5
Boston Latin ZM Ransom Everglades JJ
Jian Lock
Con
C Mo
28.0
M Zhang
28.0
A Joseph
28.5
M Jolivert
28.0
Lincoln-Sudbury TM Lawrence GG
Christoph Diasio
Pro
A Morris
29.0
R Teng
29.0
A Ghanta
27.0
A Girish
28.5
Cary PP Harley School, The RL
Alexis Rivett
Pro
A Palakurthi
27.0
R Patel
27.0
C Liu
25.0
C Rutberg
26.0
St. Michael's SL Vancouver CH
Yvonne Leung
Con
O Licairac
28.5
H Severino
29.0
A Chen
29.0
A Hu
28.5
Newton South PR Spence DS
Anping Liu
Con
W Rafat
29.0
R Pillay
28.5
C Singer
29.0
K Davis
29.0
Nightingale Bamford BK Hunter SW
Sam Saba
Con
L Brodsky
28.0
E Klinsky
29.0
D Wu
29.5
I Soyfer
28.0
Boston Latin YY Delbarton JM
Haritha Gopinathan
Con
M Yu
28.5
L Yu
29.0
J Jagoe
29.0
A Maguire
29.0
Regis BG Dalton SM
Lan Zheng
Pro
D Barcelona
27.0
A Greene
28.0
T Sangmo
28.0
L Mukherjee-Sze
26.5
Ivy Bridge TM Nightingale Bamford JK
Melanie Cohn
Pro
Y Muralidhar
29.0
N Thakur
29.5
M Kennedy
28.5
A Jamison
28.0
Stone Bridge JT Dalton MG
Sean Wu
Con
A Thodupunuri
27.0
B Johar
27.0
29.5
Berkeley Carroll IV Regis BK
Tom Rollins (Jr)
Con
R Issa
27.0
M Von Ortzen Chang
25.5
H Barth
27.5
A Kwok
28.5
Newton South LS Stoneman Douglas HP
Christopher Bryant
Pro
N Layer
27.0
S Saloum
28.0
A Hysa
27.0
H Pradeep
27.0
Milestone CL BCAcademy PL
Roman Garcia
Con
X Chen
26.0
J Li
27.0
R Li
27.0
D Paik
28.0
New Horizons D.N DH Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK
P.J. Gormley
Con
S Hernandez
29.5
L De La Cruz
28.5
A Jerdee
29.0
A Kenney
29.5
Miami Beach Sr AM Carrollton DH
Patrick Kim
Pro
N Mitic
28.0
A Adirika
28.0
S DeMartino
27.5
M Huggins
27.0
New Horizons D.N MG Bergen County Debate Club KS
Chris Young
Con
S Medina
26.5
S Garcia
27.0
H Shakarov
28.0
Y Kahtane
27.5
Potomac GL Northview JL
Chao Xu
Con
A Gu
28.0
N Li
27.5
R Jun
28.0
E Liu
28.5
NHSDLC National HS Debate League of China BD Nightingale Bamford EF
Adam Carlisle
Con
27.0
B Flores
27.5
E Embleton
27.5
New Horizons D.N FA North Allegheny DP
Teresa Uthurralt
Con
D Forman
27.5
A Arias
27.5
S Dahale
28.0
S Palagani
29.0
Stone Bridge CW Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS
Sabarni Chatterjee
Con
a walia
28.0
A Casdin
28.0
R Samano
28.0
S Snow
29.0
Wheatley JJ Ivy Bridge KS
Julia Xu
Pro
S Jain
28.0
A Jain
28.5
E Kang
27.0
P Song
27.0
Jupiter BB Cambridge Rindge and Latin KD
Jae Moon
Pro
J Beecher
29.5
A Barrows
28.5
N Dickie
28.0
E Kellogg
28.5
Acton-Boxborough TW King KM
Curtis Anderson
Con
A Tan
26.0
I Wayet
27.5
S Kolipaka
27.0
N Maddina
28.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL Montgomery HS Independent ZZ
Katie Burke
Pro
S Lee
27.0
J Lee
28.0
M Zhang
27.5
E Zhu
27.5
Cary FL Boston Latin BW
David Zell
Con
A Farris
28.0
A Lake
28.5
A Wu
30.0
G Berman-Reinhart
30.0
New Horizons D.N SG Newton South SC
Hongmei Yu
Pro
J Garcia
27.5
A Spears
27.5
S Challa
26.0
N Stessel
26.0
