CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
Cornell GS
Goldberg & Safer
28.9 Ferdowsian 28.8 Guthrie 28.6 Goldberg 28.7 Safer
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
28.6 Chathurvedula 28.8 DeWet 28.7 Green 28.5 Ambrose
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
28.7 Lamb 28.5 Talamantes 29.5 Asafu-Adjaye 29.7 hemnarine
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
28.3 Curry 28.4 Schartz 28.5 Hanson 28.6 Rogers
Army CM
Copeland & Minter
Texas CM
Coltzer & McKinley
28.5 Copeland 29 Minter 28.7 Coltzer 28.8 McKinley
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
29.3 Esquivel-Yglesias 29 Henry 29.4 Watson 28.9 Mccarty
Central Florida FS
Fuller & Smith
George Mason DM
Daou & Morris
28.3 Fuller 28.1 Smith 28.7 Daou 28.2 Morris
Oklahoma JS
Juarez & Smith
Liberty HT
Harrington & Thomas
29 Juarez 29.2 Smith 29.3 Harrington 29.7 Thomas
Cornell CD
Chang & Dahms
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
29 Chang 29.2 Dahms 29.5 Wyche 29.3 Quiroz
Fresno State ML
Martinez & Litt
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
28.7 Martinez 28.4 Litt 28.6 Factory 28.3 Hernandez
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
27.8 Hernandez 27.7 Witczak 28 Jenkins 27.9 Avalos
West Virginia BM
Baker & Modestita
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
29.2 Baker 29.4 Modestita 28.9 Fitzpatrick 28.7 Thomas
Southwestern BN
Berry & Navarro
Army AH
Afuso & Hall
28.5 Berry 28.4 Navarro 28.2 Afuso 28.3 Hall
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
28.5 White 28.6 Salgado 28.3 Gardner 28 Szafraniec
Houston GS
Gamble & Sanford
Binghamton YP
Yan & Pan
29.2 Gamble 28.7 Sanford 28.6 Yan 28.8 Pan
Weber State MP
Morales & Phelps
Florida SS
Scolaro & Spicer
30 Morales 28 Phelps 29.5 Scolaro 29 Spicer
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
28.7 Baez 28.8 Gilbert 28.9 Mendelson 29 De Los Santos
Cornell KM
Krishnan & Ma
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
28.1 Krishnan 29.5 Ma 29 Jeronimo 28 Perez
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
28.7 Folk 28.8 Jones 28.6 Vazquez 28.5 Nehme
Oklahoma PW
Pickens & White
Binghamton YA
Yan & Allan
29.4 Pickens 29.3 White 29.2 Yan 29.1 Allan
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
28.4 Malafa 28.5 Pitts 28.8 Abdulla 28.7 Voltime-Fleurisca
James Madison BR
Bellis & Richardson
Liberty CS
Copeland & Samuel
28.7 Bellis 29.1 Richardson 29 Copeland 28.8 Samuel
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
Arizona State BC
Brisson & Carter
28.6 Okolo 28.8 Weathersby 28.7 Brisson 28.5 Carter
Southern California DK
Dille & Kuffour
Iowa GL
Gustavson & Liriano
28.9 Dille 29 Kuffour 29.4 Gustavson 29.2 Liriano
Emporia State SW
Sims & Warfield
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
29.1 Sims 29.2 Warfield 28.6 Hauschildt 28.7 Davis
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
NYU SW
Sherman & Wang
28.7 Benavides 28.8 Cortez-Perez 28.5 Sherman 28.6 Wang
Kansas AS
Alvarez & Snow
Binghamton BM
Bateman & Moore
28.2 Alvarez 28.1 Snow 28.3 Bateman 28.4 Moore
James Madison HS
Harris & Smith
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
30 Harris 28.6 Smith 28.3 Moncure 28.2 Ruder
NYU CZ
Choi & Zheng
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
28.9 Choi 28.2 Zheng 27.1 Perez 27 Griffin
NYU ZH
Zheng & Hussain
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
28.3 Zheng 28.1 Hussain 28.5 Fuller 27.7 Baltazar
Arizona State BG
Barney & Green
Texas HL
Hutchinson & Lugo
29.5 Barney 30 Green 29.3 Hutchinson 29.8 Lugo
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
Texas SW
Sen & Watts
28.7 Armstrong 28.8 Pedersen 28.9 Sen 29 Watts
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
George Mason LR
Ludwig & Reddy
29.1 Colquitt 29.2 Moore 28.5 Ludwig 28.4 Reddy
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
Fresno State LM
Lowe & Mirza
28.2 Perez-Sandoval 28 Adornato 28.1 Lowe 28.3 Mirza
Kansas State EL
Engle & Leyba
UT Dallas HI
Harmon & Iske
28.9 Engle 29.7 Leyba 28.6 Harmon 28.8 Iske
Puget Sound SU
Segura & Un
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
28.8 Segura 28.6 Un 28.5 Darnell 28.7 Zimmerman
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
28 Lott 27.5 Gandionco 27.6 Lucas-Castillo 27.4 Beaudoin
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
Cornell KS
Koyn & Shi
28.9 Baker-Heans 27.9 Wilson 28 Koyn 28.5 Shi
Wake Forest AN
Aaron & Nys
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
29.7 Aaron 29.2 Nys 28.5 Beutelspacher 28.4 Kaul
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
27.5 Bhatti 27.6 Farris 27.8 Burke 27.9 Rosas
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
28.8 Hoffman 28.7 Ottinger 28.5 Monteith 28.9 Kuiper
Puget Sound FR
Frank & Ritner
NYU MH
Mason & Hanoka
28.6 Frank 28.5 Ritner 28.4 Mason 28.1 Hanoka
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
28.9 McFarlane 28.8 Diaz 28.7 Ujaama 28.6 Jean-Baptiste
Houston KW
Koort & Williams
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
28.5 Koort 28.4 Williams 28.6 Hernandez 28.3 Perry
Wake Forest BM
Bathily & Menon
Kansas BD
Butler & Delph
29.4 Bathily 29.3 Menon 29.5 Butler 29.6 Delph
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
28.2 Gaskey 28.4 Myers 28 Kapur 28.3 Willoughby
Florida CK
Callaghan & Karcher
NewSchool CH
Chung & Hossain
28.7 Callaghan 28.8 Karcher 28.5 Chung 28.6 Hossain
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
27.9 Bertagnolli 27.8 Porterfield 27.6 Lee 27.7 Aquino
Louisville BY
Benthall & Yeargin
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
28.7 Benthall 29.2 Yeargin 28.9 Willett 28.8 Mitchell
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
29.9 Morales 30 Umesh 29.8 Pokorny 29.7 Ibarra
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
Cornell LT
Luciani & Tilmes
29 Karioki 29.1 Landrum 29.3 Luciani 29.4 Tilmes