Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Eagan KP
Kayla Patyk
Lexington PS
Pranathi Srirangam
27 Patyk 28 Srirangam
Northland Christian ABr
Austin Broussard
Scarsdale SH
Sally Ho
28.8 Broussard 28.5 Ho
Dougherty Valley AY
Amanda Yang
Episcopal School of Dallas ZH
Zan Haq
27.5 Yang 27 Haq
Harrison EL
Eli Lapkin
Appleton East MM
Matthew Moorhead
29.1 Lapkin 28.9 Moorhead
Dougherty Valley AR
Anurag Rao
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
27.5 Rao 29 Sharpe
Millard North BL
Ben Lampman
Edina AJ
Atman Jahagirdar
28 Lampman 27 Jahagirdar
Edina KS
Kathleen Scoggin
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29.5 Scoggin 29.6 Wu
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Strake Jesuit WH
Wyatt Hatfield
28.7 Eberhart 28.8 Hatfield
Westlake HS (Austin) CR
Cassidy Reynolds
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
28.3 Reynolds 28.5 Tripathy
Eagan AA
Aadarsh Akula
Lakeville South LS
Logan Stenzel
28 Akula 28.3 Stenzel
Scarsdale WC
Wolf Cukier
Greenhill MR
Mihir Rai
28.7 Cukier 29.4 Rai
Strake Jesuit BE
Ben Erdmann
Eastview MS
Maxwell Schaefer
28.6 Erdmann 27.4 Schaefer
Eagan AS
Aarushi Sen
Lakeville South NB
Nina Baker
26.9 Sen 28.4 Baker
Scarsdale CC
Curtis Chang
Lakeville South MH
Morgyn Hibbard
28.9 Chang 28.5 Hibbard
Appleton East SM
Sophia Mast
Eastview JR
Jyotsna Rathinam
28 Mast 27.5 Rathinam
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
28.7 Chakladar 29.2 Kirkpatrick
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
Edina AV
Ananth Veluvali
29.6 Hughes 28 Veluvali
Lexington EL
Evan Li
Strake Jesuit VL
Vincent Liu
28.1 Li 28.2 Liu
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
Eastview SM
Sanjana Molleti
28.5 Siegel 28 Molleti
Northland Christian AB
Aaron Barcio
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
28.5 Barcio 28.7 Gilbert
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
Greenhill AZ
Anais Zhang
27.8 Ganjam 28.3 Zhang
Lake Travis BL
Beckett Larcher
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
28.9 Larcher 28.3 Morris
Newark Science TS
Thanalini Sivanesan
Strake Jesuit JH
Joshua Herrera
28.6 Sivanesan 28.7 Herrera
Roseville Area DT
Daley Tubbs
Scarsdale VG
Vivian Guo
27.8 Tubbs 28.4 Guo
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Anderson SJ
Sesh Joe
29.4 Bhatt 29.7 Joe
New Trier TS
Thomas Serrino
Strake Jesuit AMe
Aneel Mehra
27.5 Serrino 28.5 Mehra
Chanhassen NW
Natalie Williamson
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
27.8 Williamson 27.8 Mehra
Lakeville North AC
Anna Carow
Cypress Falls RK
Rajveer Kindra
28.7 Carow 29 Kindra
Dougherty Valley KK
Kavin Kumaravel
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
28.5 Kumaravel 28 Bathily
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Loyola AO
Andrew Overing
29 Arnold 28.4 Overing
Los Osos Independent RN
Ron Nath
Needham SC
Sam Cogen
28.4 Nath 28.6 Cogen
Lexington KY
Kevin Yang
West Des Moines Valley JM
James Meng
28.5 Yang 29 Meng
Edina EM
Ellen Mi
Evanston Twp LT
Luis Toro
27 Mi 26 Toro
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
30 Karavadi 28 Georges
Westlake HS (Austin) AL
Andrew Lee
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
29.5 Lee 29.2 Bray
Eagan JB
Jacob Berran
Duchesne Academy AM
Anika Miro Quesada
30 Berran 29 Miro Quesada
Arizona College Prep NP
Niklas Pearce
Harrison AK
Anthony Kang
27 Pearce 27.5 Kang
Eagan AI
Arush Iyer
Edina MR
Matthew Ruppert
26 Iyer 26.5 Ruppert
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Loyola CL
Connor Lindquist
27.9 Nadel 28 Lindquist
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
McNeil AR
Abhishek Rao
28.5 Porter 28.7 Rao
Mission San Jose MS
Meera Sehgal
Edina SO
Stella Olken-Hunt
28 Sehgal 27 Olken-Hunt
Loyola JC
John Choi
Santa Monica RE
Rex Evans
29.8 Choi 30 Evans
Quarry Lane MD
Mackenzie Davis
New Trier KM
Keara McLaughlin
27.3 Davis 27.3 McLaughlin
Greenhill BZ
Brian Zhou
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
29.1 Zhou 28.6 Ackerman
Mission San Jose SC
Sreetama Chowdhury
Lincoln East LP
Lori Peer
27.5 Chowdhury 27.4 Peer
KAPS BT
Ben Thomas
Greenhill AM
Anna Myers
29.2 Thomas 29 Myers
Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
Lincoln East SB
Sasha Belashchenko
29.5 Ratnasabapathy 28.7 Belashchenko
Northland Christian JQ
Jack Quisenberry
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
28.5 Quisenberry 28.4 Ahn
Needham ZL
Zachary Lu
Newark Science SB
Simone Braithwaite
29.6 Lu 29 Braithwaite
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
29.3 Joshi 29.4 Davis
Duchesne Academy SV
Sofia Varner
Sioux Falls MP
Maximilian Peters
26 Varner 24 Peters
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Lexington AF
Avery Fortier
29.1 Earland 29.2 Fortier
Homewood-Flossmoor AB
Aggie Butvilas
Scarsdale KL
Karen Lee
27 Butvilas 29 Lee
Millard North AA
Aanya Agarwal
Lexington SG
Simran Gandhi
28.8 Agarwal 29.3 Gandhi
Halstrom RA
Ronak Ahuja
Scarsdale WM
Will Musoff
29 Ahuja 24 Musoff
Eagan AC
Ashley Chen
Lake Highland Prep AG
Alexander George
26.5 Chen 28 George
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
29.3 Zou 28.9 Herrera
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
East Ridge AR
Athena Roscoe
28 Waddell 27.5 Roscoe
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Charlotte Catholic DE
David Edwards
29.1 Gedela 29 Edwards
Roseville Area EC
Elyse Colihan
Edina RM
Rahil Modi
26.5 Colihan 27 Modi
Lakeville North GR
Gianna Roy
McNeil KK
Kartikeya Kotamraju
29.5 Roy 28.5 Kotamraju
Kamiak NB
Niko Battle
Harrison GC
Giovanni Cutri
29.1 Battle 28.6 Cutri
Rosemount MQ
Michelle Quan
Eagan AK
Ankitha Kumar
29.5 Quan 28.5 Kumar
West Des Moines Valley AJo
Ayden Johnson
New Trier CS
Caroline Siebert
27.8 Johnson 28.5 Siebert
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Dougherty Valley VB
Vikram Balasubramanian
29.1 Garber 29.1 Balasubramanian
East Ridge MR
Minerva Roscoe
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
27 Roscoe 27.1 Wu
Newark Science OS
Osmane Sanogo
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
29.8 Sanogo 29.7 Thomas-McGinnis
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
Harrison AZ
Ava Zinman
29.6 Bryant 29.6 Zinman