45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Hunter SK
Scott Klein
North Allegheny Sr AD
Akshana Dassanaike
29 Klein 28.4 Dassanaike
New Trier EM
Emma Mansour
Acton-Boxborough CX
Chris Xu
28.4 Mansour 28.6 Xu
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
27.9 Zhang 28.4 Cohen
Evanston Twp OJ
Owen Janssen
Acton-Boxborough VH
Varun Harish
28.8 Janssen 27.8 Harish
Scarsdale CC
Curtis Chang
Clear Lake SM
Sneha Mokkala
29.5 Chang 28.5 Mokkala
Harrison GC
Giovanni Cutri
Ft Lauderdale ST
Sherise Tracey
28.5 Cutri 28 Tracey
Trinity Prep AS
Alexandre Spallone
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
28.8 Spallone 28.7 Geller
Lake Highland Prep AA
Ahad Ansari
Newtown SC
Stephanie Cobb
27.5 Ansari 30 Cobb
Strake Jesuit College Prep BE
Ben Erdmann
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
28.5 Erdmann 29.2 Shah
McNeil AR
Abhishek Rao
Tuloso-Midway IL
Ivin Lam
29 Rao 28.3 Lam
Blair AC
Arjun Chopra
Lexington DY
Derek Ying
28.8 Chopra 28.4 Ying
McDowell SK
Shane Karnes
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
28.8 Karnes 29.2 Cisse
Chaminade PV
Peter Vouthas
Lexington PS
Pranathi Srirangam
29.3 Vouthas 29 Srirangam
McClintock LK
Logan Kraver
Cardinal Gibbons AD
Alex Dumas
28 Kraver 28.3 Dumas
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
West Broward AC
Amanda Ciocca
28.6 Choi 28.9 Ciocca
Plano West Sr SW
Shishir Waghgray
Cooper City AM
Ashwin Mathi
28.5 Waghgray 28.7 Mathi
Chanhassen GL
Grace Lynch
Hunter MN
Michael Ning
28 Lynch 30 Ning
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
28.9 Hughes
Roslyn AG
Andrew Goldberg
Stuyvesant CL
Claire Liu
29.8 Goldberg 29.9 Liu
Plano West Sr AG
Anirudh Garg
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
27 Garg 28 Siegel
St. Andrew's Episcopal FY
Faraaz Yousuf
Montville AS
Aditya Sharma
28.7 Yousuf 28 Sharma
Asheville MG
Maeve Goldberg
Myers Park BM
Brandi Martin
29.3 Goldberg 29.5 Martin
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Tulsa Washington SR
Sam Robson
29.9 Thomas-McGinnis 28.9 Robson
Carrollton RT
Ryan Talley
Cardinal Newman JA
Joseph Arrigo
26 Talley 27 Arrigo
North Allegheny Sr JF
Joy Fu
Lexington MP
Megha Prasad
28.9 Fu 28.5 Prasad
Stuyvesant GP
Gallo Patel
Henry W Grady GR
Griffin Richie
27 Patel 29 Richie
Collegiate AM
Aniket Mukherji
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
28 Mukherji 28.5 Freedman
Southlake Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
Bronx HS Of Science AW
Annie (Yijing) Wang
28 Ratnasabapathy 29.2 Wang
Paradise Valley EM
Emily Marquez
Needham SR
Sasha Rieser
28 Marquez 27 Rieser
Charlotte Catholic DE
David Edwards
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
29.8 Edwards 29 Porter
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Newsome DB
Dylan Burke
28.9 Bathily 29.4 Burke
Strake Jesuit BB
Brendan Barrett
James Bowie TW
Tate Weston
29.4 Barrett 29.5 Weston
La Salle IM
Ian Mattson
Lexington VR
Vedant Roy
29.4 Mattson 29.6 Roy
West Broward EM
Ethan Massa
Edgemont RG
Riya Ganpati
29.6 Massa 29.8 Ganpati
Needham WC
Will Conway
Houston Memorial JM
Julia Meraji
28.5 Conway 28 Meraji
Desert Vista AM
Armando Montero
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
28.9 Montero 29 Georges
Hill JM
Juliana Ma
Thomas Jefferson HSST TB
Teja Buddhavarapu
