Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 3 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Episcopal School of Dallas ZH Seven Lakes RR
John Scoggin
AFF
29
29
Mountain Brook CG Harvard-Westlake AM
Crawford Leavoy
NEG
29
29
Bronx Science WF Strake Jesuit JGe
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
27
28
Appleton North MU Strake Jesuit AM
Mark Kivimaki
NEG
29
29
Minnetonka NT Oakland Catholic LW
Cherish Recera
AFF
29
28
Crescenta Valley AT American Heritage Plantation NR
Sesh Joe
AFF
29
29
Katy Taylor AP Lake Highland Prep AV
Sesh Joe
NEG
29
29
Kinkaid SM Barrington ANy
Maanik Chotalla
AFF
30
29
Archbishop Mitty JL Green Canyon RI
Jugal Amodwala
AFF
29
28
Munster AM Durham AA
Jason Smith
NEG
27
28
Lexington SG Harvard-Westlake GZ
Nick Smith
AFF
30
29
Westlake EA Cypress Bay IM
Mark Kivimaki
AFF
29
29
Chesterton IQ West Des Moines Valley AA
Bill Prater
NEG
26
28
Fishers EA Oakland Catholic HH
Bushra Shams
NEG
27
28
Westlake FD Moore ES
Bill Prater
AFF
26
26
Evanston Twp CC Immaculate Heart JL
Raymond Zhang
AFF
28
28
Westlake EE Marquette Univ SP
Nelson Okunlola
AFF
29
28
Harrison AZ Archbishop Mitty LK
Jonathan Alston
AFF
29
29
Lake Highland Prep AG Interlake AS
Jason Smith
NEG
29
29
Houston Memorial SC Lake Highland Prep PC
Conal Thomas-McGinnis
AFF
29
29
Scarsdale WC Pine Crest Prep LS
Kamil Merchant
AFF
29
26
Scarsdale ZS Santa Monica RE
Jacob Nails
NEG
29
30
Immaculate Heart FP Flintridge Prep AL
Patrick Tolan
NEG
29
28
American Heritage Plantation PG Isidore Newman LB
Todd Kessler
NEG
28
29
Minnetonka SW NSU SF
Devansh Chauhan
NEG
28
30
Isidore Newman JH Portola Bulldogs AS
Anna Myers
NEG
28
29
Harker AM Harvard-Westlake SK
Madeleine Conrad-Mogin
AFF
30
30
Harker KM Research Triangle OS
Kamil Merchant
AFF
29
29
Chanhassen SA Los Osos RN
Lena Mizrahi
NEG
28
28
Apple Valley MA John F. Kennedy AS
Chetan Hertzig
AFF
28
28
Denver East TH St. Andrew's Episcopal AH
Kaija Snyder
AFF
30
30
Charlotte Latin DA Greenhill AZ
Crawford Leavoy
NEG
28
30
Harker QC Harrison GC
Raul Larsen
NEG
30
29
North Allegheny ED Bergen County Academies MS
Maya Sanghavi
NEG
28
29
Bronx Science JB Hunter NK
Jugal Amodwala
NEG
28
29
Southlake Carroll TR Greenhill KD
John McMillan
AFF
30
29
Strake Jesuit JP Harker AR
Jharick Shields
AFF
29
29
McDowell AG Hunter SK
Jyleesa Hampton
NEG
29
29
Cypress Bay GB Presentation HM
Jayanne Forrest
AFF
29
29
Oak Hall KZ Hill NL
Vishan Chaudhary
AFF
30
29
Meadows AP American Heritage Plantation PB
Kedrick Stumbris
NEG
28
29
Presentation MS Scarsdale VG
Evan Engel
NEG
29
29
Anderson BC West Des Moines Valley KC
John McMillan
NEG
28
30
Immaculate Heart SO Thomas Jefferson HSST AP
Vikram Kalghatgi
NEG
30
27
