33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
College Prep ZC
Chen & Zhou
Leland KX
Kulkarni & Xie
27.6 Zhou 27.5 Chen 27.8 Kulkarni 27.7 Xie
PWHS GC
Graham & Cruz
Milpitas SW
Schletzbaum & Wu
27.8 Graham 28 Cruz 28.5 Schletzbaum 28.2 Wu
Dougherty Valley LN
Lee & Nachuri
Saratoga KL
Koh & Liu
27.2 Lee 27.8 Nachuri 27.1 Koh 27 Liu
Mission San Jose GZ
Gupta & Zhang
Fairmont Prep KH
Kim & Hong
28.5 Gupta 28.2 Zhang 28.4 Kim 28.3 Hong
Monta Vista WB
Wadhwa & Banakar
Hamilton High Independent SV
Sanyal & Voller-Brown
26.5 Wadhwa 27 Banakar 27.5 Sanyal 28 Voller-Brown
Dougherty Valley CM
Chawla & Mangalick
Amador Valley SZ
Song & Zhu
27.5 Chawla 27.8 Mangalick 27 Song 26.8 Zhu
Cranbrook ZR
Zhen & Ren
Fairmont Prep OR
Ong & Razzak
28 Zhen 27.5 Ren 28.5 Ong 28.9 Razzak
Archbishop Mitty VK
Varma & Kaviani
Del Norte Independent SS
Sood & Sudarshan
29.5 Varma 30 Kaviani 28 Sood 28.5 Sudarshan
Blake JG
Johnson & Gill
Los Altos HT
Hong & Tran
27.9 Johnson 28 Gill 27.8 Hong 27.7 Tran
Fremont Christian WW
Wei & Wei
Saratoga VG
Vaidya & Gupta
27.4 Wei 27.6 Wei 27.3 Vaidya 27.7 Gupta
Chagrin Falls MH
Mills & Haines
Clovis North VS
Velasquez & Saini
28.5 Mills 28.7 Haines 26.2 Velasquez 27.1 Saini
Los Altos CF
Chudasama & Falkenburg
Evergreen Valley KL
Kar & Luo
27 Chudasama 27.5 Falkenburg 26.5 Kar 26 Luo
Lynbrook MX
Muvvala & Xu
Quarry Lane VS
Vijapure & Sen
28.8 Muvvala 28.6 Xu 28.7 Vijapure 27.7 Sen
Citrus Valley EA
Essa & Acosta
Leland WT
Worledge & Tandon
27.5 Essa 27.4 Acosta 28.6 Worledge 28.5 Tandon
Campbell Hall DL
Dalesandro & Lupi
Dougherty Valley JK
Jamal & Kiran
26.5 Dalesandro 27 Lupi 27.1 Jamal 27.5 Kiran
Harker ChPa
Pan & Cheung
Los Altos CH
Chang & Howard
29.3 Cheung 29.4 Pan 29.5 Chang 29.6 Howard
Homewood-Flossmoor AV
Austin & Vann
Gunn Sr SS
Sinha & Susbilla
27.3 Austin 27.5 Vann 28.5 Sinha 26.9 Susbilla
Loyola KD
Koenig & Dunkin-Butcher
Mission San Jose KM
Koppurapu & Maunder
28 Koenig 28.5 Dunkin-Butcher 29.1 Koppurapu 29.2 Maunder
Mira Loma ND
Ng & Dizon
PWHS SG
Sun & Graham
27.1 Ng 27 Dizon 28 Sun 27.5 Graham
Saratoga PH
Peruvemba & Haque
Mission San Jose NR
Narang & Rangavajjhala
26 Peruvemba 26.1 Haque 27.5 Narang 27 Rangavajjhala
Blake OP
Olson & Perri
Hawken EG
El-Kaissi & Griffin
28.2 Olson 28.6 Perri 29.5 El-Kaissi 28.5 Griffin
Campbell Hall GG
Garrett & Grae
Hawken SP
Sewell & Pan
28.1 Garrett 28.4 Grae 28.2 Sewell 28.5 Pan
Lovejoy KC
Kim & Carll
Hamilton High Independent SP
Shakir & Panda
28.5 Kim 28.4 Carll 28.6 Shakir 29 Panda
Harker CP
Chen & Parnell
Archbishop Mitty AA
Ahluwalia & Agashe
27.8 Chen 27.9 Parnell 28 Ahluwalia 28.5 Agashe
Dougherty Valley GR
Gupta & Rajkumar
Nova 42 WG
Wertheimer & Green
