CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
29.3 Moncure 28.8 Ruder 29.2 Colquitt 29.1 Moore
UT Dallas HI
Harmon & Iske
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
27.8 Harmon 27.9 Iske 27.7 Okolo 27.6 Weathersby
Arizona State BC
Brisson & Carter
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
15 Brisson 13 Carter 8 Perez-Sandoval 10 Adornato
Texas CM
Coltzer & McKinley
Central Florida FS
Fuller & Smith
29 Coltzer 28.6 McKinley 28.9 Fuller 28.3 Smith
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
Wake Forest AN
Aaron & Nys
28.4 Monteith 28.3 Kuiper 29.1 Aaron 28.6 Nys
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
28.9 Ujaama 29.1 Jean-Baptiste 28.4 Bertagnolli 28.7 Porterfield
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
28.5 Hernandez 28.3 Perry 28.4 Karioki 28.6 Landrum
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
28.7 Burke 28.8 Rosas 28.9 Hoffman 29 Ottinger
Liberty CS
Copeland & Samuel
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
30 Copeland 29.9 Samuel 29.1 Gaskey 29 Myers
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
Fresno State ML
Martinez & Litt
29.7 Asafu-Adjaye 29.9 hemnarine 30 Martinez 29.8 Litt
Texas HL
Hutchinson & Lugo
Kansas AS
Alvarez & Snow
28.5 Hutchinson 28.6 Lugo 28.3 Alvarez 28.4 Snow
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
Puget Sound SU
Segura & Un
29.2 Pokorny 29.1 Ibarra 29.4 Segura 29.3 Un
George Mason LR
Ludwig & Reddy
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
28.8 Ludwig 29 Reddy 28.9 White 28.7 Salgado
Texas SW
Sen & Watts
James Madison HS
Harris & Smith
28.9 Sen 28.8 Watts 29.7 Harris 28.7 Smith
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
28 Darnell 28.2 Zimmerman 28.5 Lott 29 Gandionco
Fresno State LM
Lowe & Mirza
Cornell CD
Chang & Dahms
28.5 Lowe 28.6 Mirza 29.6 Chang 29.7 Dahms
Binghamton YA
Yan & Allan
Emporia State SW
Sims & Warfield
29.4 Yan 29.3 Allan 29 Sims 29.1 Warfield
Florida SS
Scolaro & Spicer
Arizona State BG
Barney & Green
29.1 Scolaro 29.4 Spicer 29.3 Barney 29.2 Green
Cornell KS
Koyn & Shi
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
28.5 Koyn 28.4 Shi 28.6 Baez 28.7 Gilbert
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
Puget Sound FR
Frank & Ritner
28.6 Beutelspacher 28.7 Kaul 28.4 Frank 28.5 Ritner
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
28.4 Lucas-Castillo 27.9 Beaudoin 27.4 Baker-Heans 27.7 Wilson
Cornell LT
Luciani & Tilmes
Oklahoma JS
Juarez & Smith
28.9 Luciani 28.8 Tilmes 29.2 Juarez 29.3 Smith
NewSchool CH
Chung & Hossain
Houston KW
Koort & Williams
27.5 Chung 27.6 Hossain 28.4 Koort 28.1 Williams
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
29.2 Willett 29.4 Mitchell 29.1 Esquivel-Yglesias 29.3 Henry
Liberty HT
Harrington & Thomas
West Virginia BM
Baker & Modestita
29.3 Harrington 29.4 Thomas 29.1 Baker 29.2 Modestita
George Mason DM
Daou & Morris
Kansas State EL
Engle & Leyba
28.2 Daou 28.1 Morris 28.7 Engle 28.8 Leyba
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
29.1 Hanson 29.2 Rogers 29.4 Ferdowsian 29.3 Guthrie
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
28.8 Fitzpatrick 28.6 Thomas 28.7 McFarlane 28.5 Diaz
Cornell GS
Goldberg & Safer
James Madison BR
Bellis & Richardson
29.6 Goldberg 29.5 Safer 29.3 Bellis 29.4 Richardson
Kansas BD
Butler & Delph
Oklahoma PW
Pickens & White
29.5 Butler 29.4 Delph 29.6 Pickens 29.7 White
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
27.6 Lee 27.5 Aquino 27.7 Hernandez 27.8 Witczak
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
28.7 Jeronimo 28.6 Perez 29.7 Lamb 29.8 Talamantes
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
29.5 Vazquez 29.6 Nehme 29.4 Bhatti 29.3 Farris
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
28.5 Perez 28.4 Griffin 28.6 Morales 28.7 Umesh
Binghamton YP
Yan & Pan
NYU CZ
Choi & Zheng
28.8 Yan 29 Pan 28.5 Choi 28.4 Zheng
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
Southern California DK
Dille & Kuffour
29.1 Mendelson 29.7 De Los Santos 29 Dille 28.8 Kuffour
Iowa GL
Gustavson & Liriano
Louisville BY
Benthall & Yeargin
29.7 Gustavson 29.8 Liriano 29.9 Benthall 30 Yeargin
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
Weber State MP
Morales & Phelps
28.9 Abdulla 29 Voltime-Fleurisca 30 Morales 28.8 Phelps
NYU SW
Sherman & Wang
Army CM
Copeland & Minter
28.3 Sherman 28.5 Wang 28.7 Copeland 28.8 Minter
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
Houston GS
Gamble & Sanford
29.2 Hauschildt 29.3 Davis 29.1 Gamble 28.8 Sanford
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
28.6 Watson 28.4 Mccarty 28.3 Chathurvedula 28.5 DeWet
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
NYU ZH
Zheng & Hussain
28.9 Factory 28.8 Hernandez 28.6 Zheng 28.5 Hussain
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
Cornell KM
Krishnan & Ma
27 Jenkins 26.5 Avalos 28.6 Krishnan 28.5 Ma
Army AH
Afuso & Hall
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
28.3 Afuso 28.2 Hall 28.4 Armstrong 28.5 Pedersen
NYU MH
Mason & Hanoka
Southwestern BN
Berry & Navarro
28.5 Mason 28.2 Hanoka 27.7 Berry 27.6 Navarro
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
Wake Forest BM
Bathily & Menon
29.2 Wyche 29.1 Quiroz 29.4 Bathily 29.6 Menon
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
29.2 Gardner 29 Szafraniec 29.3 Benavides 29.1 Cortez-Perez
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
28.6 Fuller 28.5 Baltazar 28.3 Malafa 28.4 Pitts
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
29.8 Green 29.7 Ambrose 28 Folk 28.9 Jones
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
Florida CK
Callaghan & Karcher
28 Kapur 28.1 Willoughby 27.5 Callaghan 27.4 Karcher
Binghamton BM
Bateman & Moore
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
28.4 Bateman 28.5 Moore 28 Curry 28.1 Schartz