Bellarmine EG Houston Memorial DX
Niko Battle
AFF
30
28
Newark Science SB Cypress Bay PS
Tom Evnen
AFF
29
29
Cardinal Gibbons ZD McDowell KP
Cherish Recera
NEG
29
29
Brophy SA Presentation NB
Robby Gillespie
NEG
28
28
Immaculate Heart RR NEG BYE
Lake Highland Prep JD Barrington OG
Mark Woodhead
AFF
28
28
West Des Moines Valley CG Cardinal Gibbons AD
Maanik Chotalla
AFF
28
28
Interlake AX Little Rock Central GR
Mark Woodhead
AFF
28
28
Lexington EL Lakeville South LS
Mina Lee
AFF
29
29
Edina MK Newark Science VA
Chetan Hertzig
NEG
28
28
New Trier CS Whitmer KI
Anna Myers
NEG
28
28
Loyola JC Nova VA
Robby Gillespie
AFF
28
28
Marquette Univ SL Harker AT
Tim Alderete
AFF
28
28
Westwood AZ Scarsdale BM
John Scoggin
AFF
29
28
Park City CM Hunter MD
Jacob Nails
AFF
28
28
St. Andrew's Episcopal OE Evanston Twp AM
Claudia Ribera
AFF
29
28
Denver East SB Evanston Twp GK
Kalina Pierga
AFF
28
28
Westlake AL Episcopal School of Dallas FG
James Stuckert
AFF
29
28
Brophy CT Strake Jesuit AMe
Vishan Chaudhary
NEG
29
29
Rosemount Sr CP Neenah MO
Kevin Sherwood
AFF
30
30
Fishers RB McNeil KK
Jayanne Forrest
NEG
29
30
Newark Science TO Immaculate Heart LB
Evan Engel
AFF
28
28
Immaculate Heart ZB Isidore Newman DA
Bennett Eckert
NEG
27
27
Durham JP Harvard-Westlake AG
Cort Sylvester
NEG
28
29
Harrison RA Dulles AS
Maya Xia
AFF
29
28
Westwood SM Fusion KS
Claudia Ribera
AFF
29
28
Harvard-Westlake SM Iowa City West MG
Maya Xia
AFF
29
28
Harvard-Westlake CC Vestavia Hills RC
Vikram Kalghatgi
NEG
30
29
Loyola BC Okoboji TA
Devansh Chauhan
NEG
29
29
Strake Jesuit ZD West Des Moines Valley AJ
Nigel Taylor-Ward
AFF
30
30
Houston Memorial AS William G. Enloe TG
Indu Pandey
NEG
29
29
Scarsdale CC Green Canyon BW
Conal Thomas-McGinnis
AFF
30
29
Miami Beach Sr MD New Trier IV
Jonas Le Barillec
NEG
28
28
Strake Jesuit BE Houston Memorial AQ
Muhammad Khattak
NEG
29
29
McDowell SA Meadows CA
Nirmal Balachundhar
AFF
28
28
Loyola LH Bronx Science AW
Niko Battle
NEG
30
30
Evanston Twp HE Lake Highland Prep JA
Jyleesa Hampton
AFF
29
29
American Heritage Plantation AD Edgemont RG
Indu Pandey
NEG
29
29
Minnetonka PB Brophy BF
John Compton
NEG
27
28
Harker AV Blair AC
Nirmal Balachundhar
NEG
29
29
American Heritage Boca/Delray NT New Trier TS
Lena Mizrahi
AFF
28
28
West Des Moines Valley TK McNeil AR
Dino De La O
NEG
28
29
Park City ES Poly Prep Country Day DB
Raymond Zhang
AFF
29
28
Archbishop Mitty JP Whitmer MZ
Nelson Okunlola
AFF
29
28
Chanhassen GL Charlotte Catholic DE
Chris Randall
NEG
29
29
West Des Moines Valley TH Barrington RS
Kaija Snyder
NEG
26
29
American Heritage Plantation EM Greenhill VG
Adam Keller
NEG
28
28
Thomas Jefferson HSST TG Appleton East SM
Jonas Le Barillec
NEG
28
28