Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
28.6 Ackerman 28.9 Herrera
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
29.3 Hughes 29.2 Sharpe
Dougherty Valley VB
Vikram Balasubramanian
Edina MI
Mythili Iyer
27 Balasubramanian 28 Iyer
Rosemount MQ
Michelle Quan
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
28.8 Quan 28.7 Cohen
Loyola JC
John Choi
Dougherty Valley AR
Anurag Rao
28.4 Choi 28 Rao
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
BASIS Mesa AC
Amrita Chakladar
27.9 Waddell 28 Chakladar
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
McNeil AR
Abhishek Rao
29.5 Morris 29.6 Rao
Lexington SG
Simran Gandhi
KAPS BT
Ben Thomas
28.5 Gandhi 29 Thomas
Eastview SM
Sanjana Molleti
Lakeville North AC
Anna Carow
27 Molleti 28 Carow
West Des Moines Valley JM
James Meng
Appleton East MM
Matthew Moorhead
27.5 Meng 29.8 Moorhead
Santa Monica RE
Rex Evans
Edina SC
Sandra Chen
29.3 Evans 28 Chen
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Quarry Lane MD
Mackenzie Davis
28.9 Gedela 28.4 Davis
Sioux Falls MP
Maximilian Peters
Lakeville South NB
Nina Baker
26 Peters 28 Baker
Harrison AK
Anthony Kang
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
28.4 Kang 28.7 Eberhart
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Homewood-Flossmoor AB
Aggie Butvilas
28.4 Earland 27.9 Butvilas
Strake Jesuit JH
Joshua Herrera
Loyola CL
Connor Lindquist
29 Herrera 28.7 Lindquist
New Trier CS
Caroline Siebert
Edina AJ
Atman Jahagirdar
28 Siebert 29 Jahagirdar
Newark Science OS
Osmane Sanogo
Scarsdale SH
Sally Ho
28.7 Sanogo 28.5 Ho
Strake Jesuit WH
Wyatt Hatfield
Lincoln East LP
Lori Peer
28.5 Hatfield 28 Peer
Eagan KP
Kayla Patyk
Lake Travis BL
Beckett Larcher
28.7 Patyk 28.8 Larcher
Lakeville North GR
Gianna Roy
Westlake HS (Austin) CR
Cassidy Reynolds
27 Roy 27.4 Reynolds
Greenhill AZ
Anais Zhang
Needham SC
Sam Cogen
28.3 Zhang 28.3 Cogen
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Harrison AZ
Ava Zinman
28 Wu 29.2 Zinman
Mission San Jose MS
Meera Sehgal
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
28.3 Sehgal 28 Overstreet
Scarsdale CC
Curtis Chang
Edina KS
Kathleen Scoggin
28.6 Chang 28.9 Scoggin
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
Evanston Twp LT
Luis Toro
28 Gilbert 27 Toro
Scarsdale WM
Will Musoff
Millard North BL
Ben Lampman
28.7 Musoff 28 Lampman
Harrison GC
Giovanni Cutri
Mission San Jose SC
Sreetama Chowdhury
29.8 Cutri 26 Chowdhury
Chanhassen NW
Natalie Williamson
Edina RM
Rahil Modi
27.6 Williamson 27.3 Modi
Lakeville South LS
Logan Stenzel
Anderson SJ
Sesh Joe
28.6 Stenzel 28.9 Joe
Duchesne Academy SV
Sofia Varner
Eastview JR
Jyotsna Rathinam
27 Varner 27.5 Rathinam
Greenhill AM
Anna Myers
Roseville Area EC
Elyse Colihan
30 Myers 27.8 Colihan
McNeil KK
Kartikeya Kotamraju
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
27 Kotamraju 26.5 Kirkpatrick
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
Eagan AI
Arush Iyer
29 Bryant 28.6 Iyer
Loyola AO
Andrew Overing
New Trier TS
Thomas Serrino
28.3 Overing 28.1 Serrino
Roseville Area DT
Daley Tubbs
Scarsdale WC
