CEDA Nationals Long Beach

2019 — Long Beach, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
St Mary's GS
Gardner & Szafraniec
Florida CK
Callaghan & Karcher
29.3 Gardner 29.4 Szafraniec 29.2 Callaghan 29.1 Karcher
Missouri - Kansas City CS
Curry & Schartz
St Mary's JP
Jeronimo & Perez
28.5 Curry 28.6 Schartz 27.7 Jeronimo 27.6 Perez
Liberty HT
Harrington & Thomas
Puget Sound SU
Segura & Un
29.7 Harrington 29.8 Thomas 27.8 Segura 27.9 Un
Binghamton YA
Yan & Allan
NYU SW
Sherman & Wang
29.7 Yan 29.6 Allan 28.9 Sherman 28.8 Wang
NYU CZ
Choi & Zheng
Army AH
Afuso & Hall
28.7 Choi 28.8 Zheng 28.6 Afuso 28.5 Hall
Binghamton MD
McFarlane & Diaz
CSU Long Beach HW
Hernandez & Witczak
28.3 McFarlane 28.4 Diaz 27.8 Hernandez 27.7 Witczak
Binghamton MeDe
Mendelson & De Los Santos
Kansas FT
Fitzpatrick & Thomas
28.9 Mendelson 28.8 De Los Santos 28.7 Fitzpatrick 28.6 Thomas
Florida UJ
Ujaama & Jean-Baptiste
UT Dallas BK
Beutelspacher & Kaul
28.5 Ujaama 28.6 Jean-Baptiste 28.7 Beutelspacher 28.8 Kaul
Southwestern BN
Berry & Navarro
Army CM
Copeland & Minter
28.1 Berry 27.9 Navarro 28.8 Copeland 29 Minter
Houston KW
Koort & Williams
Wisconsin- Madison MP
Malafa & Pitts
28 Koort 28.5 Williams 27.5 Malafa 27.8 Pitts
Cornell KS
Koyn & Shi
Texas SW
Sen & Watts
26.9 Koyn 27 Shi 28.9 Sen 27.9 Watts
Oklahoma HR
Hanson & Rogers
Cornell CD
Chang & Dahms
29.7 Hanson 29.6 Rogers 29 Chang 28.8 Dahms
UT San Antonio OW
Okolo & Weathersby
James Madison HS
Harris & Smith
28.5 Okolo 28.6 Weathersby 28.8 Harris 28.7 Smith
NewSchool BW
Baker-Heans & Wilson
Oklahoma PW
Pickens & White
27.5 Baker-Heans 27.6 Wilson 29.6 Pickens 29.7 White
Louisville BY
Benthall & Yeargin
Rutgers-Newark WQ
Wyche & Quiroz
29.5 Benthall 29.7 Yeargin 29.2 Wyche 28.9 Quiroz
Texas HL
Hutchinson & Lugo
George Mason AP
Armstrong & Pedersen
28.3 Hutchinson 28.4 Lugo 28.5 Armstrong 28.6 Pedersen
Central Oklahoma LG
Lott & Gandionco
UT Dallas HI
Harmon & Iske
28 Lott 28.1 Gandionco 28.3 Harmon 28.4 Iske
Johnson County Community MR
Moncure & Ruder
UT San Antonio FH
Factory & Hernandez
29.8 Moncure 28.9 Ruder 29.7 Factory 28.8 Hernandez
Southwestern JA
Jenkins & Avalos
Cal State Fullerton LA
Lee & Aquino
28.5 Jenkins 28.4 Avalos 28.2 Lee 28.1 Aquino
George Mason LR
Ludwig & Reddy
Binghamton YP
Yan & Pan
28.7 Ludwig 29 Reddy 28.9 Yan 28.8 Pan
Cal State Fullerton WS
White & Salgado
Texas CM
Coltzer & McKinley
28.5 White 28.7 Salgado 28.4 Coltzer 28.6 McKinley
CSU Long Beach/Kansas State GA
Green & Ambrose
Cal State Fullerton HP
Hernandez & Perry
28.5 Green 28.7 Ambrose 28.6 Hernandez 28.4 Perry
Fresno State LM
Lowe & Mirza
Kansas AS
Alvarez & Snow
28.4 Lowe 28.1 Mirza 29 Alvarez 29.1 Snow
Wisconsin- Madison CD
Chathurvedula & DeWet
Wake Forest BC
Benavides & Cortez-Perez
28.4 Chathurvedula 28.6 DeWet 28.2 Benavides 28.1 Cortez-Perez
Central Florida/CSU - Northridge JB
Jurlina & Baltazar
Johnson County Community BF
Bhatti & Farris
29.7 Fuller 28 Baltazar 27.9 Bhatti 27.8 Farris
Liberty CS
Copeland & Samuel
