45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US
Round 1 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Thomas Jefferson HSST MR William G. Enloe KH
Jacob Thomas
Neg
28.0
28.2
Evanston Twp QH Bergen County Academies MS
Spencer Orlowski
Neg
28.5
29.0
Henry W Grady SD Bronx HS Of Science WF
Judy Fickess
Neg
28.5
28.9
Strake Jesuit College Prep JH Marcus NK
Jordan Farenhem
Aff
29.0
28.4
Desert Vista JM Louis D. Brandeis JT
Dhwani Kharel
Aff
28.0
26.0
Lake Highland Prep JD Westlake AL
James Stuckert
Neg
29.0
29.0
McDowell SK New Trier CS
Brian Wiora
Aff
28.0
27.5
Needham SR Westlake AC
Brianna Lavelle
Neg
29.1
29.3
King AK Pembroke Pines Charter JD
James Stuckert
Aff
29.0
28.0
Plano East Senior HN Strake Jesuit College Prep DH
Reed Weiler
Neg
28.4
28.5
Lake Highland Prep JA Charlotte Catholic LC
Sunil Gedela
Aff
28.8
27.5
Lexington PS Paradise Valley XA
Megan Nubel
Aff
28.0
27.0
Newtown SC Cambridge Rindge and Latin AG
Regina Walker
Neg
28.0
28.5
Lake Highland Prep MS Harrison AZ
Mark Gorthey
Neg
28.4
29.4
Scarsdale FH Success Academy Manhattan BC
Brian Wiora
Neg
28.0
28.3
Plano East Senior HG McDowell AN
Kalyn Lee
Aff
29.7
26.0
Lexington VR Harrison AK
Mina Lee
Aff
29.2
28.8
Needham WC Blair AC
Brianna Lavelle
Neg
28.1
28.7
Cherokee AG Ft Lauderdale STa
Judy Fickess
Aff
29.0
28.0
Collegiate AM Bridgewater RM
Ife Omidiran
Neg
28.6
29.2
Lake Mary MH BASIS Mesa AC
Angela Lytle
Neg
26.0
27.5
Syosset MW Lexington JM
Trevor Colliton
Aff
28.7
28.7
Sequoyah EM North Allegheny Sr ED
Ife Omidiran
Neg
28.4
29.8
Newtown JK Freehold Township SA
Rikhav Shah
Aff
28.3
28.2
Walt Whitman DH Roslyn DG
Kathy Wang
Aff
28.8
28.6
Collegiate CW Palo Alto HS Independent EH
Christopher Stearns
Aff
28.1
27.7
Marcus KL George Ranch DD
Ian Crowell
Aff
29.4
27.5
Walt Whitman BW Louis D. Brandeis SR
Michael Corder
Aff
28.5
27.0
St. Andrew's Episcopal OE Lake Mary SG
Stephanie Ciocca
Aff
29.2
29.0
Needham ZL Carnegie Vanguard AB
Sam Azbel
Aff
29.2
29.3
Charlotte Latin JS Success Academy Manhattan LD
Daiya Massac
Neg
27.0
29.4
Ft Lauderdale GR Achievement First Brooklyn CP
Natalie Gale
Neg
28.5
28.0
Newtown BB Lake Highland Prep AA
ALexander Yoakum
Neg
27.5
27.8
Harrison EL Tulsa Washington SR
Mike Vigars
Neg
28.5
28.8
Walt Whitman JM Montville AS
Dhwani Kharel
Neg
27.0
28.0
Henry W Grady GR Nova VA
Anh Wilson
Aff
29.0
28.5
William G. Enloe AC Millburn AJ
Sam Azbel
Neg
28.4
29.0
Timothy Christian SG Edgemont RG
Preetham Chippada
Neg
27.3
29.7
Chanhassen GL Westview Independent RSu
Mars He
Neg
29.3
29.9
Asheville MG Strake Jesuit AM
Camille Caldera
Neg
27.5
28.5
Paul J Hagerty SP Natrona County CF
Leah Waid
Neg
27.0
29.0
Walt Whitman CB Evanston Twp LT
Katya Ehresman
Neg
28.4
28.8
Westborough KP McDowell SA
Natalie Gale
Neg
28.0
28.0
Acton-Boxborough CX New Trier WT
Bailey Rung
Neg
28.5
28.9
Stuyvesant CL Desert Vista AM
David Min
Aff
29.7
28.8
Freehold Township NL West Des Moines Valley CT
Jack Ave
Neg
30.0
29.7
JPII BP Immaculata La Salle IP
Sarah Ryan
Aff
28.6
27.8
St. Andrew's Episcopal IB Stoneman Douglas WB
Kyle Joseph
Aff
29.6
28.1
McClintock LK Thomas Jefferson HSST RK
