33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US
Round 4 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Archbishop Mitty JP Westlake EE
Muhammad Khattak
Neg
29
29
Harvard-Westlake SP Mountain View VP
Manav Rathod
Aff
29
29
Crescenta Valley AT Harker AC
Kris Kaya
Aff
29
28
Brentwood HG Harker QC
Yichen Zhu
Aff
29
28
Harker SS Nova 42 AY
Julia Park
Aff
28
28
Harker KMu Morrison EC
Farzaan Kaiyom
Aff
28
28
Cupertino HK Harvard-Westlake VC
Carter Henman
Neg
29
29
Austin SFA JH Valor Christian TW
John Woo
Aff
27
28
Dougherty Valley AR Milpitas SJ
Kate Totz
Aff
28
28
Claremont EK Harker CW
Brian Davis
Aff
27
27
Independent NG Archbishop Mitty LK
Katherine Fennell
Aff
29
28
Saratoga UK Dougherty Valley DS
James Gooler-Rogers
Aff
29
29
Harvard-Westlake JI West Linn DT
Dave Devavrat
Neg
29
29
Brentwood SR Ashland TH
John Scoggin
Aff
28
28
Analy AP Independent Troy LG
Adam Bistagne
Neg
28
28
Lovejoy CM Harvard-Westlake JN
Tim Alderete
Neg
29
30
Harker RM Valencia JP
lucy huang
Neg
28
28
Lovejoy AK Ashland LA
Suresh Balasubramanian
Aff
28
28
Mission San Jose EZ Austin SFA AR
Jenny Chang
Aff
29
28
Quarry Lane ZD Harvard-Westlake NR
Sydney Pasquinelli
Aff
29
28
Brentwood DL BASIS San Antonio Shavano PK
Christopher Randall
Aff
29
29
Homewood-Flossmoor GW Presentation HM
Elijah Spiegel
Aff
29
28
Brentwood LE Harvard-Westlake AM
Mina Lee
Neg
29
29
Evergreen Valley IK Loyola AO
Kevin Li
Neg
29
30
Prosper JR Saratoga AB
James Gooler-Rogers
Aff
28
27
Mission San Jose MS Harvard-Westlake AL
Emmiee Malyugina
Neg
29
29
Katy Taylor AP Los Osos RN
Manav Rathod
Aff
29
28
Dougherty Valley MN Oak Ridge EK
Claire Daviss
Aff
28
28
Harker NL Torrey Pines JS
Aisha Bawany
Neg
27
28
Lynbrook KD Rancho Bernardo JJ
Mina Lee
Neg
28
28
Evergreen Valley YV Mission San Jose SC
John Feng
Neg
25
28
Quarry Lane MD Archbishop Mitty JH
Kevin Li
Neg
29
29
Harvard-Westlake OF Dougherty Valley KK
Addie Wilson
Neg
29
30
Brentwood KR Claremont EN
Elijah Spiegel
Aff
29
29
Dougherty Valley SM Mission San Jose KG
Jackson Lallas
Neg
28
28
Presentation NB Sequoia AS
John Woo
Neg
27
27
Monta Vista VA Sage Independent AA
Maya Xia
Neg
28
29
Mission San Jose AB Prosper KS
Katherine Fennell
Neg
27
28
Lynbrook AR Dougherty Valley PC
Jackson Lallas
Neg
27
28
Notre Dame SS Gig Harbor KR
Amy McLoone
Aff
28
27
Presentation IC Oak Ridge CK
Deborah Swenson
Aff
27
27
Lynbrook KA Rancho Bernardo AK
Caleb Martin
Neg
28
28
Quarry Lane SK Davis Independent CZ
Rodrigo Paramo
Aff
30
28
Lovejoy KC Princeton CM
Lauren Cooney
Neg
26
30
Harvard-Westlake AG Harker RT
Ben Barov
Aff
29
29
Harvard-Westlake AD Morrison KC
Addie Wilson
Aff
30
30
Bellarmine SS Lynbrook YM
Aisha Bawany
Neg
28
28
Austin SFA ZJ Loyola JN
David Schneck
Neg
28
29
Prosper IP Monta Vista RR
Levon Ghanimian
Neg
28
28
Lindale PP Archbishop Mitty PJ
Maya Sanghavi
Neg
28
28
Bellarmine RY Archbishop Mitty TK
Levon Ghanimian
Aff
29
28
Monta Vista RB Bellarmine AP
Amy McLoone
Neg
30
30
Loyola RB Valor Christian JB
Julia Park
Aff
28
28
Harker ES Los Altos CS
Ben Barov
Neg
28
25
Harvard-Westlake SM Lynbrook NS Aff BYE Neg FFT
Sage Hill Independent TG Los Altos PD
Jasmine Stidham
Neg
29
29
Harvard-Westlake JC Loyola LH
Carter Henman
Neg
28
27
Evergreen Valley AZ Archbishop Mitty IV
Michael Sawyer
Neg
28
29
Harvard-Westlake WB San Marino TC
selena zhang
Aff
30
29
Saratoga CF Evergreen Valley SB
Michael Sawyer
Aff
28
28
Harvard-Westlake LP Northwood HS Independent VA
Daryn Teague
Neg
29
30
Singapore American HK Canyon Crest Independent JS
Kate Totz
Neg
28
28
Notre Dame AB San Marino JC
Maya Xia
Aff
29
29
Loyola CL Analy TT
Muhammad Khattak
Aff
28
28
Hathaway Brown AS Davis Independent AK
Dipashreya Sur
Neg
28
28
Harker KS Prosper AA
Deborah Swenson
Aff
28
28
Harker KMa Bellarmine ARa
Rodrigo Paramo
Aff
28
28
Davis Independent ET Dougherty Valley JL
Adam Bistagne
Aff
29
28
Harvard-Westlake BW Edgemont RG
Dipashreya Sur
Aff
29
29
Harker AR Meadows NS
Adam Keller
Aff
28
27
Monta Vista FL Lynbrook AD
Gabriela Escobar
Aff
27
26
Lynbrook SKa St Mary's JS
Eliza Haas
Aff
26
27
Harvard-Westlake MP Santa Monica RE
Dave Devavrat
Neg
29
29
Dougherty Valley AY Loyola JC
Farzaan Kaiyom
Neg
29
29
Loyola SN Dougherty Valley VB
Peter Boennighausen
Neg
28
29
Valencia CT Loyola BM
Chris Coovert
Aff
28
27
Eastlake JY BASIS Mesa HS
Jenna Jung
Aff
30
30
Harker AT Dougherty Valley AS
John Scoggin
Aff
29
29
Northwood HS Independent KK Presentation MS
Joshua Michael
Neg
29
29
Crescenta Valley DY Saratoga EC Aff FFT Neg BYE
Canyon Crest Independent JY Palo Alto HS Independent EH
Claire Daviss
Aff
29
28
Monta Vista VL Brentwood EB
Yichen Zhu
Neg
28
30