46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 2 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Regis OZ Lincoln-Sudbury JS
Eliza Spinna
Pro
A O'Donnell
29.0
J Zeitlinger
28.0
A Jiang
27.5
J Sao
27.0
Ft Lauderdale SM Cascadia ZH
Lan Zheng
Con
E Morales
26.5
E Sherman
26.5
E Ho
28.0
A Zheng
27.5
Regis KM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG
Kerry Doyle
Con
N Kwasnik
27.0
K Macias
27.0
V Domanska
27.5
G Gluckow
27.0
BCAcademy CL Stone Bridge SS
Anping Liu
Con
E Choi
28.0
J Lee
28.0
R Sharma
29.0
J Sheikh
29.5
Horace Mann RG Randolph TS
Peter Ferraiuolo
Pro
T Grant
28.5
D Rem
27.0
K Sridharan
27.5
R Tripathy
27.5
Horace Mann CS NHSDLC National HS Debate League of China WF
David Zell
Con
G Song
28.0
J Chatterjee
29.5
Y Wang
28.5
Y Fang
30.0
Acton-Boxborough WL Hunter JA
Arun Sekaran
Con
A Wang
28.5
E Li
27.0
J Jian
27.0
S Attada
29.5
North Allegheny MG Phillips Academy Andover BO
Raveendra Mekala
Pro
V Gupta
28.0
N McGaa
28.0
L Boesch-Powers
27.5
A Oder
27.5
Denver South DP Potomac SZ
Patricia Smith
Con
J Daley
27.0
E Piercy
27.0
R Sun
27.0
F Zhang
27.5
BCAcademy ST Cary PP
Dr. Rajani Anne
Pro
C Son
27.0
M Tu
26.5
A Palakurthi
27.0
R Patel
26.0
Grand Oaks PS Stuyvesant KZ
Joshua Isak
Con
R Summerlin
26.5
N Plasek
27.0
E Kemelmakher
29.0
K Zhang
30.0
McDowell LF Potomac DS
Sherry Meng
Con
G Farrell
27.0
N Lane
26.0
S Shiu
29.0
R Dai
30.0
North Allegheny GB Millburn SK
Romi Biswas
Con
S Bellamkonda
28.0
D Goyal
28.0
M Khosla
28.0
M Sanchez
29.0
Vancouver ML New Horizons D.N TP
Alyssa Turk
Con
J Mai
28.0
R Lari
28.0
V Tolari
28.0
M Perez
28.0
Miami Beach Sr BT North Attleboro FS
Clark Pan
Con
L Berko
27.5
J Tamen
27.5
A Sunkari
28.0
S Foley
28.0
New Horizons D.N GT Dalton MG
Phil Pavich
Pro
M Taveras
28.0
M Garrido
29.0
28.5
Vancouver LX Ivy Bridge KS
Raveendra Mekala
Con
M Xu
27.0
A Liu
27.0
E Kang
27.5
P Song
27.5
Thales Academy Rolesville EJ Delbarton BS
Noah Singer
Con
J Jamison
26.0
B Ellison
26.5
M Sebastian
29.0
A Banker
28.0
Stone Bridge TD Potomac GG
Wayne Selogy
Con
G Templeton
28.0
I Devenish
27.5
R Garg
29.0
R Garg
29.0
Ashton AS Horace Mann BL
Ashley Cai
Pro
E Sanz
28.0
M Arosemena
28.0
M Baumann
26.5
R Lipsey
27.0
Horace Mann HF Natick ZK
Nathan Zhao
Con
K Fisher
28.5
E Henes
29.0
M Zekavat
29.5
M Khan
28.0
Miami Beach Sr GT Horace Mann BG
Nathan Zhao
Pro
M Gelber
29.0
S Toole
29.5
C Bernard
29.0
J Grant
29.0
Bergen County Debate Club CT Grand Oaks SG
Victor Wang
Pro
W Tsai
28.0
G Concepcion
28.0
J Gray
27.0
T Spivey
26.5
Spence SM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC
Kristen Taylor
Con
A Michielsen
29.0
M Solomon
28.0
I Harelick
29.0
S Chowdhury
27.0
Phoenix Country Day MC Trinity MP
Yiwei Li
Con
V Chaurasia
27.5
H Moran
28.0
K Muntzer
28.5
S Patel
27.5
Austin SFA YC Potomac MW
