45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Chaminade SL
Sean Lochner
29 Lew-Kiedrowska 27.5 Lochner
Chaminade CB
Christian Borruso
William G. Enloe AC
Anthony Cui
27.5 Borruso 29 Cui
Blair AC
Arjun Chopra
Palo Alto HS Independent EH
Ethan Hwang
28.2 Chopra 28.4 Hwang
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
Natrona County SK
Stephen Koch
28.3 Ganjam 28.3 Koch
Millburn AW
Arthur Wayne
Ft Lauderdale EP
Elijah Pitt
27 Wayne 29 Pitt
Cardinal Gibbons AD
Alex Dumas
Paul J Hagerty SA
Serenity Anderson
28 Dumas 27.5 Anderson
New Trier TS
Thomas Serrino
Louis D. Brandeis JT
Johncarlos Talamantez
27.6 Serrino 27.5 Talamantez
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Timothy Christian SG
Steven George
29 Dham 28.2 George
Pembroke Pines Charter JD
Jayvyn Dacas
Plano East Senior HG
Hamsika Gorty
28 Dacas 29 Gorty
Houston Memorial JM
Julia Meraji
Plano East Senior AK
Ameera Khan
Meraji Khan
North Allegheny Sr JF
Joy Fu
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.6 Fu 29.8 Earland
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
29 Bhatnagar 28.8 Georges
Thomas Jefferson HSST YC
Yukta Chidanadan
Strake Jesuit College Prep BE
Ben Erdmann
28.4 Chidanadan 29.9 Erdmann
Marcus NK
Noor Khader
Nova VA
Vishnu Anand
26.4 Khader 29 Anand
Strake Jesuit College Prep WH
Wyatt Hatfield
Ridge AL
Alan Liu
29 Hatfield 28.7 Liu
Ft Lauderdale GR
Gemma Rovshan
Tuloso-Midway JS
John Henry Stearns
28 Rovshan 28.5 Stearns
Henry W Grady EH
Emmaline Harmon
Lexington SG
Simran Gandhi
27.5 Harmon 29.7 Gandhi
Newtown JK
Justin Kahn
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
28.5 Kahn 28.7 Chakladar
Ridge KT
Kevin Tang
Timothy Christian PT
Pranay Tsappidi
29.5 Tang 27.8 Tsappidi
McDowell SA
Sandy Askins
James Bowie TW
Tate Weston
28 Askins 29.3 Weston
Myers Park ZM
Zoe Macomber
Tuloso-Midway IL
Ivin Lam
28 Macomber 27 Lam
La Salle IM
Ian Mattson
Acton-Boxborough ML
Matthew Liu
29.3 Mattson 29.6 Liu
Lake Travis BO
Blake Ochoa
Brophy CT
Calvin Tyler
28 Ochoa 27.6 Tyler
North Allegheny Sr ED
Elijah Duckworth
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
29.7 Manda 29.9 Chang
Timothy Christian MR
Mark Ruta
Ridge TN
Tanvi Namjoshi
27.3 Ruta 27.9 Namjoshi
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Acton-Boxborough VH
Varun Harish
29.5 Shah 28.5 Harish
Hunter DS
David Solecki
George Ranch AA
Asad Ahmed
28.3 Solecki 28.4 Ahmed
Thomas Jefferson HSST TB
Teja Buddhavarapu
Hunter SK
Scott Klein
28 Buddhavarapu 30 Klein
McDowell SK
Shane Karnes
St. Andrew's Episcopal OE
Osose Ewaleifoh
29.5 Karnes 29 Ewaleifoh
Scarsdale CC
Curtis Chang
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29.4 Chang 30 Garber
Cherokee MT
Morgan Trusch
Stuyvesant GP
Gallo Patel
29 Trusch 30 Patel
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
West Broward EM
Ethan Massa
29.6 Morris 29.7 Massa
Harrison EV
Ethan Voskoff
Strake Jesuit BB
Brendan Barrett
28.9 Voskoff 28 Barrett
Roslyn WB
William Borges
Hill NL
Nethmin Liyanage
29 Borges 28.5 Simila
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Syosset RD
Ronit Dhulia
29.4 Savranksy 28.8 Dhulia
Needham SR
Sasha Rieser
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
28.7 Rieser 29 Branson
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
29.5 Wu 29.3 Ahn
Acton-Boxborough CX
