Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Dougherty Valley AR
Anurag Rao
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
27.8 Rao 28.1 Tripathy
McNeil AR
Abhishek Rao
Eagan AK
Ankitha Kumar
28 Rao 28 Kumar
Lake Highland Prep AG
Alexander George
Millard North AA
Aanya Agarwal
27.5 George 27.7 Agarwal
Loyola CL
Connor Lindquist
Sioux Falls MP
Maximilian Peters
28.8 Lindquist 28.5 Peters
Carroll TR
Tarun Ratnasabapathy
Edina AV
Ananth Veluvali
28.9 Ratnasabapathy 27.4 Veluvali
Edina EM
Ellen Mi
Lakeville North GR
Gianna Roy
28 Mi 27 Roy
Edina RM
Rahil Modi
Lexington KY
Kevin Yang
28.4 Modi 28.6 Yang
Westlake HS (Austin) AL
Andrew Lee
Episcopal School of Dallas ZH
Zan Haq
28.1 Lee 28.4 Haq
Homewood-Flossmoor AB
Aggie Butvilas
Eastview MS
Maxwell Schaefer
27.8 Butvilas 28.1 Schaefer
Edina MI
Mythili Iyer
Harrison EL
Eli Lapkin
29.8 Iyer 29.8 Lapkin
Mission San Jose SC
Sreetama Chowdhury
Arizona College Prep NP
Niklas Pearce
24 Chowdhury 27 Pearce
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
Eagan AS
Aarushi Sen
29 Overstreet 30 Sen
Strake Jesuit VL
Vincent Liu
Chanhassen NW
Natalie Williamson
28.8 Liu 27.2 Williamson
Scarsdale WC
Wolf Cukier
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
28.6 Cukier 28.7 Gilbert
Dougherty Valley KK
Kavin Kumaravel
McNeil KK
Kartikeya Kotamraju
29 Kumaravel 28 Kotamraju
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
East Ridge AR
Athena Roscoe
29.1 Bathily 29 Roscoe
Scarsdale SH
Sally Ho
West Des Moines Valley AJo
Ayden Johnson
29.2 Ho 28.5 Johnson
Lexington EL
Evan Li
Pinnacle KA
Kristen Arnold
28.5 Li 28.6 Arnold
Edina SO
Stella Olken-Hunt
Los Osos Independent RN
Ron Nath
28 Olken-Hunt 28 Nath
Needham SC
Sam Cogen
West Des Moines Valley JM
James Meng
28 Cogen 29.1 Meng
Cypress Falls RK
Rajveer Kindra
Strake Jesuit College Prep JG
Joseph Georges
28.6 Kindra 28.5 Georges
Appleton East SM
Sophia Mast
Strake Jesuit JP
Joshua Porter
27 Mast 28.4 Porter
Charlotte Catholic DE
David Edwards
Lexington SG
Simran Gandhi
29.3 Edwards 29.4 Gandhi
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Strake Jesuit WH
Wyatt Hatfield
28.5 Wu 28.4 Hatfield
Strake Jesuit AMe
Aneel Mehra
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
29 Mehra 29.3 Bhatt
Appleton East MM
Matthew Moorhead
Newark Science TS
Thanalini Sivanesan
28.5 Moorhead 28.6 Sivanesan
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
Mission San Jose MS
Meera Sehgal
28.9 Kirkpatrick 28.6 Sehgal
Lincoln East SB
Sasha Belashchenko
Eagan KP
Kayla Patyk
27.5 Belashchenko 26.5 Patyk
Edina SC
Sandra Chen
Lakeville South LS
Logan Stenzel
28 Chen 29 Stenzel
Millard North BL
Ben Lampman
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
28.4 Lampman 29.2 Bryant
Lake Highland Prep PC
Parker Cohen
Loyola JC
John Choi
26.5 Cohen 27 Choi
Edina KS
Kathleen Scoggin
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
28.7 Scoggin 29 Garber
Evanston Twp LT
Luis Toro
Duchesne Academy SV
Sofia Varner
28.5 Toro 28.4 Varner
Greenhill BZ
Brian Zhou
Needham ZL
Zachary Lu
