46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 1 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
North Attleboro FS Scarsdale DK
Hongmei Yu
Con
A Sunkari
28.0
S Foley
28.0
S Kini
28.0
D Diao
28.5
BCAcademy PL Potomac LW
Ulrich Palha
Con
R Li
26.5
D Paik
27.5
J Light
27.0
I Wu
27.0
Hamilton NK Lawrence GG
Peter Ferraiuolo
Pro
T Kapadia
28.0
K Narotam
27.5
A Ghanta
28.0
A Girish
27.5
Mannford BB Newton South SC
Austin Tang
Con
E Burk
28.0
B Birkenholz
28.5
S Challa
29.0
N Stessel
28.5
Randolph TS Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HK
Chase Souder
Pro
K Sridharan
29.5
R Tripathy
28.0
B Harrison
29.5
M Kotchkin
27.0
Cary HW Evanston Twp PP
Kelly Lutgen
Pro
A He
28.5
B Wei
29.5
A Phillips
28.5
N Polish
28.0
Trinity AK North Allegheny MG
Baily Raffensperger
Pro
S Arora
28.5
A Kirman
28.0
V Gupta
27.5
N McGaa
27.0
Horace Mann RG Phoenix Country Day MK
Anping Liu
Con
T Grant
28.5
D Rem
28.0
S Korzay
29.0
H Milliken
29.0
Ardrey Kell AG Acton-Boxborough FE
Maria Jimenez
Con
L Atalla
28.0
S Ghirmai
27.0
M Erramilli
30.0
R Francis
29.0
Newton South BS North Allegheny MN
Phil Pavich
Pro
P Berzin
27.0
L Smith
27.0
V Nagarajan
27.0
A Mallik
27.0
Lake Highland Prep KO Ridgewood HS - Ridgewood, NJ PW
Hannah Ji
Con
S Kasi
28.5
E Okaty
28.5
M Philips
29.0
J Wunder
29.5
Acton-Boxborough LC Ransom Everglades KF
David zhang
Con
K Lee
28.0
E Chen
28.5
A Fox
29.0
D Kaplan
29.0
St Thomas Aquinas AP Austin SFA YC
Alexis Rivett
Pro
D Abrams
28.0
I Powers
27.0
L Coovrey
26.0
E Yates
26.0
McDowell LF William G. Enloe VK
Anjali Sidhu
Pro
G Farrell
27.0
N Lane
27.5
R Vemuri
27.0
S Kumar
27.0
Stuyvesant CP Brooklyn Technical ZD
Jian Lock
Con
A Contreras
28.5
A Purohit
27.5
P Zitser
27.5
B Dahal
29.0
New Horizons D.N AJ Newton South PR
John George
Con
A Jaar
27.0
G Alcantara
27.0
W Rafat
28.0
R Pillay
28.0
Horace Mann BL Newtown BV
Chase Souder
Pro
M Baumann
27.0
R Lipsey
28.5
E Brown
27.0
S Vakacherla
26.0
SpeechCraft GC NHSDLC National HS Debate League of China CC
Lan Zheng
Con
C Guo
27.0
S Chen
27.5
N Chen
28.0
A Chen
26.5
Brooklyn Technical ZV Hunter JA
Michaela Bove
Con
J Zhang
26.0
D Viderman
28.0
J Jian
26.0
S Attada
28.0
North Allegheny GB New Horizons D.N GA
Nitin Nadkar
Pro
S Bellamkonda
27.0
D Goyal
28.0
A Gonzalez
26.0
L Aybar
27.5
Millburn HS Chaminade VM
Prateek Kalakuntla
Pro
Y Huang
27.0
Y Sun
28.5
L McGlynn
30.0
B Vastola
27.0
Regis GS Potomac MW
Cristina Roman
Pro
D Gunn
29.0
D Smith
30.0
R Wang
27.0
I Malayanil
28.0
Vancouver CS Stuyvesant KZ
Lan Zheng
Con
E Chen
28.5
R Su
27.0
E Kemelmakher
29.0
K Zhang
28.0
Montgomery HS Independent ZZ Chaminade CC
Aaron D'Souza
Pro
M Zhang
28.0
E Zhu
28.0
H Cherpelis
27.0
J Cullen
27.0
Miami Beach Sr GT King KM
David zhang
Pro
M Gelber
29.5
S Toole
29.5
S Kolipaka
