Longhorn Classic at the University of Texas

2018 — Austin, TX/US
Round 5 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Episcopal School of Dallas ZH Woodlands LW
John Anderson
Aff
28.6
28.0
Plano East Senior AK Hebron AS
Alexa Glendinning
Aff
29.0
28.5
Kinkaid AG James Madison AR
Sam Loh
Aff
30.0
29.0
Sharyland EV James Madison MA
Carlos Sandoval
Aff
28.0
27.5
Melissa BW Prosper KS
Brice Ezell
Neg
24.5
27.0
Strake Jesuit College Prep DL Little Rock Central JP
Madison Estes
Aff
27.7
27.5
Winston Churchill SM Hebron SV
sean mccormick
Neg
27.5
27.8
Marcus KL KAPS BT
Daniel Ramirez
Aff
30.0
29.0
Lovejoy CM Lake Travis VM
Billy Graves
Aff
29.2
28.7
Woodlands AH Strake Jesuit College Prep WH
J.D. Sanford
Aff
29.0
28.9
Westlake MV Jack C. Hays HB
Jacob Koshak
Neg
27.5
27.9
Prosper IP Reagan GS
Shashank Nemawarkar
Aff
29.0
28.8
Trinity Valley RB Strake Jesuit College Prep MS
Roshni Edalur
Neg
27.0
28.0
Strake Jesuit College Prep JG Lake Travis BO
Lawrence Zhou
Aff
29.0
28.9
Stony Point ST Strake Jesuit College Prep DH
Cameron McConway
Neg
Total Score
28.0
29.4
Winston Churchill MD Westwood AL
Dominic Henderson
Aff
28.5
28.6
Carroll Senior GI Garland BM
Jonathan Lee
Aff
29.5
29.3
Los Alamos SM Cypress Woods AK
Mason Sheu
Aff
Total Score
30.0
29.9
Austin SFA AR Westwood AK
Derek Yu
Neg
28.0
28.7
Klein Oak VW PSJA Southwest AC
John Stearns
Aff
27.5
28.0
Prosper WB Judson AJ
Marissa Colley
Aff
28.3
27.6
Los Alamos AD McNeil WP
Rohin Patel
Aff
Total Score
29.3
29.0
Stony Point MV Trinity Valley AB
Julie Smith
Neg
28.0
29.0
Katy Taylor AP Strake Jesuit College Prep CR
Reagan Mason
Neg
29.4
28.5
James Bowie TW Union TR
Shrey Desai
Aff
29.7
29.5
Westwood SP Kinkaid HS
JP Stuckert
Neg
28.7
29.0
James Madison IR Westside SH
Marissa Colley
Neg
25.0
29.4
Westlake AC Kinkaid MA
Charles Li
Aff
28.8
27.8
Beaverton Independent RS Jack C. Hays PF
Nolan Burdett
Neg
29.2
29.3
Melissa DR Westlake SM
Alexa Glendinning
Neg
27.0
28.0
James Madison KG Klein Oak JS
Madeleine Stevens
Neg
27.5
28.0
Hebron NS Harlingen South MH
Brice Ezell
Aff
27.0
23.0
McNeil KK All Saints Episcopal AF
Julie Smith
Neg
28.0
29.5
Westwood DL Winston Churchill JE
Dominic Henderson
Aff
28.9
28.0
Strake Jesuit College Prep BE Westwood TL
Lawrence Zhou
Aff
29.5
29.4
Village AF Carroll Senior SM
Chris Castillo
Neg
29.0
29.1
Athens TH Strake Jesuit College Prep JP
Angela Loftus
Aff
30.0
29.0
Grace JF Elkins EC
Jacob Lugo
Neg
27.9
28.0
Reagan VH Strake Jesuit College Prep NG
Maggie Zollo
Neg
26.2
28.7
Plano East Senior WZ Hebron LC
Andrew Nguyen
Aff
27.5
27.4
Union GL Woodlands AA
John Stearns
Aff
28.2
28.1
Westlake CR LC Anderson AR
Andrew Nguyen
Aff
28.6
28.5
Strake Jesuit College Prep NT A&M Consolidated CC
Mason Sheu
Neg
28.0
30.0
Westwood AA Monsignor Kelly Catholic PS
Arun Sharma
Neg
Total Score
28.5
28.6
Sharyland LG James Madison AA
Elaine Fung
Aff
