Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 7 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Marquette Univ SL Strake Jesuit BE
Nelson Okunlola
NEG
29
29
Loyola JC Green Canyon RI
Robbie Steirn
AFF
30
30
Strake Jesuit AM Charlotte Catholic DE
Jugal Amodwala
NEG
29
29
West Des Moines Valley KC Park City ES
Sam Azbel
AFF
29
28
Edgemont RG American Heritage Plantation PB
Nirmal Balachundhar
AFF
30
29
Little Rock Central GR Neenah MO
Annabelle Arney
NEG
28
30
American Heritage Boca/Delray NT Evanston Twp GK
Matthew Chen
AFF
29
28
Archbishop Mitty JL Strake Jesuit JP
Niko Battle
NEG
30
30
Flintridge Prep AL Presentation MS
James Stuckert
NEG
28
28
Santa Monica RE Archbishop Mitty JP
Lena Mizrahi
AFF
30
29
Immaculate Heart JL Scarsdale VG
Maya Xia
NEG
28
29
New Trier TS Harker AV
David Dosch
AFF
28
28
St. Andrew's Episcopal AH Whitmer MZ
Elizabeth Sperti
NEG
28
28
Houston Memorial AQ William G. Enloe TG
Jason Yang
NEG
29
29
Rosemount Sr CP Westlake FD
Sarah London
NEG
28
28
Interlake AS Archbishop Mitty LK
Jugal Amodwala
NEG
29
29
Thomas Jefferson HSST TG Moore ES
Kamil Merchant
NEG
27
28
Harker KM Chanhassen GL
Evan Engel
AFF
29
29
Bergen County Academies MS Westwood SM
Nick Smith
NEG
29
29
Strake Jesuit AMe Harvard-Westlake AG
Anna Myers
AFF
29
29
Blair AC Kinkaid SM
Miguel Harvey
NEG
28
30
McDowell KP Edina MK
Spencer Orlowski
AFF
28
28
Whitmer KI Harrison AZ
Tim Alderete
NEG
28
29
Scarsdale ZS Westlake EE
Jason Yang
NEG
28
28
Barrington ANy John F. Kennedy AS
Bushra Shams
AFF
28
28
Evanston Twp CC Brophy BF
Nick Mirza
NEG
29
29
Fishers RB Park City CM
Joshua Coots
NEG
27
28
Miami Beach Sr MD NEG BYE
Marquette Univ SP Poly Prep Country Day DB
John Compton
NEG
27
28
Immaculate Heart RR New Trier CS
Raymond Zhang
NEG
28
27
West Des Moines Valley AA Cypress Bay PS
Dino De La O
NEG
28
28
Durham AA Barrington OG
Cherish Recera
AFF
28
29
Pine Crest Prep LS Cardinal Gibbons ZD
Jonas Le Barillec
NEG
28
28
Westwood AZ Harrison RA
Miguel Harvey
AFF
29
29
Hunter NK Dulles AS
Becca Traber
AFF
29
29
Research Triangle OS Brophy SA
Mike Bietz
AFF
29
28
American Heritage Plantation PG Harvard-Westlake SM
Kedrick Stumbris
NEG
28
29
West Des Moines Valley TK American Heritage Plantation NR AFF FFT NEG BYE
West Des Moines Valley CG Seven Lakes RR
Devansh Chauhan
NEG
28
30
Immaculate Heart ZB Harker AM
Raymond Zhang
NEG
28
29
American Heritage Plantation EM Loyola BC
Lena Mizrahi
NEG
28
29
Greenhill KD Lake Highland Prep JA
Daniel Luo
AFF
29
28
Chanhassen SA Evanston Twp AM
Raul Larsen
NEG
28
28
Appleton East SM Chesterton IQ
John Compton
AFF
27
30
West Des Moines Valley TH Charlotte Latin DA
Chetan Hertzig
AFF
28
28
North Allegheny ED Lake Highland Prep AG