29.0
N Maddina
28.5
Potomac GL Thales Academy Rolesville PW
Clark Pan
Pro
A Gu
28.0
N Li
26.5
D Price
26.0
D Wang
26.5
Carrollton GT Delbarton JM
Esther Kardos
Con
M Traylor
26.0
M Garrett
26.0
J Jagoe
28.0
A Maguire
28.0
BCAcademy ST Stone Bridge CW
Krishna Rao
Pro
C Son
28.0
M Tu
29.0
a walia
26.0
A Casdin
27.0
University Pro BZ Dalton ED
Ethan Mandelbaum
Pro
E Bennett
29.5
I Zhao
29.0
A Eng
25.5
E Diker
25.0
Jupiter BB Millburn SK
Brenden Dimmig
Con
J Beecher
29.0
A Barrows
29.0
M Khosla
29.0
M Sanchez
29.0
Cardinal Gibbons RJ Ft Lauderdale ZD
Jian Lock
Con
C Ruiz
28.0
A Jones
27.0
A Delgado
28.5
Z Zimmerman
29.0
Potomac HL NHSDLC National HS Debate League of China LX
Osezele Okoruwa
Con
A Hill
27.5
K Li
28.0
W Xie
27.5
Z Lin
27.0
Ardrey Kell MK Stone Bridge JT
Jacob Senghas
Pro
A Malapati
28.0
M Kale
29.0
A Thodupunuri
27.0
B Johar
26.0
Wheatley JJ Stone Bridge PS
Brandon Lu
Pro
S Jain
29.0
A Jain
29.0
A Premkumar
28.0
S Sorek
28.0
Ft Lauderdale BO Cambridge Rindge and Latin OV
Jacob Senghas
Con
K Bello
27.0
M Orta
26.0
P Venkatakrishnan
27.0
C O'Toole
28.0
Paramus LS Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SS
Prateek Kalakuntla
Pro
A Lalan
28.0
K Shah
27.0
R Samano
27.0
S Snow
27.0
Horace Mann CS Vancouver CH
Peter Ferraiuolo
Con
G Song
27.0
J Chatterjee
28.0
A Chen
29.0
A Hu
28.0
Acton-Boxborough TW Ivy Bridge KS
Clark Pan
Con
A Tan
26.5
I Wayet
28.0
E Kang
27.5
P Song
28.0
Nightingale Bamford WJ Denver South DP
Abrahan Sued
Pro
A Jokela
28.0
A Wilkes
28.0
J Daley
27.0
E Piercy
27.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ JK New Horizons D.N GT
Swapna Bellamkonda
Con
A Jerdee
25.5
A Kenney
26.5
M Taveras
26.5
M Garrido
28.0
New Horizons D.N OG Delbarton CL
Wayne Selogy
Con
V Ortiz
27.5
S Garrido
27.0
W Calder
28.5
A Loia
28.0
New Horizons D.N GH Nightingale Bamford AJ
David Zell
Con
A Granados
25.0
R Hernandez
25.5
E James
28.0
M Albakry
28.5
North Allegheny DP Ridge HI
Matthew Brandstetter
Con
S Dahale
26.0
S Palagani
27.0
G Iyer
27.0
A Hodges
27.0
Gilbert Classical ZA Cascadia ZH
Curtis Anderson
Pro
S Aragam
27.0
C Zhong
28.0
E Ho
27.0
A Zheng
26.5
Carrollton RP Horace Mann HF
Cristina Roman
Con
C Reaves
27.0
J Pierce
27.0
K Fisher
30.0
E Henes
28.0
Lincoln-Sudbury AA Vancouver ML
Matthew Brandstetter
Con
A Armoundas
26.0
I Aistrup
26.0
J Mai
26.5
R Lari
26.5
Cambridge Rindge and Latin KD Brooklyn Technical SH
Nitin Nadkar
Con
N Dickie
26.0
E Kellogg
26.5
A Saul
28.0
N Hoque
27.0
Grand Oaks BQ Trinity Prep SG
Michaela Bove
Con
Z Qiu
27.0
I Bascom
27.0
N Santiago
29.0
R Gonzalez-Acosta
29.0
Douglas WW Asheville HM
Hannah Ji
Con
A Witbrod
28.0
B Witbrod
28.0
S Hagen Ohbi
28.5
A Menkes
28.5
Bergen County Debate Club SP Grand Oaks PS
Brandon Lu
Pro
A Pamani
28.0
H Sachar
28.0
R Summerlin