Bergen County Debate Club SP Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC
Raveendra Mekala
Pro
A Pamani
28.5
H Sachar
28.5
I Harelick
27.0
S Chowdhury
27.0
Ransom Everglades RT North Allegheny MN
Lin Xie
Pro
S Rubinstein
28.5
E Tariko
28.0
V Nagarajan
28.0
A Mallik
28.0
Randolph KP Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Sirisha Durbhakula
Pro
S Kakkar
28.0
J Phalora
28.5
W Gasaway
28.0
A Shin
29.0
Bridgeland RR Wayland BZ
Ting Yu
Con
R Riojas
27.0
A Rahman
27.0
A Boyer
28.5
S Zhou
28.5
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW Potomac EZ
Sally Deng
Con
M Philips
29.0
J Wunder
28.0
O Eads
29.0
A Zhou
28.0
North Allegheny KS Summit PG
Laila Moolji
Con
V Komaragiri
29.0
H Setya
29.0
G Guzzinati
29.0
N Peralta
29.0
BCAcademy ST Milton CW
Anjali Sidhu
Con
C Son
26.0
M Tu
26.5
J Wang
27.0
T Colledge
27.0
Austin SFA YC Paramus LS
Osezele Okoruwa
Pro
L Coovrey
30.0
E Yates
28.0
A Lalan
27.0
K Shah
27.5
Trinity WK St Michael's PO
Sreenivas Gannavaram
Con
S Kukreja
26.5
S Weiner
26.5
K Paredes
27.0
V Ortega
27.0
Vivek Rao New Horizons D.N AJ
Steve Duckworth
Pro
J Hollingsworth
28.0
V Rao
28.0
A Jaar
27.0
G Alcantara
27.0
Northview TY Phillips Academy Andover BO
Nicholas Arozarena
Pro
A Yang
27.0
B Tung
25.0
L Boesch-Powers
28.0
A Oder
28.0
Trinity MP Cardinal Gibbons SC
Moti Heda
Con
K Muntzer
29.0
S Patel
26.5
M Colantuno
29.0
N Singh
27.0
Potomac GG McDowell LF
Chase Souder
Con
R Garg
27.5
R Garg
28.0
G Farrell
27.0
N Lane
28.0
Dalton RS William G. Enloe VK
Ting Yu
Con
S Schollenberger
27.0
L Ribadeneira
27.5
R Vemuri
28.5
S Kumar
28.0
Berkeley Carroll SC Cascadia QW
Lauren Cooney
Pro
C Calixte
28.5
M Schiller
28.5
W Wang
29.0
A Qin
29.0
Potomac DS Wheatley SY
Eliza Spinna
Pro
S Shiu
28.0
R Dai
28.0
N Shah
28.5
E Yagoda
28.0
North Attleboro FS Thales Academy Rolesville WP
Lena Lofgren
Pro
A Sunkari
29.0
S Foley
25.0
S Patel
28.0
A Wieberg
28.0
New Horizons D.N VD Cary NS
Krishna Rao
Con
D Diaz
26.5
G Vinals
26.5
A Nair
28.0
A Sachdeva
28.0
Hamilton NK Nightingale Bamford AJ
Michaela Bove
Con
T Kapadia
27.0
K Narotam
29.0
E James
29.0
M Albakry
29.0
Miami Beach Sr BT BCAcademy JF
Jian Lock
Pro
L Berko
28.0
J Tamen
28.5
Y Fang
28.0
Y Jung
28.0
Phillips Academy Andover LB Horace Mann HF
Yvonne Leung
Con
O Bae
28.0
C Lee
28.5
K Fisher
28.5
E Henes
28.5
Ridge HI Regis GS
Victor Wang
Con
G Iyer
28.5
A Hodges
28.5
D Gunn
29.0
D Smith
28.5
New Jersey Independent NG Summit GR
Nishma Abeyweera
Pro
A Nagalkar
28.0
R Gudati
28.5
C Guo
28.0
W Rogoff
28.0
Thales Academy Rolesville PW Lakeland CM
Osezele Okoruwa
Con
D Price
27.5
D Wang
27.0
M Chisolhm
27.5
N Makajhani
27.5
Regis OZ Randolph TS
Anping Liu
Pro
A O'Donnell
29.0
J Zeitlinger
29.0
K Sridharan
28.0
R Tripathy
28.5
Poly Prep Country Day MS Trinity BU
Laila Moolji
Pro
R Schoenberger
28.0
N Menegatos
30.0
O Uzdelewicz
27.5
D Bischof
28.5
