45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Westlake SM
Shampurna Mitra
Timothy Christian ST
Stacey Tkachuk
28.4 Mitra 28.1 Tkachuk
Acton-Boxborough VH
Varun Harish
Timothy Christian SG
Steven George
28.2 Harish 28.3 George
Harley School, The ZK
Zeynep Koseoglu
Mountain Brook MC
Marielle Cornes
27.6 Koseoglu 29.2 Cornes
Charlotte Catholic LC
Louis Ciano
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
27.8 Ciano 27.9 Dayal
Marcus KL
Kyle Lleras
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
29 Lleras 29.3 Mehra
St. Andrew's Episcopal BM
Bain McHale
Hunter SK
Scott Klein
28 McHale 28 Klein
Montville AS
Aditya Sharma
Newtown LD
Lauren Davis
28.7 Sharma 28.5 Davis
James Bowie JB
Joseph Bridges
Cardinal Gibbons ZD
Zach Dumas
28.6 Bridges 28.4 Dumas
Natrona County CF
Chandra Frank
Plano East Senior HN
Hari Namdhari
29 Frank 28.5 Namdhari
Myers Park BM
Brandi Martin
Paradise Valley EM
Emily Marquez
28.5 Martin 28 Marquez
Clear Lake SM
Sneha Mokkala
McClintock LK
Logan Kraver
28.5 Mokkala 26.5 Kraver
Carnegie Vanguard AB
Arnav Burudgunte
Strake Jesuit College Prep BE
Ben Erdmann
29.2 Burudgunte 29.7 Erdmann
Bronx HS Of Science HW
Howard Wang
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
28 Wang 29 Agrawal
Syosset RD
Ronit Dhulia
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
29.5 Dhulia 29 Zhang
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
Manchester Essex AC
Abigail Conway
29.3 Siegel 27.5 Conway
Roslyn DG
Daleep Grewal
Ft Lauderdale PC
Peyton Carpen
28.5 Grewal 28.5 Carpen
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Scarsdale CC
Curtis Chang
29.4 Gastelu 29.7 Chang
Ft Lauderdale VM
Venishca Moriah
Woodlands CM
Camryn Manley
28.8 Moriah 29 Manley
Abington Heights CD
Clare Della Valle
Harrison GC
Giovanni Cutri
27 Della Valle 29 Cutri
Chaminade CB
Christian Borruso
Asheville MG
Maeve Goldberg
29.3 Borruso 28.8 Goldberg
Collegiate CW
Christopher Wong
Strake Jesuit College Prep VL
Vincent Liu
28.8 Wong 29.2 Liu
McDowell SA
Sandy Askins
Woodlands AH
Andrew Harding
28.3 Askins 28.5 Harding
Cherokee AG
Anne Greer
Lake Highland Prep MS
Mimi Sawhney
28.4 Greer 28.2 Sawhney
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Thomas Jefferson HSST AD
Avyuk Dixit
28.7 Zhang 28.9 Dixit
Thomas Jefferson HSST VB
Vikram Bala
Lake Highland Prep AA
Ahad Ansari
29.1 Bala 28.1 Ansari
Tulsa Washington SR
Sam Robson
Desert Vista AM
Armando Montero
29.4 Robson 29.2 Montero
George Ranch AA
Asad Ahmed
Plano East Senior HG
Hamsika Gorty
29 Ahmed 28.8 Gorty
Freehold Township SA
Shubhum Agrawal
McDowell KP
Kirtan Patel
28.7 Agrawal 28.5 Patel
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Durham BD
Bennett Dombcik
28.8 Lee 29 Dombcik
Acton-Boxborough ML
Matthew Liu
Larcher Independent BL
Beckett Larcher
29 Liu 29.4 Larcher
Ft Lauderdale ST
Sherise Tracey
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
29 Tracey 28.4 Ganjam
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
Millburn AH
Amanda Huang
29.1 Chakladar 29.5 Huang
Needham SC
Samuel Cogen
Blair AC
Arjun Chopra
29 Cogen 30 Chopra
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29.6 Robinson 29.5 Garber
William G. Enloe AC
Anthony Cui
McNeil AR
Abhishek Rao
29.2 Cui 29.5 Rao
King AN
Aniruth Narayanan
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
29.3 Narayanan 29.1 Dham