27.0
N Plasek
28.0
Bergen County Debate Club CT New Horizons D.N FA
Adam Carlisle
Pro
W Tsai
27.0
G Concepcion
28.0
D Forman
26.5
A Arias
27.5
Randolph RP Vancouver JL
Brenden Dimmig
Con
Z Rashid
28.0
E Patel
28.0
G Jia
28.5
S Li
28.5
Newton South ZF Delbarton BS
Haritha Gopinathan
Con
D Fu
29.0
A Zou
29.0
M Sebastian
29.5
A Banker
29.0
North Allegheny KS Newton South ZY
Vietta Grinberg
Pro
V Komaragiri
29.0
H Setya
29.0
E Zhu
29.0
Y Yang
29.5
Spence SM Phoenix Country Day MP
Yvonne Leung
Pro
A Michielsen
29.0
M Solomon
29.0
L Prozzillo
29.0
S Marks
28.5
Horace Mann BD Dalton MG
Austin Tang
Con
B Becker
28.5
A Dickstein
29.0
29.0
Potomac LS St Michael's PO
Nicholas Arozarena
Pro
R Luo
27.5
K Song
28.0
K Paredes
27.5
V Ortega
27.5
Ransom Everglades RT Phoenix Country Day MC
Sreenivas Gannavaram
Pro
S Rubinstein
28.5
E Tariko
28.5
V Chaurasia
28.5
H Moran
28.0
Potomac WA NHSDLC National HS Debate League of China WF
Sally Deng
Con
S Adams
28.0
Z Westland
28.0
Y Wang
28.0
Y Fang
29.0
Ft Lauderdale SM Potomac SZ
Ethan Mandelbaum
Con
E Morales
27.0
E Sherman
27.0
R Sun
28.0
F Zhang
27.5
Phillips Academy Andover LB LI Independent CL
Steve Duckworth
Con
O Bae
28.0
C Lee
28.0
A Liu
28.0
A Chen
28.0
Stuyvesant TY Potomac EZ
Josh Schulster
Con
D Yu
28.0
C Tan
28.0
O Eads
28.5
A Zhou
28.5
Berkeley Carroll SC Lakeland CM
Victor Wang
Pro
C Calixte
27.5
M Schiller
28.0
M Chisolhm
28.0
N Makajhani
27.5
Cary NS Newton South IJ
John George
Con
A Nair
28.0
A Sachdeva
28.0
A Ibrahim
28.5
N Jones
28.0
Newton South ZL Chaminade ST
Haritha Gopinathan
Con
R Zhang
28.5
W Lock
29.0
L Strauss
29.0
A Thomas
29.5
Acton-Boxborough MM Cary PP
Aisha Abdelhamid
Pro
J Mathew
27.0
A Manoj
28.0
A Palakurthi
26.5
R Patel
26.0
Dalton SM Nightingale Bamford EF
Nathan Zhao
Pro
T Sangmo
29.0
L Mukherjee-Sze
28.5
B Flores
28.0
E Embleton
28.5
Stoneman Douglas SC Cardinal Newman NA
Jorge Alcantara
Con
A Castillo
26.0
S Sundal
28.0
C Azqueta
27.0
J Neltner
29.0
Hunter SL West Broward GP
Ulrich Palha
Con
R Lim
27.0
Y Sriram
26.5
C Glymph
27.5
C Pacini
27.0
New Horizons D.N CR Spence DS
Ben Lewis
Con
C Carrasco
27.0
E Rodriguez Lachapelle
27.0
C Singer
28.0
K Davis
27.5
Thales Academy Rolesville EJ Ivy Bridge CL
Ben Lewis
Con
J Jamison
25.5
B Ellison
26.0
S Chen
27.0
M Liu
26.5
Durham BM Nightingale Bamford VK
Elina Encarnacion
Pro
A Bhutani
29.0
M Mamoun
29.0
S Vann
29.0
A Kosaraju
28.0
Shrewsbury YV Ransom Everglades JJ
Julia Xu
Con
V Veedgav
27.0
S Yadav
27.5
A Joseph
28.0
M Jolivert
28.0
Lake Travis TG Randolph KS
Aidan Wilson
Con
N Thippana
26.5
E Green
27.0
K Kim
28.5
C Sebastian
28.5
New Horizons D.N MG Lakeland SG
Maria Jimenez
Pro
S Medina
29.0
S Garcia
28.0
A Sarcone
27.0
H Gewida
26.0
Phillips Academy Andover TS Cardinal Newman WA
Romi Biswas
Pro
