Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 4 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Neenah MO Immaculate Heart ZB
Dominic Henderson
AFF
28
28
Vestavia Hills RC Chanhassen GL
Vishan Chaudhary
NEG
28
28
Little Rock Central GR Brophy SA
John Compton
NEG
26
28
John F. Kennedy AS Munster AM
Kevin Sherwood
NEG
30
30
Harker AR American Heritage Plantation AD
Nick Smith
AFF
29
28
Blair AC Westwood AZ
Sesh Joe
NEG
28
29
Presentation NB Minnetonka SW
Vikram Kalghatgi
AFF
29
29
Dulles AS Bellarmine EG
Robbie Steirn
NEG
30
30
Archbishop Mitty LK Lake Highland Prep JD
James Stuckert
NEG
29
29
Greenhill KD American Heritage Boca/Delray NT
Eddie Fitzgerald
AFF
29
29
Harvard-Westlake AM Durham JP
Maanik Chotalla
AFF
30
30
Bergen County Academies MS Houston Memorial AS AFF BYE NEG FFT
Hunter NK Westwood SM
Kedrick Stumbris
NEG
29
29
Greenhill VG Southlake Carroll TR
Jasmine Stidham
NEG
29
29
Strake Jesuit AMe Lexington EL
Sam Azbel
NEG
29
29
Houston Memorial AQ Westlake AL
Sam Azbel
AFF
29
29
Hunter MD Fishers EA
Kalina Pierga
AFF
29
28
Nova VA Immaculate Heart FP
Jacob Nails
NEG
28
29
Appleton East SM Edina MK
Lena Mizrahi
AFF
28
28
Scarsdale BM Harvard-Westlake CC
Raymond Zhang
NEG
27
29
Immaculate Heart JL Minnetonka NT
Bennett Eckert
AFF
29
27
Cypress Bay PS Kinkaid SM
Bennett Eckert
NEG
29
29
Evanston Twp GK Presentation MS
Jayanne Forrest
NEG
29
30
Harvard-Westlake AG Strake Jesuit ZD
Jharick Shields
AFF
29
29
Barrington RS Fishers RB
Claudia Ribera
NEG
28
28
Moore ES West Des Moines Valley TH
Robbie Steirn
NEG
30
30
Lake Highland Prep PC Miami Beach Sr MD
Kalina Pierga
AFF
29
29
Strake Jesuit JGe Newark Science SB
Kyle Kopf
NEG
29
30
Newark Science VA Bronx Science JB
Anna Myers
AFF
29
29
Charlotte Catholic DE Episcopal School of Dallas ZH
Rodrigo Paramo
AFF
29
29
Hill NL Harker KM
Eddie Fitzgerald
AFF
29
28
McNeil KK Chanhassen SA
Maya Sanghavi
AFF
29
28
Harker AT Scarsdale WC
Raymond Zhang
NEG
28
28
Meadows CA Minnetonka PB
Mina Lee
AFF
28
27
American Heritage Plantation PB West Des Moines Valley CG
Mark Kivimaki
AFF
30
28
Fusion KS Interlake AX
Jayanne Forrest
NEG
29
29
NSU SF Westlake EA
Jonathan Horowitz
AFF
28
28
Barrington ANy Mountain Brook CG
Raymond Cho
NEG
28
28
McNeil AR Crescenta Valley AT
Jasmine Stidham
NEG
29
29
Interlake AS Appleton North MU
Conal Thomas-McGinnis
AFF
29
29
Strake Jesuit AM Lexington SG
Jason Yang
AFF
29
29
Isidore Newman DA McDowell SA
Bill Prater
AFF
28
28
Green Canyon RI Newark Science TO
Kamil Merchant
NEG
27
28
Harvard-Westlake GZ Evanston Twp CC
Mark Woodhead
AFF
29
29
West Des Moines Valley KC Harvard-Westlake SM
Crawford Leavoy
NEG
29
30
Marquette Univ SP Immaculate Heart SO
