CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
29.2 Green 29.5 Ambrose 29.3 Fuller 28.9 Baltazar
James Madison HS
Harris & Smith
George Mason DM
Daou & Morris
28.3 Harris 28.1 Smith 28.2 Daou 28 Morris
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
28.6 Karioki 28.8 Landrum 29.1 Willett 29 Mitchell
Emporia State SW
Sims & Warfield
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
29.1 Sims 29.4 Warfield 29.3 Asafu-Adjaye 29 hemnarine
Fresno State LM
Lowe & Mirza
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
28.5 Lowe 28.4 Mirza 27.8 Morales 27.9 Umesh
Binghamton YA
Yan & Allan
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
29 Yan 28.9 Allan 28.8 Hauschildt 28.7 Davis
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
27.7 Darnell 27.6 Zimmerman 28.2 Gardner 28.1 Szafraniec
Texas HL
Hutchinson & Lugo
Houston GS
Gamble & Sanford
28.7 Hutchinson 28.8 Lugo 27 Gamble 28.5 Sanford
Texas SW
Sen & Watts
Arizona State BG
Barney & Green
29 Sen 29.1 Watts 28.7 Barney 28.8 Green
Kansas State EL
Engle & Leyba
NYU ZH
Zheng & Hussain
28.7 Engle 28.9 Leyba 28.8 Zheng 28.6 Hussain
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
28.2 Lucas-Castillo 28.3 Beaudoin 29 Factory 28.8 Hernandez
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
James Madison BR
Bellis & Richardson
28.3 Lott 28.2 Gandionco 28.6 Bellis 28.5 Richardson
Cornell KS
Koyn & Shi
UT Dallas HI
Harmon & Iske
28.4 Koyn 28.5 Shi 28.6 Harmon 28.7 Iske
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
West Virginia BM
Baker & Modestita
29.5 Colquitt 29.6 Moore 29.7 Baker 30 Modestita
Puget Sound SU
Segura & Un
NewSchool CH
Chung & Hossain
28.2 Segura 28.3 Un 28.4 Chung 28.5 Hossain
Southwestern BN
Berry & Navarro
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
28.5 Berry 28.6 Navarro 28.4 Lee 28.1 Aquino
Florida SS
Scolaro & Spicer
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
28.4 Scolaro 28.3 Spicer 28.1 Folk 28.2 Jones
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
28.4 Monteith 28.5 Kuiper 28.7 Fitzpatrick 28.6 Thomas
Wake Forest AN
Aaron & Nys
Liberty HT
Harrington & Thomas
29.1 Aaron 29 Nys 29.3 Harrington 29.2 Thomas
Texas CM
Coltzer & McKinley
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
29.2 Coltzer 29 McKinley 29.1 Hoffmann 29.3 Ottinger
Arizona State BC
Brisson & Carter
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
28.6 Brisson 28.3 Carter 27.9 Jenkins 27.8 Avalos
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
Florida CK
Callaghan & Karcher
29.6 Gaskey 29.3 Myers 29.8 Callaghan 29.2 Karcher
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
28.5 White 28.6 Salgado 29 Lamb 28.9 Talamantes
Liberty CS
Copeland & Samuel
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
28.5 Copeland 28.9 Samuel 28.2 Vazquez 28.3 Nehme
Puget Sound FR
Frank & Ritner
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
28.5 Frank 28.4 Ritner 28.3 Abdulla 28.2 Voltime-Fleurisca
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
Army AH
Afuso & Hall
28.5 Hernandez 28.3 Perry 28.2 Afuso 28.1 Hall
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
28.5 Ujaama 28.7 Jean-Baptiste 28.6 Esquivel-Yglesias 28.8 Henry
Kansas BD
Butler & Delph
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
29.5 Butler 29.4 Delph 28.5 Benavides 28.4 Cortez-Perez
Louisville BY
Benthall & Yeargin
Oklahoma PW
Pickens & White
28.9 Benthall 29 Yeargin 29.3 Pickens 29.2 White
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
Iowa GL
Gustavson & Liriano
29.6 Ferdowsian 29.9 Guthrie 29.8 Gustavson 29.7 Liriano
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
George Mason LR
Ludwig & Reddy
28.7 Chathurvedula 29 DeWet 29.1 Ludwig 29.2 Reddy
Cornell LT
Luciani & Tilmes
Binghamton BM
Bateman & Moore
28.9 Luciani 28.8 Tilmes 28.4 Bateman 28.1 Moore
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
28.7 Hernandez 28.4 Witczak 28.2 Bhatti 28 Farris
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
29.2 McFarlane 29 Diaz 29.4 Wyche 29.3 Quiroz
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
28.6 Curry 28.9 Schartz 28.3 Armstrong 28.4 Pedersen
Army CM
Copeland & Minter
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
28.2 Copeland 28.7 Minter 28.9 Beutelspacher 28.8 Kaul
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
Southern California DK
Dille & Kuffour
28.3 Hanson 28 Rogers 29 Dille 29.8 Kuffour
Oklahoma JS
Juarez & Smith
Binghamton YP
Yan & Pan
29.5 Juarez 29.7 Smith 28.9 Yan 29 Pan
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
NYU MH
Mason & Hanoka
28.9 Watson 28.8 Mccarty 28.6 Mason 28.4 Hanoka
Central Florida FS
Fuller & Smith
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
29 Fuller 27.8 Smith 27 Kapur 28 Willoughby
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
28 Malafa 27.8 Pitts 28.1 Okolo 28.6 Weathersby
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
Cornell KM
Krishnan & Ma
29 Mendelson 28.8 De Los Santos 28.7 Krishnan 28.5 Ma
Weber State MP
Morales & Phelps
Cornell CD
Chang & Dahms
29.3 Morales 29.2 Phelps 29.4 Chang 29.5 Dahms
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
28.7 Jeronimo 28.3 Perez 28.6 Burke 28.4 Rosas
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
29.5 Baker-Heans 29.6 Wilson 25.1 Perez 25 Griffin
NYU SW
Sherman & Wang
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
28.8 Sherman 29 Wang 28.7 Baez 29.1 Gilbert
Fresno State ML
Martinez & Litt
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
28.7 Martinez 28.6 Litt 28.4 Perez-Sandoval 28.5 Adornato
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
Wake Forest BM
Bathily & Menon
29.3 Moncure 28.6 Ruder 29 Bathily 29.1 Menon
Houston KW
Koort & Williams
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
28.8 Koort 28.7 Williams 29.3 Bertagnolli 28.5 Porterfield
Kansas AS
Alvarez & Snow
Cornell GS
Goldberg & Safer
29.1 Alvarez 29.2 Snow 29.5 Goldberg 29.3 Safer