Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 6 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Chesterton IQ AFF BYE
West Des Moines Valley TH Lake Highland Prep PC
Sesh Joe
NEG
29
29
Research Triangle OS Houston Memorial DX
Daniel Luo
NEG
28
29
Harvard-Westlake SM Edgemont RG
Jyleesa Hampton
NEG
29
29
American Heritage Plantation NR Kinkaid SM
Beckett Larcher
NEG
29
30
Seven Lakes RR Hill NL
Muhammad Khattak
NEG
29
29
Harker AM American Heritage Plantation AD
Jacob Nails
NEG
30
29
Lake Highland Prep AG Mountain Brook CG
Jayanne Forrest
AFF
29
29
Harvard-Westlake GZ Strake Jesuit AMe
Lucas Clarke
NEG
29
29
Oak Hall KZ Archbishop Mitty JL
Christopher Vincent
AFF
30
29
Cypress Bay PS Brophy SA
Cherish Recera
AFF
29
29
Appleton North MU Dulles AS
Sam Azbel
NEG
28
29
North Allegheny ED Park City CM
Jonathan Alston
AFF
29
20
Pine Crest Prep LS Fishers EA
Cherish Recera
NEG
28
29
Harrison RA Iowa City West MG
Claudia Ribera
AFF
29
28
Greenhill VG Bronx Science AW
Chris Castillo
NEG
28
28
Isidore Newman JH Presentation HM
Patrick Tolan
AFF
29
29
McNeil AR Lexington EL
Becca Traber
AFF
29
29
Cypress Bay IM Harker AR
Sarah London
NEG
28
29
McDowell AG Hunter MD
Sesh Joe
NEG
28
28
Meadows AP Bronx Science JB
Mina Lee
NEG
28
28
Los Osos RN Loyola BC
David Dosch
NEG
29
29
Crescenta Valley AT Scarsdale CC
Chris Castillo
NEG
29
29
Immaculate Heart SO Charlotte Latin DA AFF BYE NEG BYE
Harvard-Westlake AM Houston Memorial SC
Maya Xia
AFF
29
28
Evanston Twp HE Westlake EE
Anna Myers
NEG
29
29
McDowell SA Barrington RS
Raymond Zhang
NEG
28
28
Houston Memorial AS Blair AC
Eddie Fitzgerald
NEG
29
29
Harvard-Westlake CC Brophy CT
Lucas Clarke
NEG
29
29
Bronx Science WF West Des Moines Valley AA
Jugal Amodwala
NEG
28
28
Isidore Newman DA New Trier TS
Mike Bietz
NEG
28
28
Lake Highland Prep AV Chanhassen GL
Stephen Scopa
AFF
29
28
Strake Jesuit ZD Harker KM
Christopher Vincent
AFF
29
29
Denver East TH Oakland Catholic LW
John Compton
AFF
30
28
Lake Highland Prep JA Fusion KS
Devansh Chauhan
AFF
28
28
New Trier IV Okoboji TA
Nigel Taylor-Ward
NEG
29
29
Greenhill AZ Flintridge Prep AL
Tim Alderete
AFF
28
28
Katy Taylor AP Southlake Carroll TR
Indu Pandey
NEG
29
29
Durham JP Scarsdale WC
Bilal Butt
AFF
29
29
Newark Science VA Interlake AS
Scott Phillips
NEG
28
29
Harvard-Westlake SK West Des Moines Valley TK
Vikram Kalghatgi
AFF
29
29
Immaculate Heart FP Greenhill KD
Scott Phillips
AFF
29
29
Cardinal Gibbons AD Green Canyon BW
Ben Rosenthal
AFF
27
27
Hunter NK Vestavia Hills RC
Ethan Massa
AFF
29
28
NSU SF Santa Monica RE
Jonas Le Barillec
NEG
28
29
Whitmer KI Denver East SB
John Compton
AFF
27
27
West Des Moines Valley KC Marquette Univ SP