Nicholas Arozarena
Pro
L Coovrey
29.0
E Yates
29.0
R Wang
28.0
I Malayanil
29.0
Berkeley Carroll SC Stoneman Douglas SB
Jacob Senghas
Pro
C Calixte
28.0
M Schiller
27.0
C Sarrazit
26.0
A Blanchard
26.0
Gilbert Classical ZA Durham BM
Sally Deng
Pro
S Aragam
29.0
C Zhong
29.0
A Bhutani
29.0
M Mamoun
28.0
Acton-Boxborough LM Chaminade VM
Victoria Sotomayor
Pro
S Liu
28.5
M Maranga
27.0
L McGlynn
28.0
B Vastola
26.5
Trinity AK Cardinal Newman WA
Ethan Mandelbaum
Pro
S Arora
28.5
A Kirman
28.0
D Webster
25.0
G Acero
26.0
Carrollton RP Belen Jesuit Prep RH
Lena Lofgren
Con
C Reaves
26.0
J Pierce
26.0
A Ramos
28.0
A Huete
29.0
New Horizons D.N DH Poly Prep Country Day MS
Rakesh Purohit
Pro
S Hernandez
28.5
L De La Cruz
28.5
R Schoenberger
27.5
N Menegatos
28.5
Ft Lauderdale ZD Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK
Shawn Hikosaka
Con
A Delgado
28.0
Z Zimmerman
26.0
A Jerdee
29.0
A Kenney
28.0
University Pro BZ Potomac WA
Michael Patti
Pro
E Bennett
27.0
I Zhao
28.0
S Adams
26.0
Z Westland
28.0
Chaminade ST Grand Oaks AA
Brenden Dimmig
Con
L Strauss
28.5
A Thomas
28.5
H Adkison
28.5
S Ahmed
29.0
Scarsdale DK New Horizons D.N SG
Baily Raffensperger
Con
S Kini
28.0
D Diao
27.5
J Garcia
29.0
A Spears
29.0
Nightingale Bamford AJ Dalton RS
Shawn Nix
Pro
E James
27.0
M Albakry
28.0
S Schollenberger
27.0
L Ribadeneira
27.0
Strake Jesuit MV BL WL
Moti Heda
Pro
J Martinez
28.5
N Valladolid
28.5
W Wang
27.5
E Lu
29.0
Phillips Academy Andover TS Trinity WK
Amit Gupta
Pro
C Sadowski
30.0
I Tu
28.0
S Kukreja
27.0
S Weiner
28.0
New Horizons D.N GA Phoenix Country Day MK
Nishma Abeyweera
Con
A Gonzalez
28.0
L Aybar
27.0
S Korzay
28.5
H Milliken
28.5
Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD New Horizons D.N MG
Mark Fusco
Con
A Dagher
27.0
T Coates
27.0
S Medina
28.0
S Garcia
27.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK Cardinal Gibbons SC
Anping Liu
Con
B Harrison
29.0
M Kotchkin
28.5
M Colantuno
30.0
N Singh
29.0
Potomac HL Dalton SM
Dr. Rajani Anne
Con
A Hill
28.0
K Li
26.0
T Sangmo
28.5
L Mukherjee-Sze
27.0
Vivek Rao New Horizons D.N NP
Swapna Bellamkonda
Con
J Hollingsworth
25.0
V Rao
26.0
D Pimentel
27.5
V Nuñez
27.5
Cary FL Newton South ZY
Anjali Sidhu
Pro
A Farris
27.0
A Lake
27.5
E Zhu
27.0
Y Yang
27.0
Christopher Columbus FL Chaminade CC
Swapna Bellamkonda
Con
Z Fairnington
26.0
G Llerena
26.5
H Cherpelis
27.5
J Cullen
27.5
Stone Bridge WS Randolph RP
Kristen Taylor
Pro
P Shankar
29.0
B Wilson
30.0
Z Rashid
28.0
E Patel
29.0
Stone Bridge PS Trinity HE
Nishma Abeyweera
Con
A Premkumar
27.0
S Sorek
27.0
N Edelson
28.0
F Husain
28.0
Potomac BB Randolph KP
Julia Xu
Pro
I Brin
28.5
C Barabanov
28.0
S Kakkar
28.0
J Phalora
27.5
Newton South LS Spence DS
Alyssa Turk
Con
N Layer
29.0
S Saloum
