45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
Westlake AL
Andrew Lee
29.1 Agrawal 29.2 Lee
Chaminade SL
Sean Lochner
Millburn AW
Arthur Wayne
27.8 Lochner 28.3 Wayne
Paul J Hagerty SC
Sarah Cooke
Timothy Christian MR
Mark Ruta
29.5 Cooke 29.5 Ruta
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
Scarsdale CC
Curtis Chang
28.8 Chakladar 29.6 Chang
Abington Heights CD
Clare Della Valle
Newtown BB
Bryce Bisset
28 Della Valle 26 Bisset
Strake Jesuit BB
Brendan Barrett
King MB
Manish Bhatta
28.7 Barrett 29.1 Bhatta
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
Roslyn DG
Daleep Grewal
27.7 Branson 29.5 Grewal
Millburn AJ
Arnold Jia
James Bowie JB
Joseph Bridges
29.4 Jia 28.4 Bridges
Carnegie Vanguard AB
Arnav Burudgunte
Chaminade CB
Christian Borruso
29.3 Burudgunte 28 Borruso
JPII BP
Breigh Plat
Collegiate CW
Christopher Wong
28.8 Plat 28.9 Wong
Lexington DY
Derek Ying
Harrison AK
Anthony Kang
27.9 Ying 28.5 Kang
Desert Vista AM
Armando Montero
Plano East Senior HN
Hari Namdhari
28.3 Montero 27.6 Namdhari
Lexington EL
Evan Li
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
29.2 Li 29.1 Ackerman
Cardinal Gibbons ZD
Zach Dumas
Ridge KT
Kevin Tang
29 Dumas 29.1 Tang
Myers Park BM
Brandi Martin
Newtown SC
Stephanie Cobb
29.5 Martin 29.5 Cobb
St. Andrew's Episcopal BM
Bain McHale
Larcher Independent BL
Beckett Larcher
28 McHale 29 Larcher
Plano East Senior HG
Hamsika Gorty
Marcus KL
Kyle Lleras
29.2 Gorty 28.8 Lleras
New Trier PT
Patrick Tolan
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
29.5 Tolan 28.8 Freedman
Acton-Boxborough VH
Varun Harish
Roslyn WB
William Borges
28.7 Harish 29.1 Borges
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
Blair AC
Arjun Chopra
27 Siegel 27.5 Chopra
Henry W Grady SD
Swagatam Das
Lake Mary MH
Matthew Hochfelder
28 Das 27 Hochfelder
Paradise Valley EM
Emily Marquez
McClintock LK
Logan Kraver
28.2 Marquez 28.3 Kraver
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
Needham SC
Samuel Cogen
29.8 Robinson 28.5 Cogen
Strake Jesuit College Prep BE
Ben Erdmann
Needham ZL
Zachary Lu
29.2 Erdmann 29.6 Lu
Ft Lauderdale ST
Sherise Tracey
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29.2 Tracey 29.4 Morris
Plano East Senior AK
Ameera Khan
Keller JB
Jada Bourne
29.9 Khan 30 Bourne
George Ranch AA
Asad Ahmed
Millburn AG
Ashna Gaglani
29 Ahmed 30 Gaglani
Lake Highland Prep AA
Ahad Ansari
Westlake AC
Amanda Chen
27 Ansari 28 Chen
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Cherokee AG
Anne Greer
29.1 Thomas-McGinnis 28 Greer
McDowell KP
Kirtan Patel
Carrollton RT
Ryan Talley
26 Patel 25 Talley
Durham BD
Bennett Dombcik
Harrison GC
Giovanni Cutri
29.9 Dombcik 29.7 Cutri
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
McDowell SK
Shane Karnes
28.8 Zhang 27.9 Karnes
Nova FM
Farah Mohammed
Collegiate AM
Aniket Mukherji
27.3 Mohammed 28.7 Mukherji
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
Harrison EV
Ethan Voskoff
29.4 Dayal 29.5 Voskoff
Strake Jesuit College Prep AMe
Aneel Mehra
Lexington PS
Pranathi Srirangam
29 Mehra 28.6 Srirangam
Scarsdale BY
Brandon Yazdi
Westford DT
David Towers
28.7 Yazdi 28.7 Towers
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Lexington VR
Vedant Roy
29.4 Garber 29.1 Roy
Homewood-Flossmoor NK