Stuyvesant KZ Cary RS
Phil Pavich
Pro
E Kemelmakher
29.0
K Zhang
28.0
M Ramee
28.0
N Sharma
28.0
Newton South BS Delbarton BS
Clark Pan
Con
P Berzin
27.5
L Smith
27.0
M Sebastian
28.0
A Banker
27.0
Vancouver JL Chaminade CC
Lan Zheng
Con
G Jia
27.5
S Li
27.5
H Cherpelis
29.0
J Cullen
29.0
Acton-Boxborough WL Potomac MW
Lin Xie
Con
A Wang
27.0
E Li
27.0
R Wang
28.5
I Malayanil
28.5
Ft Lauderdale SM Vancouver SW
Sirisha Durbhakula
Con
E Morales
27.5
E Sherman
27.0
R Song
28.0
J Wu
28.5
Ardrey Kell MK Ft Lauderdale ZD
Haritha Gopinathan
Pro
A Malapati
29.0
M Kale
29.0
A Delgado
28.5
Z Zimmerman
29.0
Ardrey Kell AG Potomac LW
Chris Young
Pro
L Atalla
27.5
S Ghirmai
27.5
J Light
27.5
I Wu
27.0
Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD Belen Jesuit Prep RH
Julia Xu
Pro
A Dagher
28.0
T Coates
27.0
A Ramos
27.0
A Huete
27.0
Horace Mann CS Newtown BV
Chao Xu
Pro
G Song
29.0
J Chatterjee
29.5
E Brown
27.0
S Vakacherla
26.0
Phillips Academy Andover TS Newton South ZH
David zhang
Pro
C Sadowski
29.5
I Tu
30.0
R Zhang
29.0
T Huang
30.0
Hunter ZC LI Independent CL
Ethan Mandelbaum
Con
N Cheung
27.0
C Zeng
27.0
A Liu
29.0
A Chen
29.0
Chaminade ST Ashton AS
Raveendra Mekala
Con
L Strauss
27.5
A Thomas
27.5
E Sanz
28.0
M Arosemena
28.0
Asheville HM Horace Mann BD
Hongmei Yu
Pro
S Hagen Ohbi
26.5
A Menkes
26.5
B Becker
25.5
A Dickstein
25.0
Grand Oaks PS Cascadia WW
Melanie Cohn
Con
R Summerlin
24.0
N Plasek
28.0
W Wang
27.5
G Wu
28.5
West Broward GP Trinity AK
Josh Schulster
Con
C Glymph
28.0
C Pacini
28.0
S Arora
29.0
A Kirman
28.5
Acton-Boxborough LC New Horizons D.N OG
Anjali Sidhu
Con
K Lee
27.0
E Chen
26.5
V Ortiz
27.0
S Garrido
27.5
Strake Jesuit MV Brooklyn Technical ZD
John George
Con
J Martinez
28.5
N Valladolid
28.5
P Zitser
28.5
B Dahal
28.5
Grand Oaks LD Stuyvesant TY
Roman Garcia
Con
M Latham
27.0
E DeSpain
27.0
D Yu
26.0
C Tan
28.0
Natick ZK Vancouver CS
David Zell
Con
M Zekavat
29.0
M Khan
28.5
E Chen
29.0
R Su
28.5
Hunter JA Syosset CG
Sam Saba
Con
J Jian
26.5
S Attada
27.0
B Gao
28.0
M Chu
28.5
Acton-Boxborough FE Cascadia ZH
Sally Deng
Con
M Erramilli
29.0
R Francis
29.0
E Ho
28.0
A Zheng
27.0
Phoenix Country Day MP Potomac LS
Moti Heda
Pro
L Prozzillo
28.5
S Marks
29.0
R Luo
28.0
K Song
27.5
Stone Bridge YW Denver South DP
Sean Wu
Pro
L Yu
29.0
J Wang
29.0
J Daley
26.0
E Piercy
26.0
Hamilton SK St Thomas Aquinas AP
Shawn Hikosaka
Pro
J Kahn
29.0
A Schmidt
28.5
D Abrams
28.0
I Powers
28.0
Thales Academy Rolesville EJ Horace Mann BG
Tony Huang
Con
J Jamison
27.0
B Ellison
27.0
C Bernard
28.5
J Grant
29.0
New Horizons D.N TP Austin SFA AH
Alexis Rivett
Con
V Tolari
27.0
M Perez
29.0
J Herring
28.0
I Aquino
27.0
Potomac SZ Grand Oaks AA
Coco De Marneffe
Pro
R Sun
25.0
F Zhang
25.0
H Adkison
24.0
S Ahmed
24.0
Chaminade VM Randolph RP
Anna Koltunova
Con
L McGlynn
26.0
B Vastola
25.0
Z Rashid