Kaija Snyder
AFF
30
27
Green Canyon RI Neenah MO
Bushra Shams
AFF
28
28
Strake Jesuit JP West Des Moines Valley AJ
Spencer Orlowski
NEG
29
29
Evanston Twp GK Apple Valley MA
Nirmal Balachundhar
AFF
28
28
American Heritage Plantation PB St. Andrew's Episcopal OE
Jose Denis
AFF
30
30
Presentation NB McNeil KK
Evan Engel
AFF
28
28
Westwood AZ Newark Science SB
Anna Myers
NEG
29
29
Barrington OG Immaculate Heart JL
Daniel Lewis
NEG
30
30
Cypress Bay GB Scarsdale BM
Jacob Nails
NEG
28
28
Nova VA Evanston Twp AM
Spencer Orlowski
NEG
29
29
Strake Jesuit BE Rosemount Sr CP
Miguel Harvey
AFF
30
29
Immaculate Heart LB Harker QC
Whit Jackson
NEG
28
29
Westwood SM Bellarmine EG
Jasmine Stidham
NEG
29
29
Moore ES Meadows CA
Bennett Eckert
AFF
28
27
Edina MK Miami Beach Sr MD
Mike Bietz
AFF
28
26
Oakland Catholic HH Appleton East SM
Keri Stephens
AFF
30
29
Loyola LH Interlake AX
Nick Mirza
AFF
29
29
Scarsdale ZS Harrison GC
Vikram Kalghatgi
NEG
29
30
Lake Highland Prep JD Harrison AZ
Kyle Kopf
AFF
29
30
Munster AM Minnetonka NT
Deserea Niemann
NEG
26
26
Thomas Jefferson HSST TG Westlake AL
Robby Gillespie
NEG
29
29
Thomas Jefferson HSST AP Westlake EA
Matthew Chen
AFF
28
28
Episcopal School of Dallas FG Newark Science TO
Nick Montecalvo
NEG
28
29
St. Andrew's Episcopal AH Chanhassen SA AFF BYE NEG FFT
William G. Enloe TG Archbishop Mitty JP
David Dosch
NEG
29
29
Park City ES American Heritage Plantation EM
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
27
28
Evanston Twp CC Westlake FD
Maanik Chotalla
NEG
28
29
Little Rock Central GR Cardinal Gibbons ZD
Kamil Merchant
NEG
27
28
Presentation MS Immaculate Heart RR
Daniel Diamond
AFF
29
29
Hunter SK Lakeville South LS
Sam Azbel
AFF
29
29
Brophy BF Scarsdale VG
Dino De La O
NEG
28
29
Harvard-Westlake AG Strake Jesuit AM
Nelson Okunlola
NEG
29
29
Archbishop Mitty LK Portola Bulldogs AS
Nelson Okunlola
AFF
29
28
New Trier CS John F. Kennedy AS
Kalina Pierga
NEG
28
29
Lexington SG Bergen County Academies MS
Becca Traber
AFF
29
29
West Des Moines Valley CG Minnetonka SW
Robbie Steirn
AFF
30
30
Poly Prep Country Day DB Durham AA
Bushra Shams
NEG
28
28
McDowell KP Harker AV
Daniel Lewis
NEG
29
30
Immaculate Heart ZB Fishers RB
Jonas Le Barillec
AFF
28
28
Minnetonka PB Barrington ANy
Annabelle Arney
AFF
30
28
Houston Memorial AQ Loyola JC
Ethan Massa
AFF
29
29
Anderson BC Strake Jesuit JGe
Maya Xia
NEG
28
29
Isidore Newman LB Whitmer MZ
Joshua Coots
AFF
29
28
Marquette Univ SL Charlotte Catholic DE
Indu Pandey
NEG
29
30
American Heritage Plantation PG Episcopal School of Dallas ZH
Carter Levinson
AFF
29
29
American Heritage Boca/Delray NT Harker AT
Nirmal Balachundhar
NEG
29
29