CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
Liberty CS
Copeland & Samuel
29.3 Benavides 29.4 Cortez-Perez 29.1 Copeland 29.2 Samuel
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
29 Lamb 29.1 Talamantes 28.9 Green 28.8 Ambrose
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
Puget Sound FR
Frank & Ritner
30 Asafu-Adjaye 29.9 hemnarine 28.8 Frank 28.7 Ritner
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
28.8 Vazquez 28.5 Nehme 28.7 Lott 28.6 Gandionco
UT Dallas HI
Harmon & Iske
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
28.3 Harmon 28.4 Iske 28.9 McFarlane 29 Diaz
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
27 Morales 27.3 Umesh 27.8 Malafa 27.7 Pitts
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
28.7 Abdulla 28.6 Voltime-Fleurisca 28.9 Watson 28.8 Mccarty
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
Puget Sound SU
Segura & Un
28.5 Perez-Sandoval 28.4 Adornato 28.1 Segura 28.2 Un
Army AH
Afuso & Hall
James Madison HS
Harris & Smith
28.4 Afuso 28.5 Hall 28.7 Harris 28.6 Smith
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
Wake Forest AN
Aaron & Nys
28.7 Hoffman 28.6 Ottinger 29.1 Aaron 29 Nys
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
Fresno State LM
Lowe & Mirza
28.5 Jurlina 27.8 Baltazar 28.2 Lowe 28.1 Mirza
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
28.9 Beutelspacher 29.2 Kaul 29.4 Ferdowsian 29.3 Guthrie
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
28.7 Bertagnolli 28.6 Porterfield 27.6 Darnell 27.7 Zimmerman
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
Houston KW
Koort & Williams
28 Folk 28.3 Jones 28.1 Koort 28.2 Williams
Cornell CD
Chang & Dahms
Kansas State EL
Engle & Leyba
29.1 Chang 29.2 Dahms 29 Engle 28.9 Leyba
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
28.9 Esquivel-Yglesias 28.8 Henry 29 Monteith 29.1 Kuiper
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
Florida SS
Scolaro & Spicer
28.2 Lee 28 Aquino 28.3 Scolaro 28.4 Spicer
Arizona State BG
Barney & Green
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
28.9 Barney 29 Green 29.2 White 29.1 Salgado
Houston GS
Gamble & Sanford
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
28.5 Gamble 28.3 Sanford 27.7 Lucas-Castillo 27.8 Beaudoin
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
29.1 Fitzpatrick 29 Thomas 28.7 Curry 28.8 Schartz
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
Arizona State BC
Brisson & Carter
28.6 Pokorny 28.7 Ibarra 28.9 Brisson 28.8 Carter
NYU ZH
Zheng & Hussain
Southwestern BN
Berry & Navarro
28.4 Zheng 28.3 Hussain 28.2 Berry 28 Navarro
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
NYU CZ
Choi & Zheng
29.1 Wyche 29 Quiroz Choi Zheng
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
28.9 Burke 29.2 Rosas 28.6 Baker-Heans 28.7 Wilson
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
Texas CM
Coltzer & McKinley
28.8 Gardner 28.7 Szafraniec 28.3 Coltzer 28.4 McKinley
Florida CK
Callaghan & Karcher
Kansas AS
Alvarez & Snow
28.5 Callaghan 28.7 Karcher 29 Alvarez 29.1 Snow
West Virginia BM
Baker & Modestita
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
29.3 Baker 29.5 Modestita 28.8 Mendelson 29 De Los Santos
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
NYU SW
Sherman & Wang
28.4 Okolo 28.5 Weathersby 28.8 Sherman 28.7 Wang
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
Fresno State ML
Martinez & Litt
28.8 Armstrong 28.6 Pedersen 28.5 Martinez 28.3 Litt
NYU MH
Mason & Hanoka
Central Florida FS
Fuller & Smith
29.5 Mason 28.4 Hanoka 29 Fuller 28.3 Smith
George Mason DM
Daou & Morris
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
28.4 Daou 28.5 Morris 29 Colquitt 28.8 Moore
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
Texas HL
Hutchinson & Lugo
27.9 Jenkins 28.2 Avalos 28.5 Hutchinson 28.6 Lugo
George Mason LR
Ludwig & Reddy
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
28.3 Ludwig 28.4 Reddy 28.5 Karioki 28.2 Landrum
Cornell GS
Goldberg & Safer
Kansas BD
Butler & Delph
28.6 Goldberg 28.5 Safer 29.3 Butler 29.6 Delph
Iowa GL
Gustavson & Liriano
Binghamton YA
Yan & Allan
28.8 Gustavson 29.2 Liriano 29.1 Yan 29.4 Allan
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
28 Perez 27.6 Griffin 28.6 Gaskey 28.8 Myers
Binghamton YP
Yan & Pan
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
29.1 Yan 28.9 Pan 28.8 Jeronimo 28.3 Perez
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
28.3 Baez 28.2 Gilbert 28.4 Hanson 28.5 Rogers
Wake Forest BM
Bathily & Menon
Louisville BY
Benthall & Yeargin
27 Bathily 28 Menon 29 Benthall 29.2 Yeargin
Southern California DK
Dille & Kuffour
Cornell LT
Luciani & Tilmes
28.8 Dille 29.1 Kuffour 28.9 Luciani 29 Tilmes
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
28.2 Factory 28.1 Hernandez 28.4 Ujaama 28.5 Jean-Baptiste
NewSchool CH
Chung & Hossain
Cornell KS
Koyn & Shi
28.2 Chung 28.1 Hossain 28.3 Koyn 28.4 Shi
Oklahoma PW
Pickens & White
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
29.5 Pickens 29.6 White 29.1 Moncure 28.6 Ruder
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
28.9 Kapur 29 Willoughby 28.8 Hernandez 28.7 Perry
Binghamton BM
Bateman & Moore
Emporia State SW
Sims & Warfield
28.1 Bateman 28.2 Moore 28.8 Sims 29 Warfield
Liberty HT
Harrington & Thomas
Weber State MP
Morales & Phelps
29.2 Harrington 29.5 Thomas 30 Morales 29 Phelps
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
Oklahoma JS
Juarez & Smith
28.1 Hauschildt 28.2 Davis 28.3 Juarez 29 Smith
Cornell KM
Krishnan & Ma
Texas SW
Sen & Watts
28.5 Krishnan 28.6 Ma 28.3 Sen 28.4 Watts
James Madison BR
Bellis & Richardson
Army CM
Copeland & Minter
Bellis 28.1 Richardson 28.6 Copeland 29 Minter
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
28.8 Willett 28.9 Mitchell 28.7 Chathurvedula 28.5 DeWet