33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Quarry Lane JaPe
Jain & Pendurthi
Cranbrook ZR
Zhen & Ren
28.2 Jain 28.3 Pendurthi 28.4 Zhen 28.5 Ren
Monta Vista WB
Wadhwa & Banakar
Mission San Jose ZhSr
Zhao & Srinivasan
26.7 Wadhwa 26.8 Banakar 26.6 Zhao 26.5 Srinivasan
Archbishop Mitty AA
Ahluwalia & Agashe
Los Altos HT
Hong & Tran
27.5 Ahluwalia 28 Agashe 27 Hong 27.3 Tran
Hamilton High Independent SS
Shih & Singh
Nueva AA
Adams & Avida
27.9 Shih 27.8 Singh 28.5 Adams 29 Avida
Rocky Mountain BK
Bellamy & Knueven
Campbell Hall EF
Eick & Friedenberg
28.1 Bellamy 28 Knueven 28.2 Eick 29 Friedenberg
Valley International Prep LB
Loze & Boulton
Nova 42 WG
Wertheimer & Green
29.6 Loze 29.4 Boulton 29.5 Wertheimer 28 Green
Dougherty Valley SS
Su & Spargo
Gig Harbor BK
Bird & Kotanksy
28 Su 27.2 Spargo 28.3 Bird 28.4 Kotanksy
University KD
Krishnamurthi & DeSantis
Amador Valley SZ
Song & Zhu
30 Krishnamurthi 28 DeSantis 27 Song 27.5 Zhu
Homewood-Flossmoor MN
McKillip & Nash
Harker GN
Guo & Nath
27 McKillip 27.5 Nash 28 Guo 27.7 Nath
Los Altos LR
Luo & Ruan
Dougherty Valley JK
Jamal & Kiran
29.5 Luo 29.7 Ruan 29.8 Jamal 29.6 Kiran
Foothill KS
Koul & Suresh
Mission San Jose TS
Tang & Saravanan
29.4 Koul 29.3 Suresh 29.5 Tang 29.1 Saravanan
Fairmont Prep PA
Patel & Alamy
Canyon Crest Independent LS
Liu & Shen
27 Patel 27.5 Alamy 28 Liu 28.5 Shen
Packer CL
Champagne & Luckett
Fairmont Prep SI
Shivade & Idnani
29 Champagne 28 Luckett 27 Shivade 29.1 Idnani
Archbishop Mitty JB
Johnson & Bhat
Taipei American LY
Liang & Yang
28.2 Johnson 28 Bhat 27.5 Liang 27 Yang
Mission San Jose MD
Mittal & Das
Harker SL
Luo & Saoji
28 Mittal 29 Das 28.8 Saoji 28.9 Luo
Canyon Crest Independent CT
Chang & Tahan
Austin SFA SB
Shearer & Benavides
28 Chang 27.9 Tahan 27.5 Shearer 27.8 Benavides
Rocky Mountain BJ
Barningham & Jenkins
Mountain Brook LB
Lauterbach & Battle
28.3 Barningham 28.2 Jenkins 28.1 Lauterbach 28 Battle
Capitol NP
Naeem & Patel
Mountain Vista BF
Bhandari & Fairbanks
28.6 Naeem 28.8 Patel 28.7 Bhandari 28.9 Fairbanks
Gig Harbor YD
Yi & Dean
Mountain View IS
Ismael & Sundar
27.3 Yi 27.4 Dean 27 Ismael 27.5 Sundar
Harker BA
Banke & Arramreddy
Nueva RM
Ramanathan & Madejski
28.5 Banke 27.5 Arramreddy 28 Ramanathan 29 Madejski
Campbell Hall DL
Dalesandro & Lupi
Harker ChPa
Pan & Cheung
28.4 Dalesandro 28 Lupi 28.5 Cheung 29 Pan
Amador Valley DD
Day & Day
Golden State GuGa
Gupta & Garg
29 Day 29.1 Day 28.5 Gupta 28.9 Garg
Mission San Jose KM
Koppurapu & Maunder
Capitol PD
Pitchkhadze & Dham
28.5 Koppurapu 28.7 Maunder 28.8 Pitchkhadze 28.6 Dham
Saratoga VS
Singh & Venkatram
Archbishop Mitty OA
Oliveira & Aggarwal
26.9 Venkatram 26.8 Singh 27.5 Oliveira 27.3 Aggarwal