28.5 Ma 28.6 Buddhavarapu
Freehold Township NL
Nelson Lin
Syosset MW
Michael Wang
29.4 Lin 28.6 Wang
Achievement First Brooklyn DS
Dorien Steadman
Hill NL
Nethmin Liyanage
27.7 Steadman 29.5 Simila
Lexington JM
Janet Mariadoss
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29.4 Mariadoss 29.6 Wu
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Strake Jesuit College Prep WH
Wyatt Hatfield
28 Sheikh 29.5 Hatfield
Strake Jesuit College Prep VL
Vincent Liu
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
29.4 Liu 29.5 Gillespie
Newtown LD
Lauren Davis
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Nathan Fallin
29 Davis 29.5 Fallin
Plano East Senior HN
Hari Namdhari
Harley School, The ZK
Zeynep Koseoglu
28 Namdhari 28.5 Koseoglu
Homewood-Flossmoor NK
Nala King
Newtown BB
Bryce Bisset
28.7 King 28.9 Bisset
Timothy Christian ZL
Zachary Lihn
Lake Highland Prep AV
Arjun Verma
28.5 Lihn 29 Verma
Woodlands AH
Andrew Harding
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
29.3 Harding 30 Diallo
Keller JB
Jada Bourne
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
29.6 Bourne 30 Waldman
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Louis D. Brandeis JT
Johncarlos Talamantez
28.5 Dham 27.5 Talamantez
Harrison EV
Ethan Voskoff
St. Andrew's Episcopal BM
Bain McHale
29.1 Voskoff 29 McHale
Woodlands CM
Camryn Manley
Ft Lauderdale EP
Elijah Pitt
28 Manley 28.5 Pitt
Paradise Valley XA
Xander Agnello
Bronx HS Of Science HW
Howard Wang
28.5 Agnello 28.3 Wang
Palo Alto HS Independent EH
Ethan Hwang
Marcus KL
Kyle Lleras
29.1 Hwang 30 Lleras
St Pius X Catholic JT
Joseph Tarnowski
King AN
Aniruth Narayanan
28.8 Tarnowski 29.1 Narayanan
Stoneman Douglas TH
Todd Hewling
Westlake SM
Shampurna Mitra
28.4 Hewling 28.5 Mitra
Millburn AJ
Arnold Jia
Harrison AK
Anthony Kang
28 Jia 28.6 Kang
Harrison EL
Eli Lapkin
Nova VA
Vishnu Anand
29 Lapkin 26 Anand
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Charlotte Catholic LC
Louis Ciano
29.5 Yousefelahi 29.5 Ciano
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
Timothy Christian JM
Joshua Matthew
29.4 Morris 28 Matthew
Strake Jesuit College Prep JH
Joshua Herrera
William G. Enloe AC
Anthony Cui
28.9 Herrera 29 Cui
Natrona County SK
Stephen Koch
Henry W Grady SD
Swagatam Das
29 Koch 28.5 Das
New Trier TS
Thomas Serrino
Abington Heights CD
Clare Della Valle
28.4 Serrino 29.1 Della Valle
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Henry W Grady EH
Emmaline Harmon
29.5 Bogner 27 Harmon
Hunter KC
Kenneth Chen
Harrison MW
Matt Wilson
29 Chen 29 Wilson
Millburn AW
Arthur Wayne
All Saints Episcopal AF
Asher Fanous
30 Wayne 29.1 Fanous
Ft Lauderdale PC
Peyton Carpen
McDowell SA
Sandy Askins
29.2 Carpen 28 Askins
Thomas Jefferson HSST YC
Yukta Chidanadan
Clear Lake JC
Jay Collura
29.5 Chidanadan 27.5 Collura
Harrison MR
Molly Ryan
Paul J Hagerty SA
Serenity Anderson
27 Ryan 27 Anderson
Ft Lauderdale STa
Syed Tahir
Lake Mary SG
Sterling Goudrian
27.8 Tahir 27.6 Goudrian
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
BASIS Mesa HS
Harris Shadmany
27.5 Ahn 29 Shadmany
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Charles W Flanagan KH
Keara Hardy
28.4 Swalina 28 Hardy
Chaminade SL
Sean Lochner
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
