33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Gunn Sr KB
Kohrman & Balakrishnan
Fairmont Prep BA
Bobrownicki & Alamy
30 Kohrman 29.7 Balakrishnan 29.9 Bobrownicki 29.8 Alamy
Dougherty Valley NP
Pamidimukkala & Nachuri
Saratoga SP
Sankaran & Pai
27.5 Nachuri 27.9 Pamidimukkala 29.9 Sankaran 30 Pai
University Independent GM
Gupta & Moudgalya
Mission San Jose MD
Mittal & Das
28.7 Gupta 29.2 Moudgalya 29 Mittal 28.4 Das
Yucaipa PM
Pearson & Mendoza
College Prep ZC
Chen & Zhou
28 Pearson 27 Mendoza 27.6 Zhou 27.5 Chen
Loyola HC
Hendrix & Chayes
Saratoga VG
Vaidya & Gupta
28.5 Hendrix 27.8 Chayes 27.7 Vaidya 28.3 Gupta
PWHS GC
Graham & Cruz
Foothill LH
Lee & Halait
29.7 Graham 29.8 Cruz 29.9 Lee 29.5 Halait
Harker WW
Wang & Wang
Del Norte Independent BP
Balaji & Puliady
28.4 Wang 28.3 Wang 28.2 Balaji 28.1 Puliady
Bishop O'Dowd BB
Blake & Broderick
Harker NV
Variyar & Nishimura
27.5 Blake 26.5 Broderick 26 Nishimura 27 Variyar
Leland WT
Worledge & Tandon
Mountain View RZ
Rodriguez & Zhang
28.5 Worledge 28.6 Tandon 28.8 Rodriguez 28.7 Zhang
Del Norte Independent KW
Khajenoori & Wang
Mission San Jose ZZ
Zhang & Zhang
28.5 Khajenoori 28.4 Wang 28 Zhang 29 Zhang
Mission San Jose WF
Wadhera & Fu
Fairmont Prep YB
Yang & Bui
28 Wadhera 27.9 Fu 28.1 Yang 28.2 Bui
Evergreen Valley SK
Shukla & Kudva
Mission San Jose GZ
Gupta & Zhang
27.6 Shukla 27.5 Kudva 29.4 Gupta 29.2 Zhang
Canyon Crest Independent LM
Law & Mansur
Bishop O'Dowd JiMe
Jiang & Mette
Law Mansur Jiang Mette
Clovis North VS
Velasquez & Saini
Hawken SP
Sewell & Pan
28.5 Velasquez 29.3 Saini 29.2 Sewell 29 Pan
Harker CP
Chen & Parnell
Northwood HS Independent CK
Choi & Kasturi
27.5 Chen 27.8 Parnell 28.8 Choi 28.5 Kasturi
Mission San Jose PrHu
Prabhakar & Huang
Lynbrook MX
Muvvala & Xu
29.7 Prabhakar 29.6 Huang 29.8 Muvvala 29.9 Xu
Archbishop Mitty AA
Ahluwalia & Agashe
Quarry Lane AA
Atluri & Atluri
29 Ahluwalia 26 Agashe 27 Atluri 28 Atluri
Westridge MB
Marsh & Bilson
Gig Harbor SG
Selby & Goodell
29 Marsh 28.8 28.6 Selby 27 Goodell
Los Altos HT
Hong & Tran
Evergreen Valley KL
Kar & Luo
28 Hong 27.9 Tran 27.8 Kar 27.7 Luo
Hawken MG
Mukunda & Greenberg
Valley International Prep AC
Adelstein & Craymer
29 Mukunda 30 Greenberg 28 Adelstein 27 Craymer
Capitol BC
Bratt & Choo
Cranbrook KL
Khanna & Luo
29 Bratt 28.6 Choo 29.5 Khanna 28.5 Luo
Austin SFA SY
Survis & Yates
Los Altos RJ
Ram & Jain
27.1 Survis 26.9 Yates 27 Ram 28 Jain
Loyola KD
Koenig & Dunkin-Butcher
Amador Valley YX
Ying & Xu
28.5 Koenig 29 Dunkin-Butcher 28 Ying 27 Xu
Archbishop Mitty BP
Bishnoi & Park
Hamilton High Independent SP
Shakir & Panda
29 Bishnoi 29.5 Park 28 Shakir 27.5 Panda
Quarry Lane SN
Nellian & Saini
Archbishop Mitty OA