Charles Karcher
Neg
28.2
28.6
Pine View AD Paul J Hagerty SC
Justin Schwendiman
Aff
28.0
27.5
Charles W Flanagan KH Harrison GC
Roxanne Daniel
Neg
27.0
28.7
Timothy Christian ZL Success Academy Manhattan SB
Jayanne Forrest
Neg
28.7
29.2
Pembroke Pines Charter MO Walt Whitman HW
Raul Larsen
Neg
28.7
28.9
Plano East Senior WZ George Ranch MS
Jeffrey Huang
Neg
27.5
28.5
Timothy Christian MR William G. Enloe TG
Nathan Johnston
Neg
28.2
29.2
Mountain Brook MC Success Academy Manhattan TR
Julonni Washington
Neg
28.0
29.0
Homewood-Flossmoor NK West Des Moines Valley AJ
John Staunton
Neg
27.8
29.7
Achievement First Brooklyn DS Lake Highland Prep JW
Lucas Bailey
Neg
27.5
28.5
Timothy Christian JM Chaminade SL
Emily Valle
Neg
28.0
30.0
King AN New Trier PT
Drew Thorburn
Neg
28.9
29.0
King VK Nikita Tanguturi
Michelle Li
Neg
28.6
29.1
Houston Memorial JS Pembroke Pines Charter RH
Manuel Valle
Aff
27.0
27.5
Westview Independent RS New Trier EM
Daniel Quizon
Aff
29.0
28.5
Thomas Jefferson HSST YC Harley School, The ZK
Krishna Murugan
Aff
26.5
26.0
Carrollton RT Montville AP
Arman Entezar
Neg
25.5
27.5
Evanston Twp HE Cooper City AM
Heaven Montague
Neg
29.7
29.0
King MB Ft Lauderdale VM
Michelle Li
Aff
30.0
28.2
Edgemont HL Chaminade PV
Lance Garrison
Neg
28.5
29.0
Lake Highland Prep AM American Heritage Plantation AD
Paloma O'Connor
Aff
28.7
28.4
Nova FM Lexington CL
Jayanne Forrest
Neg
28.0
29.0
Larcher Independent BL BASIS Mesa HS
Rikhav Shah
Aff
29.0
28.8
Harrison EV St. Andrew's Episcopal FY
Mike Vigars
Neg
28.5
28.3
Hunter MN Lake Travis BO
Zane Encinas
Aff
29.5
29.0
Lexington EL Stuyvesant AY
Louis Kollar
Aff
29.5
28.3
Chaminade CW Hill JM
Shawn Crisp
Aff
28.0
27.0
Syosset JL Scarsdale ZS
Mark Gorthey
Neg
28.4
28.5
Natrona County SK Newsome DB
Paige Hart
Neg
28.0
28.0
Pembroke Pines Charter MC Ft Lauderdale ST
Elianna Boswell
Neg
27.5
27.5
Harrison MW Millburn KW
Paul PJ Wexler
Aff
28.0
27.5
Stoneman Douglas TH American Heritage Plantation PB
TJ Foley
Neg
28.2
28.6
Scarsdale WC George Ranch AA
Sarah Botsch-McGuinn
Aff
29.1
28.9
James Bowie JB Poly Prep Country Day DB
Priya Kukreja
Aff
28.4
28.0
Phillips Academy Andover JJ Hunter DS
Bailey Rung
Aff
28.7
28.0
Desert Vista SY Byram Hills LG
Kathy Wang
Neg
28.8
28.9
Strake Jesuit College Prep VL Phillips Academy Andover TC
Michael Corder
Neg
29.0
29.5
Houston Memorial AO Strake Jesuit College Prep WH
Crawford Leavoy
Neg
28.9
29.2
Brophy SA St Pius X Catholic JT
Charles Karcher
Neg
28.0
28.6
Stuyvesant GP American Heritage Plantation RG
Jose Denis
Neg
28.0
29.5
Woodlands AH Tuloso-Midway JS
Roxanne Daniel
Neg
28.8
29.0
Millburn AH Harrison RA
Priya Kukreja
Aff
29.1
28.1
Plano East Senior AK Acton-Boxborough ML
Jacob Thomas
Neg
28.6
28.9
Lexington DY Clear Lake SM
Jordan Farenhem
Neg
28.2
29.1
Lake Highland Prep RG McClintock CM
Jack Ave
Aff
28.0
27.9
Walt Whitman CBr All Saints Episcopal GL
Candace Hightower
Neg
27.5
30.0
Myers Park BM James Bowie TW
Jharick Shields
Neg
27.9
28.6
Strake Jesuit College Prep JG Roslyn BL
Becca Traber
Aff
28.6
28.4
Chantilly Independent TM Strake Jesuit JP
ALexander Yoakum
Aff
28.1