28.2 Lochner 29 Branson
Lake Highland Prep AG
Alexander George
Charlotte Latin JS
Justin Smith
28.4 George 28 Smith
Lexington CL
Christina Li
North Allegheny Sr ED
Elijah Duckworth
28.5 Li 28.4 Manda
Pembroke Pines Charter MC
Mariana Colicchio
Woodlands LW
Lulu Whitson
28 Colicchio 28.1 Whitson
Phillips Academy Andover JJ
Junah Jang
Thomas Jefferson HSST VB
Vikram Bala
27.5 Jang 27.5 Bala
Pembroke Pines Charter KF
Kylie Fernandez
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
28 Fernandez 29 Lee
Millburn AH
Amanda Huang
Ridge KT
Kevin Tang
29.4 Huang 29.1 Tang
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Westlake AL
Andrew Lee
28.8 Tanguturi 29.2 Lee
McDowell AN
Adi Nikolova
Westford DT
David Towers
29.2 Nikolova 28.3 Towers
Plano East Senior HG
Hamsika Gorty
Ft Lauderdale GR
Gemma Rovshan
29 Gorty 28.7 Rovshan
Immaculata La Salle IP
Isabella Perez
Newtown JK
Justin Kahn
29.5 Perez 30 Kahn
Manchester Essex AC
Abigail Conway
Lake Highland Prep SL
Serena Lyou
28.5 Conway 29 Lyou
Lake Highland Prep MS
Mimi Sawhney
New Trier CS
Caroline Siebert
28.6 Sawhney 28.9 Siebert
McClintock CM
Carter Miller
King AK
Arjan Kang
28.6 Miller 29.3 Kang
Cherokee SH
Sean Howell
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
27.8 Howell 27.9 Lew-Kiedrowska
Thomas Jefferson HSST MR
Muhurto Rahman
Ft Lauderdale VM
Venishca Moriah
27.3 Rahman 27.8 Moriah
Thomas Jefferson HSST AD
Avyuk Dixit
Houston Memorial AQ
Andrew Qin
28.7 Dixit 29 Qin
Evanston Twp LT
Luis Toro
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
27 Toro 29.8 Chakladar
King VK
Varun Kanneganti
Plano East Senior WZ
William Zhang
28.2 Kanneganti 28.3 Zhang
McClintock EB
Eli Botham
Tuloso-Midway JS
John Henry Stearns
29.4 Botham 29.5 Stearns
La Salle TW
Tyler Wood
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
27.8 Wood 29.1 Zhang
William G. Enloe KH
Kaitlyn Han
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
28.5 Han 28 Pridgen
Westborough KP
Kael Pelletier
Harrison RA
Rebecca Anderson
28 Pelletier 28.1 Anderson
Durham BD
Bennett Dombcik
NSU SF
Sebastian Frazier
29.2 Dombcik 29.3 Frazier
Roslyn BL
Brandon Lee
Needham SC
Samuel Cogen
30 Lee 28.3 Cogen
Princeton DS
Daniel Shahab
Cherokee AG
Anne Greer
30 Shahab 28.6 Greer
St. Andrew's Episcopal OE
Osose Ewaleifoh
Bridgewater RM
Riya Mehta
29 Ewaleifoh 29.5 Mehta
Evanston Twp JB
Jaime Berkovich
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
29.5 Berkovich 30 Chang
Scarsdale AS
Aanya Schoetz
James Bowie JB
Joseph Bridges
28.5 Schoetz 28 Bridges
Pembroke Pines Charter MO
Michael Omole
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
28.4 Omole 28.8 Maher
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
Plano East Senior AK
Ameera Khan
28.4 Ackerman 28.3 Khan
Timothy Christian MR
Mark Ruta
George Ranch DD
Danielle Dunk
29 Ruta 29.6 Dunk
Needham ZL
Zachary Lu
All Saints Episcopal GL
Gabrielle Lea
29 Lu 29.1 Lea
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
JPII BP
Breigh Plat
29.4 Herrera 29 Plat
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
Chaminade CB
Christian Borruso
28.8 Ganjam 28.5 Borruso
Scarsdale WC
Wolf Cukier
Roslyn DG
Daleep Grewal
28.8 Cukier 28.9 Grewal
Houston Memorial JS
Joshua Sucec
Sequoyah EM
Elijah Moore
28.5 Sucec 28 Moore
McDowell KP
Kirtan Patel
Puyallup DB