Oliveira & Aggarwal
27.8 Saini 28 Nellian 29.2 Oliveira 28.9 Aggarwal
Blake JG
Johnson & Gill
Dougherty Valley KS
Kaparaboyna & Srinivas
28.5 Johnson 29 Gill 29.5 Kaparaboyna 30 Srinivas
Evergreen Valley QV
Qin & Vempati
University MR
Miranda & Radjenovic
28.1 Qin 27.9 Vempati 28.4 Miranda 28 Radjenovic
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
Nueva AA
Adams & Avida
28.5 Savdharia 28 Savdharia 27 Adams 27.5 Avida
Archbishop Mitty RS
Ryu & Shanbhag
Castro Valley LB
Li & Bin
28.3 Ryu 28.2 Shanbhag 28.4 Li 28.1 Bin
Packer CL
Champagne & Luckett
Mountain Brook BH
Beck & Hitson
27.5 Champagne 29 Luckett 28 Beck 27 Hitson
Amador Valley WK
Wang & Kapse
Lynbrook AS
Araveeti & Sun
Wang Kapse Araveeti Sun
Lake Mary Prep HM
Huang & Manfredi
Fairmont Prep SI
Shivade & Idnani
29 Huang 28.6 Manfredi 28 Shivade 28.8 Idnani
Los Altos CF
Chudasama & Falkenburg
Lynbrook FM
Fernandes & Maharana
28.1 Chudasama 28.2 Falkenburg 27.9 Fernandes 28.9 Maharana
Amador Valley SZ
Song & Zhu
Del Norte Independent SS
Sood & Sudarshan
27 Song 26 Zhu 29 Sood 28 Sudarshan
Chagrin Falls MH
Mills & Haines
Fairmont Prep GB
Gumlia & Bhagavatula
29.5 Mills 29.4 Haines 29.8 Gumlia 29.6 Bhagavatula
Gig Harbor BK
Bird & Kotanksy
Leland LL
Liu & Lee
27.3 Bird 27.2 Kotanksy 27.5 Lee 27.4 Liu
Cranbrook ZR
Zhen & Ren
University GP
Ganesh & Paik
29 Zhen 28 Ren 27.5 Ganesh 28.5 Paik
Mountain Vista SW
Statkevicus & Wessels
Quarry Lane JaPe
Jain & Pendurthi
28.5 Statkevicus 28 Wessels 28.4 Jain 28.2 Pendurthi
Monta Vista LN
Lin & Nayak
Dougherty Valley LN
Lee & Nachuri
28.7 Lin 28 Nayak 29.5 Lee 28.5 Nachuri
Canyon Crest Independent LS
Liu & Shen
Nueva FM
Frank & Mills
27.9 Liu 28 Shen 28.1 Frank 28.5 Mills
Monta Vista WB
Wadhwa & Banakar
Los Altos CaKw
Cai & Kwan
28 Wadhwa 28.2 Banakar 29 Cai 28.5 Kwan
Dougherty Valley BB
Bhargava & Bhakat
Hawken LG
Lyons & Goel
28 Bhargava 29 Bhakat 28.5 Lyons 27.5 Goel
Dougherty Valley GR
Gupta & Rajkumar
Valor Christian BH
Barriga & Haynes
29 Gupta 28.9 Rajkumar 27.1 Barriga 27 Haynes
Harker BA
Banke & Arramreddy
Hawken KM
Kalyanam & Marrie
27 Banke 26.5 Arramreddy 28 Kalyanam 27.5 Marrie
Campbell Hall SK
Sow & Kang
Evergreen Valley PS
Palleti & Shirol
Sow Kang Palleti Shirol
Harker BH
Bhasin & Hoang
Amador Valley DD
Day & Day
Bhasin Hoang Day Day
Nova 42 KC
Kyle & Chen
PWHS SG
Sun & Graham
29.2 Kyle 28.6 Chen 28.7 Sun 28.9 Graham
Loyola TM
McAllister & Tamkin
Foothill KS
Koul & Suresh
28.2 Tamkin 29 McAllister 28 Koul 28.5 Suresh
Citrus Valley EA
Essa & Acosta
Fairmont Prep KH
Kim & Hong
27 Essa 26 Acosta 29.5 Kim 29 Hong
Cranbrook SS
Shi & Shi
Nova 42 WG
Wertheimer & Green
29 Shi 29.1 Shi 29.5 Wertheimer 29.3 Green
Blake SW
Swigert & Wu