Amador Valley YX
Ying & Xu
Campbell Hall SK
Sow & Kang
27.8 Ying 28 Xu 27 Sow 27.9 Kang
Capitol YJ
Yang & Jeffers
Northwood HS Independent CK
Choi & Kasturi
28.6 Yang 28.5 Jeffers 28.3 Choi 28.4 Kasturi
Archbishop Mitty BP
Bishnoi & Park
Taipei American CK
Kao & Chow
28.8 Bishnoi 28.9 Park 28 Chow 28.3 Kao
Saratoga KL
Koh & Liu
Loyola BK
Balfe & Kleinman
28.5 Koh 28.4 Liu 29 Balfe 28 Kleinman
Champion SS
Sinha & Singh
Gunn Sr SS
Sinha & Susbilla
29 Sinha 28.1 Singh 28.3 Sinha 28.5 Susbilla
Mission San Jose GZ
Gupta & Zhang
Los Altos CF
Chudasama & Falkenburg
29 Gupta 28 Zhang 27 Chudasama 26.5 Falkenburg
Dougherty Valley GR
Gupta & Rajkumar
Mission San Jose MC
Mao & Cai
28.9 Gupta 28.8 Rajkumar 29.1 Mao 29 Cai
Gunn Sr ZB
Zhang & Balakrishnan
Fairmont Prep BA
Bobrownicki & Alamy
27 Zhang 27.1 Balakrishnan 28.5 Bobrownicki 28 Alamy
Blake JG
Johnson & Gill
Gunn Sr KB
Kohrman & Balakrishnan
27.5 Johnson 27 Gill 28.5 Kohrman 28 Balakrishnan
Loyola HC
Hendrix & Chayes
Hawken CW
Cohen & Wayt
27.8 Hendrix 28 Chayes 28.3 Cohen 28.8 Wayt
Dougherty Valley CQ
Chandra & Qin
Lovejoy KC
Kim & Carll
29.2 Chandra 29 Qin 28.8 Kim 29.3 Carll
Valor Christian WH
Wallace & Hamler
Los Altos RJ
Ram & Jain
28.5 Wallace 28 Hamler 27 Ram 27.5 Jain
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
College Prep BW
Beamer & Wornow
29 Savdharia 29.1 Savdharia 28.9 Beamer 28.8 Wornow
Dougherty Valley KW
Kotadia & Wang
Mission San Jose DD
Dalmia & Dalmia
25 Kotadia 27.5 Wang 27 Dalmia 26 Dalmia
Monta Vista KA
Kumar & Agrawal
Hamilton High Independent SP
Shakir & Panda
26.9 Kumar 27 Agrawal 27.9 Shakir 28 Panda
Mira Loma ND
Ng & Dizon
Mountain Brook BH
Beck & Hitson
26.2 Ng 25.8 Dizon 27.5 Beck 26.5 Hitson
Hamilton High Independent SV
Sanyal & Voller-Brown
Foothill SZ
Swaminathan & Zhu
28.2 Sanyal 28.8 Voller-Brown 29 Swaminathan 28.5 Zhu
Taipei American TL
Tang & Lee
Cranbrook SS
Shi & Shi
27.5 Tang 28.5 Lee 30 Shi 28 Shi
University MK
Mayor & Kang
Dougherty Valley NP
Pamidimukkala & Nachuri
28.5 Mayor 29 Kang 29.1 Nachuri 29.2 Pamidimukkala
Hawken KM
Kalyanam & Marrie
Hamilton High Independent MP
Mukherjee & Pejavar
28.3 Kalyanam 28.6 Marrie 27.8 Mukherjee 28.1 Pejavar
Los Altos SB
Sartori & Bollu
Harker BH
Bhasin & Hoang
25 Sartori 25.5 Bollu 27.5 Bhasin 27 Hoang
Fremont Christian WW
Wei & Wei
Gunn Sr NN
Naddell & Naddell
27.5 Wei 26.5 Wei 26 Naddell 27 Naddell
Bishop O'Dowd BD
Burlingham & Dhar
University Independent GM
Gupta & Moudgalya
28.1 Burlingham 28.4 Dhar 28.6 Gupta 28.8 Moudgalya
Chagrin Falls MH
Mills & Haines
Taipei American TT
Taw & Tsang
29 Mills 29.1 Haines 28.5 Taw 28 Tsang
Hawken EG
El-Kaissi & Griffin
Lynbrook MX
