45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Westview Independent RSu
Reetesh Sudhakar
Sequoyah EM
Elijah Moore
28.5 Sudhakar 28 Moore
St Pius X Catholic JT
Joseph Tarnowski
West Broward AC
Amanda Ciocca
29.3 Tarnowski 29.4 Ciocca
Acton-Boxborough VH
Varun Harish
Lexington DY
Derek Ying
27.8 Harish 28 Ying
Stoneman Douglas WB
William Berk
Newtown JK
Justin Kahn
27.7 Berk 28.5 Kahn
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
Lake Highland Prep MS
Mimi Sawhney
28.5 Siegel 28.6 Sawhney
Ft Lauderdale STa
Syed Tahir
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
28.3 Tahir 28.3 Ackerman
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
29 Porter 28.5 Branson
Timothy Christian ST
Stacey Tkachuk
Acton-Boxborough CX
Chris Xu
27.4 Tkachuk 27 Xu
Southlake Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
St. Andrew's Episcopal OE
Osose Ewaleifoh
28.8 Ratnasabapathy 29.5 Ewaleifoh
Millburn AJ
Arnold Jia
Harrison EL
Eli Lapkin
28.5 Jia 28.5 Lapkin
Evanston Twp OJ
Owen Janssen
Needham SC
Samuel Cogen
28.2 Janssen 28.7 Cogen
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
McNeil AR
Abhishek Rao
29.2 Herrera 29.1 Rao
Paul J Hagerty SA
Serenity Anderson
Paradise Valley EM
Emily Marquez
29.5 Anderson 29 Marquez
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
King AN
Aniruth Narayanan
28.2 Agrawal 28.3 Narayanan
Hunter DS
David Solecki
Pembroke Pines Charter MC
Mariana Colicchio
28.1 Solecki 28.4 Colicchio
Lake Highland Prep SL
Serena Lyou
Walt Whitman DH
Daniel Harris
28.5 Lyou 29.1 Harris
Houston Memorial JM
Julia Meraji
Paul J Hagerty SP
Shannon Pitts
29 Meraji 29.1 Pitts
Princeton VC
Vedansh Chauhan
27.5 Chauhan
Westlake SM
Shampurna Mitra
Plano East Senior HN
Hari Namdhari
27.5 Mitra 27 Namdhari
Thomas Jefferson HSST TB
Teja Buddhavarapu
Scarsdale FH
Felicity Huang
28 Buddhavarapu 28.3 Huang
Stuyvesant AY
Alvin Yao
McDowell SK
Shane Karnes
27.5 Yao 29 Karnes
Strake Jesuit College Prep BE
Ben Erdmann
Thomas Jefferson HSST MR
Muhurto Rahman
29.3 Erdmann 28.6 Rahman
Pembroke Pines Charter JD
Jayvyn Dacas
Lexington MP
Megha Prasad
28 Dacas 28.5 Prasad
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Lexington EL
Evan Li
29 Bhatnagar 29.5 Li
Chaminade SL
Sean Lochner
Lexington JG
Jeffrey Gu
28 Lochner 28.5 Gu
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Evanston Twp JB
Jaime Berkovich
29.8 Zhang 29.8 Berkovich
Montville AS
Aditya Sharma
Thomas Jefferson HSST YC
Yukta Chidanadan
27.9 Sharma 28.8 Chidanadan
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
26 Swalina 29 Yousefelahi
Hill JM
Juliana Ma
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
28.7 Ma 28 Marquardt
Harley School, The ZK
Zeynep Koseoglu
Collegiate CW
Christopher Wong
28.5 Koseoglu 29.5 Wong
Charlotte Catholic DE
David Edwards
Thomas Jefferson HSST VB
Vikram Bala
29 Edwards 28 Bala
Thomas Jefferson HSST RK
Rishabh Krishnan
Needham SR
Sasha Rieser
29.2 Krishnan 29 Rieser
Bridgewater RM
Riya Mehta
Timothy Christian SG
Steven George
28.5 Mehta 27.5 George
Natrona County CF
Chandra Frank
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
27 Frank 28.5 Georges
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Charlotte Latin JS
Justin Smith
28.6 Gastelu 28.2 Smith
Louis D. Brandeis SR
Saba Rajput
Cherokee AG
Anne Greer
26.5 Rajput 28.4 Greer