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
Lake Mary MH
Matthew Hochfelder
27 Marquardt 28 Hochfelder
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
Homewood-Flossmoor NK
Nala King
27.8 Cohen 27.4 King
Lexington VR
Vedant Roy
Roslyn BL
Brandon Lee
29.6 Roy 29.5 Lee
Lexington JG
Jeffrey Gu
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
29.2 Gu 29.7 Thomas-McGinnis
Ridge AL
Alan Liu
McDowell SK
Shane Karnes
28.9 Liu 28.7 Karnes
King MB
Manish Bhatta
Strake Jesuit College Prep AMe
Aneel Mehra
29.1 Bhatta 29.3 Mehra
North Allegheny Sr AD
Akshana Dassanaike
Stuyvesant AY
Alvin Yao
28.5 Dassanaike 27 Yao
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Houston Memorial JS
Joshua Sucec
29.8 Diallo 28 Sucec
Walt Whitman HW
Heather Wang
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
28.3 Wang 28.6 Hughes
Clear Lake JC
Jay Collura
Timothy Christian MR
Mark Ruta
28 Collura 27 Ruta
Brophy SA
Saif Agha
Louis D. Brandeis SR
Saba Rajput
28.2 Agha 27 Rajput
Paul J Hagerty SA
Serenity Anderson
Thomas Jefferson HSST MR
Muhurto Rahman
28.1 Anderson 28.2 Rahman
Puyallup DB
David Blynov
Scarsdale BY
Brandon Yazdi
27 Blynov 26 Yazdi
Timothy Christian PT
Pranay Tsappidi
Plano West Sr AG
Anirudh Garg
27.5 Tsappidi 29.8 Garg
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
Phillips Academy Andover JJ
Junah Jang
29.1 Georges 28.2 Jang
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
American Heritage Plantation PB
Peregrine Beckett
28 Pridgen 28.9 Beckett
Lake Highland Prep SL
Serena Lyou
Hill JM
Juliana Ma
29 Lyou 29.1 Ma
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Westview Independent RS
Rohith Sudhakar
29.2 Chang 29.1 Sudhakar
Hill NL
Nethmin Liyanage
Plano West Sr SW
Shishir Waghgray
29.5 Simila 29.5 Waghgray
George Ranch DD
Danielle Dunk
Lake Highland Prep AG
Alexander George
28.5 Dunk 28.5 George
Stuyvesant CL
Claire Liu
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
29.3 Liu 29.4 Bhatt
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
Westlake AC
Amanda Chen
28 Branson 29 Chen
JPII BP
Breigh Plat
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
28.6 Plat 28.4 Bogner
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Princeton VC
Vedansh Chauhan
29.6 Waldman 28 Chauhan
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
Chaminade SL
Sean Lochner
28.5 Branson 28.6 Lochner
James Bowie TW
Tate Weston
Lake Travis BO
Blake Ochoa
29.9 Weston 30 Ochoa
Cardinal Gibbons AD
Alex Dumas
Southlake Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
28.6 Dumas 27.9 Ratnasabapathy
Sequoyah EM
Elijah Moore
Ft Lauderdale STa
Syed Tahir
28.7 Moore 28 Tahir
Achievement First Brooklyn CP
Christopher Pascall
Millburn JL
Joy Luo
27 Pascall 27 Luo
Nova FM
Farah Mohammed
Pembroke Pines Charter MC
Mariana Colicchio
28 Mohammed 28.8 Colicchio
Newtown JK
Justin Kahn
Pembroke Pines Charter MO
Michael Omole
28.5 Kahn 29 Omole
Henry W Grady GR
Griffin Richie
St. Andrew's Episcopal OE
Osose Ewaleifoh
28.5 Richie 28.6 Ewaleifoh
Woodlands LW
Lulu Whitson
Hunter DS
David Solecki
27.4 Whitson 27.1 Solecki
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
28.8 Gillespie 28.6 Bathily
Bronx HS Of Science AW
Annie (Yijing) Wang
La Salle IM
Ian Mattson
28.4 Wang 28.4 Mattson
New Trier CS
Caroline Siebert
Natrona County SK
Stephen Koch
