33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Harker SL
Luo & Saoji
Leland KX
Kulkarni & Xie
27.8 Saoji 28.1 Luo 28.4 Kulkarni 28.3 Xie
Harker YW
Yuan & Wang
Fairmont Prep KH
Kim & Hong
27.2 Yuan 27.4 Wang 27.6 Kim 27.7 Hong
Evergreen Valley FS
Feng & Sunkavalli
Champion SS
Sinha & Singh
27.2 Feng 27.7 Sunkavalli 27.1 Sinha 26.8 Singh
PWHS SG
Sun & Graham
Monta Vista WB
Wadhwa & Banakar
28.5 Sun 28.2 Graham 28 Wadhwa 28.1 Banakar
Gig Harbor YD
Yi & Dean
Taipei American MR
Mor & Ryoo
29 Yi 28.5 Dean 28 Mor 28.3 Ryoo
Lovejoy KC
Kim & Carll
Saratoga VS
Singh & Venkatram
28 Kim 28.1 Carll 26 Venkatram 26.1 Singh
Mission San Jose MD
Mittal & Das
Archbishop Mitty JB
Johnson & Bhat
28.4 Mittal 28.6 Das 28.2 Johnson 28.5 Bhat
Fremont Christian WW
Wei & Wei
Blake SW
Swigert & Wu
27.9 Wei 27.8 Wei 28 Swigert 28.1 Wu
Gig Harbor BK
Bird & Kotanksy
Campbell Hall EF
Eick & Friedenberg
29.2 Bird 29 Kotanksy 29.5 Eick 29.3 Friedenberg
Loyola KD
Koenig & Dunkin-Butcher
Rocky Mountain BJ
Barningham & Jenkins
29.7 Koenig 30 Dunkin-Butcher 29.9 Barningham 29.8 Jenkins
Gunn Sr ZB
Zhang & Balakrishnan
Nova 42 WG
Wertheimer & Green
28.4 Zhang 28.6 Balakrishnan 28.5 Wertheimer 29 Green
Amador Valley WK
Wang & Kapse
Mountain Brook BH
Beck & Hitson
26.7 Wang 26.5 Kapse 27.6 Beck 27.5 Hitson
Mountain View IS
Ismael & Sundar
College Prep BW
Beamer & Wornow
27.5 Ismael 27.4 Sundar 28.2 Beamer 28.1 Wornow
Hamilton High Independent MP
Mukherjee & Pejavar
Quarry Lane JaPe
Jain & Pendurthi
27.7 Mukherjee 27.8 Pejavar 28.4 Jain 28.5 Pendurthi
Lynbrook FM
Fernandes & Maharana
University KY
Karnati & Yan
28.6 Fernandes 28.8 Maharana 28.9 Karnati 28.7 Yan
Leland LL
Liu & Lee
Los Altos CH
Chang & Howard
29 Lee 29.1 Liu 28.8 Chang 28.9 Howard
Austin SFA SB
Shearer & Benavides
Capitol PaDe
Pan & Debroy
26.4 Shearer 26.6 Benavides 28.5 Pan 27.2 Debroy
Dougherty Valley LN
Lee & Nachuri
Harker ChPa
Pan & Cheung
27.9 Lee 28 Nachuri 28.1 Cheung 28.3 Pan
Blake OP
Olson & Perri
Los Altos CaKw
Cai & Kwan
29.1 Olson 29.3 Perri 29 Cai 28.9 Kwan
Archbishop Mitty OA
Oliveira & Aggarwal
Nueva CW
Chin & Wang
29 Oliveira 28.9 Aggarwal 29.1 Chin 29.2 Wang
Homewood-Flossmoor MN
McKillip & Nash
Harker NV
Variyar & Nishimura
28.8 McKillip 28.7 Nash 28.6 Nishimura 28.4 Variyar
Lynbrook AS
Araveeti & Sun
Hawken MG
Mukunda & Greenberg
Araveeti Sun Mukunda Greenberg
Capitol BC
Bratt & Choo
Saratoga KL
Koh & Liu
29 Bratt 29.9 Choo 28 Koh 30 Liu
Mountain Brook LB
Lauterbach & Battle
Mission San Jose ZhSr
Zhao & Srinivasan
28.6 Lauterbach 28.8 Battle 29 Zhao 28.9 Srinivasan
Archbishop Mitty RS
Ryu & Shanbhag
Capitol YJ
Yang & Jeffers
28.3 Ryu 28.2 Shanbhag 28.5 Yang 28.4 Jeffers
Canyon Crest Independent LS
Liu & Shen