Sesh Joe
AFF
29
26
Harvard-Westlake GZ NSU SF
Vikram Kalghatgi
NEG
29
29
Iowa City West MG Evanston Twp HE
Jayanne Forrest
NEG
29
30
Isidore Newman DA Denver East SB
Eddie Fitzgerald
AFF
29
28
Crescenta Valley AT Strake Jesuit ZD
Anna Myers
AFF
29
29
Vestavia Hills RC Immaculate Heart SO
Cort Sylvester
AFF
28
28
Harvard-Westlake AM Scarsdale CC
Jacob Nails
AFF
30
29
Lake Highland Prep AV Strake Jesuit JGe
Conal Thomas-McGinnis
NEG
29
30
McDowell SA Fusion KS
Kaija Snyder
NEG
30
21
Appleton North MU Okoboji TA
Maya Sanghavi
AFF
28
27
Anderson BC St. Andrew's Episcopal OE
Evan Engel
AFF
28
28
Newark Science TO Greenhill VG
Jharick Shields
AFF
29
28
Isidore Newman JH Interlake AX
Nick Montecalvo
AFF
30
29
Bronx Science JB McDowell AG
Claudia Ribera
AFF
29
28
Cypress Bay GB Meadows AP
Ben Rosenthal
NEG
28
27
Barrington RS Mountain Brook CG
Jonathan Alston
NEG
28
28
Los Osos RN Houston Memorial SC
Jonas Le Barillec
AFF
28
28
Scarsdale BM Lake Highland Prep PC
Beckett Larcher
NEG
29
30
Oak Hall KZ McNeil AR
Rodrigo Paramo
AFF
29
29
Episcopal School of Dallas FG Cypress Bay IM
Crawford Leavoy
AFF
29
29
Apple Valley MA Nova VA
Deserea Niemann
AFF
27
26
Presentation NB Scarsdale WC
Cherish Recera
NEG
29
29
McNeil KK Minnetonka NT
Muhammad Khattak
AFF
28
28
Isidore Newman LB Houston Memorial DX
Kamil Merchant
NEG
29
30
Houston Memorial AS Hunter MD
Nelson Okunlola
NEG
28
28
Harvard-Westlake CC Harker AT
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
28
28
Bronx Science WF Westlake EA
Nick Smith
AFF
27
27
West Des Moines Valley AJ Lake Highland Prep JD
Robby Gillespie
AFF
30
29
Denver East TH Thomas Jefferson HSST AP
Nigel Taylor-Ward
AFF
29
27
Minnetonka PB Presentation HM AFF BYE NEG BYE
Cardinal Gibbons AD Lakeville South LS
Vishan Chaudhary
NEG
28
29
Bellarmine EG Harrison GC
Aly Fiebrantz
NEG
30
30
Fishers EA Meadows CA
David Dosch
NEG
26
26
Episcopal School of Dallas ZH Oakland Catholic HH
Arti Uberoi
NEG
30
30
Hunter SK Harker AR
Jacob Nails
AFF
29
29
Bronx Science AW Katy Taylor AP
Carter Levinson
NEG
29
29
New Trier IV Immaculate Heart LB
Vikram Kalghatgi
AFF
29
29
Southlake Carroll TR Greenhill AZ
Lucas Clarke
AFF
30
29
Lexington EL American Heritage Plantation AD
Conal Thomas-McGinnis
AFF
30
29
Newark Science SB Lexington SG
Indu Pandey
NEG
29
29
Green Canyon BW Munster AM
Claudia Ribera
NEG
28
28
Immaculate Heart FP Harker QC
Bennett Eckert
AFF
29
28
Westlake AL Durham JP
Dominic Henderson
NEG
30
30
Portola Bulldogs AS Newark Science VA
Sesh Joe
AFF
29
28
Harvard-Westlake SK Hill NL
Jyleesa Hampton
AFF
29
29
Oakland Catholic LW Minnetonka SW
Lisa Weber
AFF
30
30
Loyola LH Brophy CT
Nirmal Balachundhar
AFF
29
29