Palo Alto HS Independent EH
Ethan Hwang
Plano East Senior HG
Hamsika Gorty
28.4 Hwang 28.3 Gorty
Lake Travis BO
Blake Ochoa
Lake Mary MH
Matthew Hochfelder
29 Ochoa 27 Hochfelder
Strake Jesuit College Prep AMe
Aneel Mehra
King AK
Arjan Kang
29.4 Mehra 28.7 Kang
McClintock EB
Eli Botham
Westborough KP
Kael Pelletier
28.3 Botham 28.1 Pelletier
McDowell SA
Sandy Askins
Cardinal Newman JA
Joseph Arrigo
29.1 Askins 28.2 Arrigo
Scarsdale AS
Aanya Schoetz
Nova FM
Farah Mohammed
29.3 Schoetz 28.1 Mohammed
North Allegheny Sr ED
Elijah Duckworth
Ridge KT
Kevin Tang
27.5 Manda 28 Tang
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Brophy SA
Saif Agha
27.7 Dham 27.5 Agha
Millburn KW
Kevin Wang
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
29.4 Wang 28.4 Cohen
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
29.1 Chakladar 29 Earland
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Hunter NK
Nate Kruger
29 Tanguturi 29.7 Kruger
Roslyn AG
Andrew Goldberg
Chaminade CB
Christian Borruso
29 Goldberg 28 Borruso
Lake Highland Prep AA
Ahad Ansari
Harrison EV
Ethan Voskoff
28.3 Ansari 29.8 Voskoff
Lake Mary SG
Sterling Goudrian
Syosset MW
Michael Wang
28 Goudrian 28.5 Wang
Chaminade PV
Peter Vouthas
Plano West Sr AG
Anirudh Garg
30 Vouthas 28 Garg
Westford DT
David Towers
Plano West Sr SW
Shishir Waghgray
28 Towers 27 Waghgray
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
28.9 Cisse 28.6 Ahn
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Woodlands LW
Lulu Whitson
28.9 Wu 28.8 Whitson
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
McDowell KP
Kirtan Patel
29 Sheikh 28.6 Patel
Westlake AC
Amanda Chen
Stuyvesant CL
Claire Liu
29 Chen 29.3 Liu
Edgemont RG
Riya Ganpati
Ridge TN
Tanvi Namjoshi
29 Ganpati 28.5 Namjoshi
Marcus NK
Noor Khader
Pembroke Pines Charter KF
Kylie Fernandez
29.2 Khader 29.7 Fernandez
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Henry W Grady SD
Swagatam Das
30 Gillespie 29.5 Das
Millburn AW
Arthur Wayne
Thomas Jefferson HSST AD
Avyuk Dixit
29 Wayne 29.2 Dixit
New Trier WT
William Thornton
Strake Jesuit College Prep JH
Joshua Herrera
28.7 Thornton 29.3 Herrera
All Saints Episcopal AF
Asher Fanous
Timothy Christian JM
Joshua Matthew
28.5 Fanous 27 Matthew
Cherokee MT
Morgan Trusch
Harrison MW
Matt Wilson
28.1 Trusch 28.5 Wilson
Blair AC
Arjun Chopra
King MB
Manish Bhatta
28.6 Chopra 28.8 Bhatta
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
29.3 Mehra 27.8 Lew-Kiedrowska
Acton-Boxborough ML
Matthew Liu
Newtown LD
Lauren Davis
29 Liu 28.7 Davis
George Ranch DD
Danielle Dunk
Asheville MG
Maeve Goldberg
29 Dunk 29.5 Goldberg
Roslyn BL
Brandon Lee
McClintock LK
Logan Kraver
29.8 Lee 28.6 Kraver
Newsome DB
Dylan Burke
Walt Whitman AB
Alex Brodie
29.7 Burke 28.4 Brodie
McClintock CM
Carter Miller
Phillips Academy Andover JJ
Junah Jang
28 Miller 27.7 Jang
Bronx HS Of Science AW
Annie (Yijing) Wang
Ft Lauderdale GR
Gemma Rovshan
28.7 Wang 27.4 Rovshan
George Ranch AA
Asad Ahmed
Bronx HS Of Science HW
Howard Wang
27 Ahmed 27 Wang
Harrison RA
Rebecca Anderson
Syosset RD
Ronit Dhulia
28.5 Anderson 28 Dhulia
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Henry W Grady GR
Griffin Richie
28.5 Lee 28.4 Richie
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Stuyvesant GP
Gallo Patel
27.5 Diallo 27.2 Patel