29.0
C Singer
29.0
K Davis
29.0
Acton-Boxborough MM Brooklyn Technical ZD
Julia Xu
Con
J Mathew
27.0
A Manoj
27.0
P Zitser
28.0
B Dahal
28.5
Wheatley JJ Jupiter BB
Amit Gupta
Pro
S Jain
28.0
A Jain
30.0
J Beecher
29.0
A Barrows
28.0
Delbarton JM Lincoln-Sudbury SN
Julia Smolyanskiy
Pro
J Jagoe
29.0
A Maguire
29.0
A Shi
29.0
H Naum
29.0
Stoneman Douglas SC Potomac EZ
Anjali Sidhu
Con
A Castillo
27.0
S Sundal
27.0
O Eads
27.5
A Zhou
27.0
BCAcademy PL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS
Diane Ma
Pro
R Li
29.0
D Paik
29.0
R Samano
29.0
S Snow
29.0
Harley School, The RL Millburn HS
Robert Klein
Con
C Liu
28.5
C Rutberg
29.0
Y Huang
29.0
Y Sun
29.5
Boston Latin YY New Horizons D.N AJ
Yvonne Leung
Pro
M Yu
28.5
L Yu
29.0
A Jaar
27.5
G Alcantara
27.0
Nightingale Bamford WJ Trinity BU
Shawn Hikosaka
Pro
A Jokela
30.0
A Wilkes
29.0
O Uzdelewicz
28.0
D Bischof
28.0
Strake Jesuit HP Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW
Baily Raffensperger
Con
B Hassen
28.5
C Parcus
27.5
M Philips
29.0
J Wunder
29.0
Newtown BV Vancouver CS
Yvonne Leung
Con
E Brown
27.5
S Vakacherla
27.0
E Chen
28.0
R Su
28.5
Vancouver SW Summit GR
Erica Carlino
Con
R Song
28.0
J Wu
27.5
C Guo
29.5
W Rogoff
27.0
Boston Latin ZM Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Victoria Sotomayor
Pro
C Mo
28.0
M Zhang
29.5
W Gasaway
28.5
A Shin
28.5
Cary NS Regis BK
Diane Ma
Pro
A Nair
29.0
A Sachdeva
29.0
H Barth
28.5
A Kwok
29.0
Newton South ZH BL SL
Haritha Gopinathan
Pro
R Zhang
29.0
T Huang
29.0
J Li
28.0
F Shen
29.0
Bergen County Debate Club SP St Michael's PO
Chris Young
Pro
A Pamani
27.5
H Sachar
27.5
K Paredes
27.0
V Ortega
27.0
Potomac CM Trinity Prep SG
Moti Heda
Con
R Ma
28.0
K Chien
27.5
N Santiago
28.0
R Gonzalez-Acosta
28.0
New Horizons D.N FA New Jersey Independent NG
Brandon Lu
Con
D Forman
26.5
A Arias
26.5
A Nagalkar
30.0
R Gudati
30.0
Phillips Academy Andover LB BCAcademy CY
David zhang
Pro
O Bae
29.0
C Lee
29.0
K Chan
28.5
A Yoshiyama
29.0
LI Independent DW Bergen County Debate Club KS
Erica Carlino
Con
J Dong
28.0
E Wang
27.0
H Shakarov
29.5
Y Kahtane
29.5
Milton CW Avant School of NZ
Rakesh Purohit
Pro
J Wang
28.5
T Colledge
28.5
V Zhang
29.0
J Nie
27.5
Nightingale Bamford EF Miami Beach Sr LU
Chris Young
Con
B Flores
26.5
E Embleton
26.5
P Landelldemoura
26.5
G Umpierrez
27.0
Potomac LS Ransom Everglades KF
Alexis Rivett
Con
R Luo
25.0
K Song
25.0
A Fox
30.0
D Kaplan
30.0
Newton South ZF Thales Academy Rolesville WP
Yiwei Li
Con
D Fu
28.5
A Zou
27.0
S Patel
27.5
A Wieberg
28.5
Cary RS Lakeland CM
Julia Smolyanskiy
Pro
M Ramee
29.0
N Sharma
28.0
M Chisolhm
28.0
N Makajhani
27.0
Ivy Bridge CL Austin SFA AH
Glenn Foster
Con
S Chen
27.0
M Liu
27.5
J Herring
28.0
I Aquino
28.5
Newton South IJ Acton-Boxborough FE