C Sadowski
28.5
I Tu
28.5
D Webster
28.5
G Acero
28.5
Strake Jesuit MV Newton South AL
Jorge Alcantara
Pro
J Martinez
27.0
N Valladolid
27.0
C Ang
26.0
A Li
27.0
Boston Latin YY Nightingale Bamford BK
Nishma Abeyweera
Pro
M Yu
28.5
L Yu
28.0
L Brodsky
28.0
E Klinsky
28.0
BL WL Bergen County Debate Club KS
Victor Wang
Con
W Wang
27.0
E Lu
27.0
H Shakarov
28.0
Y Kahtane
28.0
Regis OZ Potomac DS
Dr. Rajani Anne
Con
A O'Donnell
28.0
J Zeitlinger
27.0
S Shiu
27.0
R Dai
28.5
Natick ZK Regis KM
Aaron D'Souza
Con
M Zekavat
27.0
M Khan
25.0
N Kwasnik
29.0
K Macias
28.0
Carrollton DH New Horizons D.N SG
Alyssa Turk
Con
S DeMartino
26.0
M Huggins
26.0
J Garcia
27.0
A Spears
27.0
Lake Travis AJ Grand Oaks SG
Anping Liu
Pro
J Arnold
29.0
H Johnston
29.0
J Gray
27.0
T Spivey
28.0
Stone Bridge TD New Horizons D.N NP
David Zell
Pro
G Templeton
27.5
I Devenish
27.5
D Pimentel
28.0
V Nuñez
28.0
Cary FL Acton-Boxborough WL
Raveendra Mekala
Pro
A Farris
26.5
A Lake
26.5
A Wang
25.5
E Li
25.5
Syosset CG Stone Bridge WS
P.J. Gormley
Pro
B Gao
29.0
M Chu
28.5
P Shankar
28.0
B Wilson
29.0
Cascadia WW Strake Jesuit HP
Nishma Abeyweera
Con
W Wang
27.0
G Wu
28.0
B Hassen
28.5
C Parcus
28.0
Ashton DG Ridgewood HS - Ridgewood, NJ SG
Jae Moon
Con
A De Los Santos
28.0
L González
27.0
W Gasaway
28.5
A Shin
29.0
Miami Beach Sr BT LI Independent DW
Yvonne Leung
Pro
L Berko
28.5
J Tamen
28.5
J Dong
28.0
E Wang
28.0
Trinity MP New Horizons D.N DH
Aidan Wilson
Pro
K Muntzer
28.5
S Patel
26.0
S Hernandez
27.5
L De La Cruz
26.5
Regis BK King AR
Wenge Ni-Meister
Con
H Barth
28.0
A Kwok
28.5
N Anne
29.0
H Raghuvanshi
29.0
Regis BiGu Cardinal Newman PK
Harper Oreck
Pro
N Bianco
28.5
R Gutierrez-Villegas
27.5
J Keogh
27.5
N Poulin
27.0
New Jersey Independent NG Belen Jesuit Prep RH
Sabarni Chatterjee
Pro
A Nagalkar
28.0
R Gudati
27.5
A Ramos
27.5
A Huete
27.5
Potomac BB LI Independent LZ
Abrahan Sued
Pro
I Brin
28.0
C Barabanov
28.0
R Lin
28.0
A Zhu
28.0
New Horizons D.N TP Potomac GG
Anjali Sidhu
Pro
V Tolari
27.0
M Perez
27.5
R Garg
27.5
R Garg
26.5
Oxbridge Academy of the Palm Beaches CD Ashton AS
Alexis Rivett
Pro
A Dagher
28.0
T Coates
27.0
E Sanz
26.0
M Arosemena
28.0
BCAcademy CY Regis BG
Steve Duckworth
Con
K Chan
27.0
A Yoshiyama
27.0
D Barcelona
28.0
A Greene
28.0
Acton-Boxborough LM Austin SFA AH
Adam Carlisle
Con
S Liu
27.0
M Maranga
26.5
J Herring
28.0
I Aquino
26.0
St. Michael's CG Grand Oaks AA
Kelly Lutgen
Con
J Geara
27.5
R Crespo
28.0
H Adkison
29.0
S Ahmed
28.5
Miami Beach Sr AM Potomac CM
Krishna Rao
Con
N Mitic
27.0
A Adirika
27.0
R Ma
28.0
K Chien
28.0
Dalton RS Cary RS
Vietta Grinberg
Con
S Schollenberger
28.0
L Ribadeneira
28.0
M Ramee
28.5
N Sharma
28.0
BL SL Stone Bridge SS
Alyssa Turk
Pro
J Li
28.0
F Shen
28.0
R Sharma
27.0
J Sheikh