Nala King
Ft Lauderdale GR
Gemma Rovshan
26 King 27 Rovshan
Chanhassen GL
Grace Lynch
Cardinal Gibbons AD
Alex Dumas
28.6 Lynch 28.2 Dumas
Lexington JM
Janet Mariadoss
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
29.6 Mariadoss 29.3 Dham
Southlake Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
Thomas Jefferson HSST TB
Teja Buddhavarapu
28.3 Ratnasabapathy 28.4 Buddhavarapu
Plano West Sr AG
Anirudh Garg
Hunter DS
David Solecki
27.5 Garg 27.6 Solecki
Natrona County CF
Chandra Frank
American Heritage Plantation PB
Peregrine Beckett
28 Frank 28.5 Beckett
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.3 Georges 28.4 Cukier
New Trier EM
Emma Mansour
Harley School, The ZK
Zeynep Koseoglu
28 Mansour 27.5 Koseoglu
Lexington CL
Christina Li
Henry W Grady GR
Griffin Richie
27.5 Li 27.5 Richie
Walt Whitman HW
Heather Wang
Phillips Academy Andover JJ
Junah Jang
28.6 Wang 28.7 Jang
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
Plano West Sr SW
Shishir Waghgray
28.8 Hughes 29 Waghgray
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Newtown JK
Justin Kahn
29.9 Chang 29.1 Kahn
Ridge AL
Alan Liu
Hill JM
Juliana Ma
29 Liu 28.8 Ma
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
Freehold Township NL
Nelson Lin
28 Marquardt 29.9 Lin
Montville AP
Aaron Pottinger
Lake Highland Prep MS
Mimi Sawhney
28.8 Pottinger 28.7 Sawhney
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
King AN
Aniruth Narayanan
29.2 Ahn 29.1 Narayanan
Natrona County SK
Stephen Koch
Louis D. Brandeis SR
Saba Rajput
27.5 Koch 27 Rajput
Paul J Hagerty SA
Serenity Anderson
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
27 Anderson 28 Bathily
Lexington SG
Simran Gandhi
Houston Memorial JS
Joshua Sucec
29.7 Gandhi 28.7 Sucec
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Chaminade PV
Peter Vouthas
30 Cisse 28.5 Vouthas
Evanston Twp OJ
Owen Janssen
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
28.5 Janssen 28.7 Bogner
Paul J Hagerty SP
Shannon Pitts
Thomas Jefferson HSST AD
Avyuk Dixit
26.9 Pitts 27 Dixit
Tuloso-Midway IL
Ivin Lam
Newtown LD
Lauren Davis
29 Lam 29 Davis
Harrison EL
Eli Lapkin
Marcus UO
Uma Obalapuram
29.2 Lapkin 28 Obalapuram
Harrison MR
Molly Ryan
Clear Lake JC
Jay Collura
28 Ryan 26 Collura
St. Andrew's Episcopal OE
Osose Ewaleifoh
William G. Enloe KH
Kaitlyn Han
28.7 Ewaleifoh 29.1 Han
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29.7 Bhatt 29.6 Wu
Evanston Twp JB
Jaime Berkovich
Achievement First Brooklyn CP
Christopher Pascall
30 Berkovich 27 Pascall
Sequoyah EM
Elijah Moore
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
29 Moore 28.6 Cohen
King VK
Varun Kanneganti
Harrison RA
Rebecca Anderson
28.3 Kanneganti 28.1 Anderson
Hunter SK
Scott Klein
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
29 Klein 29.3 Sheikh
Puyallup DB
David Blynov
Ft Lauderdale STa
Syed Tahir
27 Blynov 26 Tahir
Bronx HS Of Science HW
Howard Wang
Woodlands LW
Lulu Whitson
28.5 Wang 28 Whitson
Brophy SA
Saif Agha
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
28.1 Agha 28.1 Lew-Kiedrowska
Desert Vista JM
Jason Mittelman
Stuyvesant CL
Claire Liu
27.5 Mittelman 29.2 Liu
Hill NL
Nethmin Liyanage
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
29 Simila 30 Pridgen