Charlotte Catholic LC
Louis Ciano
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
28.6 Ciano 28.6 Eberhart
Pembroke Pines Charter RH
Robert Hershey
Puyallup DB
David Blynov
30 Hershey 29 Blynov
Millburn JL
Joy Luo
Hill NL
Nethmin Liyanage
28 Luo 28.5 Simila
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Nathan Fallin
Strake Jesuit BB
Brendan Barrett
28.5 Fallin 28.5 Barrett
New Trier EM
Emma Mansour
Lexington SG
Simran Gandhi
27.6 Mansour 29.4 Gandhi
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
King VK
Varun Kanneganti
28.4 Choi 28 Kanneganti
North Allegheny Sr JF
Joy Fu
James Bowie JB
Joseph Bridges
30 Fu 28.9 Bridges
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Lexington PS
Pranathi Srirangam
28.4 Bogner 28.5 Srirangam
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Lexington LE
Luke Eriksson
28.9 Zhang 29.4 Eriksson
Cardinal Gibbons ZD
Zach Dumas
Desert Vista JM
Jason Mittelman
28 Dumas 28 Mittelman
Ft Lauderdale PC
Peyton Carpen
Lexington VR
Vedant Roy
28.6 Carpen 28.7 Roy
Princeton DS
Daniel Shahab
Marcus KL
Kyle Lleras
29.8 Shahab 29 Lleras
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Timothy Christian ZL
Zachary Lihn
29.7 Thomas-McGinnis 28.4 Lihn
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Collegiate AM
Aniket Mukherji
29.1 Chang 26.8 Mukherji
New Trier TS
Thomas Serrino
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
28.4 Serrino 29 Dayal
Durham BD
Bennett Dombcik
Strake Jesuit College Prep VL
Vincent Liu
29 Dombcik 29.2 Liu
New Trier CS
Caroline Siebert
Needham ZL
Zachary Lu
27 Siebert 29 Lu
St. Andrew's Episcopal FY
Faraaz Yousuf
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
28.4 Yousuf 29.4 Shah
Harrison GC
Giovanni Cutri
Pembroke Pines Charter MO
Michael Omole
29.5 Cutri 29.4 Omole
Strake Jesuit College Prep WH
Wyatt Hatfield
Chaminade CW
Charles Weiler
28 Hatfield 27 Weiler
Montville AP
Aaron Pottinger
Hunter SK
Scott Klein
28.5 Pottinger 29.5 Klein
Immaculata La Salle IP
Isabella Perez
Newtown BB
Bryce Bisset
27 Perez 27 Bisset
Half Hollow Hills HS East MG
Megan Gole
Ft Lauderdale EP
Elijah Pitt
29.3 Gole 29.4 Pitt
Cooper City AM
Ashwin Mathi
Mountain Brook MC
Marielle Cornes
28 Mathi 28 Cornes
Paradise Valley XA
Xander Agnello
Lake Highland Prep AG
Alexander George
27.5 Agnello 28 George
Trinity Prep AS
Alexandre Spallone
Cardinal Gibbons AD
Alex Dumas
29.3 Spallone 28.2 Dumas
Hunter KC
Kenneth Chen
Woodlands AH
Andrew Harding
29 Chen 29.2 Harding
James Bowie TW
Tate Weston
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
29.5 Weston 28.9 Pridgen
La Salle TW
Tyler Wood
Roslyn WB
William Borges
28.8 Wood 29 Borges
Manchester Essex AC
Abigail Conway
Larcher Independent BL
Beckett Larcher
28 Conway 29.3 Larcher
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Myers Park BM
Brandi Martin
29.5 Savransky 28 Martin
West Broward EM
Ethan Massa
Houston Memorial AO
Alejo Orvananos
30 Massa 27 Orvananos
Desert Vista AM
Armando Montero
Plano East Senior WZ
William Zhang
30 Montero 29 Zhang
BASIS Mesa HS
Harris Shadmany
Houston Memorial JS
Joshua Sucec
28.2 Shadmany 27.7 Sucec
La Salle IM
Ian Mattson
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
30 Mattson 29.9 Hughes
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
Millburn AH
Amanda Huang
