Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 5 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Hunter MD Pine Crest Prep LS
Robby Gillespie
AFF
28
28
Brophy CT Katy Taylor AP
Niko Battle
NEG
29
29
West Des Moines Valley TK American Heritage Plantation PB
Becca Traber
NEG
29
29
American Heritage Plantation EM Strake Jesuit JP
Maya Sanghavi
NEG
29
30
Archbishop Mitty JL Lake Highland Prep AV
Jyleesa Hampton
AFF
29
29
Lakeville South LS Lake Highland Prep JA
Chris Castillo
AFF
29
29
Westlake EE Harvard-Westlake AM
David Dosch
NEG
29
29
Strake Jesuit AM Harvard-Westlake SM
Lucas Clarke
AFF
29
29
Oakland Catholic LW Moore ES
Casey Meyer
AFF
28
28
Scarsdale VG Durham JP
Nirmal Balachundhar
NEG
28
29
Okoboji TA Immaculate Heart FP
Chris Castillo
NEG
28
28
Mountain Brook CG Harvard-Westlake SK
Aly Fiebrantz
NEG
28
30
New Trier TS American Heritage Plantation NR
Matthew Chen
NEG
29
29
Hill NL Strake Jesuit BE
Chris Randall
NEG
28
30
Houston Memorial DX Loyola LH
Maya Xia
NEG
28
29
Evanston Twp AM Edina MK
Kalina Pierga
NEG
28
29
Durham AA Brophy BF
Ben Rosenthal
NEG
27
27
Kinkaid SM Lexington SG
James Stuckert
NEG
29
29
Westlake EA Houston Memorial AS
Conal Thomas-McGinnis
NEG
29
30
Houston Memorial SC Presentation NB
Dino De La O
AFF
28
28
Marquette Univ SP Munster AM
Daniel Lewis
AFF
29
29
Meadows CA Greenhill AZ
Jonathan Alston
NEG
28
29
Minnetonka NT Lake Highland Prep AG
Robby Gillespie
NEG
28
28
Charlotte Latin DA Bronx Science WF
Muhammad Khattak
NEG
28
28
Fishers EA St. Andrew's Episcopal AH
Keri Stephens
NEG
29
29
Southlake Carroll TR Crescenta Valley AT
Jonas Le Barillec
NEG
29
29
Harker QC Thomas Jefferson HSST AP
Rodrigo Paramo
AFF
29
28
Harker AV Hunter NK
Whit Jackson
NEG
29
29
Bergen County Academies MS Harrison RA
Vikram Kalghatgi
AFF
30
30
Harrison AZ Oak Hall KZ
Raymond Zhang
NEG
30
30
Harker AR Strake Jesuit ZD
Raul Larsen
NEG
30
30
Archbishop Mitty JP Hunter SK
Jugal Amodwala
AFF
29
28
Presentation HM Meadows AP
Mark Woodhead
AFF
28
28
St. Andrew's Episcopal OE Presentation MS
Chris Randall
AFF
29
28
Newark Science TO Anderson BC
Scott Phillips
NEG
29
29
Iowa City West MG Immaculate Heart SO
Nirmal Balachundhar
AFF
28
28
Scarsdale WC Harvard-Westlake GZ
Jacob Nails
NEG
29
29
Lake Highland Prep PC Green Canyon RI
Jayanne Forrest
NEG
29
29
Santa Monica RE Lake Highland Prep JD
Nelson Okunlola
NEG
29
29
Portola Bulldogs AS Isidore Newman LB
Jasmine Stidham
AFF
28
28
Flintridge Prep AL West Des Moines Valley KC
Indu Pandey
AFF
28
28
Minnetonka SW Chesterton IQ
Deserea Niemann
AFF
28
26
Bronx Science JB West Des Moines Valley TH
Nigel Taylor-Ward
NEG
29
29
Scarsdale BM Research Triangle OS
Jayanne Forrest