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
29.6 Eberhart 28.7 Ganjam
Edgemont RG
Riya Ganpati
Strake Jesuit College Prep JH
Joshua Herrera
29.7 Ganpati 29.4 Herrera
James Bowie TW
Tate Weston
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
29.4 Weston 29.5 Gillespie
Brophy CT
Calvin Tyler
Bronx HS Of Science AW
Annie (Yijing) Wang
29.2 Tyler 29.3 Wang
George Ranch DD
Danielle Dunk
Plano East Senior WZ
William Zhang
27 Dunk 27 Zhang
Lake Highland Prep SL
Serena Lyou
Walt Whitman AB
Alex Brodie
28.5 Lyou 28 Brodie
Ridge TN
Tanvi Namjoshi
Achievement First Brooklyn DS
Dorien Steadman
27 Namjoshi 27.2 Steadman
Timothy Christian PT
Pranay Tsappidi
Strake Jesuit College Prep VL
Vincent Liu
27.4 Tsappidi 29 Liu
Millburn JL
Joy Luo
Woodlands AH
Andrew Harding
27 Luo 28.7 Harding
St. Andrew's Episcopal FY
Faraaz Yousuf
Byram Hills LG
Luke Gastelu
28.8 Yousuf 28.9 Gastelu
Cooper City AM
Ashwin Mathi
La Salle IM
Ian Mattson
28 Mathi 28.7 Mattson
Westborough KP
Kael Pelletier
Ft Lauderdale PC
Peyton Carpen
27 Pelletier 28.3 Carpen
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Princeton DS
Daniel Shahab
29 Waldman 29.2 Shahab
William G. Enloe AC
Anthony Cui
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
29 Cui 29.4 Shah
King AK
Arjan Kang
Millburn KW
Kevin Wang
29.4 Kang 29.3 Wang
Bridgewater RM
Riya Mehta
Hunter NK
Nate Kruger
29 Mehta 29.2 Kruger
Immaculata La Salle IP
Isabella Perez
Manchester Essex AC
Abigail Conway
28.6 Perez 27.4 Conway
Harrison AZ
Ava Zinman
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
29.8 Zinman 29.3 Diallo
Pembroke Pines Charter MO
Michael Omole
Pine View AD
Alex Dixneuf
28.5 Omole 26.5 Dixneuf
Paradise Valley XA
Xander Agnello
Timothy Christian ZL
Zachary Lihn
26 Agnello 27 Lihn
McNeil AR
Abhishek Rao
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
28.7 Rao 28.9 Choi
Roslyn AG
Andrew Goldberg
Montville AS
Aditya Sharma
29 Goldberg 27.5 Sharma
Lexington MP
Megha Prasad
Scarsdale FH
Felicity Huang
27.8 Prasad 27.5 Huang
Tuloso-Midway JS
John Henry Stearns
North Allegheny Sr AD
Akshana Dassanaike
29.8 Stearns 29 Dassanaike
Timothy Christian SG
Steven George
Charles W Flanagan KH
Keara Hardy
26 George 26 Hardy
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
29.4 Maher 29 Geller
Lake Highland Prep AV
Arjun Verma
North Allegheny Sr ED
Elijah Duckworth
27.8 Verma 27.8 Manda
Harrison JW
Justin Wilson
William G. Enloe TG
Tej Gedela
27.9 Wilson 28.5 Gedela
BASIS Mesa HS
Harris Shadmany
Asheville MG
Maeve Goldberg
28 Shadmany 27 Goldberg
Charlotte Catholic DE
David Edwards
29.7 Edwards
Trinity Prep AS
Alexandre Spallone
McClintock EB
Eli Botham
28.7 Spallone 28 Botham
La Salle TW
Tyler Wood
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
28.3 Wood 28.2 Zhang
Lake Highland Prep AG
Alexander George
Evanston Twp LT
Luis Toro
28.7 George 29 Toro
Freehold Township SA
Shubhum Agrawal
St Pius X Catholic JT
Joseph Tarnowski
29.2 Agrawal 29.3 Tarnowski
McDowell AN
Adi Nikolova
Houston Memorial AO
Alejo Orvananos
29.5 Nikolova 29 Orvananos
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
New Trier TS
Thomas Serrino
28.8 Porter 28.3 Serrino
Stuyvesant GP
Gallo Patel
Timothy Christian JM
Joshua Matthew
27.6 Patel 27.8 Matthew
Harrison MW
Matt Wilson