Glenn Foster
Pro
A Ibrahim
29.0
N Jones
28.0
M Erramilli
28.0
R Francis
27.0
Stone Bridge YW Evanston Twp PP
Sally Deng
Con
L Yu
28.0
J Wang
28.0
A Phillips
28.0
N Polish
29.0
North Allegheny DP Ransom Everglades JJ
Laura Richard
Con
S Dahale
27.5
S Palagani
27.5
A Joseph
28.0
M Jolivert
27.5
Stuyvesant CP Asheville HM
Lena Lofgren
Pro
A Contreras
29.0
A Purohit
28.0
S Hagen Ohbi
27.0
A Menkes
28.0
Dalton ED Berkeley Carroll IV
Peter Ferraiuolo
Pro
A Eng
27.5
E Diker
28.5
R Issa
27.0
M Von Ortzen Chang
27.5
New Horizons D.N GH Hunter ZC
Ashley Cai
Con
A Granados
27.5
R Hernandez
28.5
N Cheung
28.0
C Zeng
24.0
Cambridge Rindge and Latin KD Lakeland SG
Shudipto Wahed
Con
N Dickie
27.0
E Kellogg
24.0
A Sarcone
28.0
H Gewida
26.0
Newton South LL Cascadia QW
Brenden Dimmig
Con
J Lim
28.5
C Lu
29.0
W Wang
29.0
A Qin
29.0
Ashton DG Hunter SL
Jeffrey Luo
Con
A De Los Santos
27.5
L González
27.5
R Lim
26.5
Y Sriram
27.0
Paramus LS Regis GS
David Zell
Con
A Lalan
28.5
K Shah
28.0
D Gunn
30.0
D Smith
29.0
Montgomery HS Independent ZZ Newton South BS
Danny Cigale
Con
M Zhang
28.5
E Zhu
28.0
P Berzin
28.0
L Smith
28.0
Stuyvesant TY Lawrence GG
Michael Patti
Con
D Yu
27.0
C Tan
27.0
A Ghanta
28.0
A Girish
26.0
SpeechCraft GC Brooklyn Technical SH
Shawn Nix
Pro
C Guo
27.0
S Chen
27.0
A Saul
27.0
N Hoque
28.0
Capitol MS Regis BG
Eliza Spinna
Con
V Mesquita
29.5
O Sheehan
29.0
D Barcelona
29.0
A Greene
29.5
Thales Academy Rolesville PW BCAcademy ZC
Jian Lock
Con
D Price
27.5
D Wang
27.0
D Choi
28.5
J Zhang
28.0
Nightingale Bamford BK Wheatley SY
Jian Lock
Con
L Brodsky
27.5
E Klinsky
28.0
N Shah
29.0
E Yagoda
28.5
Cary HW St. Michael's SL
Mark Fusco
Con
A He
29.0
B Wei
28.0
O Licairac
27.0
H Severino
28.0
Shrewsbury YV NHSDLC National HS Debate League of China LX
Russ Rywell
Con
V Veedgav
27.5
S Yadav
28.0
W Xie
28.5
Z Lin
27.5
Hamilton SK Ransom Everglades RT
Noah Singer
Pro
J Kahn
29.0
A Schmidt
27.0
S Rubinstein
27.0
E Tariko
29.0
Nightingale Bamford JK Newton South AL
Clark Pan
Con
M Kennedy
27.5
A Jamison
27.5
C Ang
27.5
A Li
28.0
Carol Morgan CF North Allegheny KS
Kerry Doyle
Pro
F Cuello
27.0
C Feliz
26.5
V Komaragiri
26.5
H Setya
26.5
Boston Latin BW King AR
Ana Czachor
Pro
A Wu
29.5
G Berman-Reinhart
29.5
N Anne
29.0
H Raghuvanshi
29.5
St Thomas Aquinas AP Cardinal Newman NA
Russ Rywell
Pro
D Abrams
27.0
I Powers
29.0
C Azqueta
27.0
J Neltner
29.0
Brooklyn Technical ZV Lake Highland Prep KO
Hongmei Yu
Con
J Zhang
25.0
D Viderman
25.5
S Kasi
25.5
E Okaty
26.0
Randolph KS Grand Oaks LD
Jett Wang
Pro
K Kim
27.5
C Sebastian
29.0
M Latham
27.0
E DeSpain
27.5
Northview JL Syosset CG
Shudipto Wahed
Con
R Jun
29.0
E Liu
29.0
B Gao
29.5
M Chu
29.5
Milestone CL Bridgeland RR
Thomas Sandi
Pro
X Chen
29.0
J Li
29.0
R Riojas
28.0
A Rahman
28.0