28.0
28.5
Hebron PN Westwood AZ
Rohin Patel
Neg
29.4
29.5
Judson JA LC Anderson MR
Jugal Amodwala
Neg
27.8
28.0
Grapevine MT BASIS San Antonio Shavano AP
Bianca Rathwick
Aff
29.0
28.5
Westwood HJ Garland IR
Bianca Rathwick
Neg
29.0
29.5
Sharyland NA Incarnate Word NG
Carlos Sandoval
Aff
28.0
27.0
Westwood SM BASIS San Antonio Shavano MS
Derek Yu
Aff
29.0
28.3
All Saints Episcopal GL PSJA Southwest AK
Javier Navarrete
Aff
28.7
28.5
Jack C. Hays KC Westlake FD
Richard Colling
Neg
27.5
28.5
Round Rock SG Strake Jesuit College Prep VC
Rachana Jadala
Aff
29.0
28.0
Garland KP Strake Jesuit College Prep AM
Nate Galang
Neg
29.2
29.4
BASIS San Antonio Shavano CP Cypress Woods FP
Pranav Vijayan
Aff
28.5
28.0
Strake Jesuit College Prep VL Seven Lakes RR
akhil gandra
Aff
29.5
29.3
Carnegie Vanguard AB Cypress Woods AZ
Dino De-La-O
Neg
28.5
28.0
Klein Oak KK Elkins SW
Angela Loftus
Aff
29.5
27.0
Westlake AR James Bowie JB
Will Coltzer
Neg
28.9
29.2
Strake Jesuit College Prep BB Village AI
Jared Everitt
Neg
29.0
30.0
Kinkaid SM Jack C. Hays EC
Pranav Vijayan
Aff
29.5
29.0
Harlingen South KN Trinity Valley JH
Dino De-La-O
Neg
26.0
26.1
Elkins KP Dripping Springs JM
Daniel Ramirez
Neg
27.0
27.5
Keller JB Strake Jesuit College Prep JH
Nolan Burdett
Neg
29.0
29.4
Melissa HC Westwood MS
Jonathan Lee
Neg
28.4
28.8
Trinity Valley KK Cypress Woods MT
Cameron McConway
Aff
29.0
28.5
Westlake AL Carroll Senior TR
Chakra Jonnalagadda
Neg
29.5
29.7
PSJA Southwest SV Elkins PJ
Julia Tothezan
Neg
28.0
29.8
Woodlands JB LC Anderson SJ
Chakra Jonnalagadda
Neg
29.4
29.7
Strake Jesuit College Prep AMe Prosper AA
Reagan Mason
Neg
29.3
29.8
Cypress Woods AJ BASIS San Antonio Shavano GG
Arshaan Ali
Neg
29.0
28.0
BASIS San Antonio Shavano RN Strake Jesuit College Prep ZD
Billy Graves
Aff
28.4
28.3
Strake Jesuit College Prep AA Round Rock RG
Ethan Eyre
Aff
29.0
28.0
Plano West Senior AG Woodlands CM
Hannah Vasquez
Neg
27.5
29.0
McNeil AR Tuloso-Midway JS
Charles Li
Neg
28.9
29.0
Stony Point AH BASIS San Antonio Shavano PK
akhil gandra
Neg
28.7
29.0
Kinkaid MT Mt. Pleasant CR
William Solice
Neg
26.5
27.0
Westlake EA Strake Jesuit College Prep JM
Matt Dooley
Aff
30.0
29.9
Plano East Senior HG Stony Point CS
Miguel Harvey
Neg
28.1
28.5
Strake Jesuit College Prep JPo LC Anderson KS
Madison Estes
Aff
28.4
29.7
Hebron ZR McMillen NG
Shrey Desai
Neg
29.4
29.8
Plano West Senior SW Booker T. Washington SR
Arshaan Ali
Neg
28.0
29.0
Prosper JR Stony Point RP
Katya Ehresman
Aff
28.6
28.2
PSJA Southwest AM James Madison SH
Jacob Lugo
Neg
27.5
27.6
Kinkaid HP UT IB
Rachana Jadala
Neg
28.0
29.0
Brophy CP CT CTCS NS
Shashank Nemawarkar
Aff
29.2
29.0
James Madison BV Baker MB
Elaine Fung
Neg
29.0
30.0
Mt. Pleasant RP Palm Harbor KG
Madeleine Stevens
Neg
28.3
28.8
Booker T. Washington JS LC Anderson AP Aff BYE Neg FFT
Judson DV Langham Creek NI Aff BYE Neg BYE