27.9 Gupta 27.8 Rajkumar 28.3 Wertheimer 28.5 Green
Amador Valley DD
Day & Day
Los Altos RJ
Ram & Jain
28.8 Day 28.2 Day 29 Ram 28.4 Jain
Castro Valley LB
Li & Bin
Mission San Jose MC
Mao & Cai
27 Li 27.5 Bin 28 Mao 28.5 Cai
Harker KH
Khan & Han
Golden State GuGa
Gupta & Garg
27.8 Khan 27.7 Han 27.5 Gupta 27.9 Garg
Dougherty Valley NP
Pamidimukkala & Nachuri
Fairmont Prep SI
Shivade & Idnani
27.5 Nachuri 27 Pamidimukkala 28 Shivade 28.5 Idnani
Blake SW
Swigert & Wu
Quarry Lane AA
Atluri & Atluri
28.7 Swigert 28.4 Wu 27.8 Atluri 27.9 Atluri
Dougherty Valley CQ
Chandra & Qin
Rocky Mountain BJ
Barningham & Jenkins
27.3 Chandra 27.2 Qin 27.8 Barningham 27 Jenkins
Canyon Crest Independent LM
Law & Mansur
Mountain Vista SW
Statkevicus & Wessels
29.1 Law 29 Mansur 27 Statkevicus 27.5 Wessels
Yucaipa PM
Pearson & Mendoza
Harker JS
Jain & Sudarsaman
26.1 Pearson 26 Mendoza 27.5 Jain 26.9 SudarsaNAM
Bishop O'Dowd JiMe
Jiang & Mette
Valor Christian BE
Barwind & Ekback
Jiang Mette Barwind Ekback
Harker WW
Wang & Wang
Evergreen Valley SK
Shukla & Kudva
27 Wang 27.1 Wang 27.5 Shukla 28 Kudva
Leland LH
Lu & Huang
Loyola HC
Hendrix & Chayes
29.5 Lu 29 Huang 28.5 Hendrix 28 Chayes
Nueva AA
Adams & Avida
College Prep BW
Beamer & Wornow
29 Adams 28.8 Avida 28.7 Beamer 28.5 Wornow
Hawken MG
Mukunda & Greenberg
Archbishop Mitty OA
Oliveira & Aggarwal
28 Mukunda 28.1 Greenberg 27.6 Oliveira 27.7 Aggarwal
Capitol BC
Bratt & Choo
Dougherty Valley KS
Kaparaboyna & Srinivas
29.9 Bratt 30 Choo 29.8 Kaparaboyna 29.7 Srinivas
Quarry Lane JaPe
Jain & Pendurthi
Mountain Vista BF
Bhandari & Fairbanks
29 Jain 28 Pendurthi 30 Bhandari 28.5 Fairbanks
Taipei American CK
Kao & Chow
Austin SFA SB
Shearer & Benavides
27.8 Chow 28.4 Kao 27.7 Shearer 28.5 Benavides
Archbishop Mitty RS
Ryu & Shanbhag
Foothill KP
Kim & Pang
29.1 Ryu 28.9 Shanbhag 29.2 Kim 29 Pang
Gig Harbor YD
Yi & Dean
Harker BA
Banke & Arramreddy
28 Yi 27.5 Dean 28.5 Banke 27 Arramreddy
Foothill KS
Koul & Suresh
Lake Mary Prep HM
Huang & Manfredi
28.5 Koul 28.4 Suresh 29.9 Huang 30 Manfredi
Quarry Lane SN
Nellian & Saini
Taipei American LY
Liang & Yang
29 Saini 29.5 Nellian 28 Liang 28.5 Yang
Canyon Crest Independent LS
Liu & Shen
BASIS Independent Silicon Valley CB
Chen & Boone
28.5 Liu 28 Shen 29.5 Chen 29 Boone
Dougherty Valley BB
Bhargava & Bhakat
Nueva FM
Frank & Mills
29.2 Bhargava 29.1 Bhakat 28.5 Frank 29 Mills
Loyola TM
McAllister & Tamkin
Mission San Jose ZZ
Zhang & Zhang
29 Tamkin 29.2 McAllister 29.1 Zhang 29.3 Zhang
Packer CL
Champagne & Luckett
Loyola BK
Balfe & Kleinman
30 Champagne 28.8 Luckett 28.7 Balfe 28.5 Kleinman
Park City WE
Williams & Efrusy
Los Altos LR
Luo & Ruan
29 Williams 29.5 Efrusy 29.7 Luo 29.6 Ruan