Chris Xu
St. Andrew's Episcopal FY
Faraaz Yousuf
28.5 Xu 28.4 Yousuf
Scarsdale WC
Wolf Cukier
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
28.5 Cukier 29.2 Thomas-McGinnis
Millburn KW
Kevin Wang
Mountain Brook MC
Marielle Cornes
29.5 Wang 28.9 Cornes
Timothy Christian ST
Stacey Tkachuk
Harrison JW
Justin Wilson
28 Tkachuk 28.5 Wilson
Montville AS
Aditya Sharma
Abington Heights CD
Clare Della Valle
28 Sharma 28.5 Della Valle
Bronx HS Of Science AW
Annie (Yijing) Wang
Edgemont RG
Riya Ganpati
28.3 Wang 29.1 Ganpati
William G. Enloe KH
Kaitlyn Han
Westview Independent RSu
Reetesh Sudhakar
28.3 Han 29.3 Sudhakar
Evanston Twp LT
Luis Toro
Lexington MP
Megha Prasad
27.7 Toro 28.5 Prasad
Syosset JL
Jason Lan
Freehold Township SA
Shubhum Agrawal
28.2 Lan 28.1 Agrawal
Larcher Independent BL
Beckett Larcher
Houston Memorial AQ
Andrew Qin
30 Larcher 29.2 Qin
Asheville MG
Maeve Goldberg
Stoneman Douglas TH
Todd Hewling
27.9 Goldberg 28.3 Hewling
North Allegheny Sr AD
Akshana Dassanaike
Thomas Jefferson HSST RK
Rishabh Krishnan
29.9 Dassanaike 30 Krishnan
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Clear Lake SM
Sneha Mokkala
28.4 Bathily 28.4 Mokkala
Newtown LD
Lauren Davis
McClintock CM
Carter Miller
28 Davis 27.5 Miller
Harrison GC
Giovanni Cutri
Pembroke Pines Charter MC
Mariana Colicchio
29.5 Cutri 29.2 Colicchio
Henry W Grady GR
Griffin Richie
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
28 Richie 26 Branson
Lexington JG
Jeffrey Gu
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
28.9 Gu 28.9 Zhang
Plano East Senior WZ
William Zhang
Brophy SA
Saif Agha
30 Zhang 30 Agha
Newtown SC
Stephanie Cobb
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
27.8 Cobb 28.4 Hughes
Keller JB
Jada Bourne
JPII BP
Breigh Plat
29.8 Bourne 29.7 Plat
Thomas Jefferson HSST AD
Avyuk Dixit
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
28.6 Dixit 28.4 Agrawal
Hunter MN
Michael Ning
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
29.6 Ning 29.5 Eberhart
Charlotte Catholic LC
Louis Ciano
McDowell AN
Adi Nikolova
29 Ciano 29 Nikolova
Ft Lauderdale PC
Peyton Carpen
Henry W Grady SD
Swagatam Das
29.1 Carpen 27.5 Das
Cherokee SH
Sean Howell
Westborough KP
Kael Pelletier
29.5 Howell 28 Pelletier
Collegiate CW
Christopher Wong
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
29 Wong 29.8 Robinson
McClintock EB
Eli Botham
McDowell KP
Kirtan Patel
27.5 Botham 27.5 Patel
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Walt Whitman DH
Daniel Harris
29.1 Gillespie 29 Harris
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Hunter KC
Kenneth Chen
28.9 Brodie 30 Chen
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
Lexington JM
Janet Mariadoss
28.9 Herrera 29 Mariadoss
Thomas Jefferson HSST VB
Vikram Bala
Chaminade CW
Charles Weiler
28 Bala 28.5 Weiler
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Princeton VC
Vedansh Chauhan
28.1 Yousefelahi 28 Chauhan
Lexington VR
Vedant Roy
Paul J Hagerty SP
Shannon Pitts
29 Roy 28.7 Pitts
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
Cardinal Gibbons ZD
Zach Dumas
27.8 Cohen 27.9 Dumas
Millburn AG
Ashna Gaglani
Lexington CL
Christina Li
27.9 Gaglani 28 Li
Cherokee AG
Anne Greer
Lake Highland Prep AV
Arjun Verma
29.4 Greer 29.5 Verma
Clear Lake JC
Jay Collura