Dougherty Valley KW
Kotadia & Wang
29.2 Swigert 28.9 Wu 28.8 Kotadia 28.7 Wang
Quarry Lane VS
Vijapure & Sen
Mission San Jose DD
Dalmia & Dalmia
29.3 Vijapure 29.2 Sen 29 Dalmia 28.7 Dalmia
Lovejoy KC
Kim & Carll
Monta Vista KA
Kumar & Agrawal
27.5 Kim 27 Carll 26 Kumar 26.5 Agrawal
Dougherty Valley CQ
Chandra & Qin
Lynbrook CM
Cai & Mamileti
27.5 Chandra 28 Qin 27.3 Cai 27.4 Mamileti
Capitol YJ
Yang & Jeffers
Loyola BK
Balfe & Kleinman
28.4 Yang 28.2 Jeffers 27.5 Balfe 27.6 Kleinman
Taipei American MR
Mor & Ryoo
Saratoga VS
Singh & Venkatram
30 Mor 27 Ryoo 28 Venkatram 26 Singh
Mira Loma ND
Ng & Dizon
Champion SS
Sinha & Singh
26.9 Ng 26.8 Dizon 26.7 Sinha 26.6 Singh
Fremont Christian WW
Wei & Wei
Mission San Jose KM
Koppurapu & Maunder
26 Wei 27.5 Wei 27 Koppurapu 28 Maunder
Valley International Prep LB
Loze & Boulton
University KY
Karnati & Yan
28.3 Loze 28.5 Boulton 28.2 Karnati 28 Yan
Dougherty Valley CM
Chawla & Mangalick
Saratoga KL
Koh & Liu
27.2 Chawla 27.4 Mangalick 29.4 Koh 29.2 Liu
Lynbrook VS
Viswanathan & Sivakumar
Hamilton High Independent MP
Mukherjee & Pejavar
27 Viswanathan 27.5 Sivakumar 28.5 Mukherjee 28 Pejavar
Dougherty Valley SS
Su & Spargo
Capitol NP
Naeem & Patel
28 Su 27.5 Spargo 28.5 Naeem 28.4 Patel
Archbishop Mitty JB
Johnson & Bhat
Harker JS
Jain & Sudarsaman
28 Johnson 28.5 Bhat 27 Jain 27.5 SudarsaNAM
Archbishop Mitty VK
Varma & Kaviani
Campbell Hall EF
Eick & Friedenberg
29 Varma 29.1 Kaviani 29.3 Eick 29.2 Friedenberg
Mountain View IS
Ismael & Sundar
Campbell Hall PG
Pozil & Grossman
28.2 Ismael 28.3 Sundar 28 Pozil 28.1 Grossman
Mission San Jose ZhSr
Zhao & Srinivasan
Harker KH
Khan & Han
28.5 Zhao 29 Srinivasan 27 Khan 27.5 Han
BASIS Independent Silicon Valley CB
Chen & Boone
Hamilton High Independent SS
Shih & Singh
29.6 Chen 29.7 Boone 29 Shih 29.1 Singh
Leland LH
Lu & Huang
Park City WE
Williams & Efrusy
28.5 Lu 29.5 Huang 29 Williams 30 Efrusy
Taipei American CK
Kao & Chow
Champion IJ
Iyyavoo & Jilla
27.5 Chow 27.9 Kao 27.8 Iyyavoo 27.6 Jilla
Los Altos SB
Sartori & Bollu
Golden State GuGa
Gupta & Garg
27.1 Sartori 26.9 Bollu 27 Gupta 27.2 Garg
University KD
Krishnamurthi & DeSantis
Taipei American TT
Taw & Tsang
28.5 Krishnamurthi 28.2 DeSantis 27.5 Taw 28.1 Tsang
Capitol PD
Pitchkhadze & Dham
Mission San Jose MC
Mao & Cai
29.4 Pitchkhadze 29.3 Dham 29.1 Mao 29.2 Cai
Nueva CW
Chin & Wang
Hamilton High Independent SV
Sanyal & Voller-Brown
28.2 Chin 28.5 Wang 29 Sanyal 28 Voller-Brown
Harker GN
Guo & Nath
Campbell Hall GG
Garrett & Grae
27.4 Guo 27.6 Nath 27.7 Garrett 27.5 Grae
Hamilton High Independent SL
Sheng & Li
Dougherty Valley JK
Jamal & Kiran
27.5 Sheng 28 Li 29 Jamal 28.5 Kiran
Gunn Sr SS
Sinha & Susbilla
