Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
Round 1 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Crescenta Valley AT Loyola JC
Vikram Kalghatgi
AFF
30
30
Evanston Twp AM Harker AM
Evan Engel
NEG
28
28
St. Andrew's Episcopal OE Southlake Carroll TR
Dino De La O
NEG
28
29
Westwood AZ Brophy SA
Bennett Eckert
AFF
29
25
West Des Moines Valley TH Okoboji TA
Nirmal Balachundhar
NEG
28
29
Oak Hall KZ Interlake AX
Nelson Okunlola
AFF
29
29
Edina MK Immaculate Heart JL
Indu Pandey
NEG
28
29
Marquette Univ SP Seven Lakes RR
Nick Smith
NEG
27
29
Greenhill AZ Chesterton IQ
Claudia Ribera
AFF
29
28
American Heritage Plantation PG Brophy CT
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
28
29
Minnetonka PB West Des Moines Valley KC
Todd Kessler
NEG
28
29
Strake Jesuit JGe Harker QC
Anna Myers
AFF
29
29
Cypress Bay GB Pine Crest Prep LS
Christopher Vincent
NEG
28
28
Blair AC Portola Bulldogs AS
Mina Lee
AFF
29
28
Green Canyon RI Houston Memorial AS
Jonas Le Barillec
NEG
28
28
West Des Moines Valley TK Presentation NB
Muhammad Khattak
AFF
28
28
Strake Jesuit BE Munster AM
Vikram Kalghatgi
AFF
29
29
Iowa City West MG Barrington RS
Niko Battle
AFF
30
29
Greenhill KD Kinkaid SM
Claudia Ribera
AFF
29
29
Newark Science SB Hunter MD
Jayanne Forrest
AFF
30
29
Minnetonka SW Evanston Twp CC
Cherish Recera
NEG
29
29
Lake Highland Prep JA Harvard-Westlake SM
Bennett Eckert
NEG
28
29
West Des Moines Valley AA Lakeville South LS
Nick Smith
NEG
28
29
Los Osos RN Isidore Newman LB
Nick Montecalvo
NEG
28
29
New Trier IV Hunter NK
John Scoggin
NEG
28
29
North Allegheny ED Immaculate Heart RR
Jugal Amodwala
AFF
28
28
Lexington EL Immaculate Heart FP
Indu Pandey
AFF
29
29
Chanhassen GL Oakland Catholic LW
Jason Smith
AFF
28
26
Marquette Univ SL American Heritage Plantation PB
Jonathan Horowitz
AFF
30
30
Edgemont RG McDowell KP
Jonathan Horowitz
AFF
29
28
Oakland Catholic HH Bronx Science AW
Jyleesa Hampton
NEG
28
29
Durham JP Rosemount Sr CP
Bushra Shams
AFF
28
28
Santa Monica RE Houston Memorial SC
Sesh Joe
AFF
29
28
John F. Kennedy AS Cypress Bay IM
John Compton
NEG
28
28
Strake Jesuit ZD McNeil KK
Jonas Le Barillec
AFF
29
29
Green Canyon BW Little Rock Central GR
Bushra Shams
AFF
28
27
Harrison AZ Thomas Jefferson HSST AP
Kaija Snyder
AFF
30
28
Lake Highland Prep AV Miami Beach Sr MD
Jayanne Forrest
AFF
29
29
Harker AV Harrison GC
Raymond Zhang
NEG
28
29
Scarsdale CC Harker AR
Varad Agarwala
NEG
29
30
Katy Taylor AP Anderson BC
Vishan Chaudhary
AFF
28
28
Presentation HM Loyola BC
Jacob Nails
NEG
28
29
Lexington SG Evanston Twp GK
Mike Bietz
AFF
29
28
Archbishop Mitty JP American Heritage Plantation AD
Kalina Pierga
NEG
28
29
Houston Memorial AQ Harvard-Westlake CC