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Nathan Fallin
29 Collura 28.9 Fallin
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Sequoyah EM
Elijah Moore
28.5 Bogner 28.3 Moore
Westlake AL
Andrew Lee
Harrison MW
Matt Wilson
29.5 Lee 29.5 Wilson
Newsome DB
Dylan Burke
Lake Highland Prep AG
Alexander George
28.8 Burke 28 George
Plano West Sr SW
Shishir Waghgray
Evanston Twp OJ
Owen Janssen
28 Waghgray 27 Janssen
Newtown BB
Bryce Bisset
Thomas Jefferson HSST MR
Muhurto Rahman
27 Bisset 27 Rahman
Timothy Christian ZL
Zachary Lihn
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
28.6 Lihn 28.5 Siegel
Plano East Senior HN
Hari Namdhari
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
28.9 Namdhari 29 Dayal
Charlotte Latin JS
Justin Smith
NSU SF
Sebastian Frazier
28.7 Smith 28.9 Frazier
King MB
Manish Bhatta
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
27.7 Bhatta 27.8 Lee
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Syosset MW
Michael Wang
28.7 Srirangam 28.8 Wang
Woodlands LW
Lulu Whitson
Paul J Hagerty SC
Sarah Cooke
30 Whitson 27 Cooke
Harrison AK
Anthony Kang
29 Kang
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
29.1 Diallo 29.2 Porter
Freehold Township NL
Nelson Lin
Puyallup DB
David Blynov
28.9 Lin 29 Blynov
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Bridgewater RM
Riya Mehta
29.1 Gastelu 28.6 Mehta
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Millburn AJ
Arnold Jia
28.4 Tanguturi 28.8 Jia
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Evanston Twp JB
Jaime Berkovich
28.7 Zhang 28.8 Berkovich
Charles W Flanagan KH
Keara Hardy
Stoneman Douglas WB
William Berk
27.5 Hardy 28.3 Berk
Phillips Academy Andover JJ
Junah Jang
New Trier PT
Patrick Tolan
28 Jang 28.5 Tolan
Roslyn DG
Daleep Grewal
Chanhassen GL
Grace Lynch
28 Grewal 28.5 Lynch
Westlake AC
Amanda Chen
Desert Vista AM
Armando Montero
28.5 Chen 28.6 Montero
Millburn AH
Amanda Huang
BASIS Mesa HS
Harris Shadmany
29.2 Huang 29 Shadmany
Roslyn BL
Brandon Lee
Lexington LE
Luke Eriksson
29.7 Lee 28.5 Eriksson
Timothy Christian JM
Joshua Matthew
Needham WC
Will Conway
29 Matthew 28 Conway
McClintock LK
Logan Kraver
Millburn JL
Joy Luo
29.5 Kraver 29 Luo
Carrollton RT
Ryan Talley
Lake Highland Prep SL
Serena Lyou
26 Talley 28.7 Lyou
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
Ft Lauderdale ST
Sherise Tracey
29.9 Pridgen 30 Tracey
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Montville AP
Aaron Pottinger
29.8 Gedela 28.7 Pottinger
Tulsa Washington SR
Sam Robson
Westlake SM
Shampurna Mitra
29.2 Robson 28.9 Mitra
Stuyvesant CL
Claire Liu
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
29.6 Liu 29.5 Waldman
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Walt Whitman HW
Heather Wang
26.9 Swalina 26.9 Wang
Hunter NK
Nate Kruger
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
29 Kruger 30 Maher
Lake Mary MH
Matthew Hochfelder
Nova FM
Farah Mohammed
28 Hochfelder 28 Mohammed
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Harrison AZ
Ava Zinman
29.9 Joshi 30 Zinman
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
Harrison MR
Molly Ryan
30 Freedman 29 Ryan
American Heritage Plantation PB
Peregrine Beckett
Cooper City AM
Ashwin Mathi
30 Beckett 30 Mathi
Ft Lauderdale STa
Syed Tahir
Homewood-Flossmoor NK
