Longhorn Classic at the University of Texas

2018 — Austin, TX/US
Round 1 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Trinity Valley KK Woodlands CM
Roshni Edalur
Neg
28.0
29.0
Prosper IP Kinkaid MA
JP Stuckert
Aff
27.7
27.0
All Saints Episcopal GL Hebron LC
Roshni Edalur
Aff
28.0
27.0
McMillen NG A&M Consolidated CC
Dominic Henderson
Aff
28.5
28.2
Stony Point ST Mt. Pleasant RP
Rafael Acosta
Aff
Total Score
27.0
26.0
Trinity Valley JH Plano East Senior AK
Katya Ehresman
Neg
27.0
29.2
Booker T. Washington JS Elkins KP
Jacob Koshak
Neg
27.0
28.0
Hebron PN BASIS San Antonio Shavano RN
Nolan Burdett
Aff
28.5
28.0
PSJA Southwest AK Kinkaid MT
Richard Colling
Neg
26.5
26.7
Carroll Senior TR Grapevine MT
Cameron McConway
Aff
29.0
28.9
Stony Point MV Westwood HJ
Jonathan Lee
Neg
27.5
28.8
Judson DV Marcus KL
Madeleine Stevens
Neg
28.0
28.5
Plano West Senior SW Strake Jesuit College Prep AMe
Alexa Glendinning
Neg
27.0
28.5
Woodlands JB KAPS BT
Neel Kattumadam
Neg
28.7
29.3
Cypress Woods MT Woodlands LW
Greg McGee
Neg
27.0
28.0
Strake Jesuit College Prep VC Garland IR
Reagan Mason
Aff
29.0
28.5
Strake Jesuit College Prep WH Lake Travis BO
Maggie Zollo
Neg
28.5
29.0
Plano East Senior HG Los Alamos SM
Zane Rashdan
Neg
28.4
Total Score
29.2
Cypress Woods AJ Athens TH
Shrey Desai
Neg
28.0
29.0
Union GL Jack C. Hays KC
Mason Sheu
Aff
30.0
29.0
Prosper JR Winston Churchill JE
Lawrence Zhou
Neg
28.4
28.5
James Madison AA Hebron AS
Julie Smith
Neg
28.7
29.0
BASIS San Antonio Shavano CP Round Rock SG
Rohin Patel
Aff
29.4
29.0
Jack C. Hays EC Booker T. Washington SR
sean mccormick
Aff
26.8
27.5
James Bowie TW Prosper WB
Jonathon Taylor
Aff
29.0
28.0
Westwood SM Melissa HC
Bianca Rathwick
Aff
28.8
28.0
BASIS San Antonio Shavano AP Kinkaid AG
Pranav Vijayan
Aff
29.5
28.8
Carroll Senior SM Strake Jesuit College Prep AM
Chakra Jonnalagadda
Neg
28.8
28.9
LC Anderson SJ Hebron SV
Andrew Nguyen
Aff
30.0
26.4
LC Anderson AR James Madison AR
Elaine Fung
Aff
30.0
28.5
Westwood AZ Strake Jesuit College Prep DL
Jared Everitt
Aff
29.0
25.0
Klein Oak JS Westwood TL
Dino De-La-O
Neg
27.8
28.6
UT IB James Madison SH
Tiffany Mai
Aff
29.0
26.0
Klein Oak VW Dripping Springs JM
Zane Rashdan
Neg
24.6
28.8
Westside SH BASIS San Antonio Shavano PK
Todd Kessler
Neg
27.0
28.0
Langham Creek NI Plano West Senior AG
Arun Sharma
Neg
28.3
28.6
Westwood AK Plano East Senior WZ
Jonathon Taylor
Aff
30.0
29.0
Seven Lakes RR Klein Oak KK
Daniel Ramirez
Aff
29.0
27.0
Strake Jesuit College Prep BB Reagan VH
Jeffry Van Slycke
Aff
29.0
28.0
Westwood DL Carroll Senior GI
Charles Li
Neg
28.4
28.5
Trinity Valley RB Katy Taylor AP
Julia Tothezan
Neg
29.0
30.0
Strake Jesuit College Prep ZD Woodlands AH
Madison Estes
Neg
26.8
30.0
Keller JB Strake Jesuit College Prep DH
J.D. Sanford
Aff
28.2
28.0
Westwood AL Westlake MV
Derek Yu
Aff
29.0
28.0
McNeil KK Palm Harbor KG