Muvvala & Xu
28 El-Kaissi 28.9 Griffin 28.8 Muvvala 29 Xu
Lynbrook FM
Fernandes & Maharana
Nova 42 KC
Kyle & Chen
29 Fernandes 29.5 Maharana 28.5 Kyle 28 Chen
Leland LH
Lu & Huang
Archbishop Mitty VK
Varma & Kaviani
29.5 Lu 29.4 Huang 30 Varma 29.9 Kaviani
Dougherty Valley BB
Bhargava & Bhakat
Quarry Lane AA
Atluri & Atluri
29 Bhargava 28.9 Bhakat 28.7 Atluri 28.5 Atluri
Saratoga PH
Peruvemba & Haque
Valley HS Independent LL
Landazuri & Landazuri
27.5 Peruvemba 26.5 Haque 27 Landazuri 25 Landazuri
Monta Vista LN
Lin & Nayak
Bishop O'Dowd JiMe
Jiang & Mette
28 Lin 28.5 Nayak 27.5 Jiang 27 Mette
Lynbrook AS
Araveeti & Sun
Harker KH
Khan & Han
Araveeti Sun Khan Han
Hawken SP
Sewell & Pan
Fairmont Prep GB
Gumlia & Bhagavatula
29 Sewell 27 Pan 30 Gumlia 28 Bhagavatula
Mountain Vista SW
Statkevicus & Wessels
University KY
Karnati & Yan
26 Statkevicus 27.3 Wessels 27 Karnati 27.5 Yan
Canyon Crest Independent LM
Law & Mansur
Leland WT
Worledge & Tandon
28 Law 28.1 Mansur 28.3 Worledge 28.2 Tandon
Harker CP
Chen & Parnell
Valley International Prep AC
Adelstein & Craymer
27.3 Chen 27.4 Parnell 27.1 Adelstein 27.2 Craymer
Mission San Jose PrHu
Prabhakar & Huang
Blake OP
Olson & Perri
27 Prabhakar 28 Huang 26.5 Olson 28.5 Perri
Quarry Lane SN
Nellian & Saini
Capitol PaDe
Pan & Debroy
27.5 Saini 27 Nellian 28.5 Pan 28 Debroy
Taipei American SE
Shyu & Engen
Hamilton High Independent SL
Sheng & Li
28.1 Shyu 29.6 Engen 29.8 Sheng 29.5 Li
Amador Valley WK
Wang & Kapse
Valor Christian BE
Barwind & Ekback
25.8 Wang 25.6 Kapse 26.8 Barwind 26.5 Ekback
Dougherty Valley KS
Kaparaboyna & Srinivas
Los Altos CaKw
Cai & Kwan
28 Kaparaboyna 29 Srinivas 26 Cai 27 Kwan
Dougherty Valley LN
Lee & Nachuri
Fairmont Prep OR
Ong & Razzak
29.4 Lee 29.1 Nachuri 29.2 Ong 29.3 Razzak
Mission San Jose WF
Wadhera & Fu
Loyola KD
Koenig & Dunkin-Butcher
28.3 Wadhera 28.4 Fu 28.6 Koenig 28.5 Dunkin-Butcher
Evergreen Valley PS
Palleti & Shirol
BASIS Independent Silicon Valley CB
Chen & Boone
28.2 Palleti 28 Shirol 28.5 Chen 28.6 Boone
Lynbrook VS
Viswanathan & Sivakumar
Bishop O'Dowd BB
Blake & Broderick
28 Viswanathan 27.8 Sivakumar 27.6 Blake 27.4 Broderick
Champion IJ
Iyyavoo & Jilla
Mountain View RZ
Rodriguez & Zhang
28.6 Iyyavoo 28.5 Jilla 28.7 Rodriguez 29 Zhang
Dougherty Valley CM
Chawla & Mangalick
Harker JS
Jain & Sudarsaman
27.5 Chawla 28 Mangalick 27 Jain 26.5 SudarsaNAM
Evergreen Valley FS
Feng & Sunkavalli
Del Norte Independent KW
Khajenoori & Wang
27.5 Feng 28.5 Sunkavalli 28.6 Khajenoori Wang
Harker YW
Yuan & Wang
Saratoga VG
Vaidya & Gupta
27.5 Yuan 27.7 Wang 27.9 Vaidya 28.4 Gupta
Lynbrook CM
Cai & Mamileti
Champion MA
Manivel & Aribi
28.5 Cai 28.6 Mamileti 28.3 Manivel 28.4 Aribi
