Longhorn Classic at the University of Texas

2018 — Austin, TX/US
Round 3 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Melissa BW James Madison KG
Marissa Colley
Aff
28.1
28.0
Grapevine MT UT IB
J.D. Sanford
Neg
29.0
29.5
Cypress Woods AZ Westwood SP
Lawrence Zhou
Aff
29.0
28.9
Elkins KP Strake Jesuit College Prep AM
Cameron McConway
Neg
28.5
29.5
CTCS NS Kinkaid MA
Richard Colling
Aff
29.6
27.0
Westlake AC Kinkaid SM
JP Stuckert
Neg
29.3
29.4
Strake Jesuit College Prep JG Prosper IP
Maggie Zollo
Aff
29.0
28.7
Westwood SM Strake Jesuit College Prep AA
Jonathon Taylor
Aff
30.0
29.0
Strake Jesuit College Prep CR BASIS San Antonio Shavano PK
Jugal Amodwala
Neg
28.3
28.5
Plano East Senior HG Jack C. Hays PF
Elaine Fung
Neg
29.9
30.0
Hebron ZR Elkins EC
Rohin Patel
Aff
29.3
29.0
Palm Harbor KG James Madison SH
Israel Pizana
Aff
27.0
25.0
Garland BM Stony Point AH
Dino De-La-O
Neg
28.0
28.1
Cypress Woods FP James Madison IR
Arshaan Ali
Aff
29.0
27.0
Strake Jesuit College Prep NG Jack C. Hays KC
Tiffany Mai
Neg
27.0
28.0
Westlake AL LC Anderson SJ
Javier Navarrete
Neg
28.8
29.3
Kinkaid AG Judson JA
William Solice
Neg
26.3
26.5
Woodlands CM Strake Jesuit College Prep VC
Julia Tothezan
Aff
30.0
29.0
Union TR Stony Point ST
Michael Corser
Aff
27.9
Total Score
26.6
Winston Churchill SM Judson DV
Tiffany Mai
Aff
28.0
27.0
Cypress Woods MT PSJA Southwest AM
Chris Castillo
Aff
28.0
27.0
BASIS San Antonio Shavano CP Hebron LC
Brice Ezell
Neg
27.0
27.5
Prosper AA Westwood AZ
Lawrence Zhou
Aff
29.5
29.4
Seven Lakes RR Strake Jesuit College Prep JM
Ethan Eyre
Aff
29.0
28.0
Monsignor Kelly Catholic PS Village AF
Jonathan Lee
Neg
28.4
28.7
Kinkaid HS Strake Jesuit College Prep JPo
Chakra Jonnalagadda
Aff
28.6
28.5
Brophy CP CT Prosper KS
Katya Ehresman
Aff
29.0
28.8
BASIS San Antonio Shavano RN Westwood AL
Charles Li
Neg
28.3
28.6
PSJA Southwest AK Melissa HC
John Anderson
Neg
27.5
28.0
Kinkaid HP Winston Churchill JE
J.D. Sanford
Neg
27.0
28.2
BASIS San Antonio Shavano MS James Madison AA
Brice Ezell
Aff
28.0
24.0
Booker T. Washington JS Plano West Senior AG
Carlos Sandoval
Neg
27.0
28.5
Westside SH Incarnate Word NG
Nate Galang
Neg
27.3
28.2
Little Rock Central JP Plano West Senior SW
William Solice
Neg
26.5
27.0
Carroll Senior GI Westwood TL
Cameron McConway
Neg
29.8
29.9
Stony Point RP Strake Jesuit College Prep ZD
Margo Batha
Neg
29.0
29.5
Keller JB Los Alamos AD
Billy Graves
Aff
28.7
Total Score
28.6
Booker T. Washington SR Plano East Senior WZ
Zane Rashdan
Aff
30.0
29.9
Athens TH Strake Jesuit College Prep VL
Reagan Mason
Neg
28.0
30.0
BASIS San Antonio Shavano AP Westwood HJ
Dominic Henderson
Neg
27.7
28.8
Prosper JR Grace JF
Sam Loh
Aff
30.0
29.0
Westwood MS James Madison BV
Jonathon Taylor
Aff
29.0
28.0
Woodlands LW Katy Taylor AP
Ethan Eyre
Neg
27.0
30.0
Woodlands AH Lovejoy CM
