Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Scarsdale KL
Karen Lee
Eagan AC
Ashley Chen
29 Lee 28 Chen
Eagan AK
Ankitha Kumar
KAPS BT
Ben Thomas
28.5 Kumar 29.5 Thomas
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
29 Wu 29.3 Zou
Eastview JR
Jyotsna Rathinam
Arizona College Prep NP
Niklas Pearce
27.6 Rathinam 27.5 Pearce
Newark Science SB
Simone Braithwaite
Northland Christian JQ
Jack Quisenberry
28.5 Braithwaite 28 Quisenberry
Duchesne Academy AM
Anika Miro Quesada
Mission San Jose SC
Sreetama Chowdhury
27.5 Miro Quesada 27.5 Chowdhury
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
28.4 Ahn 28.3 Waddell
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
29 Morris 29.1 Bryant
Episcopal School of Dallas ZH
Zan Haq
Chanhassen NW
Natalie Williamson
28 Haq 28 Williamson
Greenhill AZ
Anais Zhang
Eagan AS
Aarushi Sen
28.2 Zhang 27.3 Sen
Edina AJ
Atman Jahagirdar
Los Osos Independent RN
Ron Nath
27 Jahagirdar 27.3 Nath
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
Scarsdale WC
Wolf Cukier
27.7 Bray 28 Cukier
New Trier CS
Caroline Siebert
Eagan AA
Aadarsh Akula
27 Siebert 27.5 Akula
Lakeville South LS
Logan Stenzel
Lakeville North GR
Gianna Roy
29 Stenzel 27 Roy
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
Edina KS
Kathleen Scoggin
28.4 Kirkpatrick 28.5 Scoggin
Lake Highland Prep AG
Alexander George
Rosemount MQ
Michelle Quan
27 George 29 Quan
West Des Moines Valley JM
James Meng
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
28.9 Meng 30 Hughes
Strake Jesuit WH
Wyatt Hatfield
Needham ZL
Zachary Lu
29 Hatfield 29.1 Lu
Edina RM
Rahil Modi
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
28.1 Modi 27.9 Ganjam
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Dougherty Valley KK
Kavin Kumaravel
29.3 Thomas-McGinnis 29 Kumaravel
Lincoln East LP
Lori Peer
Homewood-Flossmoor AB
Aggie Butvilas
28 Peer 27.9 Butvilas
Lincoln East SB
Sasha Belashchenko
Lexington KY
Kevin Yang
27.9 Belashchenko 28.2 Yang
East Ridge AR
Athena Roscoe
Eagan KP
Kayla Patyk
28 Roscoe 27.9 Patyk
Lexington SG
Simran Gandhi
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29.5 Gandhi 29.7 Garber
Eastview SM
Sanjana Molleti
Duchesne Academy SV
Sofia Varner
28 Molleti 27 Varner
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
Newark Science OS
Osmane Sanogo
29.2 Davis 29.8 Sanogo
Strake Jesuit AMe
Aneel Mehra
Halstrom RA
Ronak Ahuja
28.5 Mehra 28.9 Ahuja
Edina MR
Matthew Ruppert
Westlake HS (Austin) CR
Cassidy Reynolds
28.2 Ruppert 28 Reynolds
New Trier KM
Keara McLaughlin
Roseville Area DT
Daley Tubbs
27.5 McLaughlin 28 Tubbs
Lakeville South NB
Nina Baker
Harrison EL
Eli Lapkin
28.8 Baker 29 Lapkin
Anderson SJ
Sesh Joe
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
29.3 Joe 28.9 Porter
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
Greenhill BZ
Brian Zhou
28 Sharpe 28.9 Zhou
Lexington AF
Avery Fortier
Strake Jesuit BE
Ben Erdmann
29 Fortier 29.3 Erdmann
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
Scarsdale CC
Curtis Chang
29.2 Herrera 29.1 Chang
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
Northland Christian AB
Aaron Barcio
28 Cohen 28.1 Barcio
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
Pinnacle KA
Kristen Arnold
29.3 Gilbert 29 Arnold
Dougherty Valley VB
Vikram Balasubramanian
Northland Christian ABr
Austin Broussard
28.2 Balasubramanian 28.5 Broussard
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Edina EM
Ellen Mi
28 Wu 28 Mi
Appleton East MM
Matthew Moorhead
Mission San Jose MS
Meera Sehgal
29.1 Moorhead 28.8 Sehgal
Strake Jesuit JH
Joshua Herrera
Loyola JC
John Choi
29.5 Herrera 29.6 Choi
Loyola CL
Connor Lindquist
Quarry Lane MD
Mackenzie Davis
27.9 Lindquist 28 Davis
Greenhill AM
Anna Myers
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
29.5 Myers 29 Karavadi
Harrison AK
Anthony Kang
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.2 Kang 28.6 Earland
Cypress Falls RK
Rajveer Kindra
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
28.9 Kindra 29.9 Bhatt
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
28.5 Georges 28.3 Ratnasabapathy
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
28.5 Ackerman 28.4 Eberhart
Loyola AO
Andrew Overing
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.5 Overing 27.9 Gedela
Needham SC
Sam Cogen
New Trier TS
Thomas Serrino
27.5 Cogen 27 Serrino
Scarsdale WM
Will Musoff
Kamiak NB
Niko Battle
28.5 Musoff 29.6 Battle
Harrison AZ
Ava Zinman
Eagan AI
Arush Iyer
29 Zinman 28.5 Iyer
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
28.7 Mehra 29.3 Joshi
Lakeville South MH
Morgyn Hibbard
Eagan JB
Jacob Berran
28 Hibbard 27 Berran
Scarsdale SH
Sally Ho
Appleton East SM
Sophia Mast
28.7 Ho 28.4 Mast
McNeil AR
Abhishek Rao
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
28.1 Rao 28 Siegel
McNeil KK
Kartikeya Kotamraju
East Ridge MR
Minerva Roscoe
27 Kotamraju 26.5 Roscoe
Evanston Twp LT
Luis Toro
Lakeville North AC
Anna Carow
26.9 Toro 27.9 Carow
Eastview MS
Maxwell Schaefer
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
28.5 Schaefer 28 Chakladar
Santa Monica RE
Rex Evans
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
29.6 Evans 27.9 Overstreet
Edina SO
Stella Olken-Hunt
Dougherty Valley AR
Anurag Rao
28 Olken-Hunt 27.5 Rao
Scarsdale VG
Vivian Guo
Westlake HS (Austin) AL
Andrew Lee
27.9 Guo 28.4 Lee
Sioux Falls MP
Maximilian Peters
West Des Moines Valley AJo
Ayden Johnson
27 Peters 27.5 Johnson
Charlotte Catholic DE
David Edwards
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
29.4 Edwards 29.2 Nadel
Strake Jesuit VL
Vincent Liu
Lake Travis BL
Beckett Larcher
29 Liu 29.5 Larcher
Greenhill MR
Mihir Rai
Newark Science TS
Thanalini Sivanesan
29.6 Rai 28.5 Sivanesan
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Dougherty Valley AY
Amanda Yang
29.1 Bathily 29 Yang
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
Lexington EL
Evan Li
27.6 Tripathy 29.4 Li
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Millard North BL
Ben Lampman
29 Srirangam 28.9 Lampman
Harrison GC
Giovanni Cutri
Roseville Area EC
Elyse Colihan
30 Cutri 30 Colihan
Edina AV
Ananth Veluvali
Millard North AA
Aanya Agarwal
28 Veluvali 28.1 Agarwal