NEG
29
29
John F. Kennedy AS Isidore Newman JH
Bill Prater
NEG
27
28
Harrison GC Harker AM
Tim Alderete
AFF
29
29
Apple Valley MA Thomas Jefferson HSST TG
Muhammad Khattak
NEG
28
28
Chanhassen SA New Trier CS
Daniel Diamond
AFF
28
28
Harker AT Archbishop Mitty LK
Lena Mizrahi
NEG
29
29
Loyola JC Evanston Twp CC
Spencer Orlowski
AFF
30
28
Episcopal School of Dallas ZH Westwood AZ
Vishan Chaudhary
NEG
28
29
Park City CM Oakland Catholic HH
Oksana Savransky
NEG
29
29
Rosemount Sr CP Episcopal School of Dallas FG
Raymond Cho
AFF
28
28
Strake Jesuit AMe Seven Lakes RR
Ethan Massa
AFF
30
30
Whitmer MZ Evanston Twp GK
Jason Smith
AFF
28
27
Barrington RS Immaculate Heart LB
Patrick Tolan
NEG
28
28
Neenah MO Whitmer KI
Oksana Savransky
NEG
30
29
Fishers RB Cypress Bay IM
Todd Kessler
NEG
28
28
Cardinal Gibbons ZD Minnetonka PB
John McMillan
NEG
28
28
Brophy SA Cypress Bay GB
Crawford Leavoy
AFF
29
29
American Heritage Plantation AD Cypress Bay PS
Devansh Chauhan
AFF
29
28
Bellarmine EG Isidore Newman DA
Jonathan Alston
AFF
29
28
Interlake AX Barrington OG
Miguel Harvey
AFF
29
28
Dulles AS West Des Moines Valley CG
James Stuckert
AFF
28
28
Lexington EL Harvard-Westlake AG
Nick Smith
NEG
29
30
Immaculate Heart RR New Trier IV
Daniel Luo
NEG
28
28
Harker KM McDowell KP
Tim Alderete
AFF
28
28
West Des Moines Valley AA Newark Science VA
Claudia Ribera
NEG
29
29
McNeil KK Los Osos RN
Jacob Nails
NEG
28
29
Fusion KS Nova VA
Todd Kessler
AFF
28
28
Vestavia Hills RC Poly Prep Country Day DB
Tom Evnen
AFF
29
29
Loyola BC McDowell AG
Aly Fiebrantz
AFF
30
29
Edgemont RG William G. Enloe TG
Jasmine Stidham
NEG
29
29
Little Rock Central GR NEG BYE
Westlake AL NSU SF
Conal Thomas-McGinnis
NEG
29
30
Newark Science SB Marquette Univ SL
Mina Lee
NEG
29
29
Interlake AS Westwood SM
Jason Yang
NEG
29
29
West Des Moines Valley AJ Park City ES
Jonathan Horowitz
AFF
30
28
Blair AC Cardinal Gibbons AD
Kamil Merchant
AFF
29
28
Strake Jesuit JGe American Heritage Boca/Delray NT
Stephen Scopa
AFF
29
29
Greenhill KD McNeil AR
Evan Engel
NEG
28
28
Appleton East SM American Heritage Plantation PG
Miguel Harvey
NEG
29
28
Chanhassen GL Scarsdale ZS
Ethan Massa
NEG
28
29
Scarsdale CC Greenhill VG
Maya Xia
AFF
29
28
Immaculate Heart JL Harvard-Westlake CC
Whit Jackson
NEG
28
29
Miami Beach Sr MD Immaculate Heart ZB
Daniel Luo
NEG
28
28
Denver East SB Appleton North MU
Stephen Scopa
NEG
28
29
Green Canyon BW Denver East TH
Kevin Sherwood
NEG
30
30
Charlotte Catholic DE Houston Memorial AQ
Anna Myers
AFF
29
29
Westlake FD Evanston Twp HE
Claudia Ribera
NEG
28
29
Barrington ANy McDowell SA
Kevin Sherwood
NEG
30
30
Bronx Science AW North Allegheny ED
Beckett Larcher
AFF
29
29