Yucaipa PM
Pearson & Mendoza
Taipei American MR
Mor & Ryoo
27.1 Pearson 27 Mendoza 26.5 Mor 26 Ryoo
Citrus Valley EA
Essa & Acosta
Evergreen Valley QV
Qin & Vempati
27.6 Essa 27.8 Acosta 27.5 Qin 28.1 Vempati
Dougherty Valley SV
Sandhu & Vasudevan
Foothill LH
Lee & Halait
27.8 Sandhu 27.7 Vasudevan 28 Lee 27.9 Halait
University Prep NV
Noor & Vutukury
Nueva DM
Daras & McDonald
27 Noor 27.1 Vutukury 27.2 Daras 27.3 McDonald
Loyola TM
McAllister & Tamkin
Fairmont Prep KH
Kim & Hong
29.4 Tamkin 28.5 McAllister 29 Kim 27.5 Hong
Castro Valley LB
Li & Bin
Harker WW
Wang & Wang
28.9 Li 27.9 Bin 28.2 Wang 27.8 Wang
Leland KX
Kulkarni & Xie
Mission San Jose NR
Narang & Rangavajjhala
28 Kulkarni 28.1 Xie 27.5 Narang 27.9 Rangavajjhala
Blake SW
Swigert & Wu
Saratoga SP
Sankaran & Pai
28.8 Swigert 28.9 Wu 29 Sankaran 29.4 Pai
College Prep ZC
Chen & Zhou
Park City WE
Williams & Efrusy
28.7 Zhou 28.5 Chen 29.9 Williams 30 Efrusy
Gig Harbor SG
Selby & Goodell
Los Altos CH
Chang & Howard
28 Selby 27 Goodell 27.4 Chang 27.5 Howard
Austin SFA SY
Survis & Yates
Foothill KP
Kim & Pang
25.2 Survis 26.3 Yates 28 Kim 27.5 Pang
Yucaipa LL
Lara & Louks
Fairmont Prep JC
Jansen & Cresap
27.7 Lara 28.6 Louks 28.7 Jansen 28.8 Cresap
College Prep TB
Tetsu & Badjatia
Del Norte Independent SS
Sood & Sudarshan
25 Tetsu 28 Badjatia 28.5 Sood 29 Sudarshan
Quarry Lane VS
Vijapure & Sen
Campbell Hall PG
Pozil & Grossman
29.1 Vijapure 29 Sen 27.6 Pozil 27.5 Grossman
Clovis North VS
Velasquez & Saini
Evergreen Valley SK
Shukla & Kudva
28.7 Velasquez 28.5 Saini 27.8 Shukla 27.9 Kudva
PWHS SG
Sun & Graham
University MR
Miranda & Radjenovic
27.7 Sun 27.2 Graham 27.9 Miranda 27.8 Radjenovic
Mira Loma AG
Akkati & Gokul
Homewood-Flossmoor AV
Austin & Vann
28.8 Akkati 28.9 Gokul 28.5 Austin 29 Vann
Archbishop Mitty RS
Ryu & Shanbhag
Evergreen Valley KL
Kar & Luo
29.2 Ryu 28.7 Shanbhag 28.5 Kar 29 Luo
Nueva FM
Frank & Mills
Cranbrook KL
Khanna & Luo
29.1 Frank 29.3 Mills 29.5 Khanna 29.2 Luo
PWHS GC
Graham & Cruz
Hawken MG
Mukunda & Greenberg
28.9 Graham 28.7 Cruz 27.9 Mukunda 28 Greenberg
Leland LL
Liu & Lee
Capitol BC
Bratt & Choo
28.5 Lee 28.6 Liu 29 Bratt 28.7 Choo
Westridge MB
Marsh & Bilson
Hawken LG
Lyons & Goel
29.3 Marsh 29.5 29.6 Lyons 29.4 Goel
Harker NV
Variyar & Nishimura
Fairmont Prep YB
Yang & Bui
27 Nishimura 26.5 Variyar 27.5 Yang 28 Bui
Lake Mary Prep HM
Huang & Manfredi
Mission San Jose ZZ
Zhang & Zhang
28.5 Huang 28.9 Manfredi 27.9 Zhang 28.3 Zhang
Del Norte Independent BP
Balaji & Puliady
Nueva CW
Chin & Wang
25 Balaji 26 Puliady 27 Chin 28 Wang
University GP
Ganesh & Paik
Milpitas SW
Schletzbaum & Wu
28.3 Ganesh 28.2 Paik 28.1 Schletzbaum 28 Wu