Mission San Jose DD
Dalmia & Dalmia
Fairmont Prep JC
Jansen & Cresap
30 Dalmia 29.7 Dalmia 29.8 Jansen 29.9 Cresap
Fairmont Prep GB
Gumlia & Bhagavatula
Campbell Hall EF
Eick & Friedenberg
27 Gumlia 26.5 Bhagavatula 26.9 Eick 27.5 Friedenberg
Gunn Sr ZB
Zhang & Balakrishnan
Taipei American SE
Shyu & Engen
27.7 Zhang 27.6 Balakrishnan 27.5 Shyu 27 Engen
Evergreen Valley QV
Qin & Vempati
Northwood HS Independent CK
Choi & Kasturi
28.5 Qin 28 Vempati 30 Choi 29 Kasturi
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
Capitol YJ
Yang & Jeffers
28.7 Savdharia 29.1 Savdharia 28.5 Yang 29 Jeffers
Archbishop Mitty BP
Bishnoi & Park
Gig Harbor BK
Bird & Kotanksy
28.3 Bishnoi 28.5 Park 28 Bird 28.2 Kotanksy
Monta Vista KA
Kumar & Agrawal
Homewood-Flossmoor MN
McKillip & Nash
26.3 Kumar 26.2 Agrawal 27.1 McKillip 27 Nash
Nueva CW
Chin & Wang
University KY
Karnati & Yan
28 Chin 27.5 Wang 28.1 Karnati 28.2 Yan
Fairmont Prep YB
Yang & Bui
Hamilton High Independent MP
Mukherjee & Pejavar
28.4 Yang 28.7 Bui 28.6 Mukherjee 28.5 Pejavar
Hawken CW
Cohen & Wayt
Taipei American TT
Taw & Tsang
29.5 Cohen 29.7 Wayt 29.9 Taw 29.1 Tsang
Mission San Jose MD
Mittal & Das
Evergreen Valley FS
Feng & Sunkavalli
27.9 Mittal 27.5 Das 26 Feng 26.5 Sunkavalli
Capitol NP
Naeem & Patel
University Independent GM
Gupta & Moudgalya
29.8 Naeem 29.7 Patel 29.9 Gupta 30 Moudgalya
Hawken KM
Kalyanam & Marrie
Los Altos CaKw
Cai & Kwan
28.3 Kalyanam 28.4 Marrie 28.5 Cai 28.6 Kwan
Harker GN
Guo & Nath
Capitol PaDe
Pan & Debroy
28.2 Guo 28 Nath 28.6 Pan 28.4 Debroy
Gunn Sr KB
Kohrman & Balakrishnan
Cranbrook KL
Khanna & Luo
28.5 Kohrman 28.3 Balakrishnan 27 Khanna 28 Luo
Nova 42 KC
Kyle & Chen
Mountain View RZ
Rodriguez & Zhang
28.5 Kyle 26.5 Chen 28 Rodriguez 27.5 Zhang
Dougherty Valley SS
Su & Spargo
Del Norte Independent KW
Khajenoori & Wang
26.4 Su 26.3 Spargo 26.6 Khajenoori 26.5 Wang
Archbishop Mitty JB
Johnson & Bhat
Harker BH
Bhasin & Hoang
27.5 Johnson 27 Bhat 29 Bhasin 29.5 Hoang
University KD
Krishnamurthi & DeSantis
Saratoga SP
Sankaran & Pai
29.4 Krishnamurthi 28.6 DeSantis 29.9 Sankaran 30 Pai
Champion MA
Manivel & Aribi
Valor Christian BH
Barriga & Haynes
28.2 Manivel 28.3 Aribi 28.1 Barriga 28 Haynes
Mountain Brook BH
Beck & Hitson
Harker SL
Luo & Saoji
27.9 Beck 27.8 Hitson 28.1 Saoji 28 Luo
Foothill LH
Lee & Halait
Campbell Hall SK
Sow & Kang
Lee Halait Sow Kang
Champion SS
Sinha & Singh
Del Norte Independent BP
Balaji & Puliady
27 Sinha 27.1 Singh 27.3 Balaji 27.2 Puliady
Lynbrook CM
Cai & Mamileti
Yucaipa LL
Lara & Louks
28 Cai 28.3 Mamileti 27.7 Lara 27.9 Louks
Cranbrook SS
Shi & Shi
University Prep NV
Noor & Vutukury
28.5 Shi 28.8 Shi 27.8 Noor 27.7 Vutukury