Carrollton CM Lincoln-Sudbury AA
Cristina Roman
Pro
J Cox
29.0
J Moncayo
28.0
A Armoundas
28.0
I Aistrup
28.0
Miami Beach Sr AM Delbarton CL
Hongmei Yu
Con
N Mitic
25.5
A Adirika
27.0
W Calder
29.0
A Loia
26.0
Lincoln-Sudbury TM William G. Enloe VK
David zhang
Pro
A Morris
29.0
R Teng
29.0
R Vemuri
29.0
S Kumar
28.5
Acton-Boxborough LC New Horizons D.N VD
Phil Pavich
Pro
K Lee
28.0
E Chen
28.5
D Diaz
26.0
G Vinals
27.0
Lake Travis TG Horace Mann BD
Ritu Dayal
Con
N Thippana
28.0
E Green
27.0
B Becker
28.0
A Dickstein
26.0
Ivy Bridge TM Lake Travis AJ
Patricia Smith
Con
Y Muralidhar
29.5
N Thakur
29.0
J Arnold
30.0
H Johnston
30.0
Douglas WW Potomac LW
Cristina Roman
Pro
A Witbrod
30.0
B Witbrod
28.0
J Light
28.0
I Wu
28.0
New Horizons D.N CR Mannford BB
Wayne Selogy
Pro
C Carrasco
28.5
E Rodriguez Lachapelle
28.0
E Burk
27.5
B Birkenholz
27.0
Hunter SW Stone Bridge JT
Nitin Nadkar
Con
D Wu
27.0
I Soyfer
26.0
A Thodupunuri
28.0
B Johar
26.5
Hamilton NK Wayland BZ
Arun Sekaran
Pro
T Kapadia
30.0
K Narotam
29.0
A Boyer
28.0
S Zhou
29.0
West Broward GP Potomac GL
Thomas Sandi
Pro
C Glymph
29.0
C Pacini
29.0
A Gu
28.0
N Li
28.0
Vancouver JL LI Independent CL
Haritha Gopinathan
Con
G Jia
29.0
S Li
28.5
A Liu
29.0
A Chen
29.0
Phoenix Country Day MP Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL
Ethan Mandelbaum
Pro
L Prozzillo
28.0
S Marks
29.0
S Lee
27.0
J Lee
27.0
Newton South ZL Cambridge Rindge and Latin OV
Ana Czachor
Con
R Zhang
29.5
W Lock
29.5
P Venkatakrishnan
29.0
C O'Toole
30.0
Regis BiGu Ridge HI
Alexis Rivett
Con
N Bianco
26.0
R Gutierrez-Villegas
26.0
G Iyer
26.0
A Hodges
26.0
Nightingale Bamford VK Ardrey Kell MK
Robert Klein
Pro
S Vann
29.5
A Kosaraju
29.0
A Malapati
29.0
M Kale
28.5
NHSDLC National HS Debate League of China CC Cardinal Newman PK
Victor Wang
Pro
N Chen
28.5
A Chen
28.5
J Keogh
27.0
N Poulin
27.5
Ft Lauderdale BO New Horizons D.N OG
Ritu Dayal
Con
K Bello
27.0
M Orta
26.0
V Ortiz
28.0
S Garrido
28.0
Carrollton DH Vancouver CH
Nicholas Arozarena
Con
S DeMartino
28.5
M Huggins
28.5
A Chen
29.0
A Hu
29.0
Stone Bridge CW Newton South PR
Lauren Cooney
Con
a walia
28.5
A Casdin
28.0
W Rafat
30.0
R Pillay
29.0
LI Independent LZ Cascadia WW
Sherry Meng
Pro
R Lin
29.0
A Zhu
29.0
W Wang
27.0
G Wu
28.0
NHSDLC National HS Debate League of China BD North Allegheny MN
Romi Biswas
Con
28.0
V Nagarajan
28.5
A Mallik
28.0
King KM Cardinal Gibbons RJ
Danny Cigale
Con
S Kolipaka
27.0
N Maddina
27.0
C Ruiz
27.5
A Jones
27.5
Acton-Boxborough TW BCAcademy JF
Brandon Lu
Con
A Tan
27.0
I Wayet
28.5
Y Fang
29.0
Y Jung
28.5
Lake Highland Prep GD St. Michael's CG Pro FFT Con BYE
Ardrey Kell AG Stoneman Douglas HP Pro BYE Con FFT
Grand Oaks BQ Northview TY Pro BYE Con BYE
Carrollton GT Newton South SC Pro FFT Con BYE
Summit PG