29.9 Robinson 29.8 Huang
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
Needham WC
Will Conway
28 Freedman 29 Conway
Clear Lake SM
Sneha Mokkala
JPII BP
Breigh Plat
28.3 Mokkala 29.3 Plat
Tuloso-Midway JS
John Henry Stearns
Brophy CT
Calvin Tyler
28.2 Stearns 28.3 Tyler
Evanston Twp LT
Luis Toro
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
29.5 Toro 29.3 Geller
Tulsa Washington SR
Sam Robson
Millburn AG
Ashna Gaglani
30 Robson 28.5 Gaglani
Nova VA
Vishnu Anand
North Allegheny Sr AD
Akshana Dassanaike
26.5 Anand 28 Dassanaike
Achievement First Brooklyn CP
Christopher Pascall
Chanhassen GL
Grace Lynch
27 Pascall 29 Lynch
Freehold Township SA
Shubhum Agrawal
Homewood-Flossmoor NK
Nala King
29.1 Agrawal 29 King
Paul J Hagerty SC
Sarah Cooke
Henry W Grady EH
Emmaline Harmon
25 Cooke 28 Harmon
Ft Lauderdale VM
Venishca Moriah
Hunter MN
Michael Ning
28.1 Moriah 29.4 Ning
American Heritage Plantation PB
Peregrine Beckett
Houston Memorial AQ
Andrew Qin
28.6 Beckett 29.2 Qin
Scarsdale CC
Curtis Chang
Timothy Christian MR
Mark Ruta
29.5 Chang 28.8 Ruta
McDowell AN
Adi Nikolova
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
27 Nikolova 28 Maher
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Abington Heights CD
Clare Della Valle
29.4 Joshi 28.6 Della Valle
Carnegie Vanguard AB
Arnav Burudgunte
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
29.7 Burudgunte 28 Ganjam
Ft Lauderdale ST
Sherise Tracey
Carrollton RT
Ryan Talley
28.5 Tracey 27 Talley
Lexington CL
Christina Li
Lake Highland Prep AV
Arjun Verma
28.9 Li 29 Verma
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Pine View AD
Alex Dixneuf
28.9 Garber 28.1 Dixneuf
Myers Park ZM
Zoe Macomber
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
26 Macomber 29 Waldman
Ridge AL
Alan Liu
NSU SF
Sebastian Frazier
29.5 Liu 29.4 Frazier
Clear Lake JC
Jay Collura
Woodlands CM
Camryn Manley
28.8 Collura 29.8 Manley
St. Andrew's Episcopal BM
Bain McHale
Charles W Flanagan KH
Keara Hardy
29 McHale 28.4 Hardy
Harrison JW
Justin Wilson
Newtown SC
Stephanie Cobb
27 Wilson 27 Cobb
William G. Enloe KH
Kaitlyn Han
Cherokee SH
Sean Howell
28.5 Han 27.5 Howell
Roslyn DG
Daleep Grewal
Syosset JL
Jason Lan
28.7 Grewal 28.5 Lan
Walt Whitman HW
Heather Wang
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
29 Wang 29.6 Bhatt
All Saints Episcopal GL
Gabrielle Lea
Stoneman Douglas TH
Todd Hewling
29.3 Lea 29.2 Hewling
Harrison AZ
Ava Zinman
Marcus UO
Uma Obalapuram
29.2 Zinman 27.8 Obalapuram
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Plano East Senior AK
Ameera Khan
28.9 Bathily 28.8 Khan
Lexington JM
Janet Mariadoss
Natrona County SK
Stephen Koch
29.4 Mariadoss 28.5 Koch
Tuloso-Midway IL
Ivin Lam
William G. Enloe AC
Anthony Cui
27.5 Lam 28 Cui
Westlake AL
Andrew Lee
Westview Independent RS
Rohith Sudhakar
28.6 Lee 28.9 Sudhakar
Timothy Christian PT
Pranay Tsappidi
Achievement First Brooklyn DS
Dorien Steadman
28 Tsappidi 26 Steadman
Harrison MR
Molly Ryan
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.5 Ryan 28.7 Cukier
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29.5 Gedela 29.6 Morris
Louis D. Brandeis JT
Johncarlos Talamantez
Keller JB
Jada Bourne
28 Talamantez 28.5 Bourne
Harrison AK
Anthony Kang
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
29.2 Kang 28.7 Branson