Valley International Prep LB
Loze & Boulton
Mission San Jose PrHu
Prabhakar & Huang
29.7 Loze 29.8 Boulton 29.5 Prabhakar 29.6 Huang
Monta Vista LN
Lin & Nayak
Gig Harbor SG
Selby & Goodell
27.8 Lin 27.7 Nayak 28.3 Selby 29 Goodell
University GP
Ganesh & Paik
Nueva DM
Daras & McDonald
28.6 Ganesh 28.5 Paik 28 Daras 28.1 McDonald
Mission San Jose ZhSr
Zhao & Srinivasan
Valley HS Independent LL
Landazuri & Landazuri
27.1 Zhao 27 Srinivasan 26 Landazuri 26.1 Landazuri
Taipei American MR
Mor & Ryoo
Campbell Hall PG
Pozil & Grossman
26.9 Mor 26.8 Ryoo 26.3 Pozil 26.4 Grossman
Saratoga VS
Singh & Venkatram
Harker NV
Variyar & Nishimura
27.5 Venkatram 27.6 Singh 27.2 Nishimura 27.4 Variyar
Bishop O'Dowd BB
Blake & Broderick
Mission San Jose WF
Wadhera & Fu
27.6 Blake 27.3 Broderick 28.1 Wadhera 27.9 Fu
Westridge MB
Marsh & Bilson
Mountain View IS
Ismael & Sundar
28.5 Marsh 28.6 28.1 Ismael 28.3 Sundar
University MR
Miranda & Radjenovic
Hamilton High Independent SL
Sheng & Li
29 Miranda 28 Radjenovic 28.8 Sheng 29.5 Li
Dougherty Valley KW
Kotadia & Wang
Amador Valley YX
Ying & Xu
28.7 Kotadia 29 Wang 28.1 Ying 28.4 Xu
Leland LL
Liu & Lee
Fairmont Prep BA
Bobrownicki & Alamy
29.7 Lee 29.8 Liu 30 Bobrownicki 29.9 Alamy
Canyon Crest Independent CT
Chang & Tahan
Lynbrook FM
Fernandes & Maharana
28.5 Chang 28.4 Tahan 28.1 Fernandes 28.2 Maharana
Rocky Mountain BK
Bellamy & Knueven
Foothill SZ
Swaminathan & Zhu
27.9 Bellamy 27.8 Knueven 28.3 Swaminathan 28.4 Zhu
Gunn Sr NN
Naddell & Naddell
Amador Valley WK
Wang & Kapse
27 Naddell 26.5 Naddell 25.5 Wang 25 Kapse
Bishop O'Dowd BD
Burlingham & Dhar
Mountain Brook LB
Lauterbach & Battle
28 Burlingham 28.3 Dhar 28.8 Lauterbach 28.6 Battle
Lynbrook VS
Viswanathan & Sivakumar
Taipei American TL
Tang & Lee
27.1 Viswanathan 27 Sivakumar 27.3 Tang 27.2 Lee
Champion IJ
Iyyavoo & Jilla
Hamilton High Independent SS
Shih & Singh
27.1 Iyyavoo 27 Jilla 27.9 Shih 28 Singh
Mission San Jose TS
Tang & Saravanan
Nueva RM
Ramanathan & Madejski
26 Tang 27 Saravanan 28 Ramanathan 29 Madejski
Valley International Prep AC
Adelstein & Craymer
College Prep TB
Tetsu & Badjatia
28.5 Adelstein 28 Craymer 28.2 Tetsu 28.7 Badjatia
Valor Christian WH
Wallace & Hamler
Mira Loma AG
Akkati & Gokul
27.9 Wallace 28 Hamler 27.6 Akkati 27.8 Gokul
Austin SFA SY
Survis & Yates
Lynbrook AS
Araveeti & Sun
Survis Yates Araveeti Sun
Capitol PD
Pitchkhadze & Dham
University MK
Mayor & Kang
28.2 Pitchkhadze 28.1 Dham 28.4 Mayor 28.3 Kang
Harker YW
Yuan & Wang
Dougherty Valley SV
Sandhu & Vasudevan
28 Yuan 28.1 Wang 28.2 Sandhu 28.3 Vasudevan
Hawken LG
Lyons & Goel
Fairmont Prep PA
Patel & Alamy
29.8 Lyons 29.5 Goel 29 Patel 29.2 Alamy