Rutgers-Newark AH
Asafu-Adjaye & hemnarine
28.8 Copeland 28.9 Samuel 29 Asafu-Adjaye 29.1 hemnarine
UT Dallas BG
Baez & Gilbert
Kansas State EL
Engle & Leyba
29.7 Baez 29.9 Gilbert 29.6 Engle 29.8 Leyba
CSU Long Beach LB
Lucas-Castillo & Beaudoin
NYU ZH
Zheng & Hussain
27.8 Lucas-Castillo 27.9 Beaudoin 28.8 Zheng 28.6 Hussain
Central Florida FS
Fuller & Smith
NewSchool CH
Chung & Hossain
28.5 Fuller 28.3 Smith 28.1 Chung 28.2 Hossain
NewSchool/Puget Sound KW
Kapur & Willoughby
UT San Antonio DZ
Darnell & Zimmerman
27.4 Kapur 28.9 Willoughby 27.6 Darnell 27.5 Zimmerman
Oklahoma JS
Juarez & Smith
Cornell KM
Krishnan & Ma
29.5 Juarez 29.2 Smith 29 Krishnan 28.8 Ma
Wake Forest AN
Aaron & Nys
CSU - Northridge PG
Perez & Griffin
29.6 Aaron 29.3 Nys 26 Perez 26.2 Griffin
Emporia State SW
Sims & Warfield
Arizona State BG
Barney & Green
29 Sims 29.2 Warfield 28.7 Barney 28.8 Green
Kansas EH
Esquivel-Yglesias & Henry
Southern California DK
Dille & Kuffour
28.6 Esquivel-Yglesias 28.7 Henry 28.4 Dille 28.9 Kuffour
Florida SS
Scolaro & Spicer
Cornell LT
Luciani & Tilmes
28.3 Scolaro 28.2 Spicer 28.4 Luciani 28.5 Tilmes
Iowa GL
Gustavson & Liriano
San Francisco State PI
Pokorny & Ibarra
29.4 Gustavson 29.2 Liriano 28.7 Pokorny 28.5 Ibarra
Rochester AV
Abdulla & Voltime-Fleurisca
Arizona State FG
Ferdowsian & Guthrie
28.8 Abdulla 28.7 Voltime-Fleurisca 29 Ferdowsian 28.9 Guthrie
Emporia State MK
Monteith & Kuiper
Rutgers-Newark KL
Karioki & Landrum
28.2 Monteith 28.3 Kuiper 28.4 Karioki 28.7 Landrum
Binghamton BM
Bateman & Moore
CSU Long Beach VN
Vazquez & Nehme
28.5 Bateman 28.6 Moore 28.3 Vazquez 28.4 Nehme
Missouri - Kansas City HD
Hauschildt & Davis
Kansas HO
Hoffman & Ottinger
28.7 Hauschildt 28.6 Davis 28.5 Hoffmann 28.4 Ottinger
Puget Sound FR
Frank & Ritner
James Madison BR
Bellis & Richardson
28.3 Frank 27.9 Ritner 28.8 Bellis 28 Richardson
Missouri - Kansas City WM
Willett & Mitchell
George Mason DM
Daou & Morris
29.6 Willett 29.1 Mitchell 28.6 Daou 28.4 Morris
CSU - Northridge AZ
Alomar & Zimmerman
Missouri - Kansas City FJ
Folk & Jones
28.4 Alomar 28.2 Zimmerman 28.3 Folk 28.1 Jones
Weber State MP
Morales & Phelps
UT San Antonio MU
Morales & Umesh
30 Morales 29 Phelps 28.7 Morales 28.8 Umesh
Wyoming LT
Lamb & Talamantes
Kansas BD
Butler & Delph
28.7 Lamb 28.6 Talamantes 29.2 Butler 29.3 Delph
NYU MH
Mason & Hanoka
Houston GS
Gamble & Sanford
28.8 Mason 28.5 Hanoka 28.6 Gamble 28.4 Sanford
UT Dallas WM
Watson & Mccarty
Fresno State ML
Martinez & Litt
28.7 Watson 28.6 Mccarty 28.5 Martinez 28.4 Litt
Wyoming BP
Bertagnolli & Porterfield
West Virginia BM
Baker & Modestita
28.5 Bertagnolli 28.3 Porterfield 28.8 Baker 28.7 Modestita
Central Oklahoma CM
Colquitt & Moore
Cornell GS
Goldberg & Safer
28.9 Colquitt 28.8 Moore 28.5 Goldberg 28.6 Safer
Arizona State BC
Brisson & Carter
Wake Forest BM
Bathily & Menon
28.2 Brisson 27.9 Carter 28.4 Bathily 28.6 Menon
UT San Antonio GM
Gaskey & Myers
Cal State Fullerton BR
Burke & Rosas
28.2 Gaskey 28.3 Myers 28.6 Burke 28.4 Rosas