CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
NYU ZH
Zheng & Hussain
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
28 Zheng 28.1 Hussain 28.8 Lott 28.4 Gandionco
Florida CK
Callaghan & Karcher
NYU MH
Mason & Hanoka
28.6 Callaghan 28.7 Karcher 28.5 Mason 28.1 Hanoka
Army CM
Copeland & Minter
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
28.5 Copeland 28.9 Minter 28.8 White 28.6 Salgado
James Madison HS
Harris & Smith
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
28.2 Harris 28.3 Smith 28.9 Curry 28.8 Schartz
Puget Sound SU
Segura & Un
George Mason LR
Ludwig & Reddy
28 Segura 28.1 Un 28.6 Ludwig 28.5 Reddy
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
27.9 Vazquez 27.6 Nehme 28.7 Bertagnolli 28.5 Porterfield
George Mason DM
Daou & Morris
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
28.7 Daou 28.6 Morris 28.4 Lamb 28.5 Talamantes
NewSchool CH
Chung & Hossain
Southwestern BN
Berry & Navarro
28.3 Chung 28.5 Hossain 28.2 Berry 28 Navarro
NYU SW
Sherman & Wang
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
28.8 Sherman 28.9 Wang 28.7 Green 28.6 Ambrose
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
NYU CZ
Choi & Zheng
28.8 Armstrong 28.7 Pedersen 28.2 Choi 28.1 Zheng
UT Dallas HI
Harmon & Iske
Florida SS
Scolaro & Spicer
28.7 Harmon 28.6 Iske 28.3 Scolaro 28.4 Spicer
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
CSU - Northridge AZ
Alomar & Zimmerman
28.6 Factory 28.5 Hernandez 28.3 Alomar 28.4 Zimmerman
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
28.3 Malafa 28.2 Pitts 29.2 McFarlane 29 Diaz
Kansas State EL
Engle & Leyba
Binghamton YA
Yan & Allan
28.7 Engle 28.8 Leyba 28.9 Yan 29.2 Allan
CSU - Northridge PA
Perez-Sandoval & Adornato
Central Florida FS
Fuller & Smith
27.6 Perez-Sandoval 27.5 Adornato 28.6 Fuller 28.5 Smith
Kansas AS
Alvarez & Snow
Houston KW
Koort & Williams
28.5 Alvarez 28.6 Snow 28.4 Koort 28.3 Williams
Arizona State BG
Barney & Green
Fresno State LM
Lowe & Mirza
27.5 Barney 27.6 Green 27.8 Lowe 27.4 Mirza
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
28.4 Karioki 28.6 Landrum 28.5 Ujaama 28.3 Jean-Baptiste
Fresno State ML
Martinez & Litt
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
29.5 Martinez 29 Litt 28.2 Gaskey 28.3 Myers
Army AH
Afuso & Hall
Texas HL
Hutchinson & Lugo
28.3 Afuso 28.4 Hall 28.5 Hutchinson 28.6 Lugo
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
28.5 Beutelspacher 28.8 Kaul 27.9 Jenkins 27.5 Avalos
Cornell GS
Goldberg & Safer
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
28.7 Goldberg 29 Safer 28.5 Baker-Heans 28.6 Wilson
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
28 Darnell 28.1 Zimmerman 27.8 Lucas-Castillo 27.9 Beaudoin
Cornell KM
Krishnan & Ma
Arizona State BC
Brisson & Carter
28.7 Krishnan 28.6 Ma 28.1 Brisson 28 Carter
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
29.1 Bhatti 29.2 Farris 29.5 Mendelson 29.6 De Los Santos
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
27.7 Hernandez 27.8 Witczak 28.5 Baez 28.6 Gilbert
Cornell LT
Luciani & Tilmes
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
29 Luciani 28.8 Tilmes 29.1 Hauschildt 28.9 Davis
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
Louisville BY
Benthall & Yeargin
28.7 Hernandez 28.8 Perry 29 Benthall 29.1 Yeargin
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
Oklahoma JS
Juarez & Smith
28.5 Folk 28.6 Jones 29.4 Juarez 29.3 Smith
Texas CM
Coltzer & McKinley
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
28.8 Coltzer 28.7 McKinley 28.3 Fuller 28.1 Baltazar
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
29.4 Wyche 28.8 Quiroz 29 Esquivel-Yglesias 29.5 Henry
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
28.5 Ferdowsian 28.6 Guthrie 28.8 Colquitt 28.7 Moore
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
Weber State MP
Morales & Phelps
29 Fitzpatrick 29.3 Thomas 28.5 Morales 28.4 Phelps
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
Binghamton BM
Bateman & Moore
29.5 Asafu-Adjaye 29.4 hemnarine 28.5 Bateman 28.4 Moore
Southern California DK
Dille & Kuffour
Liberty CS
Copeland & Samuel
29 Dille 29.1 Kuffour 28.8 Copeland 28.9 Samuel
Oklahoma PW
Pickens & White
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
29 Pickens 29.1 White 28.7 Chathurvedula 28.6 DeWet
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
Emporia State SW
Sims & Warfield
28 Perez 27.9 Griffin 29 Sims 29.1 Warfield
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
28.5 Lee 28.4 Aquino 29.2 Kapur 29.8 Willoughby
James Madison BR
Bellis & Richardson
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
29.1 Bellis 28.8 Richardson 29.3 Moncure 28.6 Ruder
West Virginia BM
Baker & Modestita
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
29.8 Baker 30 Modestita 28.3 Gardner 28 Szafraniec
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
28.4 Burke 28.8 Rosas 29.2 Monteith 29.3 Kuiper
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
28.2 Morales 28.3 Umesh 28.7 Watson 28.8 Mccarty
Kansas BD
Butler & Delph
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
29.1 Butler 29 Delph 28.6 Okolo 28.5 Weathersby
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
29 Jeronimo 28.9 Perez 28.8 Abdulla 28.7 Voltime-Fleurisca
Cornell CD
Chang & Dahms
Liberty HT
Harrington & Thomas
27.9 Chang 27.8 Dahms 30 Harrington 29.9 Thomas
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
28.6 Benavides 28.7 Cortez-Perez 28.8 Hanson 28.9 Rogers
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
Wake Forest AN
Aaron & Nys
16 Pokorny 15 Ibarra 30 Aaron 29 Nys
Binghamton YP
Yan & Pan
Iowa GL
Gustavson & Liriano
29.1 Yan 29.2 Pan 29.3 Gustavson 29.4 Liriano
Houston GS
Gamble & Sanford
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
26.6 Gamble 26.5 Sanford 29.3 Willett 29.4 Mitchell
Wake Forest BM
Bathily & Menon
Cornell KS
Koyn & Shi
30 Bathily 29.9 Menon 28.8 Koyn 28.7 Shi
Texas SW
Sen & Watts
Puget Sound FR
Frank & Ritner
28.4 Sen 28.6 Watts 28 Frank 28.2 Ritner