Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
East Ridge AR
Athena Roscoe
27.6 Sharpe 27.5 Roscoe
Edina EM
Ellen Mi
Scarsdale CC
Curtis Chang
27 Mi 27.1 Chang
Greenhill BZ
Brian Zhou
Newark Science OS
Osmane Sanogo
29.5 Zhou 29.6 Sanogo
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Edina RM
Rahil Modi
29.4 Garber 29 Modi
Edina MI
Mythili Iyer
Harrison GC
Giovanni Cutri
28 Iyer 28.3 Cutri
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
Mission San Jose SC
Sreetama Chowdhury
28 Ganjam 28 Chowdhury
Scarsdale VG
Vivian Guo
Edina MR
Matthew Ruppert
28.3 Guo 29.5 Ruppert
Strake Jesuit AMe
Aneel Mehra
Evanston Twp LT
Luis Toro
28.5 Mehra 28.2 Toro
Anderson SJ
Sesh Joe
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
29.1 Joe 28.9 Tripathy
Roseville Area DT
Daley Tubbs
Eagan AK
Ankitha Kumar
28 Tubbs 28.3 Kumar
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
Charlotte Catholic DE
David Edwards
27.7 Gilbert 28.8 Edwards
Appleton East MM
Matthew Moorhead
Eastview SM
Sanjana Molleti
28.7 Moorhead 28.5 Molleti
Loyola CL
Connor Lindquist
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
29.3 Lindquist 29.2 Overstreet
Northland Christian ABr
Austin Broussard
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.3 Broussard 28.5 Cukier
Westlake HS (Austin) AL
Andrew Lee
Cypress Falls RK
Rajveer Kindra
28 Lee 28.2 Kindra
Duchesne Academy AM
Anika Miro Quesada
Eagan AI
Arush Iyer
28.7 Miro Quesada 28.8 Iyer
Edina SO
Stella Olken-Hunt
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
28.5 Olken-Hunt 30 Bryant
Dougherty Valley AR
Anurag Rao
Edina AJ
Atman Jahagirdar
28.5 Rao 27.5 Jahagirdar
Edina AV
Ananth Veluvali
Appleton East SM
Sophia Mast
29.3 Veluvali 28.9 Mast
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Lakeville North AC
Anna Carow
29.8 Eberhart 29.7 Carow
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
29 Bathily 29.5 Thomas-McGinnis
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Westlake HS (Austin) CR
Cassidy Reynolds
29.4 Wu 28.4 Reynolds
Pinnacle KA
Kristen Arnold
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
29 Arnold 28.4 Kirkpatrick
Strake Jesuit JH
Joshua Herrera
Halstrom RA
Ronak Ahuja
29.5 Herrera 28 Ahuja
Harrison EL
Eli Lapkin
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
29.5 Lapkin 30 Bhatt
Lincoln East SB
Sasha Belashchenko
Needham ZL
Zachary Lu
27.2 Belashchenko 28.8 Lu
Strake Jesuit VL
Vincent Liu
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
29.4 Liu 29.3 Karavadi
Quarry Lane MD
Mackenzie Davis
Chanhassen NW
Natalie Williamson
28 Davis 30 Williamson
Lincoln East LP
Lori Peer
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
27.5 Peer 27.5 Cohen
Loyola JC
John Choi
Episcopal School of Dallas ZH
Zan Haq
28.7 Choi 28.4 Haq
KAPS BT
Ben Thomas
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.1 Thomas 29 Gedela
Northland Christian JQ
Jack Quisenberry
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
28.4 Quisenberry 28.7 Zou
Strake Jesuit WH
Wyatt Hatfield
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
28.6 Hatfield 28.9 Hughes
Lakeville South NB
Nina Baker
Needham SC
Sam Cogen
28.7 Baker 28.5 Cogen
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Lake Travis BL
Beckett Larcher
29.7 Joshi 29.4 Larcher
Sioux Falls MP
Maximilian Peters
Roseville Area EC
Elyse Colihan
27 Peters 28 Colihan
Newark Science SB
Simone Braithwaite
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
29 Braithwaite 28.7 Mehra
Harrison AK
Anthony Kang
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
29.1 Kang 29.2 Chakladar
New Trier KM
Keara McLaughlin
Lexington SG
Simran Gandhi
27.8 McLaughlin 29.7 Gandhi
Eastview MS
Maxwell Schaefer
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
29.2 Schaefer 29 Siegel
Greenhill AZ
Anais Zhang
Lexington KY
Kevin Yang
28 Zhang 28.2 Yang
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Millard North BL
Ben Lampman
28.2 Earland 27.7 Lampman
Lakeville South LS
Logan Stenzel
Scarsdale SH
Sally Ho
28.7 Stenzel 28.8 Ho
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
28.6 Srirangam 28.7 Ahn
Scarsdale WM
Will Musoff
West Des Moines Valley JM
James Meng
27.9 Musoff 27.8 Meng
Dougherty Valley VB
Vikram Balasubramanian
Strake Jesuit BE
Ben Erdmann
29 Balasubramanian 29.1 Erdmann
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
28.3 Nadel 28.5 Porter
Greenhill AM
Anna Myers
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
29.4 Myers 28.9 Herrera
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
27 Waddell 27.9 Bray
Rosemount MQ
Michelle Quan
Loyola AO
Andrew Overing
28.8 Quan 28.9 Overing
Santa Monica RE
Rex Evans
Lexington EL
Evan Li
29.2 Evans 29.3 Li
New Trier CS
Caroline Siebert
Edina SC
Sandra Chen
27 Siebert 28 Chen
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
Eagan AS
Aarushi Sen
28.2 Ackerman 28.7 Sen
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
Greenhill MR
Mihir Rai
29 Davis 28.8 Rai
Edina KS
Kathleen Scoggin
Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
28.9 Scoggin 28.7 Ratnasabapathy
Kamiak NB
Niko Battle
Eastview JR
Jyotsna Rathinam
30 Battle 26.5 Rathinam
Scarsdale KL
Karen Lee
Eagan JB
Jacob Berran
28.6 Lee 28.8 Berran
McNeil KK
Kartikeya Kotamraju
Eagan KP
Kayla Patyk
28 Kotamraju 28 Patyk
Lakeville North GR
Gianna Roy
Eagan AC
Ashley Chen
28.5 Roy 29 Chen
East Ridge MR
Minerva Roscoe
Los Osos Independent RN
Ron Nath
27.5 Roscoe 27.5 Nath
West Des Moines Valley AJo
Ayden Johnson
Lexington AF
Avery Fortier
28 Johnson 28.5 Fortier
Duchesne Academy SV
Sofia Varner
Lakeville South MH
Morgyn Hibbard
27.5 Varner 28 Hibbard
Lake Highland Prep AG
Alexander George
Homewood-Flossmoor AB
Aggie Butvilas
28.3 George 28.3 Butvilas
New Trier TS
Thomas Serrino
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
28 Serrino 29.5 Morris
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Eagan AA
Aadarsh Akula
26 Wu 26.5 Akula
Harrison AZ
Ava Zinman
Dougherty Valley AY
Amanda Yang
29.5 Zinman 28.5 Yang
Dougherty Valley KK
Kavin Kumaravel
Mission San Jose MS
Meera Sehgal
29 Kumaravel 28.9 Sehgal
Newark Science TS
Thanalini Sivanesan
Northland Christian AB
Aaron Barcio
28.8 Sivanesan 28.7 Barcio
Millard North AA
Aanya Agarwal
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
26 Agarwal 26.5 Georges