33rd Annual Stanford Invitational

2019 — Stanford, CA/US
Round 1 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Dougherty Valley MN Presentation MS
Kris Kaya
Aff
28
28
Homewood-Flossmoor GW Singapore American HK
John Feng
Neg
28
29
Dougherty Valley SM Harvard-Westlake AL
Addie Wilson
Neg
28
28
Loyola LH Lynbrook NS
Katherine Fennell
Aff
28
28
Gig Harbor KR Harvard-Westlake JC
Sydney Pasquinelli
Neg
28
28
Torrey Pines JS Dougherty Valley KK
Muhammad Khattak
Neg
28
29
Harvard-Westlake AG Evergreen Valley AZ
selena zhang
Aff
29
28
Saratoga SNa San Marino TC Aff FFT Neg BYE
Saratoga AB Edgemont RG
Claudia Ribera
Neg
28
29
Harvard-Westlake JN Harker SS
Aisha Bawany
Aff
29
29
Eastlake JY Mission San Jose MS
Dipashreya Sur
Neg
29
29
Mountain View VP Austin SFA ZJ
John Scoggin
Aff
30
28
Prosper AA Valencia CT
Adam Keller
Aff
28
27
Harvard-Westlake SP Morrison EC
Sarah Roberts
Aff
29
29
Loyola JC Archbishop Mitty JP Aff BYE Neg BYE
Austin SFA AR Brentwood HG
Mina Lee
Aff
29
28
Los Altos CS Archbishop Mitty TK
Katherine Fennell
Neg
27
28
Santa Monica RE Bellarmine ARa
Aisha Bawany
Aff
29
28
Saratoga UK Prosper JR
Levon Ghanimian
Aff
28
28
BASIS Mesa HS Lovejoy KC
Michael Harris
Aff
29
28
Harvard-Westlake VC Davis Independent ET
Dave Devavrat
Aff
29
29
Independent Troy LG Harvard-Westlake OF
Dave Devavrat
Neg
29
29
Monta Vista RR Oak Ridge CK
John Feng
Aff
28
28
Archbishop Mitty IV Valor Christian TW
Gabriela Escobar
Aff
28
28
Monta Vista RB Analy TT
Caleb Martin
Aff
30
27
Los Osos RN Evergreen Valley SB
Suresh Balasubramanian
Aff
28
28
Loyola JN Harvard-Westlake BW
Julia Park
Neg
29
29
Sequoia AS Harker CW
Deborah Swenson
Aff
28
28
Ashland TH Katy Taylor AP
Joshua Michael
Neg
28
29
Dougherty Valley AY Lynbrook AD
Manav Rathod
Aff
28
28
Archbishop Mitty LK Evergreen Valley YV
Kate Totz
Aff
27
25
Saratoga CF West Linn DT
Kevin Li
Neg
29
29
Los Altos PD San Marino JC
Kevin Li
Aff
30
29
Northwood HS Independent VA Dougherty Valley VB
Maya Sanghavi
Aff
29
29
Harvard-Westlake MP Quarry Lane MD
Mina Lee
Aff
29
28
Mission San Jose EZ Brentwood LE
Gabriela Escobar
Aff
28
27
Harker KS Rancho Bernardo JJ
Michael Koo
Neg
29
29
Harvard-Westlake AD Monta Vista VA
Michael Koo
Aff
29
28
Monta Vista FL Nova 42 AY
Anil Dixit
Neg
27
28
Mission San Jose AB Cupertino HK
Adam Bistagne
Neg
28
28
Independent NG Lynbrook AR
Muhammad Khattak
Aff
29
27
Oak Ridge EK Canyon Crest Independent JY
Levon Ghanimian
Neg
28
30
Loyola SN Harker AR
lucy huang
Neg
28
29
Harker KMa Valor Christian JB
Daryn Teague
Aff
28
28
Harvard-Westlake LP Palo Alto HS Independent EH
Eliza Haas
Aff
28
28
Harvard-Westlake JI Lynbrook KA
Julia Park
Aff
28
28
Loyola AO Sage Hill Independent TG
Jackson Lallas
Neg
28
28
Sage Independent AA Presentation IC
Addie Wilson
Aff
28
28
Harvard-Westlake SM Harker KMu
Rodrigo Paramo
Aff
29
28
Harker AT Archbishop Mitty PJ
Joshua Michael
Aff
28
28
Princeton CM Westlake EE
lucy huang
Neg
28
28
Evergreen Valley IK Harker RT
Rodrigo Paramo
Neg
28
28
Crescenta Valley DY Lovejoy CM
Suresh Balasubramanian
Neg
28
28
Austin SFA JH Presentation HM
Christopher Randall
Aff
28
28
Claremont EK Crescenta Valley AT
Elijah Spiegel
Neg
27
29
Bellarmine AP Harker ES
Adam Bistagne
Aff
28
28
Brentwood KR Lynbrook SKa
Manav Rathod
Aff
28
28
Harvard-Westlake AM Archbishop Mitty JH
Christopher Randall
Aff
29
28
St Mary's JS Meadows NS
Michael Harris
Neg
28
28
Claremont EN Monta Vista VL
David Schneck
Aff
28
27
Lynbrook KD Mira Loma SM Aff BYE Neg FFT
Valencia JP Lindale PP
Anil Dixit
Aff
28
27
Davis Independent AK Rancho Bernardo AK
John Scoggin
Aff
28
28
Dougherty Valley JL Loyola CL
Jackson Lallas
Neg
28
28
Harker AC Brentwood EB
Ben Barov
Neg
28
29
Saratoga EC Lynbrook YM Aff BYE Neg BYE
Davis Independent CZ Bellarmine SS
Yun Jung Yang
Aff
30
29
Lovejoy AK Morrison KC Aff FFT Neg BYE
Harker QC BASIS San Antonio Shavano PK
Kris Kaya
Neg
28
29
Mission San Jose KG Dougherty Valley PC
selena zhang
Neg
29
29
Ashland LA Bellarmine RY
Ben Barov
Neg
28
29
Dougherty Valley AR Loyola RB
Yun Jung Yang
Aff
30
29
Notre Dame SS Brentwood DL
Elijah Spiegel
Neg
27
28
Dougherty Valley DS Prosper KS
Caleb Martin
Aff
30
28
Quarry Lane SK Notre Dame AB
Kate Totz
Aff
30
29
Harker NL Canyon Crest Independent JS
Jenna Jung
Neg
27
28
Quarry Lane ZD Dougherty Valley AS
Farzaan Kaiyom
Aff
29
28
Prosper IP Northwood HS Independent KK Aff BYE Neg BYE
Analy AP Brentwood SR
James Gooler-Rogers
Neg
27
28
Harvard-Westlake NR Loyola BM
Eliza Haas
Aff
28
28
Milpitas SJ Harker RM
Deborah Swenson
Aff
28
27
Harvard-Westlake WB Mission San Jose SC
Sarah Roberts
Aff
29
28
Presentation NB Aff BYE
Hathaway Brown AS Aff BYE