Del Norte Independent BP
Balaji & Puliady
28.7 Liu 28.6 Shen 26.4 Balaji 26.5 Puliady
Mira Loma AG
Akkati & Gokul
Harker JS
Jain & Sudarsaman
27.5 Akkati 28.3 Gokul 28 Jain 28.2 SudarsaNAM
Quarry Lane VS
Vijapure & Sen
Archbishop Mitty VK
Varma & Kaviani
29.5 Vijapure 29.4 Sen 29.9 Varma 30 Kaviani
Yucaipa LL
Lara & Louks
Austin SFA SY
Survis & Yates
27.5 Lara 27.6 Louks 26.7 Survis 26.8 Yates
University KD
Krishnamurthi & DeSantis
Del Norte Independent SS
Sood & Sudarshan
29.3 Krishnamurthi 28.2 DeSantis 28.3 Sood 29.2 Sudarshan
Amador Valley YX
Ying & Xu
Mission San Jose NR
Narang & Rangavajjhala
27.9 Ying 28.4 Xu 28.1 Narang 28.7 Rangavajjhala
Saratoga SP
Sankaran & Pai
Cranbrook KL
Khanna & Luo
28 Sankaran 26.5 Pai 27.5 Khanna 27 Luo
Champion MA
Manivel & Aribi
Golden State GuGa
Gupta & Garg
27 Manivel 28.5 Aribi 26.9 Gupta 27.5 Garg
Yucaipa PM
Pearson & Mendoza
Valley HS Independent LL
Landazuri & Landazuri
28.1 Pearson 28.4 Mendoza 28.3 Landazuri 28.2 Landazuri
Campbell Hall DL
Dalesandro & Lupi
Capitol PD
Pitchkhadze & Dham
29 Dalesandro 29.5 Lupi 28 Pitchkhadze 28.5 Dham
Amador Valley SZ
Song & Zhu
Saratoga VG
Vaidya & Gupta
27.6 Song 28.2 Zhu 28 Vaidya 27.8 Gupta
University GP
Ganesh & Paik
Foothill LH
Lee & Halait
30 Ganesh 29.8 Paik 29 Lee 28 Halait
University Prep NV
Noor & Vutukury
Taipei American SE
Shyu & Engen
27.2 Noor 27.3 Vutukury 27.5 Shyu 29.4 Engen
Dougherty Valley CQ
Chandra & Qin
Evergreen Valley QV
Qin & Vempati
29 Chandra 28.4 Qin 29.2 Qin 28.5 Vempati
Homewood-Flossmoor AV
Austin & Vann
Evergreen Valley PS
Palleti & Shirol
28 Austin 27.5 Vann 27 Palleti 27.1 Shirol
Bishop O'Dowd BB
Blake & Broderick
Lake Mary Prep HM
Huang & Manfredi
26 Blake 26.5 Broderick 28.1 Huang 28 Manfredi
Castro Valley LB
Li & Bin
Nueva FM
Frank & Mills
27.5 Li 27 Bin 29.5 Frank 29 Mills
Mission San Jose TS
Tang & Saravanan
Del Norte Independent KW
Khajenoori & Wang
27.9 Tang 28 Saravanan 27.7 Khajenoori 27.5 Wang
Blake JG
Johnson & Gill
Evergreen Valley SK
Shukla & Kudva
29.9 Johnson 29.8 Gill 28 Shukla 28.1 Kudva
Nueva RM
Ramanathan & Madejski
Campbell Hall GG
Garrett & Grae
29.5 Ramanathan 29.2 Madejski 29.3 Garrett 29.6 Grae
Fairmont Prep PA
Patel & Alamy
Dougherty Valley JK
Jamal & Kiran
28 Patel 28.5 Alamy 29.5 Jamal 29 Kiran
Dougherty Valley KS
Kaparaboyna & Srinivas
Hamilton High Independent SL
Sheng & Li
27.9 Kaparaboyna 28.2 Srinivas 28.6 Sheng 28.8 Li
Mission San Jose ZZ
Zhang & Zhang
Mountain View RZ
Rodriguez & Zhang
28.5 Zhang 28.7 Zhang 28.4 Rodriguez 28.6 Zhang
Fairmont Prep OR
Ong & Razzak
Leland WT
Worledge & Tandon
28 Ong 29 Razzak 28.5 Worledge 27.5 Tandon
Fairmont Prep SI
Shivade & Idnani
Lynbrook CM
Cai & Mamileti
28.8 Shivade 28.9 Idnani 28 Cai 28.1 Mamileti