All Saints Episcopal GL
Gabrielle Lea
28 Wilson 28.5 Lea
Clear Lake SM
Sneha Mokkala
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
29.3 Mokkala 29.2 Yousefelahi
NSU SF
Sebastian Frazier
Pembroke Pines Charter RH
Robert Hershey
28 Frazier 26 Hershey
Ft Lauderdale EP
Elijah Pitt
Pembroke Pines Charter KF
Kylie Fernandez
28.5 Pitt 29 Fernandez
Westview Independent RSu
Reetesh Sudhakar
Newsome DB
Dylan Burke
29.6 Sudhakar 30 Burke
Thomas Jefferson HSST MR
Muhurto Rahman
Pembroke Pines Charter JD
Jayvyn Dacas
28 Rahman 28.5 Dacas
Ft Lauderdale VM
Venishca Moriah
Lake Mary HS
Hannah Swalina
29 Moriah 28.5 Swalina
Pembroke Pines Charter MC
Mariana Colicchio
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28 Colicchio 28.8 Bhatnagar
New Trier WT
William Thornton
Woodlands CM
Camryn Manley
28.4 Thornton 28.3 Manley
Stoneman Douglas TH
Todd Hewling
Myers Park ZM
Zoe Macomber
30 Hewling 28 Macomber
Louis D. Brandeis JT
Johncarlos Talamantez
Needham SR
Sasha Rieser
28 Talamantez 28.5 Rieser
Needham WC
Will Conway
Lake Travis BO
Blake Ochoa
29.7 Conway 29.8 Ochoa
Syosset RD
Ronit Dhulia
Hunter MN
Michael Ning
28.7 Dhulia 29.7 Ning
Scarsdale AS
Aanya Schoetz
Charlotte Latin JS
Justin Smith
29 Schoetz 29.5 Smith
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Nathan Fallin
Acton-Boxborough CX
Chris Xu
27.5 Fallin 27.7 Xu
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
Cherokee SH
Sean Howell
27 Branson 26.5 Howell
Westlake SM
Shampurna Mitra
Marcus NK
Noor Khader
28.3 Mitra 28.2 Khader
Nova VA
Vishnu Anand
Lake Mary SG
Sterling Goudrian
26 Anand 29.7 Goudrian
All Saints Episcopal AF
Asher Fanous
Tulsa Washington SR
Sam Robson
29.5 Fanous 29.8 Robson
Lexington LE
Luke Eriksson
Strake Jesuit College Prep WH
Wyatt Hatfield
28.5 Eriksson 28.6 Hatfield
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
30 Harris 28.5 Herrera
Stuyvesant AY
Alvin Yao
Houston Memorial JM
Julia Meraji
28 Yao 27 Meraji
Syosset MW
Michael Wang
Westview Independent RS
Rohith Sudhakar
28 Wang 28.2 Sudhakar
West Broward AC
Amanda Ciocca
Thomas Jefferson HSST YC
Yukta Chidanadan
30 Ciocca 30 Chidanadan
Acton-Boxborough ML
Matthew Liu
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
29.4 Liu 29.2 Savransky
Princeton VC
Vedansh Chauhan
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
27 Chauhan 28.5 Tanguturi
Chaminade CW
Charles Weiler
Roslyn BL
Brandon Lee
28.5 Weiler 29 Lee
Stoneman Douglas WB
William Berk
Syosset JL
Jason Lan
27.5 Berk 30 Lan
Mountain Brook MC
Marielle Cornes
Cherokee MT
Morgan Trusch
29 Cornes 27 Trusch
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Timothy Christian ST
Stacey Tkachuk
29.4 Earland 28 Tkachuk
Hunter KC
Kenneth Chen
Cardinal Newman JA
Joseph Arrigo
28.7 Chen 26.5 Arrigo
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
29.2 Mehra 29.6 Joshi
West Broward EM
Ethan Massa
North Allegheny Sr JF
Joy Fu
29.5 Massa 28.6 Fu
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Henry W Grady EH
Emmaline Harmon
28.5 Lee 28.4 Harmon
Palo Alto HS Independent EH
Ethan Hwang
Thomas Jefferson HSST VB
Vikram Bala
28.5 Hwang 27.8 Bala
McClintock CM
Carter Miller
Millburn AH
Amanda Huang
28.4 Miller 29.4 Huang
Houston Memorial AQ
Andrew Qin
McDowell SA
Sandy Askins
29.2 Qin 28 Askins