28.0
Lexington MP Scarsdale CC
Camille Caldera
Neg
28.8
29.1
NSU SF Tuloso-Midway IL
Grant Brown
Aff
29.1
28.0
Walt Whitman AB All Saints Episcopal AF
Emily Valle
Neg
27.0
29.0
Cherokee SH Scarsdale SB
Sarah Botsch-McGuinn
Neg
28.4
29.5
Ft Lauderdale EP New Trier TS
Spencer Orlowski
Aff
28.4
28.3
Chaminade CB Westlake SM
Tejal Patwardhan
Aff
28.0
27.0
Hunter NK Timothy Christian ST
Jeff Morris
Aff
29.0
28.5
Woodlands LW West Broward EM
Dominic Henderson
Neg
28.3
29.8
McNeil AR Clear Lake JC
Manuel Valle
Aff
28.0
27.0
Brophy CT Evanston Twp OJ
Preetham Chippada
Aff
28.1
28.0
Evanston Twp JA Ft Lauderdale PC
Mina Lee
Aff
28.8
28.6
North Allegheny Sr AD Bergen County Academies EL
Grant Brown
Neg
28.7
28.8
Lexington JG Harrison JW
Kenan Anderson
Aff
29.0
28.5
Lexington SG Montgomery Blair PZ
David Min
Neg
29.0
29.0
Lake Highland Prep PC Thomas Jefferson HSST TB
Pacy Yan
Neg
28.1
28.2
Lake Highland Prep AV Hunter KC
Raul Larsen
Aff
29.3
28.6
Lake Highland Prep AG St. Andrew's Episcopal BM
Nathan Johnston
Neg
28.0
28.2
Newtown LD La Salle TW
Heaven Montague
Neg
28.7
29.4
Houston Memorial AQ Roslyn AG
Reed Weiler
Aff
29.3
29.4
Thomas Jefferson HSST AD Bronx HS Of Science AW
Katya Ehresman
Neg
29.1
29.4
Bronx HS Of Science HW Princeton VC
Drew Thorburn
Neg
28.1
28.2
Keller JB Southlake Carroll TR
Tejal Patwardhan
Neg
28.0
29.5
Marcus UO Lake Mary HS
Justin Schwendiman
Aff
28.0
27.0
West Broward AC Scarsdale AS
Jharick Shields
Aff
28.6
28.5
Woodlands CM La Salle IM
Phoebe Kuo
Neg
27.6
27.7
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Ian Crowell
28.5
Hill NL Lake Highland Prep SL
Sunil Gedela
Aff
28.4
27.9
Henry W Grady EH Scarsdale BY
Mars He
Aff
29.3
29.3
McDowell KP Strake Jesuit College Prep BE
Becca Traber
Neg
28.5
28.8
Stuyvesant SP Paul J Hagerty SA
Stephanie Ciocca
Aff
29.0
28.8
Pembroke Pines Charter KF Millburn JL
Regina Walker
Aff
29.0
28.0
Roslyn WB Ridge AL
Alan George
Neg
29.4
29.5
Cardinal Newman JA Acton-Boxborough VH
Julonni Washington
Neg
27.0
28.0
Needham SC Cardinal Gibbons ZD
Daiya Massac
Aff
28.7
27.0
Millburn AG Timothy Christian PT
Kelly Lutgen
Aff
29.0
28.0
Hunter SK Half Hollow Hills HS East MG
John Staunton
Aff
29.3
28.8
Lexington LE McClintock EB
Paloma O'Connor
Aff
28.7
28.6
Success Academy Manhattan CE Westford DT
Paul PJ Wexler
Aff
29.0
27.5
Plano West Sr SW Montgomery Blair CZ
Sarah Sherry
Neg
27.5
27.7
Syosset RD Houston Memorial JM
Arman Entezar
Aff
29.0
27.0
Lake Highland Prep SS Princeton DS
TJ Foley
Neg
28.6
28.8
American Heritage Plantation BG Lexington JC
Alan George
Aff
29.2
29.0
Ridge TN North Allegheny Sr JF
Megan Nubel
Neg
27.0
28.5
Strake Jesuit BB Harrison MR
Aleena Alwani
Aff
29.0
28.0
Evanston Twp JB Trinity Prep AS
Shira Rosenberg
Aff
28.4
28.0
Puyallup DB Millburn AW
Pacy Yan
Neg
27.8
28.7
Ridge KT Durham BD
Louis Kollar
Neg
28.7
29.1
Cardinal Gibbons AD Cherokee MT
Leah Waid
Aff
29.0
27.0
Paradise Valley EM Lake Highland Prep PA
Sarah Ryan
Neg
27.5
28.2
Thomas Jefferson HSST VB Myers Park ZM
Nicholas Riegel
Aff
29.3
28.4
Plano West Sr AG Strake Jesuit College Prep AMe Aff FFT Neg BYE
Manchester Essex AC