Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 2 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Hunter MD Minnetonka SW
Jyleesa Hampton
NEG
28
29
Evanston Twp GK Edina MK
Jonathan Horowitz
AFF
28
28
Apple Valley MA West Des Moines Valley AJ
Raul Larsen
NEG
29
30
Houston Memorial SC West Des Moines Valley AA
Niko Battle
NEG
29
30
West Des Moines Valley KC Harker AV
Jacob Nails
NEG
29
29
Westlake EE McDowell AG
Jason Smith
AFF
28
28
Harvard-Westlake CC Fishers RB
Cherish Recera
AFF
29
28
Harvard-Westlake SM Westwood AZ
Nick Smith
AFF
29
29
Brophy CT Cypress Bay GB
Nelson Okunlola
AFF
29
28
Lake Highland Prep AG Cypress Bay PS
Stephen Scopa
NEG
29
29
Hunter NK Harvard-Westlake SK
Nick Smith
NEG
29
29
Chesterton IQ Mountain Brook CG
Bushra Shams
AFF
28
27
Scarsdale ZS Fishers EA
Conal Thomas-McGinnis
AFF
30
29
Evanston Twp HE American Heritage Plantation PG
Kamil Merchant
NEG
29
29
Rosemount Sr CP Green Canyon RI
Lisa Weber
NEG
29
29
Miami Beach Sr MD Greenhill VG
Claudia Ribera
NEG
28
29
Dulles AS Isidore Newman JH
Indu Pandey
AFF
29
28
Oakland Catholic LW Lake Highland Prep AV
Kamil Merchant
NEG
26
29
Portola Bulldogs AS Bergen County Academies MS
Chetan Hertzig
NEG
29
29
Fusion KS Lake Highland Prep JD
Jason Smith
AFF
28
28
Hunter SK New Trier TS
John Scoggin
AFF
29
29
Immaculate Heart SO West Des Moines Valley TH
John McMillan
AFF
29
28
Strake Jesuit JP Presentation HM
Mina Lee
AFF
29
28
Harker KM Bronx Science WF
Bennett Eckert
AFF
29
28
Park City CM Presentation MS
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
28
28
American Heritage Plantation AD Isidore Newman DA
Kaija Snyder
AFF
29
29
Denver East TH Houston Memorial AQ
Maya Sanghavi
NEG
28
29
Bronx Science JB Marquette Univ SL
Niko Battle
NEG
28
30
Barrington RS Archbishop Mitty LK
Mina Lee
NEG
28
29
Harker QC New Trier IV
Lena Mizrahi
AFF
29
29
Thomas Jefferson HSST TG Flintridge Prep AL
Devansh Chauhan
NEG
28
28
Evanston Twp CC Scarsdale CC
Becca Traber
NEG
28
29
Brophy SA Iowa City West MG
Evan Engel
NEG
28
28
Okoboji TA Strake Jesuit BE
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
28
29
Anderson BC Poly Prep Country Day DB
Sarah London
AFF
29
28
Park City ES Harvard-Westlake AG
Maanik Chotalla
NEG
29
30
Minnetonka NT Harrison RA
Jonathan Alston
NEG
27
29
Charlotte Latin DA Green Canyon BW
Dominic Henderson
AFF
28
28
Westlake AL Blair AC
Becca Traber
AFF
29
29
Bronx Science AW Strake Jesuit ZD
Jugal Amodwala
NEG
28
28
Interlake AX Lexington EL
Matthew Chen
NEG
28
29
Strake Jesuit AMe Bellarmine EG
Devansh Chauhan
AFF
29
29
Westlake FD Greenhill KD
Cort Sylvester
NEG
28
29
Immaculate Heart RR Meadows AP
Bennett Eckert
NEG
27
27
Loyola JC Evanston Twp AM
Anna Myers