27.5 Siebert 27.5 Koch
Plano East Senior WZ
William Zhang
Harrison MR
Molly Ryan
28 Zhang 28.9 Ryan
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
North Allegheny Sr JF
Joy Fu
29 Lew-Kiedrowska 29 Fu
Edgemont RG
Riya Ganpati
Princeton DS
Daniel Shahab
29.9 Ganpati 29.8 Shahab
Ridge KT
Kevin Tang
Brophy CT
Calvin Tyler
30 Tang 30 Tyler
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Strake Jesuit College Prep JH
Joshua Herrera
29.5 Wu 29.2 Herrera
Nova VA
Vishnu Anand
Scarsdale FH
Felicity Huang
28 Anand 28.7 Huang
New Trier PT
Patrick Tolan
Scarsdale WC
Wolf Cukier
29.5 Tolan 29.3 Cukier
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Achievement First Brooklyn DS
Dorien Steadman
28.6 Brodie 28.4 Steadman
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
Evanston Twp JB
Jaime Berkovich
28.6 Maher 28.5 Berkovich
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Thomas Jefferson HSST YC
Yukta Chidanadan
28.9 Srirangam 28.7 Chidanadan
Harrison JW
Justin Wilson
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
28.4 Wilson 28.5 Ackerman
Louis D. Brandeis JT
Johncarlos Talamantez
Westborough KP
Kael Pelletier
29.1 Talamantez 29 Pelletier
Cooper City AM
Ashwin Mathi
La Salle TW
Tyler Wood
28.2 Mathi 28.3 Wood
Pembroke Pines Charter JD
Jayvyn Dacas
Pine View AD
Alex Dixneuf
29.5 Dacas 26.5 Dixneuf
Harrison AZ
Ava Zinman
Lexington EL
Evan Li
28.8 Zinman 28.9 Li
Plano East Senior AK
Ameera Khan
Paradise Valley XA
Xander Agnello
29.5 Khan 27.5 Agnello
Lake Highland Prep AV
Arjun Verma
Roslyn AG
Andrew Goldberg
28.5 Verma 29.3 Goldberg
Tuloso-Midway JS
John Henry Stearns
Strake Jesuit BB
Brendan Barrett
30 Stearns 28 Barrett
Charles W Flanagan KH
Keara Hardy
Evanston Twp OJ
Owen Janssen
27 Hardy 29 Janssen
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
Lexington JM
Janet Mariadoss
28.8 Geller 28.9 Mariadoss
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Millburn AJ
Arnold Jia
29.5 Gedela 29 Jia
Newsome DB
Dylan Burke
Lexington SG
Simran Gandhi
29.3 Burke 29.5 Gandhi
North Allegheny Sr ED
Elijah Duckworth
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.8 Manda 29.5 Earland
Lexington MP
Megha Prasad
Charlotte Catholic DE
David Edwards
28.9 Prasad 30 Edwards
Harrison AK
Anthony Kang
Immaculata La Salle IP
Isabella Perez
28.1 Kang 28 Perez
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Roslyn WB
William Borges
29 Shah 29 Borges
King AK
Arjan Kang
Keller JB
Jada Bourne
29.7 Kang 29.9 Bourne
Hunter NK
Nate Kruger
Westview Independent RSu
Reetesh Sudhakar
29.1 Kruger 29 Sudhakar
Tuloso-Midway IL
Ivin Lam
Lake Mary HS
Hannah Swalina
28 Lam 28 Swalina
Newtown SC
Stephanie Cobb
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
27.2 Cobb 28.1 Yousefelahi
Lake Mary SG
Sterling Goudrian
Pembroke Pines Charter RH
Robert Hershey
29 Goudrian 28 Hershey
Thomas Jefferson HSST RK
Rishabh Krishnan
Harrison EV
Ethan Voskoff
29.7 Krishnan 29.7 Voskoff
Ft Lauderdale EP
Elijah Pitt
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
28.7 Pitt 28.8 Choi
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
New Trier WT
William Thornton
28.1 Porter 28 Thornton
Myers Park ZM
Zoe Macomber
Collegiate AM
Aniket Mukherji
28 Macomber 28 Mukherji
All Saints Episcopal GL
Gabrielle Lea
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
30 Lea 29.8 Bhatnagar