Patrick Tolan
NEG
28
28
Lake Highland Prep AV Harrison AZ
Nick Montecalvo
NEG
28
29
Research Triangle OS McDowell AG
Devansh Chauhan
NEG
28
29
Episcopal School of Dallas FG Katy Taylor AP
Evan Engel
NEG
28
29
Greenhill AZ West Des Moines Valley TK
Chetan Hertzig
NEG
28
29
Oakland Catholic HH American Heritage Plantation PG
Jason Smith
NEG
28
29
Lakeville South LS Archbishop Mitty JL
Ben Rosenthal
NEG
29
29
New Trier TS Charlotte Latin DA
Jyleesa Hampton
AFF
29
28
Thomas Jefferson HSST AP Scarsdale CC
Ethan Massa
NEG
28
29
Seven Lakes RR Denver East SB
Jonas Le Barillec
AFF
29
29
Presentation HM New Trier CS
Lisa Weber
AFF
29
29
Lake Highland Prep JA Apple Valley MA
Nelson Okunlola
AFF
28
28
West Des Moines Valley AJ Westlake FD
Kaija Snyder
AFF
30
30
Durham AA Harker QC
Jacob Nails
NEG
28
30
Oakland Catholic LW AFF BYE
William G. Enloe TG Harrison RA
Jugal Amodwala
AFF
30
29
Flintridge Prep AL Marquette Univ SL
Vishan Chaudhary
NEG
28
29
Immaculate Heart RR Houston Memorial SC
Vikram Kalghatgi
NEG
29
29
Cardinal Gibbons AD Chesterton IQ
Matthew Chen
AFF
28
28
Poly Prep Country Day DB Cypress Bay GB
Maanik Chotalla
AFF
29
28
Cypress Bay IM Loyola BC
Patrick Tolan
NEG
28
29
Los Osos RN Bronx Science WF
Anna Myers
AFF
28
28
McDowell KP Park City CM
Elizabeth Sperti
AFF
28
28
Okoboji TA Oak Hall KZ
Sesh Joe
NEG
28
29
Whitmer MZ St. Andrew's Episcopal OE
Kamil Merchant
NEG
27
27
Green Canyon BW Harker AV
John Scoggin
NEG
27
28
Pine Crest Prep LS Loyola LH
Jyleesa Hampton
NEG
28
29
Houston Memorial DX Lake Highland Prep AG
Conal Thomas-McGinnis
AFF
30
29
Santa Monica RE Strake Jesuit JP
Evan Engel
AFF
30
29
Harrison GC Evanston Twp HE
Niko Battle
AFF
29
29
Whitmer KI Rosemount Sr CP
Cherish Recera
NEG
29
29
Brophy BF North Allegheny ED
Jonas Le Barillec
NEG
28
29
Iowa City West MG Strake Jesuit BE
Maya Sanghavi
NEG
29
29
Scarsdale VG Brophy CT
Robby Gillespie
NEG
29
29
St. Andrew's Episcopal AH Isidore Newman JH
Daniel Lewis
NEG
29
29
Hunter SK Loyola JC
Nelson Okunlola
AFF
28
29
Evanston Twp AM Thomas Jefferson HSST TG
John Compton
NEG
28
30
American Heritage Plantation NR Archbishop Mitty JP
Nirmal Balachundhar
NEG
29
29
Barrington OG Meadows AP
Chetan Hertzig
AFF
28
28
Isidore Newman LB Park City ES
Raymond Cho
NEG
26
27
West Des Moines Valley AA American Heritage Plantation EM
Matthew Chen
NEG
29
29
Harvard-Westlake SK Westlake EE
Chris Castillo
NEG
29
29
Bronx Science AW Scarsdale ZS
Robby Gillespie
NEG
29
29
Portola Bulldogs AS Denver East TH
Lena Mizrahi
AFF
28
29
Edgemont RG Harker AM
Scott Phillips
AFF
29
28
Immaculate Heart LB Cardinal Gibbons ZD
Dominic Henderson
AFF
28
28
New Trier IV Anderson BC
Niko Battle
NEG
29
30