Austin SFA SB
Shearer & Benavides
29.7 Sinha 29.5 Susbilla 29.6 Shearer 29.8 Benavides
Rocky Mountain BK
Bellamy & Knueven
Gunn Sr ZB
Zhang & Balakrishnan
28.1 Bellamy 28.2 Knueven 27 Zhang 28 Balakrishnan
Nueva DM
Daras & McDonald
Los Altos CH
Chang & Howard
27 Daras 27.5 McDonald 28 Chang 28.5 Howard
Bishop O'Dowd BD
Burlingham & Dhar
Taipei American TL
Tang & Lee
26.5 Burlingham 27.8 Dhar 28 Tang 27.9 Lee
Mira Loma AG
Akkati & Gokul
Gig Harbor YD
Yi & Dean
27.3 Akkati 27.2 Gokul 28 Yi 28.5 Dean
Valor Christian WH
Wallace & Hamler
Foothill KP
Kim & Pang
27.4 Wallace 27 Hamler 27.5 Kim 27.3 Pang
Nueva RM
Ramanathan & Madejski
Blake OP
Olson & Perri
28.7 Ramanathan 28.4 Madejski 28.5 Olson 29 Perri
Leland KX
Kulkarni & Xie
Los Altos LR
Luo & Ruan
29.5 Kulkarni 28.5 Xie 29.1 Luo 29 Ruan
Harker ChPa
Pan & Cheung
Hawken CW
Cohen & Wayt
27.1 Cheung 27.5 Pan 27.4 Cohen 27.6 Wayt
Rocky Mountain BJ
Barningham & Jenkins
Fairmont Prep OR
Ong & Razzak
28.9 Barningham 28.8 Jenkins 29.1 Ong 29.2 Razzak
Gunn Sr NN
Naddell & Naddell
Evergreen Valley FS
Feng & Sunkavalli
26 Naddell 28 Naddell 27 Feng 29 Sunkavalli
Foothill SZ
Swaminathan & Zhu
Mountain Vista BF
Bhandari & Fairbanks
28.4 Swaminathan 28.5 Zhu 28.2 Bhandari 28.3 Fairbanks
Hawken EG
El-Kaissi & Griffin
Taipei American SE
Shyu & Engen
28.2 El-Kaissi 28.4 Griffin 28.1 Shyu 28.3 Engen
Canyon Crest Independent CT
Chang & Tahan
College Prep TB
Tetsu & Badjatia
27.3 Chang 27.2 Tahan 27.1 Tetsu 27 Badjatia
Mission San Jose NR
Narang & Rangavajjhala
Fairmont Prep JC
Jansen & Cresap
27 Narang 26.5 Rangavajjhala 26 Jansen 27.9 Cresap
Harker SL
Luo & Saoji
Valor Christian BE
Barwind & Ekback
27.3 Saoji 27.8 Luo 28 Barwind 27.5 Ekback
Dougherty Valley SV
Sandhu & Vasudevan
Yucaipa LL
Lara & Louks
25 Sandhu 26 Vasudevan 28 Lara 27 Louks
Harker YW
Yuan & Wang
Valley HS Independent LL
Landazuri & Landazuri
27.4 Yuan 27.5 Wang 28.5 Landazuri 29 Landazuri
Mountain Brook LB
Lauterbach & Battle
Milpitas SW
Schletzbaum & Wu
28.8 Lauterbach 28.9 Battle 29 Schletzbaum 28.7 Wu
Homewood-Flossmoor AV
Austin & Vann
Taipei American LY
Liang & Yang
25.1 Austin 25.2 Vann 28.5 Liang 27.9 Yang
University Prep NV
Noor & Vutukury
College Prep BW
Beamer & Wornow
27.5 Noor 27.2 Vutukury 27 Beamer 28.5 Wornow
Fairmont Prep PA
Patel & Alamy
Capitol PaDe
Pan & Debroy
28 Patel 27.5 Alamy 27.6 Pan 27 Debroy
Saratoga PH
Peruvemba & Haque
Mission San Jose TS
Tang & Saravanan
26.5 Peruvemba 26 Haque 27.5 Tang 27 Saravanan
Campbell Hall DL
Dalesandro & Lupi
University MK
Mayor & Kang
29.9 Dalesandro 30 Lupi 29.7 Mayor 29.8 Kang
Homewood-Flossmoor MN
McKillip & Nash
Champion MA
Manivel & Aribi
29.7 McKillip 28.8 Nash 28.7 Manivel 29.8 Aribi