AFF
29
28
Whitmer MZ John F. Kennedy AS
Casey Meyer
AFF
28
28
Immaculate Heart JL Santa Monica RE
Kedrick Stumbris
NEG
28
30
American Heritage Plantation PB Greenhill AZ
Maanik Chotalla
AFF
30
30
Brophy BF Lexington SG
Robby Gillespie
NEG
28
29
Munster AM Harrison AZ
Kalina Pierga
NEG
28
29
Harker AM Neenah MO
Mark Woodhead
AFF
29
29
Westwood SM St. Andrew's Episcopal OE
Mike Bietz
AFF
29
28
New Trier CS Denver East SB
Robbie Steirn
NEG
30
30
Barrington ANy Episcopal School of Dallas ZH
Christopher Vincent
NEG
28
29
Isidore Newman LB Archbishop Mitty JP
Carter Levinson
NEG
28
29
West Des Moines Valley CG Lake Highland Prep JA
Sesh Joe
NEG
28
28
Hill NL Los Osos RN
Chetan Hertzig
AFF
29
28
Harker AR North Allegheny ED
Lena Mizrahi
AFF
29
28
Loyola BC Edgemont RG
Jharick Shields
NEG
29
29
American Heritage Plantation NR Chanhassen SA
Tom Evnen
AFF
29
28
Pine Crest Prep LS Barrington OG
Bushra Shams
NEG
28
29
Little Rock Central GR Moore ES
Cherish Recera
NEG
29
29
Lake Highland Prep PC McNeil AR
Jacob Nails
NEG
28
30
Southlake Carroll TR McDowell SA
Matthew Chen
AFF
29
28
Lakeville South LS St. Andrew's Episcopal AH
Indu Pandey
AFF
29
28
Houston Memorial DX Minnetonka PB
Robby Gillespie
AFF
28
28
Newark Science TO American Heritage Plantation EM
Sesh Joe
NEG
29
30
Seven Lakes RR Immaculate Heart LB
Nirmal Balachundhar
AFF
29
28
Scarsdale WC Strake Jesuit AM
Vikram Kalghatgi
NEG
29
30
Houston Memorial AS NSU SF
Kyle Kopf
AFF
29
29
Vestavia Hills RC Crescenta Valley AT
Maya Sanghavi
NEG
28
29
Charlotte Catholic DE American Heritage Boca/Delray NT
Tim Alderete
AFF
28
28
Harvard-Westlake AM Katy Taylor AP
Nelson Okunlola
NEG
29
29
Harrison GC Oak Hall KZ
Claudia Ribera
NEG
29
29
Kinkaid SM Oakland Catholic HH
Jonas Le Barillec
AFF
29
28
Research Triangle OS Harvard-Westlake GZ
Jyleesa Hampton
NEG
28
29
Scarsdale BM West Des Moines Valley TK
Mark Kivimaki
NEG
28
28
Appleton East SM William G. Enloe TG
Vikram Kalghatgi
NEG
29
30
Nova VA Whitmer KI
Casey Meyer
AFF
28
28
McNeil KK Chanhassen GL
Conal Thomas-McGinnis
NEG
29
30
Scarsdale VG Newark Science SB
Mark Kivimaki
NEG
29
29
Meadows CA Marquette Univ SP
Evan Engel
NEG
27
27
Thomas Jefferson HSST AP Cardinal Gibbons AD
John Compton
AFF
30
29
Immaculate Heart FP Strake Jesuit JGe
Jonas Le Barillec
AFF
29
29
Interlake AS Cardinal Gibbons ZD
John Compton
AFF
29
29
Presentation NB Harker AT
John Scoggin
NEG
28
28
McDowell KP Appleton North MU
Jayanne Forrest
NEG
29
29
Cypress Bay IM Loyola LH
Anna Myers
NEG
25
29
Immaculate Heart ZB Durham JP
Mark Woodhead
NEG
28
29
Archbishop Mitty JL Durham AA
Nirmal Balachundhar
AFF
29
28
Newark Science VA Episcopal School of Dallas FG
Jayanne Forrest
NEG
29
29
Westlake EA