33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US
Round 3 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Los Osos RN Harvard-Westlake SP
Carter Henman
Neg
29
29
Davis Independent AK Katy Taylor AP
Sarah Roberts
Neg
28
29
Archbishop Mitty JH Claremont EK
Yichen Zhu
Aff
28
28
Harker RT Quarry Lane ZD
Michael Koo
Neg
28
29
Archbishop Mitty PJ Lynbrook KD
Kevin Li
Neg
29
29
Valencia JP Harvard-Westlake JI
Sydney Pasquinelli
Neg
28
28
Dougherty Valley DS Brentwood KR
Addie Wilson
Aff
29
29
Prosper AA Harvard-Westlake OF
Sydney Pasquinelli
Neg
29
29
Dougherty Valley KK Mission San Jose EZ
Katie Cole
Aff
28
27
Harvard-Westlake JN Presentation NB
Dave Devavrat
Aff
29
28
Harvard-Westlake AL Archbishop Mitty JP
Christopher Randall
Aff
29
28
Dougherty Valley JL Brentwood DL
Sarah Roberts
Neg
28
28
Harvard-Westlake AM Independent NG
Aisha Bawany
Neg
29
29
Rancho Bernardo AK Prosper JR
Elijah Spiegel
Aff
28
28
San Marino JC Evergreen Valley IK
Dipashreya Sur
Aff
28
28
Evergreen Valley SB Mission San Jose MS
selena zhang
Neg
28
28
Archbishop Mitty IV Harker KMu
Ben Barov
Neg
28
28
San Marino TC Harker KMa
Yichen Zhu
Aff
28
27
Westlake EE Harvard-Westlake JC
Michael Koo
Neg
29
29
Loyola BM Harker KS
Maya Sanghavi
Neg
28
29
Lynbrook NS Hathaway Brown AS
Jammie Schletzbaum
Aff
27
27
Oak Ridge CK Davis Independent ET
Dipashreya Sur
Neg
28
28
Meadows NS Harvard-Westlake BW
Arjun Tambe
Neg
27
28
Bellarmine AP Cupertino HK
selena zhang
Neg
29
29
Canyon Crest Independent JS Harker AR
Scott Phillips
Aff
29
29
Mission San Jose KG Monta Vista FL
John Woo
Aff
27
27
Palo Alto HS Independent EH Austin SFA JH
Kevin Li
Aff
30
29
BASIS San Antonio Shavano PK Harker RM
Joshua Michael
Aff
29
29
Mountain View VP Prosper IP
Katherine Fennell
Aff
29
27
Edgemont RG Lynbrook SKa
Farzaan Kaiyom
Aff
29
28
Sage Independent AA Loyola SN
Muhammad Khattak
Neg
28
28
Dougherty Valley AS Brentwood SR
Ben Barov
Aff
28
28
Los Altos PD Dougherty Valley AY
John Scoggin
Neg
29
29
Harker CW Valencia CT
Aisha Bawany
Neg
27
28
Harvard-Westlake VC Harker AT
Rodrigo Paramo
Aff
30
29
Lynbrook YM Eastlake JY
Addie Wilson
Neg
29
29
Independent Troy LG Monta Vista VL
Jackson Lallas
Aff
28
28
Archbishop Mitty TK Northwood HS Independent KK
Manav Rathod
Neg
28
29
Valor Christian TW Canyon Crest Independent JY
Michael Harris
Neg
28
28
Loyola AO Crescenta Valley AT
Maya Sanghavi
Neg
30
30
Saratoga AB Crescenta Valley DY
Dave Devavrat
Neg
28
28
Sequoia AS Harvard-Westlake MP
Rodrigo Paramo
Neg
28
28
Oak Ridge EK Harker NL
Deborah Swenson
Aff
27
27
Lynbrook AD Dougherty Valley SM
Kate Totz
Neg
26
28
Loyola JN Lynbrook AR
John Woo
Neg
27
28
Valor Christian JB Brentwood HG
Katie Cole
Neg
27
28
Santa Monica RE Saratoga UK
Emmiee Malyugina
Aff
30
29
Loyola LH Harvard-Westlake WB
Mina Lee
Aff
29
29
Monta Vista RR Mission San Jose AB
James Gooler-Rogers
Neg
28
28
BASIS Mesa HS Harvard-Westlake SM
Carter Henman
Neg
28
28
Morrison EC Saratoga CF
Darius White
Aff
29
29
Brentwood EB Lovejoy CM
Adam Bistagne
Neg
29
29
Archbishop Mitty LK Dougherty Valley MN
Farzaan Kaiyom
Aff
29
28
Nova 42 AY Harvard-Westlake LP
Katherine Fennell
Neg
28
29
Los Altos CS Notre Dame AB
Lauren Cooney
Neg
29
30
Rancho Bernardo JJ Singapore American HK
Sanjay Bansal
Neg
30
30
St Mary's JS Lovejoy AK
Hugh Corkery
Aff
28
27
Prosper KS Homewood-Flossmoor GW
Levon Ghanimian
Aff
28
28
Northwood HS Independent VA Monta Vista RB
Jasmine Stidham
Aff
29
28
Harvard-Westlake NR Loyola CL
Tim Alderete
Aff
29
28
Mission San Jose SC Austin SFA ZJ
Jammie Schletzbaum
Neg
26
26
Claremont EN Harker SS
Daryn Teague
Neg
26
29
Presentation HM Evergreen Valley YV
Amy McLoone
Aff
28
27
Harker AC Lindale PP
Chris Coovert
Aff
27
26
Morrison KC Bellarmine RY
Chris Coovert
Aff
29
28
Saratoga EC Dougherty Valley AR
John Scoggin
Neg
27
28
Bellarmine ARa Brentwood LE
Emmiee Malyugina
Neg
29
29
Princeton CM Harker ES
Daryn Teague
Aff
29
26
Harker QC Loyola RB
Deborah Swenson
Aff
28
28
Dougherty Valley VB Analy AP
Maya Xia
Aff
28
29
Ashland TH Presentation IC
Amy McLoone
Aff
30
29
Austin SFA AR Sage Hill Independent TG
Muhammad Khattak
Neg
28
28
Analy TT Lynbrook KA
Gabriela Escobar
Aff
28
27
Dougherty Valley PC Harvard-Westlake AD
Darius White
Neg
29
29
Presentation MS Evergreen Valley AZ
Kate Totz
Aff
28
26
Davis Independent CZ Monta Vista VA
Adam Bistagne
Aff
28
27
West Linn DT Notre Dame SS
Jackson Lallas
Aff
29
28
Gig Harbor KR Quarry Lane MD
Jenna Jung
Neg
27
27
Milpitas SJ Quarry Lane SK
Joshua Michael
Neg
28
29
Loyola JC Harvard-Westlake AG
Tim Alderete
Aff
29
28
Ashland LA Lovejoy KC
Michael Sawyer
Neg
28
29
Torrey Pines JS Bellarmine SS
Claire Daviss
Neg
27
28