Nala King
28.5 Tahir 26.5 King
Princeton DS
Daniel Shahab
Immaculata La Salle IP
Isabella Perez
29 Shahab 26 Perez
Scarsdale FH
Felicity Huang
McNeil AR
Abhishek Rao
29.1 Huang 29.7 Rao
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
Roslyn AG
Andrew Goldberg
28.1 Ackerman 28.6 Goldberg
Woodlands AH
Andrew Harding
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
29 Harding 29.5 Mehra
Louis D. Brandeis SR
Saba Rajput
New Trier CS
Caroline Siebert
28.2 Rajput 28.5 Siebert
Westview Independent RS
Rohith Sudhakar
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
29.8 Sudhakar 29.5 Cisse
Marcus KL
Kyle Lleras
Pembroke Pines Charter MO
Michael Omole
28.6 Lleras 28.5 Omole
Strake Jesuit College Prep VL
Vincent Liu
Bronx HS Of Science HW
Howard Wang
29.5 Liu 27.5 Wang
Lake Highland Prep MS
Mimi Sawhney
Natrona County CF
Chandra Frank
28.3 Sawhney 28.3 Frank
Houston Memorial JS
Joshua Sucec
Scarsdale BY
Brandon Yazdi
28 Sucec 27.6 Yazdi
Hill JM
Juliana Ma
New Trier WT
William Thornton
28 Ma 28.2 Thornton
Achievement First Brooklyn CP
Christopher Pascall
La Salle TW
Tyler Wood
30 Pascall 28.5 Wood
Marcus UO
Uma Obalapuram
Ft Lauderdale VM
Venishca Moriah
28.2 Obalapuram 29 Moriah
Pine View AD
Alex Dixneuf
Scarsdale AS
Aanya Schoetz
27 Dixneuf 27.1 Schoetz
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Strake Jesuit College Prep AMe
Aneel Mehra
28.7 Sheikh 28.8 Mehra
Needham SC
Samuel Cogen
King AK
Arjan Kang
28.7 Cogen 29.1 Kang
Manchester Essex AC
Abigail Conway
New Trier EM
Emma Mansour
27 Conway 28.8 Mansour
Chaminade PV
Peter Vouthas
Harrison EL
Eli Lapkin
29.4 Vouthas 29.2 Lapkin
King AN
Aniruth Narayanan
Lake Highland Prep AA
Ahad Ansari
28.6 Narayanan 28.1 Ansari
Achievement First Brooklyn DS
Dorien Steadman
Myers Park BM
Brandi Martin
30 Steadman 30 Martin
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
George Ranch DD
Danielle Dunk
29 Geller 28 Dunk
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
Trinity Prep AS
Alexandre Spallone
28.8 Choi 28.7 Spallone
Pembroke Pines Charter KF
Kylie Fernandez
West Broward AC
Amanda Ciocca
29 Fernandez 29.5 Ciocca
James Bowie JB
Joseph Bridges
King VK
Varun Kanneganti
28.4 Bridges 28.7 Kanneganti
Charlotte Catholic DE
David Edwards
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
29.6 Edwards 29.7 Bhatt
Harley School, The ZK
Zeynep Koseoglu
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
27 Koseoglu 26 Marquardt
Collegiate AM
Aniket Mukherji
Stuyvesant AY
Alvin Yao
28.4 Mukherji 28.8 Yao
All Saints Episcopal GL
Gabrielle Lea
Lexington EL
Evan Li
29 Lea 29.3 Li
Houston Memorial AO
Alejo Orvananos
Paradise Valley XA
Xander Agnello
28.5 Orvananos 28 Agnello
St Pius X Catholic JT
Joseph Tarnowski
St. Andrew's Episcopal BM
Bain McHale
30 Tarnowski 30 McHale
Lake Mary SG
Sterling Goudrian
Lexington DY
Derek Ying
29 Goudrian 28 Ying
Westford DT
David Towers
Durham BD
Bennett Dombcik
27.5 Towers 28 Dombcik
Strake Jesuit College Prep JH
Joshua Herrera
Desert Vista JM
Jason Mittelman
30 Herrera 28 Mittelman
Woodlands CM
Camryn Manley
Carnegie Vanguard AB
Arnav Burudgunte
28.6 Manley 29 Burudgunte
Harrison RA
Rebecca Anderson
Paradise Valley EM
Emily Marquez
28.7 Anderson 27.2 Marquez
Cardinal Newman JA
Joseph Arrigo
Plano West Sr AG
Anirudh Garg
27.5 Arrigo 29 Garg