Harker BA
Banke & Arramreddy
Mission San Jose PrHu
Prabhakar & Huang
28 Banke 27 Arramreddy 28.5 Prabhakar 28.1 Huang
Harker CP
Chen & Parnell
Gig Harbor SG
Selby & Goodell
26 Chen 26.5 Parnell 26.7 Selby 26.6 Goodell
Lynbrook VS
Viswanathan & Sivakumar
Quarry Lane SN
Nellian & Saini
27.7 Viswanathan 28.3 Sivakumar 28.1 Saini 28.5 Nellian
Loyola TM
McAllister & Tamkin
Leland LH
Lu & Huang
26.9 Tamkin 27 McAllister 29 Lu 29.5 Huang
Saratoga PH
Peruvemba & Haque
Mission San Jose DD
Dalmia & Dalmia
28.5 Peruvemba 28.6 Haque 29.1 Dalmia 29.2 Dalmia
Dougherty Valley BB
Bhargava & Bhakat
Taipei American TT
Taw & Tsang
26.5 Bhargava 26 Bhakat 27 Taw 27.1 Tsang
Dougherty Valley SS
Su & Spargo
Rocky Mountain BK
Bellamy & Knueven
25.5 Su 25.2 Spargo 25.8 Bellamy 25.9 Knueven
Harker KH
Khan & Han
Taipei American CK
Kao & Chow
27 Khan 28.5 Han 28.8 Chow 29.2 Kao
Gunn Sr NN
Naddell & Naddell
Park City WE
Williams & Efrusy
27 Naddell 27.1 Naddell 28.2 Williams 28.6 Efrusy
Hawken EG
El-Kaissi & Griffin
Clovis North VS
Velasquez & Saini
28.5 El-Kaissi 28.4 Griffin 28.3 Velasquez 28.2 Saini
Hamilton High Independent SV
Sanyal & Voller-Brown
Nova 42 KC
Kyle & Chen
28.4 Sanyal 28 Voller-Brown 28.2 Kyle 27.5 Chen
Packer CL
Champagne & Luckett
Chagrin Falls MH
Mills & Haines
27.9 Champagne 28.6 Luckett 29.9 Mills 30 Haines
Evergreen Valley KL
Kar & Luo
Harker BH
Bhasin & Hoang
28.4 Kar 28.5 Luo 28 Bhasin 28.3 Hoang
Mountain Vista SW
Statkevicus & Wessels
Dougherty Valley NP
Pamidimukkala & Nachuri
27 Statkevicus 27.1 Wessels 27.5 Nachuri 27.6 Pamidimukkala
Hawken CW
Cohen & Wayt
Taipei American TL
Tang & Lee
28 Cohen 28.2 Wayt 27.8 Tang 27.9 Lee
Fairmont Prep YB
Yang & Bui
Hawken KM
Kalyanam & Marrie
28.2 Yang 28.3 Bui 28.4 Kalyanam 28.6 Marrie
College Prep TB
Tetsu & Badjatia
Valor Christian BE
Barwind & Ekback
27.7 Tetsu 28 Badjatia 27.3 Barwind 27.5 Ekback
Champion IJ
Iyyavoo & Jilla
Foothill KP
Kim & Pang
28 Iyyavoo 27.5 Jilla 27.6 Kim 27.8 Pang
Hawken LG
Lyons & Goel
University Independent GM
Gupta & Moudgalya
29.5 Lyons Goel 29.7 Gupta 30 Moudgalya
Bishop O'Dowd BD
Burlingham & Dhar
Mountain Vista BF
Bhandari & Fairbanks
26.5 Burlingham 27 Dhar 28.5 Bhandari 28 Fairbanks
Citrus Valley EA
Essa & Acosta
Hawken SP
Sewell & Pan
27.9 Essa 27.5 Acosta 29 Sewell 29.1 Pan
Nueva AA
Adams & Avida
Hamilton High Independent SP
Shakir & Panda
29.3 Adams 29.2 Avida 29.1 Shakir 29.4 Panda
Foothill SZ
Swaminathan & Zhu
Bishop O'Dowd JiMe
Jiang & Mette
28.1 Swaminathan 28 Zhu 27.2 Jiang 27.1 Mette
Dougherty Valley KW
Kotadia & Wang
Monta Vista KA
Kumar & Agrawal
27 Kotadia 28 Wang 26 Kumar 27.5 Agrawal
Nueva DM
Daras & McDonald
Los Altos HT
Hong & Tran
28.5 Daras 29 McDonald 27.5 Hong 28 Tran