Wolf Cukier
27.7 Tubbs 28.1 Cukier
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
Charlotte Catholic DE
David Edwards
29.5 Karavadi 29 Edwards
Harrison EL
Eli Lapkin
Kamiak NB
Niko Battle
28.5 Lapkin 27.5 Battle
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
Edina EM
Ellen Mi
29 Porter 28.9 Mi
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
Duchesne Academy AM
Anika Miro Quesada
28.5 Mehra 28.3 Miro Quesada
Newark Science SB
Simone Braithwaite
Eagan JB
Jacob Berran
29 Braithwaite 27 Berran
Eastview MS
Maxwell Schaefer
Dougherty Valley AY
Amanda Yang
27.5 Schaefer 28.5 Yang
Northland Christian ABr
Austin Broussard
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
28.8 Broussard 28.7 Ahn
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
28.5 Georges 28.4 Nadel
East Ridge AR
Athena Roscoe
Eagan AA
Aadarsh Akula
28 Roscoe 28 Akula
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
29.2 Bhatt 28.7 Ratnasabapathy
Los Osos Independent RN
Ron Nath
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
27.5 Nath 28 Davis
Needham ZL
Zachary Lu
Strake Jesuit AMe
Aneel Mehra
29.3 Lu 28.7 Mehra
Northland Christian JQ
Jack Quisenberry
East Ridge MR
Minerva Roscoe
28.3 Quisenberry 27.1 Roscoe
Eagan AK
Ankitha Kumar
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
28.7 Kumar 28.8 Bathily
Scarsdale KL
Karen Lee
Lincoln East SB
Sasha Belashchenko
27 Lee 27 Belashchenko
Edina AV
Ananth Veluvali
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
28.5 Veluvali 29 Zou
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
Strake Jesuit VL
Vincent Liu
28.5 Siegel 29 Liu
Episcopal School of Dallas ZH
Zan Haq
Lakeville South MH
Morgyn Hibbard
29 Haq 29.5 Hibbard
Arizona College Prep NP
Niklas Pearce
New Trier KM
Keara McLaughlin
27 Pearce 27.5 McLaughlin
Millard North AA
Aanya Agarwal
Westlake HS (Austin) AL
Andrew Lee
28.9 Agarwal 29.2 Lee
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Northland Christian AB
Aaron Barcio
28.3 Arnold 27.5 Barcio
Eagan AS
Aarushi Sen
Lake Highland Prep AG
Alexander George
28.5 Sen 28.3 George
Newark Science TS
Thanalini Sivanesan
Edina SO
Stella Olken-Hunt
29.5 Sivanesan 28 Olken-Hunt
Scarsdale VG
Vivian Guo
Lexington EL
Evan Li
26.8 Guo 29.3 Li
West Des Moines Valley AJo
Ayden Johnson
Cypress Falls RK
Rajveer Kindra
28 Johnson 29.6 Kindra
Halstrom RA
Ronak Ahuja
Appleton East SM
Sophia Mast
29 Ahuja 28.4 Mast
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29 Bray 29.7 Wu
Strake Jesuit BE
Ben Erdmann
Lexington PS
Pranathi Srirangam
28 Erdmann 27 Srirangam
Lexington KY
Kevin Yang
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
28.3 Yang 29.1 Thomas-McGinnis
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Edina MR
Matthew Ruppert
29.5 Joshi 28.6 Ruppert
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Lexington AF
Avery Fortier
29.6 Garber 29 Fortier
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
28.8 Tripathy 28.6 Ganjam
Eagan AC
Ashley Chen
Greenhill BZ
Brian Zhou
27.9 Chen 28.7 Zhou
Greenhill MR
Mihir Rai
Dougherty Valley KK
Kavin Kumaravel
29.6 Rai 29.3 Kumaravel