Harrison RA
Rebecca Anderson
McDowell AN
Adi Nikolova
29 Anderson 29.5 Nikolova
Millburn KW
Kevin Wang
King VK
Varun Kanneganti
28.8 Wang 28.3 Kanneganti
BASIS Mesa HS
Harris Shadmany
Scarsdale AS
Aanya Schoetz
29.7 Shadmany 28 Schoetz
Stoneman Douglas WB
William Berk
New Trier TS
Thomas Serrino
27 Berk 28 Serrino
Henry W Grady SD
Swagatam Das
Stuyvesant GP
Gallo Patel
26 Das 30 Patel
Montville AP
Aaron Pottinger
Timothy Christian ZL
Zachary Lihn
28.8 Pottinger 28.9 Lihn
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Syosset JL
Jason Lan
28.9 Eberhart 29.1 Lan
Henry W Grady EH
Emmaline Harmon
Trinity Prep AS
Alexandre Spallone
28.3 Harmon 28.5 Spallone
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
29.9 Sheikh
Thomas Jefferson HSST TB
Teja Buddhavarapu
St Pius X Catholic JT
Joseph Tarnowski
28.8 Buddhavarapu 28.9 Tarnowski
Westford DT
David Towers
Evanston Twp LT
Luis Toro
28.9 Towers 29 Toro
Newtown BB
Bryce Bisset
Houston Memorial AO
Alejo Orvananos
27 Bisset 27.5 Orvananos
All Saints Episcopal AF
Asher Fanous
Chanhassen GL
Grace Lynch
27.9 Fanous 27 Lynch
Westlake AL
Andrew Lee
McClintock EB
Eli Botham
28.5 Lee 27.5 Botham
Syosset MW
Michael Wang
Chaminade PV
Peter Vouthas
29.5 Wang 29 Vouthas
Acton-Boxborough CX
Chris Xu
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
27.9 Xu 28.7 Ahn
Strake Jesuit College Prep WH
Wyatt Hatfield
Needham ZL
Zachary Lu
28.7 Hatfield 29.2 Lu
Timothy Christian JM
Joshua Matthew
Harrison EL
Eli Lapkin
28.9 Matthew 28.9 Lapkin
Lexington DY
Derek Ying
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
28.4 Ying 28.9 Herrera
Houston Memorial JM
Julia Meraji
Cherokee MT
Morgan Trusch
27 Meraji 27 Trusch
Ft Lauderdale GR
Gemma Rovshan
Needham WC
Will Conway
29 Rovshan 29 Conway
NSU SF
Sebastian Frazier
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29.4 Frazier 29.4 Morris
Needham SR
Sasha Rieser
Paul J Hagerty SP
Shannon Pitts
20.1 Rieser 29.1 Pitts
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Nathan Fallin
Carrollton RT
Ryan Talley
27 Fallin 25.7 Talley
Marcus UO
Uma Obalapuram
Cherokee SH
Sean Howell
28.2 Obalapuram 28.6 Howell
Charlotte Latin JS
Justin Smith
Millburn AW
Arthur Wayne
27.7 Smith 29.9 Wayne
Hunter MN
Michael Ning
West Broward EM
Ethan Massa
29.1 Ning 29.2 Massa
Houston Memorial AQ
Andrew Qin
Lexington CL
Christina Li
29.2 Qin 28.5 Li
Desert Vista JM
Jason Mittelman
Millburn AG
Ashna Gaglani
27.5 Mittelman 27.8 Gaglani
Paul J Hagerty SC
Sarah Cooke
St. Andrew's Episcopal FY
Faraaz Yousuf
28.5 Cooke 28.9 Yousuf
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Palo Alto HS Independent EH
Ethan Hwang
30 Cisse 28.7 Hwang
West Broward AC
Amanda Ciocca
Walt Whitman DH
Daniel Harris
28.4 Ciocca 28.9 Harris
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Pembroke Pines Charter KF
Kylie Fernandez
29.6 Savranksy 28.8 Fernandez
Ridge TN
Tanvi Namjoshi
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
29.3 Namjoshi 29.5 Tanguturi
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
Hunter KC
Kenneth Chen
29.5 Freedman 30 Chen
Chaminade CW
Charles Weiler
Stoneman Douglas TH
Todd Hewling
29.2 Weiler 28.7 Hewling
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
William G. Enloe KH
Kaitlyn Han
30 Joshi 28.3 Han
Harrison MW
Matt Wilson
Freehold Township NL
Nelson Lin
28.7 Wilson 28.9 Lin