Valor Christian WH
Wallace & Hamler
Harker GN
Guo & Nath
27.8 Wallace 27.9 Hamler 28.5 Guo 28 Nath
Valley International Prep AC
Adelstein & Craymer
Dougherty Valley GR
Gupta & Rajkumar
26.4 Adelstein 26.5 Craymer 28.2 Gupta 28.4 Rajkumar
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
Los Altos LR
Luo & Ruan
29.2 Savdharia 29 Savdharia 29.6 Luo 29.4 Ruan
Valor Christian BH
Barriga & Haynes
Canyon Crest Independent CT
Chang & Tahan
28.5 Barriga 28.2 Haynes 28.4 Chang 28 Tahan
Fairmont Prep JC
Jansen & Cresap
Loyola HC
Hendrix & Chayes
25 Jansen 25.1 Cresap 29 Hendrix 28.5 Chayes
Quarry Lane AA
Atluri & Atluri
Harker WW
Wang & Wang
28.3 Atluri 28.4 Atluri 28.1 Wang 28.2 Wang
Gunn Sr KB
Kohrman & Balakrishnan
Westridge MB
Marsh & Bilson
29 Kohrman 28.5 Balakrishnan 28 Marsh
Mission San Jose MC
Mao & Cai
Monta Vista LN
Lin & Nayak
29 Mao 29.5 Cai 27.5 Lin 27 Nayak
Dougherty Valley SV
Sandhu & Vasudevan
Taipei American LY
Liang & Yang
28.4 Sandhu 28.2 Vasudevan 28 Liang 28.3 Yang
Canyon Crest Independent LM
Law & Mansur
Hamilton High Independent SS
Shih & Singh
28.5 Law 28 Mansur 29.5 Shih 29 Singh
Foothill KS
Koul & Suresh
Los Altos CF
Chudasama & Falkenburg
28.5 Koul 29 Suresh 27.5 Chudasama 27 Falkenburg
Fairmont Prep BA
Bobrownicki & Alamy
Loyola BK
Balfe & Kleinman
29.5 Bobrownicki 29 Alamy 28.9 Balfe 28 Kleinman
Archbishop Mitty AA
Ahluwalia & Agashe
Milpitas SW
Schletzbaum & Wu
28.2 Ahluwalia 28.3 Agashe 28.5 Schletzbaum 28.4 Wu
Mission San Jose WF
Wadhera & Fu
Gunn Sr SS
Sinha & Susbilla
28.5 Wadhera 27.6 Fu 27.5 Sinha 27 Susbilla
BASIS Independent Silicon Valley CB
Chen & Boone
Campbell Hall PG
Pozil & Grossman
28.5 Chen 29 Boone 28.4 Pozil 28.9 Grossman
College Prep ZC
Chen & Zhou
University MK
Mayor & Kang
27.5 Zhou 27 Chen 28.5 Mayor 29 Kang
Cranbrook SS
Shi & Shi
Los Altos RJ
Ram & Jain
28.1 Shi 28.5 Shi 28 Ram 28.2 Jain
Dougherty Valley CM
Chawla & Mangalick
Northwood HS Independent CK
Choi & Kasturi
28.4 Chawla 28.3 Mangalick 28.5 Choi 28.9 Kasturi
Cranbrook ZR
Zhen & Ren
Lynbrook MX
Muvvala & Xu
27.7 Zhen 27.8 Ren 28.5 Muvvala 27.9 Xu
Mission San Jose KM
Koppurapu & Maunder
Archbishop Mitty BP
Bishnoi & Park
28 Koppurapu 28.5 Maunder 27.5 Bishnoi 27.6 Park
Mira Loma ND
Ng & Dizon
Los Altos SB
Sartori & Bollu
26 Ng 27 Dizon 27.5 Sartori 26.5 Bollu
University MR
Miranda & Radjenovic
Fairmont Prep GB
Gumlia & Bhagavatula
27.5 Miranda 27 Radjenovic 28 Gumlia 28.5 Bhagavatula
Mission San Jose GZ
Gupta & Zhang
Capitol NP
Naeem & Patel
29 Gupta 28.9 Zhang 28.8 Naeem 28.7 Patel
Valley International Prep LB
Loze & Boulton
Campbell Hall SK
Sow & Kang
28 Loze 30 Boulton 27 Sow 29 Kang
PWHS GC
Graham & Cruz
Amador Valley DD
Day & Day
28.7 Graham 28.6 Cruz 28.5 Day 28.4 Day