Arshaan Ali
Aff
30.0
29.9
Winston Churchill SM Westlake SM
akhil gandra
Neg
28.0
28.3
Sharyland LG Strake Jesuit College Prep BE
Arshaan Ali
Neg
29.0
30.0
Sharyland NA Strake Jesuit College Prep JPo
Sam Loh
Neg
29.0
30.0
Episcopal School of Dallas ZH Trinity Valley AB
Javier Navarrete
Aff
28.8
28.5
Baker MB Round Rock RG
Derek Yu
Aff
28.1
27.8
Strake Jesuit College Prep AA Elkins SW
Sudhakar Srinivasan
Aff
28.8
28.0
Harlingen South MH Beaverton Independent RS
Lauren Cooney
Neg
28.0
30.0
Westwood AA Westlake FD
Andrew Nguyen
Aff
Total Score
28.0
27.1
Westlake AC PSJA Southwest AC
Javier Navarrete
Aff
29.2
28.5
Austin SFA AR Garland BM
Billy Graves
Neg
28.3
28.4
Mt. Pleasant CR Carnegie Vanguard AB
Jackson Freeman
Neg
27.0
30.0
James Madison MA Strake Jesuit College Prep CR
Sam Loh
Neg
29.0
30.0
Stony Point CS James Madison BV
Angelia Hudson
Aff
27.0
25.0
Lovejoy CM Stony Point RP
Nolan Burdett
Aff
29.0
28.0
Tuloso-Midway JS Westwood MS
JP Stuckert
Aff
29.1
28.9
Monsignor Kelly Catholic PS Cypress Woods AK
Daniel Ramirez
Aff
29.0
27.0
Elkins PJ Strake Jesuit College Prep JG
Pranav Vijayan
Neg
27.7
28.0
Los Alamos AD PSJA Southwest SV
Lawrence Zhou
Aff
Total Score
29.0
27.5
Westlake AR Union TR
Jonathan Lee
Neg
28.1
29.0
Elkins EC Judson JA
Israel Pizana
Aff
29.0
25.0
Judson AJ Brophy CP CT
Madeleine Stevens
Neg
28.0
29.0
Sharyland EV Westwood SP
Richard Colling
Neg
26.4
26.7
PSJA Southwest AM Jack C. Hays PF
Dino De-La-O
Neg
27.5
28.0
McNeil WP BASIS San Antonio Shavano GG
Julie Smith
Aff
28.5
28.0
James Bowie JB Strake Jesuit College Prep JM
Jeffry Van Slycke
Neg
26.0
28.0
Melissa DR Winston Churchill MD
Tiffany Mai
Aff
28.0
27.0
Jack C. Hays HB LC Anderson MR
Brice Ezell
Aff
26.5
26.0
Reagan GS Harlingen South KN
Elaine Fung
Aff
29.0
28.0
Westlake CR Melissa BW
Rafael Acosta
Aff
28.0
26.0
Strake Jesuit College Prep JP All Saints Episcopal AF
Mason Sheu
Neg
29.9
30.0
Prosper KS Incarnate Word NG
Shashank Nemawarkar
Aff
29.0
28.5
James Madison KG Kinkaid SM
Rohin Patel
Neg
29.0
29.4
BASIS San Antonio Shavano MS Westlake AL
akhil gandra
Neg
28.3
29.1
Kinkaid HS Village AI
J.D. Sanford
Neg
28.5
28.6
McNeil AR Hebron NS
Jugal Amodwala
Aff
28.4
27.9
Strake Jesuit College Prep VL Hebron ZR
Jugal Amodwala
Aff
28.9
28.1
LC Anderson KS Stony Point AH
Neel Kattumadam
Neg
29.4
29.5
Strake Jesuit College Prep NG Westlake EA
Shrey Desai
Neg
28.0
28.5
LC Anderson AP Little Rock Central JP
Katya Ehresman
Aff
28.5
28.3
Strake Jesuit College Prep MS Village AF
Reagan Mason
Neg
27.5
28.0
Strake Jesuit College Prep JH Grace JF
Alexa Glendinning
Aff
28.5
26.0
Garland KP Cypress Woods AZ
Cameron McConway
Neg
29.0
29.5
Strake Jesuit College Prep NT Lake Travis VM
Brice Ezell
Neg
24.0
27.0
Woodlands AA Prosper AA
John Anderson
Neg
28.0
28.7
James Madison IR Kinkaid HP Aff FFT Neg BYE
CTCS NS Cypress Woods FP Aff BYE Neg FFT