David Blynov
30 Patel 30 Blynov
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
Byram Hills LG
Luke Gastelu
29.1 Dayal 29.5 Gastelu
Stuyvesant AY
Alvin Yao
Natrona County CF
Chandra Frank
27 Yao 27.1 Frank
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Harrison AZ
Ava Zinman
29.4 Earland 29.2 Zinman
American Heritage Plantation PB
Peregrine Beckett
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
28.3 Beckett 28.2 Savranksy
Lake Travis BO
Blake Ochoa
Acton-Boxborough ML
Matthew Liu
29.7 Ochoa 29.8 Liu
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
Ridge TN
Tanvi Namjoshi
29.9 Agrawal 28.6 Namjoshi
Scarsdale FH
Felicity Huang
Harrison JW
Justin Wilson
27.5 Huang 27.8 Wilson
Cherokee MT
Morgan Trusch
Paul J Hagerty SC
Sarah Cooke
26 Trusch 25.5 Cooke
Strake Jesuit College Prep AMe
Aneel Mehra
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.4 Mehra 29.6 Gedela
Louis D. Brandeis SR
Saba Rajput
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
27 Rajput 27 Marquardt
Timothy Christian ST
Stacey Tkachuk
Myers Park ZM
Zoe Macomber
28.5 Tkachuk 29.5 Macomber
Marcus NK
Noor Khader
Stoneman Douglas WB
William Berk
29.5 Khader 29 Berk
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
King MB
Manish Bhatta
28.9 Mehra 28.8 Bhatta
New Trier WT
William Thornton
Pembroke Pines Charter JD
Jayvyn Dacas
29 Thornton 28.6 Dacas
Roslyn WB
William Borges
Syosset RD
Ronit Dhulia
28.6 Borges 29 Dhulia
Lake Mary MH
Matthew Hochfelder
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
28 Hochfelder 28.2 Branson
Paul J Hagerty SP
Shannon Pitts
Walt Whitman AB
Alex Brodie
27.4 Pitts 27 Brodie
Pine View AD
Alex Dixneuf
Timothy Christian PT
Pranay Tsappidi
29 Dixneuf 28.9 Tsappidi
Houston Memorial AO
Alejo Orvananos
Brophy SA
Saif Agha
28.5 Orvananos 29.1 Agha
Cardinal Gibbons ZD
Zach Dumas
Marcus UO
Uma Obalapuram
28 Dumas 28 Obalapuram
Syosset JL
Jason Lan
Ridge AL
Alan Liu
29.5 Lan 29.5 Liu
Millburn AG
Ashna Gaglani
Carnegie Vanguard AB
Arnav Burudgunte
27 Gaglani 27.8 Burudgunte
Timothy Christian SG
Steven George
Walt Whitman HW
Heather Wang
28 George 28.6 Wang
Mountain Brook MC
Marielle Cornes
Desert Vista JM
Jason Mittelman
28.2 Cornes 28 Mittelman
Millburn JL
Joy Luo
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
28.6 Luo 29.2 Eberhart
Hunter DS
David Solecki
Achievement First Brooklyn CP
Christopher Pascall
27.1 Solecki 27 Pascall
Westlake AC
Amanda Chen
Collegiate CW
Christopher Wong
29 Chen 29 Wong
Lexington SG
Simran Gandhi
New Trier PT
Patrick Tolan
29.4 Gandhi 29.2 Tolan
Larcher Independent BL
Beckett Larcher
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
29.9 Larcher 30 Robinson
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Hunter NK
Nate Kruger
30 Harris 29.4 Kruger
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Chaminade CW
Charles Weiler
29.1 Bhatnagar 28.4 Weiler
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
29.8 Bhatt 30 Joshi
Lexington EL
Evan Li
Thomas Jefferson HSST RK
Rishabh Krishnan
29.4 Li 29.3 Krishnan
Westview Independent RSu
Reetesh Sudhakar
George Ranch AA
Asad Ahmed
29 Sudhakar 27 Ahmed
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Millburn KW
Kevin Wang
30 Garber 30 Wang
Westview Independent RS
Rohith Sudhakar
Lexington JG
Jeffrey Gu
29.6 Sudhakar 29.4 Gu