27.0
Grand Oaks LD Wheatley SY
Dr. Rajani Anne
Con
M Latham
27.0
E DeSpain
27.0
N Shah
28.0
E Yagoda
28.0
Miami Beach Sr LU NHSDLC National HS Debate League of China BD
Raveendra Mekala
Pro
P Landelldemoura
26.0
G Umpierrez
26.0
25.5
Newton South LL Lincoln-Sudbury TM
P.J. Gormley
Pro
J Lim
29.5
C Lu
30.0
A Morris
29.0
R Teng
28.5
BCAcademy ZC Vancouver SW
Josh Schulster
Pro
D Choi
28.5
J Zhang
28.5
R Song
28.0
J Wu
28.0
Carrollton CM Vancouver LX
Lena Lofgren
Con
J Cox
25.0
J Moncayo
26.0
M Xu
29.0
A Liu
30.0
Northview TY Newton South ZH
Chris Young
Con
A Yang
26.5
B Tung
27.0
R Zhang
27.5
T Huang
27.5
Thales Academy Rolesville WP Avant School of NZ
Baily Raffensperger
Con
S Patel
28.0
A Wieberg
28.0
V Zhang
29.0
J Nie
28.5
Hamilton SK Vivek Rao
Hongmei Yu
Pro
J Kahn
27.5
A Schmidt
27.5
J Hollingsworth
27.0
V Rao
27.0
Trinity WK St. Michael's SL
Wayne Selogy
Con
S Kukreja
27.5
S Weiner
27.0
O Licairac
28.0
H Severino
28.5
Stoneman Douglas SB Randolph KP
Chris Young
Con
C Sarrazit
27.5
A Blanchard
26.5
S Kakkar
28.0
J Phalora
27.0
Milestone CL Cascadia QW
Julia Xu
Con
X Chen
27.0
J Li
28.5
W Wang
27.0
A Qin
28.0
Bridgeland RR BCAcademy CL
Harper Oreck
Pro
R Riojas
27.0
A Rahman
28.0
E Choi
26.0
J Lee
27.0
Boston Latin BW Summit PG
Lena Lofgren
Pro
A Wu
28.0
G Berman-Reinhart
29.0
G Guzzinati
26.0
N Peralta
27.0
Carol Morgan CF Ivy Bridge TM
Nicholas Arozarena
Con
F Cuello
28.0
C Feliz
28.5
Y Muralidhar
29.0
N Thakur
28.5
Newton South LS Boston Latin ZM
Romi Biswas
Con
N Layer
29.0
S Saloum
28.5
C Mo
28.5
M Zhang
29.0
Horace Mann BG Ridgewood HS - Ridgewood, NJ LL
Wenge Ni-Meister
Con
C Bernard
28.0
J Grant
28.5
S Lee
28.5
J Lee
28.5
Cardinal Gibbons SC Berkeley Carroll IV
Nathan Zhao
Pro
M Colantuno
29.0
N Singh
29.0
R Issa
28.0
M Von Ortzen Chang
28.0
Stoneman Douglas HP Christopher Columbus FL
Esther Kardos
Con
A Hysa
26.0
H Pradeep
25.0
Z Fairnington
28.0
G Llerena
29.0
Northview JL Hunter SW
Sabarni Chatterjee
Pro
R Jun
28.0
E Liu
28.5
D Wu
27.5
I Soyfer
27.5
Milton CW BCAcademy JF
Jae Moon
Pro
J Wang
29.0
T Colledge
28.0
Y Fang
29.0
Y Jung
28.0
Wayland BZ Poly Prep Country Day MS
Sally Deng
Pro
A Boyer
30.0
S Zhou
29.0
R Schoenberger
29.0
N Menegatos
29.0
Capitol MS Stone Bridge YW
Phil Pavich
Pro
V Mesquita
28.0
O Sheehan
29.0
L Yu
28.0
J Wang
28.0
Lincoln-Sudbury JS Hunter ZC
Curtis Anderson
Con
A Jiang
27.0
J Sao
27.5
N Cheung
29.0
C Zeng
28.0
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ HC Trinity HE Pro BYE Con BYE
Lake Highland Prep GD Summit GR Pro FFT Con BYE
Harley School, The RL Ridgewood HS - Ridgewood, NJ DG Pro FFT Con BYE
New Horizons D.N VD Nightingale Bamford JK Pro BYE Con BYE
D Diaz
G Vinals
M Kennedy
A Jamison
Trinity BU Phillips Academy Andover BO Pro FFT Con BYE
Lincoln-Sudbury SN