29.3 Zhou 28.9 Lu
Quarry Lane MD
Mackenzie Davis
Newark Science SB
Simone Braithwaite
28.6 Davis 28.9 Braithwaite
Lakeville South MH
Morgyn Hibbard
Lake Highland Prep JA
Jaden Ackerman
29.4 Hibbard 29.5 Ackerman
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Greenhill AZ
Anais Zhang
29 Zou 28.4 Zhang
Evanston Twp JA
Joshua Ahn
Loyola AO
Andrew Overing
27 Ahn 27.5 Overing
New Trier KM
Keara McLaughlin
Eastview SM
Sanjana Molleti
27 McLaughlin 28 Molleti
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
Santa Monica RE
Rex Evans
28.4 Sharpe 29.3 Evans
Lake Highland Prep RG
Rohith Ganjam
Scarsdale WM
Will Musoff
28.6 Ganjam 28.9 Musoff
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
29.1 Davis 28.6 Bray
Lakeville North AC
Anna Carow
Strake Jesuit AM
Arun Mehra
28.6 Carow 28.8 Mehra
Lakeville South NB
Nina Baker
Halstrom RA
Ronak Ahuja
28.2 Baker 29.6 Ahuja
Harrison AZ
Ava Zinman
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
28.7 Zinman 28.2 Hughes
Dougherty Valley AY
Amanda Yang
Scarsdale KL
Karen Lee
27.6 Yang 27.1 Lee
East Ridge MR
Minerva Roscoe
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
27.8 Roscoe 27.7 Siegel
Lexington AF
Avery Fortier
Greenhill AM
Anna Myers
28.6 Fortier 28.7 Myers
Eastview JR
Jyotsna Rathinam
Northland Christian ABr
Austin Broussard
28 Rathinam 28.5 Broussard
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.1 Nadel 28 Earland
New Trier TS
Thomas Serrino
Scarsdale CC
Curtis Chang
29 Serrino 28 Chang
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
28.4 Srirangam 28.6 Morris
Lincoln East LP
Lori Peer
Roseville Area DT
Daley Tubbs
27.7 Peer 27.9 Tubbs
Anderson SJ
Sesh Joe
Northland Christian JQ
Jack Quisenberry
29 Joe 28.5 Quisenberry
Northland Christian AB
Aaron Barcio
Eagan AC
Ashley Chen
28.7 Barcio 28.5 Chen
Roseville Area EC
Elyse Colihan
William G. Enloe TG
Tej Gedela
27.5 Colihan 28 Gedela
Eagan AI
Arush Iyer
Strake Jesuit JH
Joshua Herrera
28.4 Iyer 28.8 Herrera
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Dougherty Valley VB
Vikram Balasubramanian
27.8 Eberhart 27.9 Balasubramanian
Duchesne Academy AM
Anika Miro Quesada
Newark Science OS
Osmane Sanogo
28 Miro Quesada 29 Sanogo
Strake Jesuit College Prep DH
David Herrera
Harrison AK
Anthony Kang
29 Herrera 28 Kang
Eagan JB
Jacob Berran
Rosemount MQ
Michelle Quan
27.5 Berran 29 Quan
Westlake HS (Austin) CR
Cassidy Reynolds
New Trier CS
Caroline Siebert
27.8 Reynolds 27.4 Siebert
Eagan AA
Aadarsh Akula
Scarsdale VG
Vivian Guo
28 Akula 27 Guo
Edina MR
Matthew Ruppert
Greenhill MR
Mihir Rai
28 Ruppert 29 Rai
Lake Travis BL
Beckett Larcher
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
29.3 Larcher 28.5 Wu
Edina AJ
Atman Jahagirdar
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
27 Jahagirdar 29.8 Karavadi
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
30 Thomas-McGinnis 27.5 Waddell
Kamiak NB
Niko Battle
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
29.4 Battle 29.7 Joshi
KAPS BT
Ben Thomas
Harrison GC
Giovanni Cutri
28.4 Thomas 28 Cutri