Alexa Glendinning
Neg
29.7
29.8
All Saints Episcopal GL Westwood AA
Jared Everitt
Neg
30.0
Total Score
29.0
A&M Consolidated CC Round Rock SG
Matt Dooley
Neg
29.9
30.0
Baker MB Garland KP
Charles Li
Neg
28.5
30.0
Beaverton Independent RS Westlake CR
JP Stuckert
Aff
29.2
28.9
Langham Creek NI LC Anderson KS
Margo Batha
Neg
28.0
30.0
Kinkaid MT Strake Jesuit College Prep MS
Shrey Desai
Neg
28.0
28.5
Jack C. Hays HB KAPS BT
Andrew Nguyen
Neg
29.5
29.6
Strake Jesuit College Prep BE Carroll Senior TR
Jugal Amodwala
Aff
29.1
29.4
Marcus KL Strake Jesuit College Prep BB
Carlos Sandoval
Aff
28.5
28.0
Winston Churchill MD Prosper WB
Jared Everitt
Aff
29.0
28.0
Hebron PN Stony Point CS
Dominic Henderson
Aff
28.6
28.7
Jack C. Hays EC McNeil WP
Michael Corser
Aff
29.1
28.1
Tuloso-Midway JS Westlake SM
Andrew Nguyen
Aff
30.0
29.9
James Bowie JB Trinity Valley KK
Lauren Cooney
Neg
29.0
30.0
All Saints Episcopal AF Plano East Senior AK
Miguel Harvey
Neg
28.0
29.1
Los Alamos SM McNeil AR
Alexa Glendinning
Neg
Total Score
27.5
28.0
BASIS San Antonio Shavano GG James Madison MA
Miguel Harvey
Aff
27.0
27.1
James Bowie TW McNeil KK
Chakra Jonnalagadda
Aff
29.3
28.4
Mt. Pleasant RP Westlake AR
Richard Colling
Neg
27.0
28.5
LC Anderson AR Strake Jesuit College Prep JP
Shrey Desai
Aff
29.1
29.0
McMillen NG Elkins PJ
Dino De-La-O
Aff
28.8
27.9
LC Anderson MR Woodlands AA
Hannah Vasquez
Neg
27.0
28.5
Strake Jesuit College Prep JH Lake Travis BO
Reagan Mason
Aff
30.0
28.5
Klein Oak VW Harlingen South MH
Marissa Colley
Aff
29.0
28.0
Melissa DR Hebron NS
Shashank Nemawarkar
Aff
29.2
29.0
Woodlands JB Strake Jesuit College Prep DL
Rafael Acosta
Aff
27.0
26.0
Austin SFA AR Union GL
Rachana Jadala
Aff
29.0
28.0
Harlingen South KN Strake Jesuit College Prep DH
akhil gandra
Neg
28.0
29.2
Strake Jesuit College Prep NT Westwood DL
Matt Dooley
Neg
28.0
29.5
Strake Jesuit College Prep AMe Trinity Valley RB
Todd Kessler
Aff
28.5
28.3
Hebron AS Reagan GS
Greg McGee
Aff
29.5
27.0
Hebron SV Carroll Senior SM
Jonathan Lee
Neg
28.0
29.0
Westwood AK Lake Travis VM
Rohin Patel
Neg
29.3
29.4
Trinity Valley JH Reagan VH
Julie Smith
Neg
28.8
29.0
Cypress Woods AK James Madison AR
Arshaan Ali
Aff
28.0
27.0
Cypress Woods AJ Garland IR
Billy Graves
Neg
28.5
28.6
Dripping Springs JM Village AI
Elaine Fung
Neg
30.0
29.0
Klein Oak KK Stony Point MV
Zane Rashdan
Aff
29.0
27.0
Episcopal School of Dallas ZH Westlake EA
sean mccormick
Neg
29.9
30.0
Sharyland NA Trinity Valley AB Aff FFT Neg BYE
Carnegie Vanguard AB LC Anderson AP Aff BYE Neg FFT
Klein Oak JS Round Rock RG Aff FFT Neg BYE
Sharyland LG Westlake FD Aff FFT Neg FFT
Elkins SW Westlake MV Aff FFT Neg BYE
PSJA Southwest SV Strake Jesuit College Prep WH Aff FFT Neg BYE
Judson AJ Mt. Pleasant CR Aff FFT Neg BYE
Sharyland EV PSJA Southwest AC Aff FFT Neg BYE