Maya Xia
AFF
29
28
American Heritage Plantation EM Hunter SK
Nirmal Balachundhar
AFF
29
29
McDowell AG Lake Highland Prep PC
Maya Sanghavi
AFF
28
28
McDowell SA Vestavia Hills RC
Varad Agarwala
NEG
28
29
Cardinal Gibbons ZD Scarsdale VG
Jacob Nails
NEG
28
28
Fishers EA Strake Jesuit AMe
Dominic Henderson
NEG
28
29
Bergen County Academies MS Charlotte Catholic DE
Devansh Chauhan
NEG
29
30
Barrington OG Westlake AL
Raul Larsen
NEG
29
29
Chanhassen SA Bronx Science JB
Madeleine Conrad-Mogin
NEG
28
28
Immaculate Heart LB Barrington ANy
Raymond Zhang
NEG
28
28
Harvard-Westlake SK Westwood SM
Anna Myers
AFF
29
29
New Trier TS Fusion KS
Chris Randall
AFF
29
28
Durham AA Research Triangle OS
Nelson Okunlola
NEG
28
28
Meadows AP West Des Moines Valley CG
Dino De La O
NEG
28
28
Loyola LH Harvard-Westlake AM
Lena Mizrahi
NEG
29
29
Harker AT Brophy BF
Jason Yang
AFF
29
28
Bronx Science WF Immaculate Heart SO
Robby Gillespie
AFF
28
28
Flintridge Prep AL Westlake FD
Mina Lee
NEG
28
28
McNeil AR Westlake EA
Muhammad Khattak
AFF
29
29
Neenah MO Lake Highland Prep AG
Maya Sanghavi
NEG
28
28
Strake Jesuit AM Apple Valley MA
Maya Xia
AFF
29
28
Bellarmine EG Newark Science TO
Chetan Hertzig
AFF
29
29
Isidore Newman JH Strake Jesuit JP
Rodrigo Paramo
NEG
28
28
Moore ES Scarsdale WC
Conal Thomas-McGinnis
NEG
29
29
Denver East SB Hill NL
Crawford Leavoy
NEG
29
29
Harvard-Westlake AG Houston Memorial DX
Mark Woodhead
AFF
29
28
American Heritage Boca/Delray NT Immaculate Heart ZB
Vishan Chaudhary
AFF
28
28
Poly Prep Country Day DB Whitmer MZ
Conal Thomas-McGinnis
AFF
30
29
Brentwood SR American Heritage Plantation NR AFF FFT NEG BYE
Whitmer KI Scarsdale ZS
Mark Kivimaki
NEG
28
29
Appleton North MU Archbishop Mitty JL
Rodrigo Paramo
AFF
28
28
Greenhill VG Westlake EE
Evan Engel
AFF
29
28
NSU SF Charlotte Latin DA
Kamil Merchant
AFF
28
26
Harvard-Westlake GZ Denver East TH
Tim Alderete
AFF
29
28
Cypress Bay PS Thomas Jefferson HSST TG
James Stuckert
AFF
28
28
St. Andrew's Episcopal AH Park City ES
John Compton
NEG
26
28
Harrison RA Nova VA
Kalina Pierga
AFF
29
28
Episcopal School of Dallas ZH Park City CM
Jason Yang
AFF
29
28
Episcopal School of Dallas FG New Trier CS
Casey Meyer
AFF
28
28
Isidore Newman DA Evanston Twp HE
Chetan Hertzig
NEG
28
29
Cardinal Gibbons AD Harker KM
Lisa Weber
AFF
29
29
Presentation MS Dulles AS
Maanik Chotalla
NEG
29
30
Fishers RB Scarsdale BM
James Stuckert
NEG
28
28
William G. Enloe TG Newark Science VA
Jharick Shields
AFF
29
29
Lake Highland Prep JD Minnetonka NT
Jyleesa Hampton
AFF
29
28
West Des Moines Valley AJ Interlake AS
Matthew Chen
AFF
29
29
Mountain Brook CG Appleton East SM
Cherish Recera
AFF
29
29
Archbishop Mitty LK Meadows CA
Niko Battle
AFF
30
29