26.0
E Patel
26.0
Bergen County Debate Club CT Newton South IJ
Scout Malloy
Con
W Tsai
27.5
G Concepcion
28.0
A Ibrahim
30.0
N Jones
29.5
Lincoln-Sudbury JS Cardinal Newman WA
Roger Lam
Pro
A Jiang
27.0
J Sao
27.5
D Webster
27.0
G Acero
27.0
Horace Mann RG Cardinal Gibbons RJ
Lauren Cooney
Pro
T Grant
30.0
D Rem
29.0
C Ruiz
29.0
A Jones
28.5
Avant School of NZ Ivy Bridge CL
Eliza Spinna
Pro
V Zhang
28.5
J Nie
29.0
S Chen
28.0
M Liu
28.0
Stuyvesant CP Acton-Boxborough MM
Michaela Bove
Pro
A Contreras
29.0
A Purohit
29.0
J Mathew
28.0
A Manoj
28.0
University Pro BZ Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG
Tali Peretz
Pro
E Bennett
29.5
I Zhao
29.5
V Domanska
28.0
G Gluckow
28.0
Newton South ZY LI Independent DW
Min Tang
Con
E Zhu
28.5
Y Yang
28.0
J Dong
28.0
E Wang
29.0
Newton South LL Lincoln-Sudbury AA
Victor Wang
Pro
J Lim
28.5
C Lu
29.0
A Armoundas
27.0
I Aistrup
27.5
Stone Bridge PS Stoneman Douglas SB
Katie Burke
Con
A Premkumar
27.5
S Sorek
27.5
C Sarrazit
28.5
A Blanchard
28.0
Nightingale Bamford VK Regis BiGu
Nishma Abeyweera
Con
S Vann
27.0
A Kosaraju
27.0
N Bianco
28.0
R Gutierrez-Villegas
28.0
Douglas WW SpeechCraft GC
Clark Pan
Pro
A Witbrod
28.5
B Witbrod
28.0
C Guo
27.5
S Chen
28.0
Stone Bridge SS Vancouver LX
Phil Pavich
Con
R Sharma
27.0
J Sheikh
28.0
M Xu
28.5
A Liu
28.5
Nightingale Bamford WJ Miami Beach Sr GT
Jennifer Redlin
Con
A Jokela
26.5
A Wilkes
26.0
M Gelber
27.0
S Toole
26.5
Cardinal Newman PK Newton South ZF
Christoph Diasio
Con
J Keogh
27.5
N Poulin
27.5
D Fu
28.5
A Zou
28.0
Randolph KS Gilbert Classical ZA
Charlie Tent
Pro
K Kim
30.0
C Sebastian
29.0
S Aragam
29.0
C Zhong
28.0
New Horizons D.N GT BCAcademy ZC
Vietta Grinberg
Con
M Taveras
28.0
M Garrido
29.5
D Choi
28.0
J Zhang
29.0
NHSDLC National HS Debate League of China CC Millburn SK
Tom Rollins (Jr)
Con
N Chen
28.0
A Chen
27.0
M Khosla
29.5
M Sanchez
28.0
NHSDLC National HS Debate League of China LX Ransom Everglades KF
Yong Jong Shawn Yen
Con
W Xie
28.0
Z Lin
28.0
A Fox
29.0
D Kaplan
29.0
Mannford BB Phoenix Country Day MC
Anju Mahesh
Con
E Burk
27.5
B Birkenholz
28.0
V Chaurasia
28.5
H Moran
27.5
Stone Bridge WS Vancouver ML
David zhang
Con
P Shankar
28.5
B Wilson
29.0
J Mai
29.0
R Lari
29.5
Cary HW New Horizons D.N NP
Ethan Mandelbaum
Pro
A He
27.0
B Wei
27.0
D Pimentel
26.5
V Nuñez
27.0
Millburn HS NHSDLC National HS Debate League of China WF
Anju Mahesh
Pro
Y Huang
28.5
Y Sun
29.0
Y Wang
27.5
Y Fang
29.0
Hunter SL BL SL
Josh Schulster
Pro
R Lim
27.5
Y Sriram
28.0
J Li
28.0
F Shen
27.5
North Allegheny GB Carol Morgan CF
John George
Pro
S Bellamkonda
28.5
D Goyal
28.5
F Cuello
28.5
C Feliz
28.5
Carrollton RP Newton South ZL
Yong Jong Shawn Yen
Con
C Reaves
27.5
J Pierce
27.5
R Zhang
28.0
W Lock
28.5
Acton-Boxborough LM Scarsdale DK Pro FFT Con BYE
Lake Travis TG Carrollton GT Pro BYE Con FFT