CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Binghamton YA
Yan & Allan
George Mason LR
Ludwig & Reddy
29 Yan 28.9 Allan 28.6 Ludwig 28.5 Reddy
Texas HL
Hutchinson & Lugo
Puget Sound SU
Segura & Un
29.3 Hutchinson 29.4 Lugo 29.2 Segura 29.1 Un
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
NYU MH
Mason & Hanoka
30 Mendelson 29.9 De Los Santos 29.5 Mason 29 Hanoka
Cornell LT
Luciani & Tilmes
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
28.8 Luciani 28.7 Tilmes 28.6 Green 28.5 Ambrose
NYU SW
Sherman & Wang
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
29.4 Sherman 29.6 Wang 29 Darnell 28.7 Zimmerman
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
Florida SS
Scolaro & Spicer
27.6 Perez 27.5 Griffin 28.8 Scolaro 28.9 Spicer
George Mason DM
Daou & Morris
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
29 Daou 29.1 Morris 28.7 Jenkins 28.4 Avalos
Fresno State ML
Martinez & Litt
Binghamton BM
Bateman & Moore
29 Martinez 28.5 Litt 28.6 Bateman 28.8 Moore
Cornell KS
Koyn & Shi
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
28.5 Koyn 28.3 Shi 28.6 Okolo 28.4 Weathersby
Iowa GL
Gustavson & Liriano
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
29.3 Gustavson 29.4 Liriano 29.2 Willett 29.1 Mitchell
Kansas State EL
Engle & Leyba
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
28.6 Engle 28.7 Leyba 28 Vazquez 28.1 Nehme
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
29 Asafu-Adjaye 28.9 hemnarine 28.3 Armstrong 28.2 Pedersen
Southwestern BN
Berry & Navarro
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
28.1 Berry 28.3 Navarro 28.8 Wyche 29.2 Quiroz
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
28.9 Lamb 29 Talamantes 28.6 Folk 28.7 Jones
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
28.7 McFarlane 28.6 Diaz 28.9 Moncure 27.5 Ruder
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
NYU ZH
Zheng & Hussain
29 Gardner 28.9 Szafraniec 28.8 Zheng 28.6 Hussain
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
NYU CZ
Choi & Zheng
28 Perez-Sandoval 27.8 Adornato 28.3 Choi 29 Zheng
Arizona State BC
Brisson & Carter
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
28.3 Brisson 28.1 Carter 28.2 Benavides 28.4 Cortez-Perez
Oklahoma PW
Pickens & White
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
29.7 Pickens 29.5 White 28.9 Baez 29 Gilbert
Texas SW
Sen & Watts
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
28.4 Sen 28.3 Watts 28.6 Fitzpatrick 28.5 Thomas
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
29 Ferdowsian 29.2 Guthrie 28.9 Jeronimo 28.2 Perez
Fresno State LM
Lowe & Mirza
Southern California DK
Dille & Kuffour
28.8 Lowe 28.9 Mirza 29 Dille 29.5 Kuffour
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
Army AH
Afuso & Hall
28.5 Factory 28.6 Hernandez 28.4 Afuso 28.3 Hall
Binghamton YP
Yan & Pan
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
28.8 Yan 28.7 Pan 28.5 Gaskey 28.6 Myers
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
Cornell KM
Krishnan & Ma
28.4 Fuller 28 Baltazar 29 Krishnan 28.9 Ma
Liberty HT
Harrington & Thomas
Kansas AS
Alvarez & Snow
29.9 Harrington 30 Thomas 28.9 Alvarez 28.7 Snow
UT Dallas HI
Harmon & Iske
Oklahoma JS
Juarez & Smith
28.7 Harmon 28.6 Iske 28.9 Juarez 29 Smith
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
29 Abdulla 29.1 Voltime-Fleurisca 28.7 Pokorny 28.6 Ibarra
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
28.6 Watson 28.5 Mccarty 28.8 Hanson 29 Rogers
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
Puget Sound FR
Frank & Ritner
27.5 Morales 27.6 Umesh 28.8 Frank 28.9 Ritner
West Virginia BM
Baker & Modestita
Emporia State SW
Sims & Warfield
29.5 Baker 29.4 Modestita 28.7 Sims 29.8 Warfield
Kansas BD
Butler & Delph
Louisville BY
Benthall & Yeargin
29.5 Butler 29.4 Delph 29.3 Benthall 29.6 Yeargin
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
Texas CM
Coltzer & McKinley
28.2 Burke 28.5 Rosas 28.4 Coltzer 28.6 McKinley
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
Cornell GS
Goldberg & Safer
28.8 Bertagnolli 28.9 Porterfield 29.1 Goldberg 29.2 Safer
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
28 Baker-Heans 27.9 Wilson 27.8 Hernandez 27.6 Witczak
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
NewSchool CH
Chung & Hossain
29.1 Hoffmann 29 Ottinger 28 Chung 28.1 Hossain
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
Florida CK
Callaghan & Karcher
28.5 Lee 27.8 Aquino 28.3 Callaghan 28.1 Karcher
Houston GS
Gamble & Sanford
Liberty CS
Copeland & Samuel
29 Gamble 28.9 Sanford 29.3 Copeland 29.7 Samuel
Arizona State BG
Barney & Green
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
28.5 Barney 28.7 Green 28.6 Hernandez 27.8 Perry
James Madison BR
Bellis & Richardson
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
29.1 Bellis 28.6 Richardson 28.4 Kapur 28.2 Willoughby
CSU - Northridge AZ
Alomar & Zimmerman
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
28.7 Alomar 28.6 Zimmerman 28.8 Monteith 28.9 Kuiper
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
28.8 Esquivel-Yglesias 28.7 Henry 29 Beutelspacher 28.9 Kaul
Army CM
Copeland & Minter
James Madison HS
Harris & Smith
29.7 Copeland 29.8 Minter 30 Harris 29.6 Smith
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
29 Ujaama 29.1 Jean-Baptiste 28 Bhatti 28.1 Farris
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
28.9 Lott 28.8 Gandionco 29.2 Chathurvedula 29.1 DeWet
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
Central Florida FS
Fuller & Smith
29 Hauschildt 29.1 Davis 28.8 Fuller 28.4 Smith
Houston KW
Koort & Williams
Weber State MP
Morales & Phelps
28.7 Koort 28.6 Williams 29.4 Morales 28.9 Phelps
Cornell CD
Chang & Dahms
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
28.4 Chang 28.6 Dahms 28.2 Malafa 28.3 Pitts
Wake Forest BM
Bathily & Menon
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
28.6 Bathily 28.7 Menon 28.9 Colquitt 28.8 Moore
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
Wake Forest AN
Aaron & Nys
28.5 White 28.6 Salgado 28.7 Aaron 28.8 Nys