John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School

2018 — MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
29 Thomas-McGinnis 28.7 Zaidi
STA/Vis PM
Pierce Moberg
Chaska DP
Daylon Prochaska
28.4 Moberg 28.3 Prochaska
Southwoods CG
Claire Gilbert
Lincoln NW
Natalie Wang
28 Gilbert 28.5 Wang
Edina KS
Kathleen Scoggin
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
29.4 Scoggin 27.3 Sharpe
Rosemount AT
An Thai
Scarsdale BM
Bohan Ma
27.5 Thai 27.7 Ma
Lakeville South LS
Logan Stenzel
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
28.4 Stenzel 27.5 Wu
Lakeville South NB
Nina Baker
Edina SC
Sandra Chen
28.8 Baker 29.2 Chen
Eagan BT
Bianca Turman
Edgemont JJ
Jade Jang
28.5 Turman 29 Jang
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Scarsdale SH
Sally Ho
29 Lew-Kiedrowska 29.5 Ho
Appleton East MM
Matthew Moorhead
Lexington SG
Simran Gandhi
29.5 Moorhead 29.4 Gandhi
Eagan AC
Ashley Chen
Park City AO
Aidin O'Brien
28.1 Chen 28.3 O'Brien
Evanston Twp LT
Luis Toro
Lincoln AW
Alex Wei
28.1 Toro 28 Wei
Edina MR
Matthew Ruppert
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
27.8 Ruppert 28 Zou
Millard West CJ
Chris Jackson
Edina RM
Rahil Modi
28.5 Jackson 29 Modi
Roseville Area EC
Elyse Colihan
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
28 Colihan 28.1 Kirkpatrick
Newark Science TO
Temitope Ogundare
Edina MK
Mark Kivimaki
28.6 Ogundare 28.8 Kivimaki
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
New Trier PT
Patrick Tolan
27.5 Siegel 27.9 Tolan
Lakeville North LT
Lizzie Tullis
Minnetonka PB
Priscilla Bunday
26 Tullis 27.5 Bunday
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
Apple Valley TH
Tai Henrichs
28.4 Overstreet 28.5 Henrichs
Interlake MW
Megan Wu
Ridge AL
Alan Liu
28.6 Wu 28.7 Liu
Halstrom RA
Ronak Ahuja
Cypress Bay IM
Isabella Mason
29 Ahuja 29.8 Mason
STA/Vis TL
Thomas Lund
Rosemount TA
Tanvi Adige
26.1 Lund 25.6 Adige
Apple Valley JS
John Schwartz
West Bend CM
Caitlin Marsch
28.3 Schwartz 28.4 Marsch
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
Minnetonka RP
Rachel Park
28.5 Waddell 28.4 Park
Cypress Bay HL
Haziq Latif-Jangda
Minnetonka EM
Ethan Mirman
27 Latif-Jangda 28.2 Mirman
Newark Science SB
Simone Braithwaite
Edgemont RG
Riya Ganpati
29.9 Braithwaite 29.8 Ganpati
STA/Vis IB
Isabel Brandt
Sioux Falls AN
Areej Nazir
27.7 Brandt 26 Nazir
Millard North BL
Ben Lampman
Rosemount MQ
Michelle Quan
27.6 Lampman 27 Quan
West Des Moines Valley KC
Kauai Cua
Canyon Crest Independent SX
Samuel Xiong
28.5 Cua 28.7 Xiong
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
Lexington KY
Kevin Yang
28.6 Bray 29 Yang
Canyon Crest Independent JS
Jacob Spiegelman
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
29.5 Spiegelman 29.1 Tripathy
Eagan AA
Aadarsh Akula
Scarsdale FH
Felicity Huang
27.7 Akula 28.5 Huang
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Greenhill AM
Anna Myers
29.9 Joshi 30 Myers
University NC
Nehal Chigurupati
Eagan AS
Aarushi Sen
28.8 Chigurupati 28.4 Sen
Lexington JG
Jeffrey Gu
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28.5 Gu 29.5 Bhatnagar
Greenhill MR
Mihir Rai
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
28.5 Rai 27.2 Bryant
Hattiesburg OS
Owen Sayre
Kamiak NB
Niko Battle
29.5 Sayre 30 Battle
Rosemount AS
Andy Soileau
Strath Haven WL
William Lee
27.3 Soileau 27.6 Lee
Aberdeen Central HR
Hunter Ringgenberg
Edina EM
Ellen Mi
29 Ringgenberg 29.5 Mi
Scarsdale VG
Vivian Guo
Eagan AK
Ankitha Kumar
28.5 Guo 28.2 Kumar
West Des Moines Valley JM
James Meng
W. Broward EM
Ethan Massa
29 Meng 29.4 Massa
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
Needham ZL
Zachary Lu
28.3 Gilbert 28 Lu
Lexington EL
Evan Li
Newark Science OS
Osmane Sanogo
28.7 Li 29.3 Sanogo
Eastlake JY
Jenna Yuan
Greenhill AZ
Anais Zhang
28.4 Yuan 28.7 Zhang
Apple Valley SA
Serena Abraham
Scarsdale CC
Curtis Chang
28.3 Abraham 28.7 Chang
Lexington PS
Pranathi Srirangam
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
29 Srirangam 28.5 Eberhart
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Apple Valley BS
Brandon Schellhaass
29.2 Nadel 29.4 Schellhaass
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
Minnetonka CH
Christian Hilgemann
29 Hughes 27.5 Hilgemann
Lexington AF
Avery Fortier
Scarsdale WM
Will Musoff
29 Fortier 27.7 Musoff
Eagan AI
Arush Iyer
Lakeville North KN
Kristin Neary
28 Iyer 27.5 Neary
West Des Moines Valley MD
Mia Dukle
Edina LH
Leo Hickey
28.2 Dukle 28.4 Hickey
West Linn DT
Dennis Tang
Hopkins ET
Ezana Tedla
28.5 Tang 28.6 Tedla
Edina AJ
Atman Jahagirdar
Hopkins AL
Alexander Lapoint
27 Jahagirdar 26.5 Lapoint
Apple Valley NB
Nora Bolsoni
Edina SO
Stella Olken-Hunt
26 Bolsoni 26.5 Olken-Hunt
Apple Valley MA
Morgen Allen
Edgemont AJ
Anuj Jain
28.1 Allen 28 Jain
North Star Academy CPHS JD
Jada Darby
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.5 Darby 29.6 Gedela
Minnetonka EL
Emil Liden
Canyon Crest Independent CW
Catherine Wang
27.8 Liden 28 Wang
Washington CL
Catherine Liu
University SP
Saavan Patel
28.5 Liu 28.3 Patel
NSU SF
Sebastian Frazier
Canyon Crest Independent JY
Jason Yang
28.8 Frazier 28.7 Yang